Тобијас Лудвигсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тобијас Лудвигсон
Лудвигсон во 2012 година
Лични податоци
Цело имеТобијас Лудвигсон
Роден22 февруари 1991(1991-02-22)(33 г.)
Хускварна,  Шведска
Висина1,94 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски и планински велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2011 Скил-Шимано (стажант)
Професионални клубови
2010–2011
2012-2016
2017-
Тим СикелСити.се
Проект 1т4и
ФДЖ
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален хронометарски првак (2017, 2018)
Последна промена
17 јули 2021

Тобијас Лудвигсон (шведски: Tobias Ludvigsson; р. 22 февруари 1991) — шведски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Како јуниор освоил неколку национални титули во друмски и планински велосипедизам. Во 2009 година бил осми на Светското друмско јуниорско првенство. Во средината на 2011 година му бил понуден договор за стажант со екипата Скил-Шимано. По првата трка за трката, Трката околу Бургос, му бил понуден професионален договор на две години. Тој е постар брат на Фредрик Лудвигсон.

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016,[2] каде ја носел белата маичка на три етапи како предводник на пласманот за млад возач. Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
1. Национално јуниорско хронометарско првенство
Национално јуниорско првенство во планински велосипедизам
1. Хронометар
1. Крос-кантри
1. Екипна штафета
2009
1. Национално јуниорско хронометарско првенство
1. Кинекулелопет за јуниори
5. Краен пласман Тур де Химелфарт за јуниори
2010
2. Краен пласман Трка околу Јемтланд
3. Краен пласман Хамаре 3-дена
1. Етапа 2
2011
1. Краен пласман Хамаре 3-дена
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Пролог Тур де Норманди
1. Етапа 4 Трка околу Тирингија под 23 години
4. Краен пласман Трка Олимпија
5. Ла Кот Пикард
6. Трка околу Химерланд
2012
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Хаинан
4. Вестболопет
2013
1. Вестболопет
2. Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1. Пласман за млад возач
3. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Пласман за млад возач
2014
1. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 5 (ITT)
5. Краен пласман Средоземна трка
2015
Национални друмски првенства
3. Друмска трка
5. Хронометар
2017
1. Национално хронометарско првенство
2018
Национални друмски првенства
1. Хронометар
2. Друмска трка
2019
Национални друмски првенства
1. Хронометар
2. Друмска трка
2. Краен пласман Етоал де Бесеж
9. Краен пласман Тур де Валони
2020
2. Национално хронометарско првенство
2021
5. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Џиро 112 СО 83 51 85 82
Тур 74
Вуелта 62 52 59 44

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Groupama-FDJ confirm 28 riders for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 ноември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  3. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]