Михаел Меркев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Михаел Меркев
Меркев на Фландриското првенство 2015
Лични податоци
Цело имеМихаел Меркев Кристенсен[1]
Роден30 април 1985 (1985-04-30) (37 г.)
Кокедал,  Данска
Висина1,83 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКвик-Степ Алфа Винил Тим
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер/Специјалист за хронометри
Професионални клубови
  • 2005–2008
  • 2009–2015
  • 2016-2017
  • 2018-
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2013)

Еднодневни трки и класици

MaillotDinamarca.svg Национален друмски првак (2013, 2018, 2019)
MaillotDinamarca.svg Национален хронометарски првак (2005, 2008)
Последна промена
7 јуни 2020

Михаел Меркев Кристенсен[1] (дански: Michael Mørkøv Christensen; р. 30 април 1985 во Кокедал) — дански професионален велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Квик-Степ Алфа Винил Тим.[2]

Тој е брат на велосипедистите Јакоб и Јеспер Меркев.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Меркев започнал како велодромски велосипедист, станувајќи национален првак во бодовната трка во 2004. На Олимписките игри 2008, го освоил сребрениот медал во екипниот пласман.

Како друмски велосипедист, Меркев станал национален хронометарски првак во 2005. Меркев возел на Џиро д’Италија 2010 и 2011 и обете трки ги завршил. Меркев првпат возел на Тур де Франс во 2012, привлекувајќи внимание преку најважните бегства во првите три етапи, каде стекнал доволно бодови за водство во планинскиот пласман. Ја носел точкастата маичка до седмата етапа, каде етапниот победник Крис Фрум ја преземал.[4]

Во 2013 година ја освоил шестата етапа на Вуелта а Еспања 2013.

Во август 2015 година било објавено дека Меркев ќе се приклучи на екипата Катјуша за сезоната 2016 на барање на Александер Кристоф, со цел да работи за Кристоф како дел од неговиот „спринтерски воз“ и како помошник на класиците.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

друмски[уреди | уреди извор]

2004
3. Спедитерлебет
2005
1. MaillotDinamarca.svg Национално хронометарско првенство
2006
1. Пост Купен Скиве
2. Национално хронометарско првенство
4. Рунд ум ден Елм
2007
2. Трка околу Фландрија за млади
2008
1. Мит Дата Лебет
1. MaillotDinamarca.svg Национално хронометарско првенство
1. Етапа 2 Џиро дел Капо
2. Спедитерлебет
2. Дуо Норман
9. ГП Нордјиланд
2009
7. Класик Шатору
2010
1. Херлев-лебет
3. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Тур ди Лимузен
2011
1. Фјен Рунт
3. Краен пласман Трка околу Данска
8. ГП Хернинг
10. Химерланд Рунт
2012
3. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Пост Купен
1. Роскилде
1. Рингстед
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапите 3 и 13 на Тур де Франс
2013
1. MaillotDinamarca.svg Национално друмско првенство
1. Етапа 6 Вуелта а Еспања
2. Париз-Тур
4. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
2014
3. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Трка околу Луксембург
5. Краен пласман Трка околу Катар
2015
1. Етапа 6 Трка околу Данска
2016
10. Гент-Вевелгем
2018
1. MaillotDinamarca.svg Национално друмско првенство
2. Фјен Рунт
2019
1. MaillotDinamarca.svg Национално друмско првенство
3. Класик Лондон-Сари
5. Европско друмско првенство
7. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2020
5. Трка Торкеј

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 129 156 107
Jersey yellow.svg Тур 93 134 СО 152
Jersey red.svg Вуелта 128 137 148

СО = се откажал; — = не учествувал

Велодромски[уреди | уреди извор]

