Групама-ФДЖ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Групама-ФДЖ
FDJ.fr logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодFDJ
ЛоциранФранција
Основан1997 (1997)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиЛапјер
Клучни кадри
Извршен директорМарк Мадио
Историја на тимското име
1997–2002
2003–2004
2005–јуни 2010
јули 2010–2011
2012
јан-јуни 2013
јуни 2013–2014
2015-2018
2018-
Ла Франсе де Жу
FDJeux.com
Ла Франсе де Жу
ФДЖ
ФДЖ-БигМет
ФДЖ
FDJ.fr
ФДЖ
Групама-ФДЖ
Дрес на Групама-ФДЖ

Дрес

Групама-ФДЖ (кратенка на екипата според UCI: FDJ) — француска професионална велосипедска друмска екипа, именувана по нејзиниот спонзор, француската национална лотарија. Екипата е предводена од Марк Мадио, поранешен друмски велосипедист и поранешен победник на класикот Париз-Рубе. Екипата главно е составена од француски велосипедисти.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Вилијам Боне (ФРА) (1982-06-25)25 јуни 1982 (воз. 33)
 Артур Вишо (ФРА) (1988-11-26)26 ноември 1988 (воз. 27)
 Беноа Вогренар (ФРА) (1982-01-05)5 јануари 1982 (воз. 33)
 Микаел Делаж (ФРА) (1985-08-06)6 август 1985 (воз. 30)
 Арно Демар (ФРА) (1991-08-26)26 август 1991 (воз. 24)
 Од Кристијан Еикинг (НОР) (1994-12-28)28 декември 1994 (воз. 21)
 Кени Елисонд (ФРА) (1991-07-22)22 јули 1991 (воз. 24)
 Александар Жење (ФРА) (1988-04-16)16 април 1988 (воз. 27)
 Игнатас Коноваловас (ЛИТ) (1985-12-08)8 декември 1985 (воз. 30)
 Арно Куртеј (ФРА) (1989-03-13)13 март 1989 (воз. 26)
 Матје Ладању (ФРА) (1984-12-12)12 декември 1984 (воз. 31)
 Жоан Ле Бон (ФРА) (1990-10-03)3 октомври 1990 (воз. 25)
 Оливје Ле Гак (ФРА) (1993-08-27)27 август 1993 (воз. 22)
 Пјер Анри Лекусинје (ФРА) (1993-06-30)30 јуни 1993 (воз. 22)
 Лоренцо Манзен (ФРА) (1994-07-26)26 јули 1994 (воз. 21)
Велосипедист Датум на раѓање
 Жереми Месон (ФРА) (1993-07-21)21 јули 1993 (воз. 22)
 Стив Морабито (ШВА) (1983-01-30)30 јануари 1983 (воз. 32)
 Јоан Офредо (ФРА) (1986-11-12)12 ноември 1986 (воз. 29)
 Седрик Пино (ФРА) (1985-05-08)8 мај 1985 (воз. 30)
 Тибо Пино (ФРА) (1990-05-29)29 мај 1990 (воз. 25)
 Лорен Пишон (ФРА) (1986-07-19)19 јули 1986 (воз. 29)
 Себастјен Рајхенбах (ШВА) (1989-05-28)28 мај 1989 (воз. 26)
 Кевин Реза (ФРА) (1988-05-18)18 мај 1988 (воз. 27)
 Жереми Роа (ФРА) (1983-06-22)22 јуни 1983 (воз. 32)
 Антони Ру (ФРА) (1987-04-18)18 април 1987 (воз. 28)
 Марк Саро (ФРА) (1993-06-10)10 јуни 1993 (воз. 22)
 Мурило Фишер (БРА) (1979-06-16)16 јуни 1979 (воз. 36)
 Марк Фурнје (ФРА) (1994-11-12)12 ноември 1994 (воз. 21)
 Даниел Хелгард (НОР) (1993-06-01)1 јуни 1993 (воз. 22)
 Себастјен Шаванел (ФРА) (1983-03-21)21 март 1983 (воз. 32)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Вилијам БонеWikidata-logo S.svg25 јуни 1982ТоталЕнержи (2010)
ITA Давиде ЧимолаиWikidata-logo S.svg13 август 1989Лампре-Мерида (2016)
FRA Арно КуртејWikidata-logo S.svg13 март 1989Team UC Nantes Atlantique (2010)
FRA Микаел ДелажWikidata-logo S.svg6 август 1985Лото-Судал (2010)
