Волта а Каталуња 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волта а Каталуња 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание99. Волта а Каталуња
НатпреварувањаСветска турнеја UCI 2019 2.UWT
Етапи7
Датуми25 – 31 март 2019
Растојание1.160 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеКалелја
ОдредиштеБарселона
Екипи25
Возачи на почеток175
Добитници на наградите
ПобедникCOL Мигел Анхел Лопес (Астана) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGBR Адам Јејтс (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранCOL Еган Бернал (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Томас де Гент (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиAUS Мајкл Метјус (Sunweb) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Мигел Анхел Лопес (Астана) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенESP Мовистар Wikidata-logo S.svg
◀ 2018
Документација Wikidata-logo S.svg

Волта а Каталуња 2019 (позната и како Трка околу Каталонија 2019) — 99. издание на велосипедската етапна трка Волта а Каталуња, која се одржала помеѓу 25 и 31 март како деветти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од Мигел Анхел Лопес од екипата Астана.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Волта а Каталуња е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што се заокружила групата од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA AG2R La Mondiale
 2. FRA Групама-ФДЖ
 3. ESP Мовистар
 4. BEL Лото-Судал
 5. BEL Декојнинк-Квик Степ
 6. GBR Тим Скај
 7. GER Бора-хансгрое
 8. AUS Мичелтон-Скот
 9. KAZ Астана
 10. BRN Бахреин-Мерида
 11. GER Sunweb
 12. NED Џамбо-Висма
 13. UAE ОАЕ Емирати
 14. USA Трек-Сегафредо
 15. USA EF Education First
 16. SUI Катјуша-Алпесин
 17. RSA Дименжн Дата
 18. POL ССС Тим
Професионални континентални екипи (7)
 1. ESP Каха Рурал-Сегурос РГА
 2. FRA Кофидис
 3. ESP Euskadi Basque Country-Murias
 4. NED Ромпот-Шарл
 5. FRA Аркеа-Самсик
 6. BEL Ванти-Гобер
 7. ESP Бургос БХ
Wikidata-logo S.svg

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg25 мартКалелјаКалелја
среднопланинска етапа
164BEL Томас де Гент Wikidata-logo S.svgBEL Томас де Гент Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg26 мартМатаро – Сан Фелиу де Гишолс
ридеста етапа
166,7AUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svgBEL Томас де Гент Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg27 мартСан Фелиу де Гишолс – Валтер 2000
планинска етапа
179GBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svgBEL Томас де Гент Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg28 мартЉанарс – Ла Молина
планинска етапа
150,3COL Мигел Анхел Лопес Wikidata-logo S.svgCOL Мигел Анхел Лопес Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg29 мартПучсерда – Сант Кугат дел Валес
ридеста етапа
188,1GER Максимилијан Шахман Wikidata-logo S.svgCOL Мигел Анхел Лопес Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg30 мартВалс – Вила-сека
среднопланинска етапа
169,1AUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svgCOL Мигел Анхел Лопес Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg31 мартБарселонаБарселона
среднопланинска етапа
143,1ITA Давиде Формоло Wikidata-logo S.svgCOL Мигел Анхел Лопес Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент Лото-Судал4ч 14' 32
2. GER Максимилијан Шахман Бора-хансгрое+ 2' 38
3. SLO Грега Боле Бахреин-Мерида+ 2' 42
4. AUS Мајкл Метјус Sunweb+ 2' 42
5. ESP Микел Аристи Euskadi Basque Country-Murias+ 2' 42
6. GER Андре Грајпел Аркеа-Самсик+ 2' 42
7. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 2' 42
8. COL Еган Бернал Тим Скај+ 2' 42
9. NED Ник ван дер Лејке Ромпот-Шарл+ 2' 42
10. NZL Патрик Бевин ССС Тим+ 2' 42
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманбела и црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманбела и сина маичка за предводникот на бодовниот пласманЛото-Судал4ч 14' 16
2. GER Максимилијан Шахман бела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачБора-хансгрое+ 2' 48
3. SLO Грега Боле Бахреин-Мерида+ 2' 54
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 2' 56
5. COL Еган Бернал Тим Скај+ 2' 57
6. ESP Луис Анхел Мате Кофидис+ 2' 57
7. AUS Мајкл Метјус Sunweb+ 2' 58
8. ESP Микел Аристи Euskadi Basque Country-Murias+ 2' 58
9. GER Андре Грајпел Аркеа-Самсик+ 2' 58
10. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 2' 58
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус Sunweb4ч 09' 34
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 0
3. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
4. GER Максимилијан Шахман Бора-хансгрое+ 0
5. NOR Од Кристијан Ајкинг Ванти-Гобер+ 0
6. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 0
7. NZL Патрик Бевин ССС Тим+ 0
8. ITA Енрико Гаспарото Дименжн Дата+ 0
9. ITA Давиде Формоло Бора-хансгрое+ 0
10. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманбела и црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманбела и сина маичка за предводникот на бодовниот пласманЛото-Судал8ч 23' 50
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 2' 47
3. AUS Мајкл Метјус Sunweb+ 2' 48
4. GER Максимилијан Шахман бела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачБора-хансгрое+ 2' 48
5. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 2' 54
6. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 56
7. COL Еган Бернал Тим Скај+ 2' 57
8. NED Стевен Краусвејк Џамбо-Висма+ 2' 57
9. ESP Луис Анхел Мате Кофидис+ 2' 57
10. NZL Патрик Бевин ССС Тим+ 2' 58
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот5ч 02' 18
2. COL Еган Бернал Тим Скај+ 0
3. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 0
4. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 0
5. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 2
6. NED Стевен Краусвејк Џамбо-Висма+ 30
7. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 46
8. ECU Ричард Карапас Мовистар+ 46
9. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 51
10. CAN Мајкл Вудс EF Education First+ 53
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманбела и црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманбела и сина маичка за предводникот на бодовниот пласманЛото-Судал13ч 28' 29
2. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 27
3. COL Еган Бернал бела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачТим Скај+ 30
4. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 33
5. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 35
6. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 39
7. NED Стевен Краусвејк Џамбо-Висма+ 1' 06
8. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 1' 23
9. ECU Ричард Карапас Мовистар+ 1' 23
10. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 1' 28
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Мигел Анхел Лопес Астана4ч 02' 07
2. AUT Грегор Милбергер Бора-хансгрое+ 16
3. ESP Марк Солер Мовистар+ 16
4. COL Еган Бернал бела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачТим Скај+ 16
5. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 16
6. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 19
7. NED Стевен Краусвејк Џамбо-Висма+ 19
8. FRA Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 32
9. CAN Мајкл Вудс EF Education First+ 34
10. POL Рафал Мајка Бора-хансгрое+ 42
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Мигел Анхел Лопес бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманбела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачАстана17ч 31' 05
2. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 14
3. COL Еган Бернал Тим Скај+ 17
4. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 25
5. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 46
6. NED Стевен Краусвејк Џамбо-Висма+ 56
7. CAN Мајкл Вудс EF Education First+ 1' 42
8. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 1' 44
9. POL Рафал Мајка Бора-хансгрое+ 2' 27
10. ESP Марк Солер Мовистар+ 2' 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман Бора-хансгрое4ч 25' 45
2. AUS Мајкл Метјус Sunweb+ 13
3. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 13
4. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 13
5. NZL Патрик Бевин ССС Тим+ 13
6. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 13
7. AUS Џеј Мекарти Бора-хансгрое+ 13
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 13
9. BEL Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 13
10. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 13
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Мигел Анхел Лопес бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманбела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачАстана21ч 57' 05
2. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 14
3. COL Еган Бернал Тим Скај+ 17
4. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 25
5. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 46
6. NED Стевен Краусвејк Џамбо-Висма+ 56
7. CAN Мајкл Вудс EF Education First+ 1' 42
8. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 1' 44
9. POL Рафал Мајка Бора-хансгрое+ 2' 27
10. ESP Марк Солер Мовистар+ 2' 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус Sunweb3ч 56' 36
2. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
3. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
4. NZL Патрик Бевин ССС Тим+ 0
5. ESP Микел Аристи Euskadi Basque Country-Murias+ 0
