Лујџи Гана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лујџи Гана
Лујџи Гана, претставувајќи се во студио во Варезе, Италија, 18 јуни 1914 година
Лични податоци
Цело имеЛујџи Гана
Роден1 декември 1883(1883-12-01)
Индуно Олона,  Италија
Починал2 октомври 1957(1957-10-02) (возр. 73)
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
1904
1905
1906
1907
1908
1909–1911
1912
1913–1915
Поединец
Рудге Витворт
Бјанки/Рудге Витворт
Туркхеимер
Аликон/Атала
Атала
Атала/Гана
Гана
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1909)

Еднодневни класични трки

Милано–Санремо (1909)

Лујџи Гана (италијански: Luigi Ganna; 1 декември 18832 октомври 1957) — италијански професионалeн друмски велосипедист.

Бил апсолутен победник на првaта Џиро д’Италија, која се одржала во 1909 година, како и првиот италијански победник на класичната трка Милано-Санремо порано истата година. Исто така, во својата кариера бил петти на Тур де Франс во 1908 година и има освоено неколку подиуми ширум Италија на класични трки.[1] Во 1908 година поставил нов светски и италијанскиот рекорд, кој се одржал шест години.

Роден е во Индуно Олона, во близина на Варезе во Ломбардија. Пред да стане професионален велосипедист, работел како ѕидар и патувал секој ден и до 100 километри на работа со велосипед.[1]

Главни резултати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Luigi Ganna“. Cycling Archives. Посетено на 1 јуни 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]