FRA Арно ДемарWikidata-logo S.svg26 август 1991CC Nogent-sur-Oise (2011)
NOR Од Кристијан ЕјкингWikidata-logo S.svg28 декември 1994Joker Fuel of Norway (2015)
FRA Марк ФурнјеWikidata-logo S.svg12 ноември 1994CC Nogent-sur-Oise (2015)
FRA Давид ГодиWikidata-logo S.svg10 октомври 1996Côtes d'Armor-Marie Morin (2016)
ITA Јакопо ГварниериWikidata-logo S.svg14 август 1987Катјуша (2016)
NOR Даниел ХуелгорWikidata-logo S.svg1 јули 1993Joker Fuel of Norway (2015)
LTU Игнатас КоноваловасWikidata-logo S.svg8 декември 1985Делко (2015)
FRA Матје ЛадањуWikidata-logo S.svg12 декември 1984Entente Sud Gascogne (2005)
FRA Жоан Ле БонWikidata-logo S.svg3 октомври 1990Аркеа-Самсик (2012)
FRA Оливје Ле ГакWikidata-logo S.svg27 август 1993BIC 2000 (2014)
SWE Тобијас ЛудвигсонWikidata-logo S.svg22 февруари 1991Тим ДСМ (2016)
FRA Жереми МесонWikidata-logo S.svg21 јули 1993CC Étupes (2015)
FRA Лоренцо МанзенWikidata-logo S.svg26 јули 1994Team UC Nantes Atlantique (2014)
FRA Руди МоларWikidata-logo S.svg17 септември 1989Кофидис (2016)
SUI Стив МорабитоWikidata-logo S.svg30 јануари 1983БМЦ Рејсинг Тим (2014)
FRA Седрик ПиноWikidata-logo S.svg8 мај 1985Go Sport–Roubaix–Lille Métropole (2010)
FRA Тибо ПиноWikidata-logo S.svg29 мај 1990CC Étupes (2009)
SUI Себастјен РајхенбахWikidata-logo S.svg28 мај 1989ИАМ (2015)
FRA Кевин РезаWikidata-logo S.svg18 мај 1988ТоталЕнержи (2014)
FRA Антони РуWikidata-logo S.svg18 април 1987UV Aube (2007)
FRA Жереми РоаWikidata-logo S.svg22 јуни 1983
FRA Марк СароWikidata-logo S.svg10 јуни 1993Armée de terre (2014)
FRA Беноа ВогренарWikidata-logo S.svg5 јануари 1982
FRA Артур ВишоWikidata-logo S.svg26 ноември 1988CR4C Roanne (2009)
FRA Лео ВансанWikidata-logo S.svg6 ноември 1995CC Étupes (2016)
FRA Бруно АрмиралиWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)11 април 1994Armée de terre (2016)
FRA Валентен МадуаWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)12 јули 1996BIC 2000 (2016)
FRA Ромен СеглWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)11 октомври 1994CC Étupes (2017)
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Бруно АрмиралиWikidata-logo S.svg11 април 1994Occitane CF (2017)
FRA Вилијам БонеWikidata-logo S.svg25 јуни 1982ТоталЕнержи (2010)
ITA Давиде ЧимолаиWikidata-logo S.svg13 август 1989Лампре-Мерида (2016)
FRA Микаел ДелажWikidata-logo S.svg6 август 1985Лото-Судал (2010)
FRA Арно ДемарWikidata-logo S.svg26 август 1991CC Nogent-sur-Oise (2011)
CAN Антоан ДишенWikidata-logo S.svg12 септември 1991Директ Енержи (2017)
FRA Давид ГодиWikidata-logo S.svg10 октомври 1996Côtes d'Armor-Marie Morin (2016)
ITA Јакопо ГварниериWikidata-logo S.svg14 август 1987Катјуша (2016)
NOR Даниел ХуелгорWikidata-logo S.svg1 јули 1993Joker Fuel of Norway (2015)
LTU Игнатас КоноваловасWikidata-logo S.svg8 декември 1985Делко (2015)
FRA Матје ЛадањуWikidata-logo S.svg12 декември 1984Entente Sud Gascogne (2005)
FRA Оливје Ле ГакWikidata-logo S.svg27 август 1993BIC 2000 (2014)
