Крис Фрум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крис Фрум
Фрум во 2014 година
Лични податоци
Цело имеКристофер Клајв Фрум
ПрекарФруми[1][2]
Роден20 мај 1985 (1985-05-20) (37 г.)
Најроби, Кенија Кенија
Висина1,86 м[3]
Маса69 кг[4]
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
Супер Академи
Хај-Кју Супер Академи
Професионални клубови
2007
2008–2009
2010–
Коника Минолта
Барловорлд
Тим Скај
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
Генерален пласман (2013, 2015, 2016, 2017)
Планински пласман (2015)
7 поединечни етапи (2012, 2013, 2015, 2016)
Џиро д’Италија
Генерален пласман (2018)
Планински пласман (2018)
2 поединечни етапи (2018)
Вуелта а Еспања
Генерален пласман (2011, 2017)
Бодовен пласман (2017)
Комбиниран пласман (2017)
5 поединечни етапи (2011, 2016, 2017)
1 ТТТ етапа (2016)

Етапни трки

Критериум ди Дофине (2013, 2015, 2016)
Тур де Романди (2013, 2014)
Критериум Интернасионал (2013)
Трка околу Оман (2013, 2014)
Вуелта а Андалусија (2015)
Хералд Сан Тур (2016)
Последна промена
14 септември 2019

Кристофер „Крис“ Фрум ОБЕ (англиски: Christopher Froome; р. 20 мај 1985 во Најроби) — британски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[5] Освоил неколку етапни трки, вклучувајќи четири изданија на Тур де Франс (во 2013, 2015, 2016 и 2017), Џиро д’Италија во 2018 и Вуелта а Еспања двапати (2011[заб. 1] и 2017). Фрум исто така има освоено два олимписки бронзени медала во друмски хронометар, во 2012 и 2016, и исто така освоил бронза на Светското првенство 2017.

Фрум е роден во Кенија од британски родители и пораснал таму и во Јужна Африка. Од 2011 година е жител на Монако. На 22 години, Фрум станал професионалец со Тим Коника Минолта. Во 2008 година, се приклучил на екипата Барловорлд. Истата година се преселил во Италија и започнал да вози под британска лиценца. Во 2010 година, се префрлил во Тим Скај и станал еден од клучните велосипедисти на екипата. Фрум го направил неговиот пробив како кандидат за големите трки во текот на Вуелта а Еспања 2011, каде завршил втор во генералниот пласман, подоцна прогласен за прв. На Тур де Франс 2012, возејќи како суперпомошник за Бредли Вигинс, Фрум ја освоил седмата етапа и завршил втор во генералниот пласман, зад Вигинс.

Негова прва победа на повеќеетапна трка била победата на Трката околу Оман во 2013 година, по што следеле победите на Критериум Интернационал, Тур де Романди, Критериум ди Дофине и на Тур де Франс. На Тур де Франс 2014 се повлекол по неколку падови. Во 2015 година по вторпат ги освоил Критериум ди Дофине и Тур де Франс. Во 2016 година го освоил Тур по третпат и станал прв човек по Мигел Индураин во 1995 година успешно да ја одбрани неговата титула. Го освоил Тур по четврти пат во 2017 година, по што следеле победите на Вуелта а Еспања 2017 и на Џиро д’Италија 2018, негови први победи на обете трки. Овие достигнувања го направиле прв велосипедист кој ги освоил Тур-Вуелта, откако Вуелта се вози на моменталната позиција во календарот и прв кој ги поседувал сите три титули на големите трки во исто време од Бернар Ино во 1983 година.

Ран живот и аматерска кариера[уреди | уреди извор]

Фрум е роден на 20 мај 1985 во Најроби, Кенија,[3] најмлад од тројцата браќа. Неговата мајка, Џејн, е родена во Кенија, а татко му Клајв бил хокеар, кој играл за Англија во категоријата до 19 години.[6] Родителите на мајка му емигрирале од Тетбери, Глоучестершир, Англија, во Англија за да водат фарма.[7][8][9] Фрум има двајца постари браќа, Џонатан и Џереми.[6] На 12-годишна возраст, мајка му го однела на неговата прва велосипедска трка, каде го запознал професионалниот велосипедист Дејвид Кинџа, кој му станал ментор. Тие тренирале заедно, особено планински велосипедизам во руралните висорамнини северно од Најроби.[6][10][11]

По завршувањето на основното училиште во Најроби,[12] Фрум се преселил во ЈАР како 14-годишен за да го посетува колеџот Сент Ендрјус во Блумфонтејн[13] и колеџот Сент Џонс во Јоханесбург.[11][14][15] Потоа студирал економија две години на Универзитетот Јоханесбург.[16][17][18] Во ЈАР започнал да учествува во друмскиот велосипедизам. На 22 години станал професионален велосипедист.[16] Фрум започнал да вози друмски велосипедизам во ЈАР, насочувајќи се кон искачувањето.[19] Фрум настапил за Кенија на хронометарот и друмската трка на Комонвелтските игри 2006 во Мелбурн, каде завршил 17. и 25. соодветно, привлекувајќи го вниманието на идниот спортски директор на Тим Скај, Дејв Брејлсфорд: „Резултатот што го направи, на опремата што ја имаше, за тоа треба нешто... Ние секогаш мислевме тој беше суров дијамант, кој има огромен потенцијал“.[20] Додека ја претставувал Кенија на Светското друмско првенство 2006 во категоријата под 23 години во Салцбург, Австрија, Фрум се судрил со службеник веднаш по стартот на хронометарот; никој од обајцата не бил повреден,[21] а Фрум завршил на 36. место.[22] Настапот на Фрум на Светското првенство бил откако ја злоупотребил електронската пошта на претседателот на велосипедската федерација на Кенија и самиот се пријавил на првенството, со цел да здобие европско искуство и да ги зголеми шансите за договор со професионална екипа.[23]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

2007-2010[уреди | уреди извор]

Фрум на Трката околу Британија во текот на првата сезона како професионалец

Станал професионалец во 2007, на 22 години, со јужноафриканската екипа Тим Коника Минолта, повлекувајќи се од студирање економија.[24] Настапувал од април до септември за екипата WCC на Меѓународниот велосипедистички сојуз, во Купот на нациите до 23 години.[25] Во мај ја возел првата етапна трка, Џиро деле Реџони, освојувајќи ја петтата етапа, возејќи за WCC.[24][26] На крајот на мај ја освоил шестата етапа на Трката околу Јапонија, напаѓајќи од бегство во 14. круг.[27] Во јуни настапил на Светските првенства „Б“ во Кејптаун, завршувајќи втор зад Кинезот Хаијун Ма на хронометарот.[28][29] Во јули го освоил бронзениот медал на друмската трка на Сèафриканските Игри во Алжир.[30] На 26 септември завршил на 41. место на хронометарот под 23 години на Светските првенства во Штутгарт, три минути и 30 секунди зад освојувачот на златниот медал, Ларс Бом (Холандија).[31]

Фрум на Тур де Франс 2008, возејќи за Барловорлд.

Фрум бил воведен во британска континентална екипа Барловорлд од страна на Јужноафриканецот Роби Хантер, придружувајќи им се за сезоната 2008[14][24] Во март завршил на второто место на Џиро дел Капо во ЈАР, една минута и 41 секунда зад колегата Кристијан Пфанбергер.[32] Во текот на март и април возел на Критериум Интернасионал, Гент-Вевелгем и Арденските класици. Своето деби на голема трка го имал на Тур де Франс, кога бил именуван во составот на екипата Барловорлд за трката, со тоа станувајќи првиот учесник од Кенија,[33] на која завршил на 84. место во генералниот пласман и 11. помеѓу младите возачи.[34] Во октомври Фрум завршил на четвртото место на Хералд Сан Тур во Викторија, Австралија.[35] Неговите резултати во 2008 го привлекле вниманието на британскиот тренер, Род Елингворт, кој верувал дека Фрум има потенцијал. Фрум изјавил: „Иако јас возев под кениско знаме, јас секогаш го носев британскиот пасош и се чувствував Британец. Потоа ние зборувавме за настап под британското знаме и ние останавме во контакт.“[7]

Фрум ја постигнал првата професионална победа во март 2009, на втората етапа на Џиро дел Капо, напаѓајќи од бегство составено од десет членови на 30 километри пред целта.[36] Потоа учествувал на Џиро д’Италија, на која завршил 36. во генералниот пласман и 7. помеѓу младите возачи.[37] Во јули ја освоил класичната трка, Анатомик Џок Рејс.[38] Во септември 2009 објавил дека ќе ѝ се придружи на британската екипа, Тим Скај, за сезоната 2010.[39]

Фрум возел на Џиро д’Италија 2010. На етапата 19 имал повреда на коленото и на преминот Мортироло се држел за полициски мотор, откако отпаднал од групетото и сакал да стигне до зоната за храна и се повлекол од трката. Додека се држел за моторот, комесарот на трката му наредил да застане и да се повлече од трката.[40][41] Во текот на неговата прва сезона со Скај, неговиот најдобар резултат бил на Тур ду Хаут Вар, каде завршил 9. во генералниот пласман.[42] Исто така завршил на второто место на националното хронометарско првенство во 2010, покажувајќи ја неговата способност во оваа дисциплина.[43] Во октомври ја претставувал Англија на Комонвелтските игри 2010 во Делхи, каде завршил петти на хронометарот, две минути и 20 секунди зад победникот, Шкотланѓанецот Дејвид Милар.[44]

2011[уреди | уреди извор]

Фрум (втор од лево) заедно со возачот на Геокс-ТМЦ Хуан Хосе Кобо на етапата 19 на Вуелта а Еспања 2011.