6. FRA Иго Хофстетер Кофидис+ 0
7. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
8. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 0
9. POL Рафал Мајка Бора-хансгрое+ 0
10. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Мигел Анхел Лопес бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманбела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачАстана25ч 53' 41
2. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 14
3. COL Еган Бернал Тим Скај+ 17
4. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 25
5. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 46
6. NED Стевен Краусвејк Џамбо-Висма+ 56
7. CAN Мајкл Вудс EF Education First+ 1' 42
8. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 1' 44
9. POL Рафал Мајка Бора-хансгрое+ 2' 27
10. ESP Марк Солер Мовистар+ 2' 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Давиде Формоло Бора-хансгрое3ч 19' 41
2. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 51
3. GER Максимилијан Шахман Бора-хансгрое+ 53
4. NZL Дион Смит Мичелтон-Скот+ 55
5. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 55
6. COL Еган Бернал Тим Скај+ 55
7. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 55
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 55
9. NED Стевен Краусвејк Џамбо-Висма+ 55
10. CAN Мајкл Вудс EF Education First+ 55
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Мигел Анхел Лопес бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманбела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачАстана29ч 14' 17
2. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 14
3. COL Еган Бернал Тим Скај+ 17
4. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 25
5. NED Стевен Краусвејк Џамбо-Висма+ 56
6. CAN Мајкл Вудс EF Education First+ 1' 42
7. POL Рафал Мајка Бора-хансгрое+ 2' 27
8. FRA Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 2' 41
9. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 2' 49
10. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 3' 02
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Волта а Каталуња 2019 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временските бонуси на средните спринтови (3, 2 и 1 секунда) и на крајот на етапите (10, 6 и 4 секунди, соодветно за првите тројца велосипедисти), предводникот ја добил бело-зелената маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Волта а Каталуња 2019 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Бодови за специјална 30 25 20 16 12 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 1 16 12 10 8 6 4 3 2 1 0
Бодови за категорија 2 10 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 6 4 2 1 0

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со бело-сина маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите три места на средните спринтови во текот на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нуделе и бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала бело-црвена маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачувања.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележана со бело-жолта маичка. Само возачите родени по 1 јануари 1994 година смееле да се натпреваруваат во овој пласман; најдобриот млад возач во генералниот пласман бил предводник на пласманот за млад возач. Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа се додавале заедно; водечката екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey green lines volta.svg
Планински пласман
Jersey red lines volta.svg
Спринтерски пласман
Jersey blue lines volta.svg
Пласман за млад возач
Jersey orange lines volta.svg
Екипен пласман
1 Томас де Гент Томас де Гент Томас де Гент Томас де Гент Максимилијан Шахман Лото-Судал
2 Мајкл Мејтус
3 Адам Јејтс Еган Бернал Мовистар Тим
4 Мигел Анхел Лопес Мигел Анхел Лопес Мигел Анхел Лопес
5 Максимилијан Шахман Максимилијан Шахман
6 Мајкл Мејтус Мајкл Мејтус
7 Давиде Формоло
На крај Мигел Анхел Лопес Томас де Гент Мајкл Мејтус Мигел Анхел Лопес Мовистар Тим

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgПочетен состав
Декојнинк-Квик Степ
DQT
Бр.ВозачМесто
11ESP Енрик Мас9.
Мовистар
MOV
Бр.ВозачМесто
1ESP Алехандро Валверде светски друмски првак10.
2COL Наиро Кинтана4.
3ECU Ричард Карапас26.
4ESP Карлос Верона52.
5CRC Андреј Амадор84.
6ESP Иманол Ервити85.
7ESP Марк СолерНЗ-7
Декојнинк-Квик Степ
DQT
Бр.ВозачМесто
12COL Алваро ОдегНЗ-5
13GBR Џејмс Нокс 25.
14BEL Дрис ДевенинсНЗ-7
15ITA Ерос КапекиНЗ-7
16ITA Фабио СабатиниНЗ-7
17CZE Петр Вакоч95.
Тим Скај
SKY
Бр.ВозачМесто
21GBR Крис Фрум94.
22COL Еган Бернал3.
23COL Иван Соса41.
24RUS Павел Сиваков30.
25ECU Хонатан Нарваес63.
26COL Себастијан Енао49.
