Себастјен Рајхенбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Себастјен Рајхенбах
Рајхенбах на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело имеСебастјен Рајхенбах
Роден28 мај 1989(1989-05-28)(34 г.)
Мартињи,  Швајцарија
Висина1,78 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2010-2011
2012
2013-2015
2016-
Атлас Персонал-Јакро
Мака-Лока-Скот
ИАМ Сајклинг
ФДЖ
Значајни победи
Трофео Матеоти (2013)
Последна промена
21 јануари 2019

Себастјен Рајхенбах (француски: Sébastien Reichenbach; 28 мај 1989) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Во август 2015 година, екипата ФДЖ објавиле дека Рајхенбах се согласил на двегодишен договор со екипата од 2016 година.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
3. Гран при Шантал Бија
2012
1. Цири-Мецгете
2013
1. Трофео Матеоти
2. Тур де Берн
2014
9. Брабантсе Пејл
2015
2. Национално друмско првенство
2016
4. Краен пласман Тирено-Адријатико
5. Национално друмско првенство
6. Тур ди Дуа
2017
7. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2018
4. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Рут д’Окситан
5. Милано-Торино
10. Џиро дел’Емилија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро СО 15 22
Тур 85 14
Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Groupama-FDJ confirm 28 riders for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 ноември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „News Shorts: Brammeier returns home after Utah crash“. Cyclingnews.com. 18 август 2015. Посетено на 22 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]