Почетните успеси на Фрум во сезоната 2011 биле влегувањето во првите 15 на Вуелта а Кастиља и Леон и Тур де Романди. Фрум имал мешан Тур де Свис, возејќи со водечката група на некои планински етапи, додека губел време на други и завршил деветти на завршниот хронометар.[45]

Фрум влегол на Вуелта а Еспања 2011 како главен помошник на Бредли Вигинс во планините. Откако бил нераздвоив од Вигинс во текот на првата недела, тој добил дозвола за негово возење на етапата 9, напаѓајќи на последното искачување, каде завршил петти, три секунди зад Бредли Вигинс, со што и обајцата завршиле во првите 20.[46] Меѓутоа, следниот ден на етапата 10, Фрум го отспринтал Вигинс и завршил втор во хронометарот зад Тони Мартин и добил неочекувано водство на трката.[47] Во текот на етапата 11 ѝ помогнал на својата екипа да ги отстранат некои напади, но набрзо се нашол неспособен да ја следи главната група. Меѓутоа, успеал да остане втор во генералниот пласман.[48]

По губењето на маичката од Вигинс на етапата 11, Фрум продолжил да вози како поддршка на неговиот водач и на етапата 14 му помогнал да ги отфрли соперниците, како Винченцо Нибали и Хоаким Родригес на последното искачување. Вигинс му го препуштил неговото водство на Фрум, на етапата на која Фрум повторно се вратил втор во генералниот пласман.[49] Тешката етапа 15, која завршувала на нагорнина, Фрум ја гледал како прилика да оди по етапниот победник Хуан Хосе Кобо, кој го преземал водството на трката на крајот на денот. Фрум се покажал посилен од Вигинс, завршувајќи пред него на четвртото место, но 48 секунди зад Кобо, со што го задржал второто место во генералниот пласман.[50]

На етапата 17, Фрум го нападнал Кобо на 1 километар пред целта, но Кобо се борел и го достигнал Фрум во последните 300 метри, но Фрум повторно нападнал и ја освоил етапата, стигнувајќи пред Кобо.[51] Како последица на временските бонуси, Фрум го намалил водството на Кобо на 13 секунди. Фрум не успеал да го намали уште повеќе водството на Кобо и на крај завршил втор на Вуелта, изедначувајќи ги вторите места на Роберт Милар на изданијата на Вуелта а Еспања во 1985 и 1986 и второто место на Џиро д’Италија 1987, како највисок пласман на некој британски возач на некоја голема трка.[52]

Постоеше недоследност околу него. Прашањето не беше зошто беше добар, туку прашањето беше дека зошто ние гледаме само погледи. Зошто не е цело време истиот тој? Кога болеста беше објавена, погледнато наназад, стана логично зошто било така.

Дејвид Брејсфорд за инфекцијата билхарцијаза на Фрум.[53]

По Вуелта било откриено дека Фрум во текот на целата година страдал од тропскиот вирус билхарзија, дијагностициран уште во 2010.[54] Било шпекулирано дека Фрум можеби ја имал паразитската инфекција во голем дел од неговиот возрасен живот и во текот на неговиот ран почеток во велосипедизмот.[6][55] Откривањето и понатамошното лечење на болеста било објаснување за рапидниот подем на формата на Фрум во текот на 2011.[14][53] На 16 септември 2011, Фрум потпишал нов тригодишен договор со Скај.[56] Бил дел од репрезентација на Велика Британија, која му помогнала на Марк Кевендиш да победи на Светското друмско првенство 2011.[57] Во октомври, Фрум завршил трет во генералниот пласман на првото издание на Трката околу Пекинг, 26 секунди зад победникот Тони Мартин.[58]

2012[уреди | уреди извор]

Првиот дел на сезоната 2012 на Фрум била нарушена од болест. Се откажал од Волта ао Алгарве со тешка инфекција на градите, додека тестовите на крвта покажеле дека паразитите билизарија се вратиле.[54][59] Во март, Фрум бил вмешан во судар со 72-годишен пешак за време на неговиот тренинг.[60] Се вратил на тркањето на Тур де Романди, каде му помогнал на Бредли Вигинс да ја освои трката,[61] пред да учествува во тренинг-кампот на вулканот во Тенерифе со неколку од неговите колеги.[62]

Фрум на етапата 19 на Тур де Франс 2012, каде завршил втор зад Бредли Вигинс во генералниот пласман

Фрум бил избран од екипата Скај за Тур де Франс. По добрите резултати на воведниот пролог,[63] на Фрум му се дупнала гумата на крајот на првата етапа, каде загубил една минута зад водачот Фабијан Канчелара (РадиоШек-Нисан).[64] На етапата 3, Фрум бил вмешан во падот на завршницата во Булоњ-сур-Мер и бил испратен во заштитните барикади, но поминал неповреден и му било доделено истото време како победникот Петер Саган од Ликвигас-Канондејл.[65] На седмата етапа, која завршувала на врвот Ла Планш де Бел Фил на искачување од прва категорија, го заштитил неговиот водач Вигинс и бил дел од малата група, која стигнала прва на целта. Кедел Еванс (БМЦ Рејсинг Тим) нападнал, Фрум го достигнал и ја освоил етапата со предност од 2 секунди пред неговиот водач и Еванс.[66] Со овој успех ја освоил точкастата маичка, но ја загубил уште следниот ден од Фредрик Кесијакоф од Астана.[67] Фрум завршил втор зад Вигинс на етапата 9, поединечен хронометар и се поместил на третото место во генералниот пласман.[68]

На етапата 11 до Ла Тусуар, Фрум влечел цел ден напред во групата низ планините, поставувајќи темпо за неговиот водач Вигинс, но бил приморан на двапати да одмора во текот на пораните, побрзи делови, отпаѓајќи позади во групата, оставајќи го Вигинс сам напред. Меѓутоа, Фрум добро се опоравувал и изненадувачки, поради збунувачките наредби од екипата, нападнал во преостанатата група на последното искачување, откако Вигинс го достигнал Нибали на четири километри пред крајот. Потоа добил наредба од неговиот менаџер на екипата да се врати назад и да ја почека жолтата маичка, Вигинс. Завршил трет на етапата.[69] За неговите напори при помагањето на Вигинс, Фрум бил наречен од медиумите како суперпомошник.[70] На етапата 17, Фрум и Вигинс завршиле втор и трет соодветно на последната планинска етапа, со што ги потврдиле своите места во генералниот пласман,[71] иако Фрум повеќепати го чекал Вигинс на последното искачување, намалувајќи ги шансите за победа на етапата.[72] На етапата 19, поединечен хронометар, Фрум завршил втор зад Вигинс, соодвествувајќи со нивните места во генералниот пласман.[73] Вигинс победил на Тур де Франс, додека Фрум бил втор, станувајќи првите двајца Британци, кои стигнале до подиум на Тур де Франс во неговата 109-годишна историја.[74]

Фрум во текот на хронометарот на Летните олимписки игри 2012, каде го освоил бронзениот медал.

Фрум, заедно со колегите од Скај, Вигинс, Марк Кевендиш и Ијан Станард, како Дејвид Милар биле избрани во британската екипа на друмската трка на Летните олимписки игри.[75] Фрум и Вигинс исто така настапиле и на олимпискиот хронометар.[76] Фрум го освоил бронзениот медал на поединечниот хронометар на Игрите во Лондон, каде неговиот колега Вигинс го освоил златниот медал.[77]

Фрум бил избран како предводник на Вуелта а Еспања 2012, со надеж да биде подобар од минатата година и да ја освои својота прва голема трка.[78] Завршил трет по првата планинска завршница на етапата 3,[79] и се поместил на второто место на четвртата етапа откако водачот Алехандро Валверде паднал, губејќи 55 секунди од групата.[80] Фрум паднал на третото место во текот на хронометарот на етапата 11, 16 секунди зад водачот Родригес.[81] Изгубил уште 23 секунди на етапата 12, со што доцнел 51 секунда зад водачот.[82] Се борел во остатокот на втората половина на трката. На крајот завршил 4. во генералниот пласман со над 10 минути зад победникот на трката, Алберто Контадор.[83]

2013[уреди | уреди извор]

Сезоната за Фрум започнала на Трката околу Оман, каде го презел водството на трката на етапата 4, завршувајќи втор зад Хоаким Родригес.[1] Потоа, Фрум победил на следната етапа и го зголемил водството, поминувајќи ги Контадор и Родригес.[84] Ја завршил трката освојувајќи го генералниот пласман, негова прва победа на етапна трка, 27 секунди пред Контадор и 39 пред Кедел Еванс. Исто така го освоил и бодовниот пласман.[85] Потоа, Фрум го предводел Скај на Тирено-Адријатико во март, каде ја освоил четвртата етапа по возвраќањето на нападот од Контадор, Нибали и Мауро Сантамброџо на последното искачување на етапата.[86] Фрум загубил време во однос на крајниот победник Нибали на претпоследната етапа, завршувајќи ја трката на второто место.[87] Фрум се вратил во форма и се искачил на највисокото скалило на подиумот на Критериум Интернасионал 2013. Откако завршил четврти на краткиот хронометар на втората етапа, засилил на последното искачување на третата и завршна етапа за победа и го претркал колегата и второпласираниот на трката, Ричи Порт во генералниот пласман.[88]

Фрум во водечката маичка на Тур де Романди 2013

На крајот на април, Фрум победил на прологот од 7,5 километри на Тур де Романди во Ле Шабл, Швајцарија, земајќи ја водечката маичка, со предност од шест секунди пред Ендру Талански од Гармин-Шарп.[89] Останал во водечката жолта маичка во текот на целата трка, зголемувајќи ја својата предност пред неговите соперници на скоро една минута со силен настап на претпоследната кралска етапа. Близу крајот на етапата, откако ги возачите за поддршка во главната група, Фрум заминал сам да го лови бегалецот, возачот на Катјуша Симон Шпилак и откако го достигнал, работел со Словенецот за да го одржи и зголеми нивното водство во однос на групата и да го подобри нивниот пласман во генералниот пласман. Шпилак ја освоил етапата, со што се искачил на второто место во генералниот пласман, додека Фрум задоцнил една секунда.[90][91] На завршниот хронометар и воедно последна етапа, Фрум го зазел третото место, зголемувајќи го своето водство и ја освоил третата трка во сезоната.[92]

Последна трка за подготовка на Фрум пред Тур де Франс, за која се сметал дека е фаворит, била Критериум ди Дофине на почетокот на јуни.[93] Се нашол втор во генералниот пласман зад возачот на Гармин-Шарп Роан Денис откако завршил на третото место во хронометарот на четвртата етапа.[94] Фрум ја освоил петтата етапа откако возвратил на доцниот напад на Контадор, со што го презел водството на трката со 52 секунди пред неговиот колега, Порт.[95] Фрум му помогнал на Порт да го потврди неговото второ место на седмата етапа,[96] а на осмата етапа двоецот се одвоил од своите соперници на последното искачување и само Ендру Талански (Гармин-Шарп) можел да ги следи. Фрум завршил на второто место на етапата зад Алесандро де Марки од Канондејл, кој нападнал претходно, обезбедувајќи ја победата во генералниот пласман, додека Порт ја заокружил еден-два победата, 58 секунди зад него. Ова било четврта победа за Фрум на поголема трка во сезоната од вкупно пет на колку што настапил.[97][98]