2001
3. Bronze medal blank.svg Национално јуниорско првенство во екипна потера
2002
Национални јуниорски првенства
2. Silver medal blank.svg Поединечна потера
2. Silver medal blank.svg Екипна потера
2003
Национални јуниорски првенства
1. MaillotDinamarca.svg Бодовна трка
2. Silver medal blank.svg Екипна потера
2. Silver medal blank.svg Државно првенство во екипна потера
2004
Национални првенства
1. MaillotDinamarca.svg Бодовна трка
2. Silver medal blank.svg Екипна потера
3. Куп UIV Минхен
2005
1. UEC Champion Jersey.svg Европско првенство под 23 години - медисон (со Алекс Расмусен)
1. Генерален пласман Куп UIV под 23 години
1. Штутгарт
1. Берлин
1. Амстердам
2. Копенхаген
3. Бремен
2. Silver medal blank.svg Државно првенство во медисон
3. Светски куп Сиднеј - медисон
2006
Национални првенства
1. MaillotDinamarca.svg Медисон
1. MaillotDinamarca.svg Бодовна трка
3. Bronze medal blank.svg Екипна потера
3. Bronze medal blank.svg Скреч
Светски куп Сиднеј (2005/06)
1. Екипна потера
1. Медисон
1. Данмаркстурнеринген и Банесиклинг - омниум
Светски куп Сиднеј (2006/07)
2. Екипна потера
2. Медисон
2. Шест дена Гренобл (со Алекс Расмусен)
3. Светски куп Москва - медисон
3. Bronze medal blank.svg Европско првенство под 23 години во бодовна трка
2007
Национални првенства
1. MaillotDinamarca.svg Медисон
2. Silver medal blank.svg Бодовна трка
3. Bronze medal blank.svg Екипна потера
Светски куп Лос Анџелес
1. Медисон
2. Екипна потера
1. Шест дена Гренобл (со Алекс Расмусен)
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во екипна потера
3. Светски куп Сиднеј - медисон
3. Шест дена Цирих (со Дени Стам)
2008
Национални првенства
1. MaillotDinamarca.svg Медисон (со Алекс Расмусен)
1. MaillotDinamarca.svg Екипна потера
1. MaillotDinamarca.svg Скреч
1. MaillotDinamarca.svg Бодовна трка
Светски куп Копенхаген
1. Медисон
2. Екипна потера
2. Silver medal olympic.svg Олимписки игри - екипна потера
Светски куп Лос Анџелес
2. Медисон
2. Екипна потера
2. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во медисон (со Алекс Расмусен)
2009
1. Jersey rainbow.svg Светско првенство во медисон (со Алекс Расмусен)
1. MaillotDinamarca.svg Државно првенство во медисон (со Алекс Расмусен)
1. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
1. Шест дена Гент (со Алекс Расмусен)
2. Шест дена Минхен (со Алекс Расмусен)
2010
1. MaillotDinamarca.svg Државно првенство во медисон (со Алекс Расмусен)
1. Шест дена Берлин (со Алекс Расмусен)
1. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
3. Шест дена Ротердам (со Алекс Расмусен)
3. Шест дена Гент (со Алекс Расмусен)
2011
Национални првенства
1. MaillotDinamarca.svg Медисон (со Алекс Расмусен)
1. MaillotDinamarca.svg Омниум
1. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
2. Silver medal blank.svg Европско првенство во екипна потера
3. Шест дена Берлин (со Алекс Расмусен)
2012
1. Шест дена Амстердам (со Пим Лигтхарт)
2. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
2013
1. Шест дена Копенхаген (со Ласе Норман Хансен)
2014
2. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
3. Шест дена Ротердам (со Алекс Расмусен)
2015
1. Шест дена Гент (со Илјо Кејсе)
1. Шест дена Копенхаген (со Алекс Расмусен)
2. Шест дена Ротердам (со Алекс Расмусен)
2017
1. Шест дена Копенхаген (со Ласе Норман Хансен)
2. Шест дена Ротердам (со Ласе Норман Хансен)
2018
1. Шест дена Копенхаген (со Кени де Кетеле)
2019
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Европско првенство во медисон (со Ласе Норман Хансен)
2020
1. Jersey rainbow.svg Светско првенство во медисон (со Ласе Норман Хансен)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Браун, Грегор (5 ноември 2010). „Расмусен оди во Саксо Банк, дански сон?“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 6 јануари 2012.
  2. Ryan, Barry (31 December 2019). „2020 Team Preview: Deceuninck-QuickStep“. Cyclingnews.com. Посетено на 2 January 2020.
  3. Јакобсен, Могенс (3 февруари 2015). „Alle tre Mørkøv-brødre står på spring til podiet“. Politiken (дански). Посетено на 27 октомври 2016.
  4. Вестемајер, Сузан (7 јули 2012). „Фрум до двоен успех за Скај на Ла Планш де Бел Фил“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 8 јули 2012.
  5. „Меркев потпиша за Катјуша на барање на Кристоф“. Cyclingnews.com. 16 август 2015. Посетено на 16 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]