27GER Кристијан КнесНЗ-7
Бора-хансгрое
BOH
Бр.ВозачМесто
31GER Максимилијан Шахман12.
32ITA Давиде Формоло20.
33POL Рафал Мајка7.
34SVK Ерик БашкаНЗ-2
35AUT Грегор Милбергер39.
36AUS Џеј МекартиНЗ-7
37GER Андреас ШилингерНЗ-7
Мичелтон-Скот
MTS
Бр.ВозачМесто
41GBR Сајмон Јејтс 13.
42RSA Дарил Импи (друмска)66.
43GBR Адам Јејтс 2.
44NZL Дион Смит54.
45SUI Михаел АлбасиниНЗ-7
46ETH Цгабу Грмај51.
47COL Естебан Чавес34.
Астана
AST
Бр.ВозачМесто
51COL Мигел Анхел Лопес1.
52ESP Пелјо Билбао28.
53ERI Мерхави Кудус Course en ligne masculine aux championnats d'Érythrée de cyclisme sur route(друмска)27.
54ITA Давиде Вилела45.
55KAZ Андреј Зајтс22.
56COL Родриго КонтрерасНЗ-7
57DEN Јонас Грегард Вилсли88.
Бахреин-Мерида
TBM
Бр.ВозачМесто
61ITA Дамијано Карузо19.
62AUT Херман Пернштајнер14.
63SLO Грега Боле73.
64ITA Андреа Гарозио67.
65GER Фил БаухаусНЗ-7
66ITA Антонио Нибали83.
67ITA Валерио АњолиНЗ-7
Sunweb
SUN
Бр.ВозачМесто
71AUS Мајкл Метјус 59.
72NED Вилко КелдерманНЗ-5
73AUS Роберт Пауер99.
74AUS Крис Хамилтон НЗ-7
75BEL Јан Бакелантс65.
76AUS Мајкл СторерНЗ-7
77GER Ленард Кемна80.
Џамбо-Висма
TJV
Бр.ВозачМесто
81NED Стевен Краусвејк5.
82NED Антван ТолхукНЗ-7
83USA Сеп КусНЗ-7
84BEL Флорис де Тир47.
85NED Том ЛезерНЗ-7
86NED Ленард Хофстеде60.
87NED Берт-Јан ЛиндеманНЗ-7
AG2R La Mondiale
ALM
Бр.ВозачМесто
91FRA Ромен БардеНЗ-7
92FRA Тони ГалопенНЗ-7
93FRA Франсоа Бидар57.
94FRA Алекси Гужар91.
95FRA Жофри Бушар76.
96FRA Аксел ДомонНЗ-5
97LUX Бен Гаштауер55.
ОАЕ Емирати
UAD
Бр.ВозачМесто
101IRL Даниел Мартин 23.
102BLR Александар Рјабушенко92.
103POR Руј ОливејраНЗ-4
104ITA Едвард Равази72.
105ITA Симоне Петили48.
106COL Кристијан Муњос58.
107AUS Рори Сатерленд87.
Трек-Сегафредо
TFS
Бр.ВозачМесто
111AUS Ричи Порт38.
112ITA Џулио Чиконе29.
113AUT Михаел ГоглНЗ-4
114USA Питер Стетина61.
115DEN Никлас Ег77.
116COL Харлинсон ПантаноНЗ-1
117AUS Вил Кларк НЗ-4
Групама-ФДЖ
GFC
Бр.ВозачМесто
121FRA Тибо Пино11.
122SUI Себастјен Рајхенбах33.
123SWE Тобијас Лудвигсон56.
124SUI Килијан Франкини86.
125SUI Стив Морабито швајцарски друмски првак(друмска)НЗ-1
126CAN Антоан Дишен канадски друмски првак(друмска)98.
127FRA Беноа ВогренарНЗ-7
Лото-Судал
LTS
Бр.ВозачМесто
131BEL Јеле Ванендерт74.
132BEL Бјорг Ламбрехт44.
133BEL Томас де Гент36.
134BEL Максим МонфорNP-5
135BEL Реми МерцНЗ-4
136BEL Сандер Арме96.
137BEL Харм ВанхаукеНЗ-7
EF Education First
EF1
Бр.ВозачМесто
141CAN Мајкл Вудс 6.