Тур де Франс за Фрум почнал напнато, откако паднал во неутралниот дел на првата етапа на островот Корзика, но бил неповреден и избегнал да падне во големата несреќа кон крајот на етапата.[99] Откако се држел надвор од несреќи во остатокот на првата недела, Фрум ја освоил осмата етапа, првата планинска етапа на трката, преку отпочнување напад откако неговите колеги Питер Кенох и Порт го спречиле претходниот напад од возачот на Мовистар Тим Наиро Кинтана и се оддалечил од соперниците на Фрум. Победничката разлика на Фрум на етапата била 51 секунда пред Порт и една минута и 25 секунди пред Валверде (Мовистар Тим) на третото место. Ова му го донело водството на трката на Фрум по првпат и водство во планинскиот пласман.[100][101] Меѓутоа, на следната етапа, Фрум останал изолиран откако ниеден од неговите колеги не можел да ги следи нападите отпочнати во почетокот на етапата од возачите на Гармин-Шарп, Мовистар Тим и Тим Саксо-Тинкоф. Иако бил без никаква поддршка од екипата во поголемиот дел од етапата, Фрум успеал да го одбрани своето водство од неколкуте напади од Кинтана и Валверде.[102] Потоа, Фрум завршил втор на поединечниот хронометар на 12. етапа, 12 секунди зад Тони Мартин, со што го зголемил водството пред другите соперници.[103] Меѓутоа, на етапата 13, Саксо-Тинкоф предизвикал поделба на групата поради силни накрсни ветрови, кои Фрум ги пропуштил. Контадор од Тим Саксо-Тинкоф и Роман Кројцигер, и Лауренс тен Даум и Бауке Молема од Белкин Про Сајклинг се здружиле и успеале да му одземат 69 секунди од водството на Фрум, иако Валверде изгубил над десет минути и излегол од конкуренција.[104]

Фрум го победил Наиро Кинтана за победа на петнаесеттата етапа на Тур де Франс 2013.

Фрум ја освоил петнаесеттата етапа, која завршувала на Мон Венту. Кено и Порт успеале да ги отфрлат сите водечки соперници освен Контадор во првиот дел од искачувањето, пред Фрум јасно да се одвои од Контадор на 7 километри до целта и да достигнувајќи го Кинтана, кој нападнал претходно. Двоецот работел заедно пред нивните соперници, пред Фрум да нападне на 1,2 километри пред целта и сам да дојде до победа. Ова му донело водство на Фрум од четири минути и 14 секунди пред Молема на второто место, а Контадор доцнел дополнителни 11 секунди. Исто така, Фрум го повратил водството во планинскиот пласман.[105][106] Го освоил хронометарот на етапата 17, завршувајќи ја патеката од 32 километри за 51 минута и 33 секунди, додека Контадор задоцнил девет секунди зад него, на второто место.[107] Фрум го одбранил водството во текот на алпските етапи, зголемувајќи ја својата предност кога Молема и Контадор отпаднале.[108]

Фрум го освоил генералниот пласман на 21 јули со завршно време од 83 часа, 56 минути и 40 секунди, четири минути и 20 секунди пред второпласираниот Кинтана. Исто така го имал водството во планинскиот пласман на шест етапи, меѓутоа на крајот бил втор зад Кинтана во тој пласман.[109] Победата на Фрум на трката и етапните победи на Тур му го донеле првото место во поединечниот пласман на Светската турнеја, со 587 бода, пред Саган со 409.[110] Делумно бидејќи Тур 2013 бил прв по признавањето за допинг од страна на Ленс Армстронг, такви прашања му биле поставувани и на Фрум. Тој повторувал дека тој и неговата екипа биле чисти и изјавил дека дури и таквите прашања го натажуваат.[111] Фрум бил 19 пати тестиран во текот на трката[109] и главниот директор на Тим Скај, Дејв Брејсфорд, им ги понудил на Светската анти-допинг агенција сите податоци за резултатите на Фрум.[112]

Во октомври, Фрум бил именуван за освојувач на престижната награда Златен велосипед за најдобар возач во годината.[113]

2014[уреди | уреди извор]

Фрум ја носел водечката маичка на шестата етапа на Критериум ди Дофине 2014

Како бранител на титула по првпат, Фрум ја започнал сезоната во 2014 година повторно со победа на Трката околу Оман.[114] По некои мали проблеми со здравјето, негова следна етапна трка била Тур де Романди, повторно како бранител на титулата, која ја освоил со 28 секунди предност пред Симон Шпилак, каде двајцата возачи завршиле како прв и втор на трката втора година по ред.[115] Исто така ја освоил последната етапа на трката, поединечен хронометар од 18,5 километри, завршувајќи втор побрз од трикратниот светски првак Тони Мартин. Во чест на преминот на Тур де Франс од Британија до Франција во јули, Фрум извозел со велосипед низ Евротунелот, станувајќи прв велосипедист кој сам го направил тоа и еден од неколкуте велосипедисти што некогаш поминале низ тунелот.[116][117] Преминот му одзел еден час со максимална брзина од 64 км/ч — побрзо од повеќето каналски фериботи.[118]

Фрум се откажал на петтата етапа на Тур де Франс 2014 откако паднал трипати во два дена, ставајќи крај на неговата одбрана на минатогодишната титула на Тур де Франс.[119] Повторно се нашол во борба со Алберто Контадор на Вуелта а Еспања, борбен и солиден во планините, но изгубил време на првиот поединечен хронометар.[120] Пред последната етапа, краток (10 км) рамен хронометар, Фрум бил на второто место со задоцнување од една минута и 37 секунди зад Шпанецот.[121] На крајот завршил само втор.[122]

2015[уреди | уреди извор]

Фрум одлучил да ја почне својата сезона во февруари на Вуелта а Андалусија во Шпанија, по победите претходните две години на Трката околу Оман. Таму бил и Контадор, обајцата настапиле на трката за првпат. Губејќи осум секунди од Контадор првиот ден на поединечниот хронометар,[123] Фрум изгубил уште повеќе време од него на третата етапа, кога Шпанецот се одвоил од главната група на завршницата на нагорнина за победа на етапата. Сегашните 27 секунди зад Контадор, со само една планинска етапа, се очекувало дека Фрум ќе го освои второто место.[124] Но, на претпоследната четврта етапа, која имала стрмна завршница на нагорнина, Тим Скај работел силно и успеал да ги надмине сите колеги на Контадор од Тинкоф-Саксо откако предводниците го достигнале последното искачување. По неколку напади од неговите поддржувачи, Фрум започнал соло-напад. На кратко, Контадор успеал да го следи, но набрзо отпаднал. Фрум ја освоил етапата и направил разлика од 29 секунди на целта во однос на второпласираниот Контадор, доволно за да го преземе водството на трката за две секунди.[125] Последната петта етапа била релативно рамна, со мали шанси за Контадор да ја стигне разликата, дозволувајќи му на Фрум да ја оствари својата прва етапна победа од мај 2014 година.[126][127] Така, ова било трета година по ред, Фрум да победува на првата воведна трка во сезоната за Фрум.[127] Втора година по ред, Фрум не настапил на Тирено-Адријатико, поради инфекција на градите.[128] Учествувал на Флеш Валон, но доживеал лош пад, отфрлувајќи од победа. Сепак, по некое време се вратил на трката и завршил на 123. место.[129] Подоцна, учествувал на Тур де Романди со надеж дека ќе победи трета година по ред, но морал да се задоволи со третото место во генералниот пласман, зад победникот Илнур Закарин и второпласираниот Симон Шпилак, обајцата од екипата Катјуша.[130]

Во јуни започнал со целосно подготовки за Тур де Франс откако учествувал на Критериум ди Дофине. Ја освоил седмата етапа, сметана за кралска етапа, благодарение на двата последователни напади на последното искачување на етапата, еден за да ја подели водечката група и друг да го отстрани Тиџеј ван Гардерен, кој одолеал на првиот напад.[131] Следниот ден (последна етапа) ја повторил победата со доволно време во однос на Ван Гардерен за победа на целата трка.[132]

Фрум настапил на Тур де Франс како еден од фаворитите за победа. По силниот ден на Мур де Хуј, Фрум го презел водството на трката за една секунда од Тони Мартин,[133] иако подоцна ја изгубил маичката од Мартин на четвртата етапа.[134] Фрум одбил да ја облече жолтата маичка откако Тони Мартин ја напуштил трката додека уште водел поради скршена клучна коска на шестата етапа.[135] Потоа, Фрум ја добил жолтата маичка на крајот на седмата етапа. Во текот на вечерта на првиот ден за одмор на Тур се појавило дека екипата провалила во некои од податоците на Фрум и ги објавила на интернет.[136] Како Тур навлегол во втората недела на возење дошла првата планинска етапа, каде Фрум дошол до првата етапна победа, добивајќи значајно време пред неговите соперници во генералниот пласман.[137] Во остатокот на трката, екипата се соочила под силен надзор поради нивните преовладувачки резултати; Порт бил удрен во ребрата од набљудувач на Пиринеите,[138] а на Фрум било истурено урина од друг гледач.[139] За голем дел за ова однесување на гледачите било наведено неодговорното известување на францускиот печат.[140] Потоа, Тим Скај објавил некои од податоците на Фрум од десеттата етапа во обид да ги смири тврдењата за крвен или механички допинг.[141][142] Фрум го задржал водството во текот на последните планински алпски етапи на трката, иако загубил 32 секунди од Кинтана, кој се наметнал како главен соперник, на претпоследната планинска етапа и дополнителни 86 секунди на последната планинска завршница на Алп д’Ез, со штол имал 72 секунди предност пред Кинтана во генералниот пласман. Покрај освојувањето на трката, го освоил и планинскиот пласман, станувајќи првиот Британец кој го освоил планинскиот пласман од Роберт Милар во 1984 година.[143] Исто така бил шести возач кој ги освоил жолтата и точкастата маичка во иста година и прв кој го направил тоа од Еди Меркс во 1970 година.[144]

Во август, Фрум потврдил дека ќе вози на Вуелта а Еспања,[145] станувајќи првиот победник на Тур кој возел на Вуелта во иста година од Карлос Састре во 2008 година.[146] Фрум изгубил време во однос на неговите соперници на првите планински завршници, иако добил некое време на планинската завршница на деветтата етапа.[147] Единаесеттата етапа била планинска етапа во Андора која Фрум ја опишал како „најтешка етапа на Гранд Тур на кој сум возел досега“.[148] Паднал во дрвена ограда на првото искачување на етапата; продолжил до крајот на етапата, иако загубил доста време во однос на соперниците. Следното утро, рендген-снимката покажала дека го скршил стапалото во падот и се повлекол од Вуелта.[149]

Фрум станал офицер (ОБЕ) во Редот на Британската Империја во Новогодишните доделувања 2016 за заслуги во велосипедизмот.

