Триптих на планините и замоците

Од Википедија — слободната енциклопедија
Триптих на планините и замоците
За трката
Датумпочеток на април
РегионБелгија
Месно имеLe Triptyque des Monts et Châteaux
Дисциплинадрумска трка
Видетапна трка
Историја
Прво одржување1996 (1996)
Одржувања24 (2019)
Прв победник Дејви Дубелдам (NED)
Најмногу победи
Неодамнешен победник Микел Бјерг (DEN)

Триптих на планините и замоците (француски: Le Triptyque des Monts et Châteaux) — друмска велосипедска трка во Белгија, за првпат одржана во 1996 г.[1] Од 2005 г. се приредува како етапна трка (2.2) во рамките на Европската турнеја на UCI.

Список на победници[уреди | уреди извор]

Година Земја Возач Екипа
1996  Холандија Дубелдам, ДејвиДејви Дубелдам
1997  Белгија Вермот, МишелМишел Вермот
1998  Холандија Даун, МарселМарсел Даун
1999  Австралија Хејман, МетјуМетју Хејман
2000  Белгија Дефолдер, СтајнСтајн Дефолдер АСЛК-Фортис бојс
2001  Казахстан Кашечкин, АндрејАндреј Кашечкин Домо-Фарм фрит
2002  Белгија Роселер, СебастјенСебастјен Роселер Домо-Фарм фрит
2003  Белгија Роселер, СебастјенСебастјен Роселер Квик степ-Давитамон-Латекско
2004  Холандија Декер, ТомасТомас Декер Рабобанк TT III
2005  Холандија де Мар, МаркМарк де Мар Рабобанк континентал тим
2006  Холандија Бом, ЛарсЛарс Бом Рабобанк континентал тим
2007  Холандија Лезер, ТомТом Лезер Рабобанк континентал тим
2008  Белгија де Гент, ТомасТомас де Гент Саклинг тим Даво
2009  Белгија Букманс, КрисКрис Букманс Даво-Лото-Давитамон
2010  Холандија Бол, ЈетсеЈетсе Бол Рабобанк континентал тим
2011  Холандија Димулен, ТомТом Димулен Рабобанк континентал тим
2012  Луксембург Јунгелс, БобБоб Јунгелс Леопард-Трек континентал тим
2013  Португалија Силвестре, ФабиоФабио Силвестре Леопард-Трек континентал тим
2014  Обединето Кралство Дул, ОвенОвен Дул Репрезентација на Велика Британија
2015  Франција Калмежан, ЛилијанЛилијан Калмежан Ванде У
2016  Данска Вирц Шмит, МадсМадс Вирц Шмит Тим ТреФор
2017  Белгија Филипсен, ЈасперЈаспер Филипсен БМЦ дивелопмент тим
2018  Белгија Филипсен, ЈасперЈаспер Филипсен Хагенс Берман Аксеон
2019  Данска Бјерг, МикелМикел Бјерг Хагенс Берман Аксеон

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Le Triptyque des Monts et Châteaux“. Cycling Archives. Посетено на 4 април 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]