142USA Тиџеј ван ГардеренНЗ-7
143GBR Хју КартиНЗ-7
144EST Танел Кангерт40.
145ECU Хонатан КајседоНЗ-7
146USA Џо Домбровски21.
147USA Нејтан Браун75.
Катјуша-Алпесин
TKA
Бр.ВозачМесто
151AUS Нејтан ХасНЗ-3
152RUS Илнур Закарин17.
153SLO Симон ШпилакНЗ-4
154ESP Даниел Наваро46.
155BEL Стеф КрасНЗ-7
156ITA Матео Фабро71.
157RUS Павел КочетковНЗ-7
Дименжн Дата
TDD
Бр.ВозачМесто
161ITA Енрико ГаспаротоNP-5
162SUI Џино МедерНЗ-2
163RSA Рајан Гибонс НЗ-7
164AUS Бен О’КонорНЗ-7
165ERI Амануел Гебрезгабихир100.
166SUI Данило Вис93.
167RSA Жак Јансе ван РенсбургНЗ-7
ССС Тим
CPT
Бр.ВозачМесто
171NZL Патрик Бевин32.
172CZE Јосеф ЧерниНЗ-7
173AUT Рикардо Цојдл35.
174POL Лукаш ОвсјанНЗ-7
175USA Џои РоскопфNP-3
176GER Зимон ГешкеНЗ-7
177NED Лауренс тен Дам31.
Бургос БХ
BBH
Бр.ВозачМесто
181POR Рикардо Вилела68.
182ESP Анхел МадразоНЗ-7
183ESP Диего РубиоНЗ-7
184POR Жозе ФернандешНЗ-4
185ESP Оскар КабедоНЗ-6
186GBR Џејмс МитриНЗ-7
187ESP Хорхе КубероНЗ-1
Каха Рурал-Сегурос РГА
CJR
Бр.ВозачМесто
191POR Домингос Гонсалвеш португалски друмски првакНЗ-1
192POL Алан БанашекНЗ-3
193ESP Кристијан РодригесНЗ-7
194ESP Гонзало Серано
195ESP Алваро КуадросNP-6
196COL Нелсон СотоНЗ-7
197ESP Себастијан МораНЗ-7
Кофидис
COF
Бр.ВозачМесто
201ESP Хесус Ерада42.
202FRA Иго ХофстетерNP-3
203DEN Јеспер Хансен NP-3
204ESP Хосе ЕрадаНЗ-2
205ERI Натнаел БеранеНЗ-7
206ESP Луис Анхел Мате18.
207COL Дарвин Атапума16.
Euskadi Basque Country-Murias
EUS
Бр.ВозачМесто
211ESP Фернандо Барсело53.
212ESP Микел Бискара43.
213ESP Гарикојц БравоНЗ-7
214ESP Оскар Родригес НЗ-7
215ESP Микел АристиНЗ-7
216ESP Mikel Iturria79.
217ESP Sergio Samitier97.
Ромпот-Шарл
ROC
Бр.ВозачМесто
221NED Питер Венинг78.
222NED Хуб ДаунНЗ-3
223NED Оскар Ризебек89.
224NED Ник ван дер Лејке70.
225NED Мауритс Ламертинк69.
226BEL Mathias De Witte82.
227BEL Arjen LivynsНЗ-1
Аркеа-Самсик
PCB
Бр.ВозачМесто
231GER Андре ГрајпелNP-6
232FRA Варан БаргијНЗ-7
233FRA Антони Делаплас90.
234FRA Кевин Леданоа62.
235FRA Брис Феји81.
236FRA Флоријан ВашонНЗ-6
237FRA Амаел Моанар64.
Ванти-Гобер
WGG
Бр.ВозачМесто
241FRA Гијом Мартен8.
242BEL Ксандро МерисNP-4
243BEL Томас Деганд37.
244NOR Од Кристијан Ајкинг15.
245FRA Фабјен Дуби24.
246NED Марко Минард50.
247BEL Барт де КлеркНЗ-7

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. конс. 23 октомври 2018. 
 2. „Volta a Catalunya: Adam Yates second behind Miguel Angel Lopez“. BBC Sport. конс. 2 април 2019. 
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]