2016[уреди | уреди извор]

Фрум на осумнаесеттата етапа на Тур де Франс 2016

Пред сезоната 2016, Скај објавиле дека Фрум ќе се обиде со нова тројна цел: Тур, како и хронометарската и друмската трка на Олимпијадата.[150] Ја започнал сезоната рано, настапувајќи на Хералд Сан Тур 2016 во Австралија (трка на која завршил четврти во 2008 година). Хералд Сан Тур се состоела од краток поединечен хронометар (пролог) и четири етапи. На последната етапа Фрум се одвоил со соло-напад и направил значајна разлика во однос на групата за негова прва победа во 2016 година, заедно со планинскиот пласман.[151]

Следен настап на Фрум бил на Волта а Каталуња кон крајот на март, каде завршил на осмото место.[152] Подоцна, настапил на Тур де Романди, на кој имал мешани резултати. На втората етапа му се дупнала гумата на искачување на 20 километри пред целта и завршил 17 минути зад етапниот победник и новиот предводник на трката, Наиро Кинтана.[153] Меѓутоа, на четвртата етапа, кралската етапа, тој и Тиџеј ван гардерен нападнале од групата за првично бегство; двоецот возел до завршното искачување, каде Фрум се оддалечил од Ван Гардерен на 7,4 километри пред целта, освојувајќи ја етапата со четири секунди разлика пред водечката група.[154]

Во јуни, како подготовка за Тур де Франс, учествувал на Критериум ди Дофине, која ја освоил со 12 секунди предност пред Ромен Барде. Ова била трета победа на Дофине во последните четири години.[155]

На осмата етапа на Тур де Франс 2016, Фрум нападнал на спустот на Кол де Пересур и се одвоил од водечката група за победа во Бањер де Лишон. Со тоа, Фрум ја презел водечката жолта маичка, поведувајќи во трката со 16 секунди пред Адам Јејтс.[156] По етапата, Фрум добил 200 швајцарски франци казна поради удар на лице на гледач, кој трчал покрај него при искачувањето на Кол де Пересур.[157] На дванаесеттата етапа, Фрум се судрил со Ричи Порт и Бауке МОлема со мотор откако гледачи на патот го приморале моторот да застане. Порт и Молема продолжиле да возат, додека Фрум трчал, бидејќи не можел да го вози својот велосипед. Подоцна добил замена од неутралниот механичар, додека стигне екипното возило. Ја завршил етапата 1 минута и 40 секунди зад Молема, но му било доделено исто време како Молема со одлука на судиите и ја задржал жолтата маичка.[158] Фрум го освоил третиот Тур де Франс на 24 јули 2016 година и станал првиот Британец со три победи на трката.[159]

По Тур, го освоил бронзениот медал на Олимпијадата во Рио, на хронометарот,[160] повторувајќи го успехот од Лондон 2012.

По Олимпијадата бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016, на која му помогнал на Скај да го освои воведниот хронометар и подоцна ја освоил единаесеттата етапа на Пења Кабарга, каде во 2011 година ја освоил својата прва етапа на некоја голема трка. Изгубил над 2 и пол минути на петнаесеттата етапа, кога соперниците Наиро Кинтана и Алберто Контадор заедно нападнале на 10. километар и ја растуриле трката. Меѓутоа, Фрум продолжил да се бори и успеал да надокнади скоро сè што изгубил со победата на поединечниот хронометар на етапата 19. Завршил на Вуелта како втор, само 1 минута и 23 секунди зад Кинтана, заработувајќи го својот втор подиум на голема трка во сезоната.

2017[уреди | уреди извор]

Фрум ја освоил четвртата победа на Тур де Франс на 23 јули 2017 година. Го победил Ригоберто Уран за 54 секунди. Иако, Фрум не освоил ниедна етапа на Тур 2017, бил успешен благодарение на извонредните хронометарски способности на двете такви етапи на трката.[161]

Фрум на подиумот во Мадрид по победата на Вуелта а Еспања 2017

На 19 август, Фрум ја започнал Вуелта а Еспања со цел да ја освои, откако завршил како втор трипати претходно и бил најголем фаворит.[162] На третата етапа, Фрум нападнал на завршното искачување и само Естебан Чавес успеал да го следи. Меѓутоа, на спустот биле достигнати и Винченцо Нибали ја освоил етапата во помалата група. Фрум завршил трет и бонус секундите на целта, како и оние на средниот спринт биле доволни да му ја донесат црвената маичка по првпат од 2011 година.[163] Победил на деветтата етапа на Кумбре дел Сол (истата цел каде изгубил од Димулен во 2015 година), преземајќи го водството и во бодовниот пласман. И покрај падот на дванаесеттата етапа, повторно го презел водството во бодовниот пласман со петтото место на петнаесеттата етапа до Сиера Невада и го освоил поединечниот хронометар на етапата 16, освојувајќи ја и наградата за борбеност. Третото место на Алто де л’Англиру ја цементирало црвената маичка, како и комбинираниот пласман, а во возбудливата завршница на спринтот во Мадрид, го освоил бодовниот пласман за два бода пред Матео Трентин. Со победата, Фрум станал прв британски возач кој ја освоил Вуелта, трет велосипедист кој успешно ги освоил Тур и Вуелта во иста година, приклучувајќи им се на Жак Анкетил и Бернар Ино и прв кој успеал во тој подвиг по преместувањето на Вуелта во календарот на моменталната позиција. Настапил на Светското друмско првенство во Берген една недела по победата на Вуелта и освоил две бронзени медали: една во екипниот хронометар со Скај и една во поединечниот хронометар за Велика Британија.[164][165] На 17 октомври 2017 година ја освоил наградата „Златен велосипед“ по третпат како најдобар возач во сезоната 2017.[166]

Прекумерно ниво на лек за астма на Вуелта[уреди | уреди извор]

На 13 декември 2017 година, UCI објавил дека Фрум има позитивен тест за двојно повисоко ниво од дозволеното на салбутамол, лек против астма. Двата примероци А и Б се покажале позитивни. Тестот бил спроведен по осумнаесеттата етапа на Вуелта а Еспања. Во изјавата, Фрум коментирал: „Мојата астма се влоши на Вуелта, па така го следев советот на докторот на екипата да ја зголемата дозата на мојот салбутамол. Како и секогаш, со најголемо внимание се осигурив дека не земам повеќе од дозволената доза“.[167]

По протекувањето на резултатите од тестот во весниците Гардијан и Ле Монд,[168] статијата на весникот велела „(ова) ...се заканува да го наруши угледот на еден од најуспешните спортисти на Британија“.

Неговиот случај бил многу критикуван од други велосипедисти и во јануари 2018 година, претседателот на UCI, Давид Лапартјен предложил тој да биде суспендиран од Тим Скај додека неговиот случај не биде разрешен.[169] Во февруари 2018 година при известување за печатот во Колумбија, Дејвид Брејлсфорд, го бранел Фрум велејќи:[170]

За мене, нема никакво прашање, нема ништо лошо направено - нема прашање, нема прашање, нема прашање.

На 2 јули 2018 година, UCI официјално ја затворила истрагата против Фрум, изјавувајќи дека возачот имал соодветни докази кои наведуваат дека „примероците со резултатите на г-динот Фрум не воспоставуваат ААФ (основ за истрага)“.[171]

2018[уреди | уреди извор]

На 29 ноември 2017 година, Фрум објавил дека сака да учествува на Џиро д’Италија 2018 со цел да го заокружи двоецот Џиро-Тур, со што ќе настапел првпат на трката по 2010 година. Победата би го направила седми возач кој го освоил сите три големи трки и трет возач кој ги поседува сите три титули истовремено во период од 12 месеци.[172]

На 5 февруари 2018 година, Фрум објавил дека ќе ја започне сезоната на Вуелта а Андалусија (Рута дел Сол),[173] и покрај повиците да не настапува додека неговиот случај не биде разрешен. Меѓутоа, имало и повици за поддршка на Фрум, а организаторот на Рута дел Сол, Хоакин Куевас изјавил дека е „задоволство и чест“ Фрум да биде дел од трката,[174] а Мауро Вењи, организаторот на Џиро д’Италија, изјавил дека „Ако тој (Фрум) ја освои розовата маичка, тој секогаш ќе биде победник за мене“.[175] Cyclingnews исто така објавиле дека Фрум ќе настапи на две италијански етапни трки пред Џиро: Тирено-Адријатико и на Трката околу Алпите.[176]

Фрум (десно) на Коле деле Финестре на деветнаесеттата етапа на Џиро д’Италија 2018 кратко пред неговиот одлучувачки самостоен напад

Фрум настапил на Џиро д’Италија 2018 како еден од фаворитите за победа во Рим на крајот на мај. Меѓутоа, пред трката воопшто да почне, Фрум паднал додека вежбал пред воведниот хронометар во Ерусалим.[177][178] Фрум го завршил хронометарот на 21. место, заостанувајќи 35 секунди зад соперникот Том Димулен. По трката, спортскиот директор на Тим Скај, Николас Портал признал дека повредата на Фрум здобиена во падот била полоша отколку што изјавиле првично, а Брејлсфорд изјавил дека падот бил враќање на физичката кондиција на Фрум, која екипата ја оценила како пониска од обврзаната на почетокот на Џиро.[179] До крајот на првата завршница на нагорнина на Етна, Фрум се искачил до осмото место, една минута и 10 секунди зад првичниот предводник Сајмон Јејтс.[180] На осмата етапа, Фрум паднал на неговата повредена страна кога неговото задно тркало се слизнало на влажно брдо.[179] До крајот на деветтата етапа до Гран Сасо д’Италија, Фрум изгубил уште една минута и 17 секунди од Јејтс, паѓајќи на 11. место. Првите знаци на опоравување на Фрум дошле на најтешкото искачување на трката, Монте Ѕонколан, каде се оддалечил од неговите главни соперници и ја освоил етапата. Разликата со розовата маичка на Фрум сега била 3'10".[181] Меѓутоа, на завршното искачување на следната етапа до Сапада, Фрум паднал во кондиција и сега доцнел уште една минута во однос на другите фаворити.

Среќата на Фрум започнала да се менува како трката влегувала во третата недела, со силен настап на хронометарот во должина од 34 километри, завршувајќи петти на етапата, издигнувајќи се како четврти во генералниот пласман и доцнејќи околу четири минути во однос на Јејтс.[182] На осумнаесеттата етапа до Прато Невозо, Јејтс прикажал првични знаци на слабост, опаѓајќи со форма на завршните метри од врвот и губејќи 28 секунди во однос на сите други фаворити.[183] Следната етапа била сметана како кралска етапа на трката, со три брда во втората половина на етапата. Тука биле полуасфалтираното брдо на Коле деле Финестре, по што следеле Сестриере и Бардонекија.

Вечерта пред етапата, управата на Тим Скај одлучила дека Финестре ќе биде идеално место за притисок кон Јејтс: ако екипата вози силно напред, неговите 27 серпентини ќе направат ефект во главната група за тешко следење на возачите позади и ќе ги примораат екипите да ги истоштат нивните помошници. Потоа, Фрум планирал да нападне со Димулен на делницата со чакал од 8 километри на врвот на искачувањето. За да бидат сигурно дека Фрум ќе ја внесува правилната исхрана за долг напад без да носи дополнителна тежина, екипата ги ангажирала сите вработени да бидат таму на секои десет минути до Финестре. На самата етапа, раното бегство било достигнато од екипата на Јејтс, Мичелтон-Скот, пред Финестре.[184] „Возот“ на Скај поставил екстремно високо темпо на почетокот на брдото:[179] Јејтс веќе имал потешкотии на првите метри со 80 километри преостанати на етапата, кога Фрум започнал самостоен напад. Предноста на Фрум растела низ втората половина на етапата, кулминирајќи со етапна победа. Поважно, етапната победа со повеќе од три минути резултирана Фрум да го преземе водството на трката, 40 секунди пред победникот на Џиро д’Италија 2017, Том Димулен.[185] Возачите и новинарите биле зачудени од подвигот на Фрум, при што голем број нападот го поврзувале со првите денови на велосипедизмот - како Фаусто Копи до Пинероло во 1949 година или од Клаудио Кјапучи до Сестриере во 1992 година, како и резултати со спортисти чии контроверзи со допинг биле јавно објавени: Марко Пантани на Кол ди Галибје во 1998 година и Флојд Лендис до Морзин.[186] Фрум ја задржал розовата маичка на завршниот „вистински“ ден со возење.

Со победата на Џиро д’Италија 2018, Фрум станал првиот возач од 1983 година кој истовремено ги поседувал сите три титули на големите трки, како и седми возач кој ги освоил сите три големи трки.[187] Потоа возел на Тур де Франс 2018 како еден од главните фаворити за победа и покрај бројните негативни реакции од некои обожаватели. Паѓајќи двапати на етапите 1 и 9, како и послабата форма на неколку други етапи, потоа Фрум се префрлил да му помогне на неговиот пријател и долгогодишен колега Герајнт Томас во улога на супер-помошник. Благодарение на феноменалниот настап на хронометарот на претпоследната етапа, Фрум завршил трет зад Томас.

И покрај тоа што бил бранител на титулата на Вуелта, Фрум одлучил да ја прескокне, откако возел четири последователни големи трки. Наместо тоа, настапил на Трката околу Британија 2018. Тоа му била последна трка во сезоната 2018, избирајќи да ги прескокне Светските првенства во Австрија, наведувајќи физички и ментален замор.[188]

2019[уреди | уреди извор]

На 1 јануари 2019 година, Фрум објавил дека нема да ја брани неговата титула на Џиро д’Италија и наместо тоа ќе цели на Тур де Франс 2019 со цел да ја освои трката по петти пат.[189] Ја започнал сезоната на Трка Колумбија во февруари и исто така возел на Волта а Каталуња како поддршка за Еган Бернал. Ги завршил Трката на Алпите и Тур де Јоркшир пред да се врати на Критериум ди Дофине.[190][191] На 12 јуни 2019 година, Фрум бил примен во билница со скршена десна бутна коска, скршен зглоб и скршени ребра, откако имал несреќа при голема брзина во ѕид при тренинг за четвртата етапа на Критериум ди Дофине.[192][193] Поради тоа не можел да настапи на Тур де Франс 2019.[194]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Фрум ја сретнал Јужноафриканката родена во Велс Мишел Каунд во 2009, преку јужноафриканскиот возач Дарил Импи, кога Каунд работела како велосипедски фотограф. Во 2011 се преселиле заедно во Монако и станала негова свршеничка во март 2013.[195][196] Двојката се венчала во ноември 2014 година.[197] Во јуни 2015 година, Фрум објавил дека двојката го очекуваат своето прво дете, момче, кон крајот на годината.[198] Фрум ја посветил победата на Тур де Франс на неговата мајка, која умрела од рак пет недели пред неговиот прв настап на Тур во 2008.[33][109] Неговото второ дете, ќерката Кејти, се родила на 1 август 2018 година.[199]

Фрум станал офицер на Редот на Британската Империја (OBE) во новогодишните прогласувања за заслуги во велосипедизмот.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Етапа 2 Трка околу Маврициус
2006
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Маврициус
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2. Трка Анатомик Џок
2007
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Ми-Аут Бретон
1. Етапа 5 Џиро деле Реџоне под 23 години
1. Етапа 6 Трка околу Јапонија
2. Класик Берг & Дејл
2. Светско хронометарско првенство
3. Африкански игри - друмска трка
2008
2. Краен пласман Џиро дел Капо
3. Џиро дел’Апенино
4. Краен пласман Хералд Сан Тур
2009
1. Ден 2 Џиро дел Капо
1. Трка Анатомик Џок
2010
2. Британско хронометарско првенство
5. Комонвелтски игри - Друмски хронометар
9. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
2011
2. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 17
Ја носел црвената маичка Jersey red.svg на етапата 11
3. Краен пласман Трка околу Пекинг
2012
2. Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 7
Ја носел точкастата маичка Jersey polkadot.svg на етапата 7
3. Bronze medal olympic.svg Бронза Олимписки хронометар
4. Краен пласман Вуелта а Еспања
4. Краен пласман Критериум ди Дофине
2013
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Оман
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 5
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Критериум Интернасионал
1. Етапа 3
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Романди
1. Пролог
1. Jersey yellow-bluebar.svg Краен пласман Критериум ди Дофине
1. Етапа 5
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 8
1. Етапа 15
1. Етапа 17 (ITT)
Ја носел Jersey polkadot.svg точкастата маичка на етапата 9 & на етапите 16-20
2. Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Етапа 4
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
2014
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Оман
1. Етапа 5
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Романди
1. Етапа 5 (ITT)
Критериум ди Дофине
1. Етапа 1 (ITT)
1. Етапа 2
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
2. Краен пласман Вуелта а Еспања
Jersey red number.svg Награда за борбеност на цела трка
6. Краен пласман Волта а Каталуња
2015
1. Jersey red.svg Краен пласман Вуелта а Андалусија
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Етапа 4
1. Jersey yellow-bluebar.svg Краен пласман Критериум ди Дофине
1. Етапа 7
1. Етапа 8
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Франс
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
1. Етапа 10
3. Краен пласман Тур де Романди
1. Етапа 1 (TTT)
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 8
1. Етапа 18 (ITT)
1. Jersey yellow-bluebar.svg Краен пласман Критериум ди Дофине
1. Етапа 5
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Jersey black.svg Планински пласман
1. Етапа 4
1. Етапа 4 Тур де Романди
2. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 11
1. Етапа 19 (ITT)
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 19
3. Bronze medal olympic.svg Олимписки хронометар
3. Краен пласман Светска турнеја
8. Краен пласман Волта а Каталуња
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Франс
1. Jersey red.svg Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey white.svg Комбиниран пласман
1. Етапа 9
1. Етапа 16 (ITT)
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапа 16
2. Краен пласман Светска турнеја
Светски првенства
3. Bronze medal blank.svg Хронометар
3. Bronze medal blank.svg Екипен хронометар
4. Краен пласман Критериум ди Дофине
6. Краен пласман Хералд Сан Тур
2018
1. Jersey pink.svg Краен пласман Џиро д’Италија
1. Jersey blue.svg Планински пласман
1. Етапа 14
1. Етапа 19
3. Краен пласман Тур де Франс
4. Краен пласман Трка на Алпите
9. Светска турнеја
10. Краен пласман Вуелта а Андалусија

Распоред на резултатите[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 36 ДСК 1
Jersey yellow.svg Тур 83 2 1 СО 1 1 1 3
Jersey red.svg Вуелта 2 4 2 СО 2 1
Распоред на резултатите на поголемите етапни трки
Трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey yellow.svg Париз-Ница
Jersey blue.svg Тирено-Адријатико 2 34
MaillotVolta.png Волта а Каталуња 71 61 6 71 8 30 94
Jersey yellow.svg Трка околу Баскија
Jersey yellow.svg Тур де Романди СО 15 123 1 1 3 38 18
Jersey yellow-bluebar.svg Критериум ди Дофине 4 1 12 1 1 4 СО
Jersey yellow.svg Тур де Свис 47

ДСК = дисквалификуван; — = не настапил; СО = се откажал

Распоред на резултатите на првенствата[уреди | уреди извор]

Настан 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Gold medal olympic.svg Олимписки игри Хронометар не се одржале 3 не се одржале 3 не се одржале
Друмска трка 109 12
Jersey rainbow.svg Светски првенства Хронометар 17 3
Друмска трка СО СО СО СО СО СО
MaillotReinoUnido.PNG Национални првенства Хронометар 2
Друмска трка 4 11 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Награди[уреди | уреди извор]

 • Златен велосипед: 2013, 2015, 2017[113]
 • Меѓународен велосипедист на годината од списанието Вело: 2013[200]
 • Фландриец на годината: 2013, 2017[201]
 • Спортист на годината од Асоцијацијата на спортски новинари: 2017[202]
 • Офицер на Редот на Британската Империја: 2016

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Доделена во 2019 година по дисквалификацијата на првобитниот победник Хуан Хосе Кобо

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Крис Фрум води на Трката околу Оман по второто место на етапата“. BBC Sport. BBC. 14 февруари 2013. Посетено на 21 февруари 2013.
 2. Фотерингем, Вилијам (14 септември 2012). „Велика Британија ја потврди екипата за Светските друмски првенства“. The Guardian. Guardian News and Media Limited. Посетено на 2 април 2013.
 3. 3,0 3,1 „Chris Froome“. Тим Скај. BSkyB. Посетено на 1 декември 2015.
 4. Фотерингем, Вилијам (21 јули 2015). „Team Sky data shows Chris Froome Tour climb was exceptional but normal“. theguardian.com. Guardian Media Group. Посетено на 21 јули 2015.
 5. „Team Sky“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 5 јануари 2019. Посетено на 5 јануари 2019.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Чадбенд, Ијан (27 јуни 2013). „The incredible rise of Chris Froome — and how he was almost killed by a hippo“. The Daily Telegraph. Лондон: Telegraph Media Group. Посетено на 28 June 2013.
 7. 7,0 7,1 Галагер, Брендан (11 јули 2012). „Chris Froome at the top as the race hits high notes in cruel mountain stages“. The Daily Telegraph. Лондон: Telegraph Media Group. Посетено на 24 август 2012.
 8. „Underdog no more, Chris Froome hopes for a bit more liberty in 2012“. VeloNews. Сан Диего, Калифорнија: Competitor Group, Inc. 23 ноември 2011. Посетено на 23 ноември 2011.
 9. Фотерингем, Аласдер (13 јули 2012). „Chris Froome zooms from riding with lions to pride of pack“. The Independent. Лондон: Independent Print. Посетено на 30 јуни 2013.
 10. Мекалум, Кевин (28 јуни 2013). „Froome goes from St John's to Sky“. Independent Online. Даблин: Independent News & Media. Посетено на 1 јули 2013.
 11. 11,0 11,1 Ингл, Шон (29 јуни 2013). „Chris Froome confident he can pull off victory in the Tour de France“. guardian.co.uk. Лондон: Guardian Media Group. Посетено на 30 јуни 2013.
 12. Диксон, М. Д. (16 септември 2011). „Weekly Circular“ (PDF). The Banda School. стр. 1. Посетено на 22 јули 2013.
 13. Шапшак, Тоби (15 февруари 2013). „Chris Froome aims to sweep clean at Tour“. Mail & Guardian. Посетено на 30 август 2015.
 14. 14,0 14,1 14,2 Мекре, Доналд (22 јуни 2013). „Chris Froome: Shaped in Africa and ripe for Tour de France win“. The Observer. Лондон: Guardian Media Group. Посетено на 30 јуни 2013.
 15. „Newsletter“ (PDF). Колеџ Сент Џонс. декември 2011. Посетено на 17 август 2012.
 16. 16,0 16,1 Худ, Ендру (15 септември 2011). „Chris Froome: Out of Africa and onto the Vuelta podium“. VeloNews. Сан Диего, Калифорнија: Competitor Group, Inc. Посетено на 29 јуни 2013.
 17. Слејтер, Мет (19 јуни 2013). „Tour de France: Chris Froome on bid to emulate Bradley Wiggins“. Лондон: BBC Sport. Посетено на 1 јули 2013.
 18. Шапшак, Тоби (15 февруари 2013). „Chris Froome aims to sweep clean at Tour“. Mail & Guardian. Јоханесбург: Anastacia Martin. Посетено на 21 април 2013.
 19. „The Big Interview: Chris Froome“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. 3 јуни 2008. Посетено на 28 јуни 2013.
 20. Худ, Ендру (10 јуни 2013). „The story of Brailsford's Froome discovery dates back to 2006“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Посетено на 28 февруари 2015.
 21. Фаранд, Стивен (26 јуни 2013). „Chris Froome: From cycling slum dog to Monte Carlo millionaire“. Cyclingnews.com. Бат, Велика Британија: Future plc. Посетено на 30 јуни 2013.
 22. „2006 UCI Road World Championships, Salzburg, Austria“. Cyclingnews.com. Бат, Велика Британија: Future plc. септември 2006. Посетено на 4 јули 2012.
 23. „The smartest career move that Tour de France winner Chris Froome ever made was posing as someone else“. Business Insider (англиски). Посетено на 31 мај 2017.
 24. 24,0 24,1 24,2 Вестбај, Мет (22 јули 2013). „Tour de France: Chris Froome's journey up cycling's ranks comes to glorious end in Paris“. Sky Sports. Лондон: BSkyB. Посетено на 24 јули 2013.
 25. „Фрум - производ на WCC“. Егл, Швајцарија: Меѓународен велосипедистички сојуз. 23 јули 2013. Посетено на 24 јули 2013.
 26. „Young Guns News Roundup #16D“. Daily Peloton. 1 мај 2007. Посетено на 24 јули 2013.
 27. Гутовски, Стефани (29 мај 2007). „11. Трка околу Јапонија — Етапа 6“. Daily Peloton. Посетено на 24 јули 2013.
 28. „Светски првенства Б UCI 2007“. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 24 јули 2013.
 29. „Светски друмски првенства, хронометар Б 2007“. Cycling Archives. de Wielersite. Посетено на 24 јули 2013.
 30. „Сеафрикански Игри, друмска трка 2007“. Cycling Archives. de Wielersite. Посетено на 24 јули 2013.
 31. „Резултати од хронометарот под 23 години“ (PDF). Егл, Швајцарија: Меѓународен велосипедистички сојуз. стр. 2. Посетено на 24 јули 2013.
 32. „Јужноафриканецот Џорџ го освои хронометарот“. Cyclingnews.com. Бат, Велика Британија: Future plc. 8 март 2008. Посетено на 24 јули 2013.
 33. 33,0 33,1 „Фрум направи голем чекор во велосипедизмот“. Cyclingnews.com. Бат, Велика Британија: Future plc]]. 21 ноември 2008. Посетено на 23 јули 2013.
 34. „Поредок 2008“. Тур де Франс. Иси ле Мулино: Amaury Sport Organisation. Посетено на 12 јули 2012.
 35. Канинг, Ендру (20 октомври 2008). „Monday's British news round-up“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 24 јули 2013.
 36. „Team Barloworld's Froome opens his account at the Giro del Capo“. VeloNation. 5 март 2009. Посетено на 24 јули 2013.
 37. „Резултат на Џиро д'Италија 2009“. Cyclingnews.com. Бат, Велика Британија: Future plc. 31 мај 2012. Посетено на 17 август 2012.
 38. „RSA Anatomic Jock Race 2009“. Cycling Archives. de Wielersite. Посетено на 24 јули 2013.
 39. „Странски ѕвезди потпишуваат за Тим Скај“. Лондон: BBC Sport. 10 септември 2009. Посетено на 10 септември 2009.
 40. Фаранд, Стивен (28 мај 2010). „Крис Фрум од Тим Скај исклучен од Џиро“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 18 јули 2013.
 41. Браун, Грегор (29 мај 2010). „Крис Фрум дисквалификуван од Џиро д'Италија“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 24 јуни 2013.
 42. „Резултати на Тур ду Хаут Вар“. BikeRaceInfo. 21 февруари 2010. Посетено на 17 август 2012.
 43. „Британски хронометарски првенства 2010“. British Cycling. 5 септември 2010. Посетено на 17 август 2012.
 44. „Милар го освоил златото на хронометарот во Делхи“. Cycling News. IPC Media Limited. 13 октомври 2010. Посетено на 13 февруари 2013.
 45. „Pro Cycling“. Тим Скај. Посетено на 4 јули 2012.
 46. Фотерингем, Аласдер (29 август 2011). „Вигинс: Фантастична завршница“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 29 август 2011.
 47. Лоу, Феликс (31 август 2011). „Moncoutie on song as Wiggins takes red“. Yahoo! Eurosport. Булоњ-Биланкур, Франција: TF1 Group. Посетено на 4 јули 2012.
 48. Мекграт, Енди (31 август 2011). „Вигинс го презел водството на Вуелта додека Монкутје победи етапа“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 24 март 2013.
 49. Меклири, Џон (3 септември 2011). „Bradley Wiggins tightens grip on overall lead after Rein Taaramae wins on mountain top“. The Daily Telegraph. Лондон: Telegraph Media Group.
 50. Тарнер, Џонатан (4 септември 2011). „Фрум и Вигинс втор и трет во генералниот пласман“. Sky Sports. Лондон: BSkyB. Посетено на 24 март 2013.
 51. „Крис Фрум победи на 17. етапа на Вуелта а Еспања“. Лондон: BBC Sport. 7 септември 2011. Посетено на 12 јули 2012.
 52. Бул, Ник (11 септември 2011). „Фрум и Вигинс завршија на подиум на Вуелта“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 4 јули 2012.
 53. 53,0 53,1 Худ, Ендру. „Still living with bilharzia parasite, Froome says he has no drug exemptions“. VeloNews. Сан Диего, Калифорнија: Competitor Group, Inc. Посетено на 24 јули 2013.
 54. 54,0 54,1 „Фрум сè уште се бори со паразитската инфекција“. Cyclingnews.com. Бат, Велика Британија: Future plc. 25 април 2012. |access-date= бара |url= (help)
 55. Дрисдел, Роусмари. „Chris Froome's Parasite – What is Bilharzia Anyway?“. Decoded Science. Посетено на 24 јули 2013.
 56. „Крис Фрум го продолжил договорот со Тим Скај“. Лондон: BBC Sport. 16 септември 2011. Посетено на 24 март 2013.
 57. Гледстон, Хју (25 септември 2011). „Марк Кевендиш победи на Светското друмско првенство“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 12 јули 2012.
 58. „Тони Мартин победи на првото издание на Трката околу Пекинг“. China Daily. 10 октомври 2011. Посетено на 12 јули 2012.
 59. Бул, Ник (31 мај 2012). „Фрум борецот“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 8 јуни 2012.
 60. „Фрум удри пешак при тренинг во Италија“. Cyclingnews.com. Бат, Велика Британија: Future plc. 13 март 2012. Посетено на 8 јуни 2012.
 61. „Вигинс крунисан во Романди“. Тим Скај. Лондон: BSkyB. 4 мај 2012. Посетено на 28 јуни 2013.
 62. Галагер, Брендан (21 јуни 2012). „Тим Скај го потврди составот кој ќе ги поддржи Бредли Вигинс и Марк Кевендиш во потера по жолтата и зелената маичка“. The Daily Telegraph. Лондон: Telegraph Media Group. Посетено на 28 јуни 2013.
 63. „Пролог: Лиеж - Лиеж“. Тур де Франс. Иси ле Мулино, Франција: Amaury Sport Organisation. 30 јуни 2012. Архивирано од изворникот на 2014-04-16. Посетено на 28 јуни 2013.
 64. Галагер, Брендан (1 јули 2012). „Петер Саган ја освои првата етапа во спринтерска завршница додека Фабијан Канчелара ја задржа жолтата маичка“. The Daily Telegraph. Лондон: Telegraph Media Group. Посетено на 28 јуни 2013.
 65. Галагер, Брендан (3 јули 2012). „Петер Саган ја освои третата етапа додека Бредли Вигинс од Тим Скај го задржа второто место во генералниот пласман“. The Daily Telegraph. Лондон: Telegraph Media Group. Посетено на 28 јуни 2013.
 66. Вестемајер, Сузан (7 јули 2012). „Фрум доведе до двоен успех а Скај на Ла Планш де Бел Фил“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 8 јули 2012.
 67. „Пино возел за слава во Порентру“. Cycling News. Future Publishing Limited. 8 јули 2012. Посетено на 8 јули 2012.
 68. „Бредли Вигинс го зголеми водството за жолтата маичка“. BBC Sport. BBC. 9 јули 2012. Посетено на 10 јули 2012.
 69. Рајан, Бери (12 јули 2012). „Froome breaks from the script at La Toussuire“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 12 јули 2012.
 70. Родригес, Џејсон (14 јули 2012). „Tour de France 2012: domestique bliss for Team Sky's Chris Froome“. guardian.co.uk. Лондон: Guardian Media Group. Посетено на 16 јули 2012.
 71. Аткинс, Бен (19 јули 2012). „Тур де Франс: Алехандро Валверде сам се искачи за победа на Перагудс на етапата 17“. VeloNation. Посетено на 27 јули 2012.
 72. Галагер, Брендан (19 јули 2012). „Team Sky's Chris Froome looks to future after sacrificing victory for Bradley Wiggins“. The Daily Telegraph. Лондон: Telegraph Media Group. Посетено на 27 јули 2012.
 73. „Bradley Wiggins on verge of first British win“. BBC Sport. BBC. 21 јули 2012. Посетено на 17 август 2012.
 74. „Бредли Вигинс победи на Тур де Франс 2012“. BBC Sport. BBC. 22 јули 2012. Посетено на 17 август 2012.
 75. „Милар избран во екипата на Велика Британија за олимписката друмска трка“. Cyclingnews.com. Бат, Велика Британија: Future plc. 4 јули 2012. Посетено на 27 јули 2012.
 76. „Men's road cyclists selected to Team GB for London 2012 Olympics“. British Cycling. 4 јули 2012. Посетено на 27 јули 2012.
 77. Вин, Најџел (1 август 2012). „Вигинс освои злато на хронометарот за мажи, бронза за Фрум“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 1 август 2012.
 78. „Олимскиот медалист Крис Фрум го предводи Тим Скај на Вуелта“. Лондон: BBC Sport. 16 август 2012. Посетено на 17 август 2012.
 79. Бул, Ник (20 август 2012). „Valverde victorious as Vuelta GC has first shakedown“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 22 август 2012.
 80. Гледстон, Хју (21 август 2012). „Родригес го презема водството откако Валверде падна“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 22 август 2012.
 81. Галагер, Брендан (29 август 2012). „Alberto Contador leapfrogs Chris Froome to close in on Joaquim Rodríguez“. The Daily Telegraph. Лондон: Telegraph Media Group. Посетено на 13 септември 2012.
 82. Мекграт, Енди (30 август 2012). „Родригес победи на 12. етапа и го зголеми водството на Вуелта“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 13 септември 2012.
 83. „Алберто Контадор ја освои својата втора титула на Вуелта а Еспања“. Лондон: BBC Sport. 9 септември 2012. Посетено на 13 септември 2012.
 84. Галагер, Брендан (15 февруари 2013). „Крис Фрум освои етапа и ја задржа водечката црвена маичка“. The Daily Telegraph. Лондон: Telegraph Media Group. Посетено на 15 февруари 2013.
 85. Вин, Најџел (16 февруари 2013). „Крис Фрум ја освои Трката околу Оман“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 16 февруари 2013.
 86. Браун, Грегор (9 март 2013). „Крис Фрум ја освои четвртата етапа на Тирено-Адријатико“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 12 март 2013.
 87. „Крис Фрум од Тим Скај победен од Винченцо Нибали од Астана и завршил на второто место“. The Daily Telegraph. Лондон: Telegraph Media Group. 12 март 2013. Посетено на 12 март 2013.
 88. Вин, Најџел (24 март 2013). „Крис Фрум ја освои последната етапа и генералниот пласман на Критериум Интернасионал“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 24 март 2013.
 89. Вин, Најџел (23 април 2013). „Крис Фрум го освоил прологот на Тур де Романди“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 23 април 2013.
 90. Падикомб, Стивен (27 април 2013). „Симон Шпилак победи на четвртата етапа на Тур де Романди додека Крис Фрум го зголеми водството“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media.
 91. „Симон Шпилак ја освои етапата 4 на Тур де Романди 2013; Крис Фрум го одбрани генералниот пласман“. VeloNews. Сан Диего, Калифорнија: Competitor Group, Inc. 27 април 2013.
 92. „Крис Фрум победи на Тур де Романди“. Cycling Weekly. Посетено на 21 јули 2013.
 93. Падикомб, Стивен (31 мај 2013). „Критериум ди Дофине 2013: Кој ќе победи?“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 28 јуни 2013.
 94. Фаранд, Стивен (5 јуни 2013). „Мартин ја продолжил победничката низа на хронометар во Дофине“. Cyclingnews.com. Бат, Велика Британија: Future plc. Посетено на 6 јуни 2013.
 95. Девани, Џејсон (6 јуни 2013). „Буше за малку не ја освои етапата на Дофине кај Валморел“. VeloNews. Сан Диего, Калифорнија: Competitor Group, Inc. Посетено на 6 јуни 2013.
 96. „Крис Фрум води на Дофине додека Сами Санчез ја освои седмата етапа“. Лондон: BBC Sport. 8 јуни 2013. Посетено на 8 јуни 2013.
 97. Фотерингем, Вилијам (9 јуни 2013). „Крис Фрум ја запечати победата на Критериум ди Дофине“. The Guardian. Лондон: Guardian Media Group. Посетено на 9 јуни 2013.
 98. „Крис Фрум победи на Критериум ди Дофине пред Тур де Франс“. Лондон: BBC Sport. 9 јуни 2013. Посетено на 9 јуни 2013.
 99. Вестбај, Мет (30 јуни 2013). „Марсел Кител ја зема жолтата маичка додека хаосот на првата етапа го чинеше Марк Кевендиш“. Лондон: Sky Sports. Посетено на 16 јули 2013.
 100. Вестбај, Мет (6 јули 2013). „Крис Фрум ја освои осмата етапа и ја зема жолтата маичка во Пиринеите“. Sky Sports. Лондон: BSkyB. Посетено на 16 јули 2013.
 101. „Крис Фрум во жолто по етапната победа“. Лондон: BBC Sport. 6 јули 2013. Посетено на 16 јули 2013.
 102. Браун, Грегор (7 јули 2013). „Даниел Мартин ја освои деветтата етапа на Тур де Франс, додека Крис Фрум се бореше да го зачува водството“. Cycling Weekly. Бат, Велика Британија: IPC Media. Посетено на 16 јули 2013.
 103. Фотерингем, Вилијам (10 јули 2013). „Крис Фрум го зголеми водството пред другите соперници за жолтата маичка на Тур де Франс 2013“. guardian.co.uk. Лондон: Guardian Media Group. Посетено на 16 јули 2013.
 104. „How Froome was outmanoeuvred“. Yahoo! Eurosport. Булоњ-Билјанкур, Франција: TF1 Group. 12 јули 2013. Посетено на 16 јули 2013.
 105. „Крис Фрум ја освои етапата 15 зголемувајќи го водството“. Лондон: BBC Sport. 14 јули 2013. Посетено на 16 јули 2013.
 106. „Крис Фрум ја одбрани жолтата маичка на Мон Венту“. VeloNews. Сан Диего, Калифорнија: Competitor Group, Inc. 14 јули 2013. Посетено на 16 јули 2013.
 107. „Крис Фрум победил на хронометарот и го зголемил водството на Тур де Франс“. Лондон: BBC Sport. 17 јули 2013. Посетено на 17 јули 2013.
 108. Фотерингем, Вилијам (20 јули 2013). „Chris Froome on verge of Tour de France glory after penultimate stage“. The Observer. Лондон: Guardian Media Group. Посетено на 20 јули 2013.
 109. 109,0 109,1 109,2 „Тур де Франс: Крис Фрум го освои 100. издание на трката“. Лондон: BBC News. 21 јули 2013. Посетено на 21 јули 2013.
 110. Вин, Најџел (23 јули 2013). „Крис Фрум прв на последното рангирање во Светската турнеја“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 24 јули 2013.
 111. „Крис Фрум: Предводникот на Тур де Франс „тажен" за прашањата за допинг“. Лондон: BBC Sport. 15 јули 2013. Посетено на 21 јули 2013.
 112. „Tour de France: Chris Froome's data offered to Wada by Brailsford“. Лондон: BBC Sport. 18 јули 2013. Посетено на 21 јули 2013.
 113. 113,0 113,1 Вин, Најџел (30 октомври 2013). „Крис Фрум ја освои наградата Златен велосипед во 2013“. Cycling Weekly. Лондон: IPC Media. Посетено на 30 октомври 2013.
 114. Падокомб, Стивен (23 февруари 2014). „Крис Фрум победи на Трката околу Оман 2014“. Cycling Weekly.
 115. Фаранд, Стивен (4 мај 2014). „Фрум преовладал на завршниот хронометар“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 4 мај 2014.
 116. „Крис Фрум извози низ тунелот“. The Daily Telegraph. Лондон. 7 јули 2014. Посетено на 3 март 2015.
 117. Chris Froome, Team Sky and Jaguar: 'Cycling Under The Sea' на YouTube
 118. Де Граф, Мија (7 јули 2014). „Are you sure this is the right way Chris? Tour de France favourite Froome becomes the first person ever to cycle UNDER the sea from England to France in channel tunnel“. Daily Mail. Лондон. Посетено на 3 март 2015.
 119. „Крис Фрум го напушта Тур де Франс откако бранителот на титулата и водач на Скај паднал трипати во два дена“. Daily Mail. 9 јули 2014. Посетено на 10 јули 2014.
 120. Даниел Бенсон (2 септември 2014). „Вуелта а Еспања: Кинтана го изгуби водството на трката на хронометарот“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 13 септември 2014.
 121. Најџел Вин (13 септември 2014). „Алберто Контадор го освоил последниот планински тест на Вуелта а Еспања“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 13 септември 2014.
 122. „Контадор ја запечати победата на Вуелта а Еспања 2014“. Cyclingnews.com. Future plc. 14 септември 2014. Посетено на 14 септември 2014.
 123. „Вуелта а Андалусија: Фрум изгуби време од Контадор во првата средба“. Cycling News. 18 февруари 2015.
 124. „Фрум среќен и покрај губитокот од Контадор на Вуелта а Андалусија“. Cycling News. 20 февруари 2015.
 125. „Крис Фрум го зема водството на Вуелта а Андалусија по победата над Контадор на четвртата етапа“. Sky Sports. 21 февруари 2015.
 126. „Крис Фрум го победи Алберто Контадор за победа на Вуелта а Андалусија“. BBC sport. 22 февруари 2015.
 127. 127,0 127,1 „Froome seals morale boosting victory over Contador in Andalucia“. Cycling News. 22 февруари 2015.
 128. http://www.cyclingnews.com/news/froome-withdraws-from-tirreno-adriatico
 129. „Валверде победи на Флеш Валон 2015“. Cyclingnews.com. Future plc. 22 април 2015. Посетено на 22 април 2015.
 130. Садб О’Ши (3 мај 2015). „Закарин победи на Тур де Романди“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 3 мај 2015.
 131. „Крис Фрум со поглед на победа на Критериум ди Дофине по победата на седмата етапа“. The Guardian. Лондон. 13 јуни 2015. Посетено на 14 јуни 2015.
 132. „Фрум победи на крај и на трката на Критериум ди Дофине“. Cyclingnews.com. Future plc. 14 јуни 2015. Посетено на 14 јуни 2015.
 133. ProCyclingStats. „Тур де Франс 2015 - етапа 3“. procyclingstats.com.
 134. ProCyclingStats. „Тур де Франс 2015 - етапа 4“. procyclingstats.com.
 135. „Крис Фрум нема да ја носи жолтата маичка на Тур де Франс“. Cycling Weekly. 10 јули 2015.
 136. Cycling News. „Тур де Франс: Податоците на Фрум се верува дека се провалени“. Cyclingnews.com.
 137. ProCyclingStats. „Тур де Франс 2015 - етапа 10“. procyclingstats.com.
 138. „Порт вели дека бил „удрен" на Пиринеите“. VeloNews.com.
 139. „Фрум: Гледач фрли урина во моето лице“. Sky News.
 140. Кери, Том (19 јули 2015). „Тур де Франс 2015: Крис Фрум го одржува водството, но францускиот печат продолжува со напад на Тим Скај“. Telegraph.co.uk. Лондон.
 141. Патрик Флечер. „Објавата на Скај на податоците на Фрум на Тур де Франс не успеа да го расчисти проблемот“. Cyclingnews.com.
 142. Фаранд, Стивен. „UCI го проверува велосипедот на Фрум и на пет други за скриени мотори на Тур де Франс“. Cyclingnews.com. Future plc.
 143. Фотерингем, Вилијам (25 јули 2015). „Chris Froome set for Tour de France win despite Nairo Quintana's attack“. theguardian.com. Посетено на 26 јули 2015.
 144. Даф, Алекс (26 јули 2015). „Крис Фрум победи на Тур де Франс по вторпат во три години“. bloomberg.com. Посетено на 26 јули 2015.
 145. Бенсон, Даниел (10 август 2015). „Крис Фрум во првичниот состав на Тим Скај за Вуелта а Еспања“. cyclingnews.com. Посетено на 10 август 2015.
 146. Кларк, Стјуарт (11 август 2015). „Chris Froome at the Vuelta a España is icing on the cake, says organiser“. Cycling Weekly. Посетено на 14 август 2015.
 147. Фотерингем, Аласдер (31 август 2015). „Froome's Vuelta a España back on track on Cumbre del Sol“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 3 септември 2015.
 148. „Froome: 'Andorra will be the toughest Grand Tour stage I've ever done'. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 2 септември 2015. Посетено на 3 септември 2015.
 149. „Froome out of the Vuelta a España after checks reveal a fracture in his foot“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 3 септември 2015. Посетено на 3 септември 2015.
 150. „Froome targeting 2016 Tour de France and Rio Olympics double -- Briton aiming for road race and time trial gold medal in Brazil plus third Tour title“. Cycling News. 1 октомври 2015.
 151. „Chris Froome wins Jayco Herald Sun Tour“. Cycling News. 8 февруари 2016.
 152. Фотерингем, Аласдер (27 март 2016). „Team Sky delighted with Chris Froome progress ahead of Tour de France bid“. independent.co.uk. Посетено на 13 мај 2016.
 153. Виндзор, Ричард (28 април 2016). „Nairo Quintana takes overall lead at Tour de Romandie as Chris Froome suffers“. Cycling Weekly. Посетено на 13 мај 2016.
 154. Виндзор, Ричард (30 април 2016). „Chris Froome takes breakaway victory on Tour de Romandie stage four“. Cycling Weekly. Посетено на 13 мај 2016.
 155. „Criterium du Dauphine: Chris Froome wins third title“. BBC Sport. Посетено на 13 јуни 2016.
 156. http://www.bbc.co.uk/sport/cycling/36755428
 157. http://www.telegraph.co.uk/cycling/2016/07/10/chris-froome-fined-for-elbowing-spectator-in-face-during-stage-eight/
 158. „Tour de France: Chris Froome forced to run up Mont Ventoux after crash“. BBC Sports. BBC.
 159. „Chris Froome coasts home as André Greipel wins Tour's final stage“. Guardian. 24 јули 2016. Посетено на 26 јули 2016.
 160. „Rio Olympics 2016: Chris Froome wins bronze in men's time trial“. BBC. 10 август 2016. Посетено на 10 август 2016.
 161. Фотерингем, Вилијам (23 јули 2017). „Chris Froome wins fourth Tour de France after Champs Élysées procession“. The Guardian.
 162. „Chris Froome aiming to end 22-year wait for Vuelta a Espana and Tour double“. The Guardian. 27 јули 2017. Посетено на 11 септември 2017.
 163. „Chris Froome attacks and takes Vuelta a España lead as Vincenzo Nibali wins stage three“. Cycling Weekly. 21 август 2017. Посетено на 11 септември 2017.
 164. „Team take third at TTT worlds - Team Sky“. www.teamsky.com.
 165. „Froome captures bronze in Worlds TT - Team Sky“. www.teamsky.com.
 166. „Froome wins 2017 Velo d'Or“. Cyclingnews.com.
 167. „Chris Froome returns adverse analytical finding for Salbutamol“. cyclingnews.com. 13 декември 2017. Посетено на 13 декември 2017.
 168. „Chris Froome fights to save career after failed drugs test result“. Guardian Newspaper. 13 декември 2017. Посетено на 29 декември 2017.
 169. https://timeinc.net/cyclingweekly/news/racing/easier-everyone-team-sky-suspended-froome-says-uci-boss-366352%3fsource=dam[мртва врска]
 170. http://www.cyclingnews.com/news/brailsford-at-this-moment-we-totally-back-chris-froome/
 171. „UCI statement on anti-doping proceedings involving Mr Christopher Froome“. uci.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. 2 јули 2018. Посетено на 2 јули 2018.
 172. „Chris Froome confirms Giro d'Italia participation“. Cyclingnews.com.
 173. http://www.cyclingnews.com/news/chris-froome-to-make-season-debut-at-ruta-del-sol/
 174. http://www.cyclingnews.com/news/director-of-ruta-del-sol-welcomes-chris-froome/
 175. „Vegni: I can't stop Chris Froome racing the Giro d'Italia“. Cyclingnews.com (англиски). Посетено на 2 мај 2018.
 176. „Vegni: I can't stop Chris Froome racing the Giro d'Italia“.
 177. „Chris Froome crashes in Giro d'Italia time trial recon“.
 178. Кери, Том (4 мај 2018). „Chris Froome crashes... before Giro d'Italia even starts“ – преку www.telegraph.co.uk.
 179. 179,0 179,1 179,2 Прајд, Кени (31 мај 2018). „Inside line: Froome was overweight, in pain and thinking of quitting“. Rouleur (magazine). Посетено на 6 јуни 2018.
 180. „Giro d'Italia 2018 - Stage 6“. www.procyclingstats.com.
 181. „Giro d'Italia 2018 - Stage 14“. www.procyclingstats.com.
 182. „Giro d'Italia 2018 - Stage 16 (ITT)“. www.procyclingstats.com.
 183. „Giro d'Italia 2018 - Stage 18“. www.procyclingstats.com.
 184. Фордајс, Том (6 јуни 2018). „How Chris Froome won Giro d'Italia thanks to 'spectacular' stage 19 victory“. bbc.co.uk. Посетено на 6 јуни 2018.
 185. „Giro d'Italia 2018 - Stage 19“. www.procyclingstats.com.
 186. „Chris Froome: I have a clear conscience“.
 187. „Chris Froome wins Giro d'Italia in Rome to join cycling's exclusive club“. Guardian. 27 мај 2018. Посетено на 31 мај 2018.
 188. „Chris Froome, Geraint Thomas to miss World Championships“.
 189. „Chris Froome to skip Giro d'Italia to focus on Tour de France“. BBC Sport. 2 јануари 2019.
 190. „Chris Froome adds Tour de Yorkshire to 2019 race programme“.
 191. „Chris Froome adds Tour of the Alps to pre-Tour de France race programme“.
 192. „Chris Froome out of Tour de France after 'very serious' crash“. BBC Sport. 12 јуни 2019.
 193. „Team Ineos cyclist in intensive care after suffering serious injuries in crash“. BBC Sport. 12 јуни 2019.
 194. MacInnes, Paul (12 јуни 2019). „Chris Froome out of Tour de France after suffering multiple fractures in crash“. The Guardian. Посетено на 12 јуни 2019.
 195. Беван, Крис (20 јули 2013). „Chris Froome's fiancee on life with the Tour de France leader“. Лондон: BBC Sport. Посетено на 23 јули 2013.
 196. Вајт, Џим (23 јули 2013). „How Chris Froome's feisty fiancee is the power behind his throne“. The Daily Telegraph. Лондон: Telegraph Media Group. Посетено на 23 јули 2013.
 197. Смит, Софи (16 декември 2014). „Chris Froome working on long-haul strategy towards 2015 Tour de France“. Cycling Weekly. Посетено на 19 декември 2014.
 198. Glendenning, Barry (25 јуни 2015). „Chris Froome: 'It's building up to be an epic Tour de France battle'. theguardian.com. Посетено на 25 јуни 2015.
 199. Froome, Chris (2018-08-02). „Welcomed my little girl Katie to the world yesterday pic.twitter.com/il9e1WFLkj“. @chrisfroome (англиски). Посетено на 2019-07-17.
 200. „Списание Вело — декември 2013“. VeloNews. Сан Диего, Калифорнија: Competitor Group, Inc. 19 ноември 2013. Посетено на 20 ноември 2013.
 201. Емил Акселгард (18 октомври 2013). „Ван Авермат и Фрум ја освоиле наградата „Фландриец на годината". cyclingquotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 13 септември 2014.
 202. „Froome, Cockroft and England women cricketers take SJA prizes“. www.sportsjournalists.co.uk.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Ова е избрана статија. Стиснете тука за повеќе информации.
Статијата „Крис Фрум“ е избрана статија. Ве повикуваме и Вас да напишете и предложите избрана статија (останати избрани статии).