SWE Тобијас ЛудвигсонWikidata-logo S.svg22 февруари 1991Тим ДСМ (2016)
FRA Валентен МадуаWikidata-logo S.svg12 јули 1996BIC 2000 (2016)
FRA Руди МоларWikidata-logo S.svg17 септември 1989Кофидис (2016)
SUI Стив МорабитоWikidata-logo S.svg30 јануари 1983БМЦ Рејсинг Тим (2014)
FRA Тибо ПиноWikidata-logo S.svg29 мај 1990CC Étupes (2009)
AUT Георг ПрајдлерWikidata-logo S.svg17 јуни 1990Санвеб (2017)
SUI Себастјен РајхенбахWikidata-logo S.svg28 мај 1989ИАМ (2015)
FRA Антони РуWikidata-logo S.svg18 април 1987UV Aube (2007)
FRA Жереми РоаWikidata-logo S.svg22 јуни 1983
FRA Марк СароWikidata-logo S.svg10 јуни 1993Armée de terre (2014)
FRA Ромен СеглWikidata-logo S.svg11 октомври 1994CC Étupes (2017)
NED Рамон СинкелдамWikidata-logo S.svg9 февруари 1989Санвеб (2017)
FRA Бенжамен ТомаWikidata-logo S.svg12 септември 1995Armée de terre (2017)
FRA Беноа ВогренарWikidata-logo S.svg5 јануари 1982
FRA Артур ВишоWikidata-logo S.svg26 ноември 1988CR4C Roanne (2009)
FRA Лео ВансанWikidata-logo S.svg6 ноември 1995CC Étupes (2016)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Бруно АрмиралиWikidata-logo S.svg11 април 1994Occitane CF (2017)
FRA Микаел ДелажWikidata-logo S.svg6 август 1985Лото-Судал (2010)
CAN Антоан ДишенWikidata-logo S.svg12 септември 1991Директ Енержи (2017)
FRA Давид ГодиWikidata-logo S.svg10 октомври 1996Côtes d'Armor-Marie Morin (2016)
NOR Даниел ХуелгорWikidata-logo S.svg1 јули 1993Joker Fuel of Norway (2015)
SUI Штефан КингWikidata-logo S.svg16 ноември 1993БМЦ Рејсинг Тим (2018)
FRA Оливје Ле ГакWikidata-logo S.svg27 август 1993BIC 2000 (2014)
FRA Валентен МадуаWikidata-logo S.svg12 јули 1996BIC 2000 (2016)
SUI Стив МорабитоWikidata-logo S.svg30 јануари 1983БМЦ Рејсинг Тим (2014)
AUT Георг ПрајдлерWikidata-logo S.svg (1 јан–4 мар)17 јуни 1990Санвеб (2017)
FRA Антони РуWikidata-logo S.svg18 април 1987UV Aube (2007)
AUS Мајлс СкотсонWikidata-logo S.svg18 јануари 1994БМЦ Рејсинг Тим (2018)
NED Рамон СинкелдамWikidata-logo S.svg9 февруари 1989Санвеб (2017)
FRA Беноа ВогренарWikidata-logo S.svg5 јануари 1982
FRA Вилијам БонеWikidata-logo S.svg25 јуни 1982ТоталЕнержи (2010)
FRA Арно ДемарWikidata-logo S.svg26 август 1991CC Nogent-sur-Oise (2011)
SUI Килијан ФранкиниWikidata-logo S.svg26 јануари 1994БМЦ Рејсинг Тим (2018)
ITA Јакопо ГварниериWikidata-logo S.svg14 август 1987Катјуша (2016)
LTU Игнатас КоноваловасWikidata-logo S.svg8 декември 1985Делко (2015)
FRA Матје ЛадањуWikidata-logo S.svg12 декември 1984Entente Sud Gascogne (2005)
SWE Тобијас ЛудвигсонWikidata-logo S.svg22 февруари 1991Тим ДСМ (2016)
FRA Руди МоларWikidata-logo S.svg17 септември 1989Кофидис (2016)
FRA Тибо ПиноWikidata-logo S.svg29 мај 1990CC Étupes (2009)
SUI Себастјен РајхенбахWikidata-logo S.svg28 мај 1989ИАМ (2015)
FRA Марк СароWikidata-logo S.svg10 јуни 1993Armée de terre (2014)
FRA Ромен СеглWikidata-logo S.svg11 октомври 1994CC Étupes (2017)
FRA Бенжамен ТомаWikidata-logo S.svg12 септември 1995Armée de terre (2017)
FRA Лео ВансанWikidata-logo S.svg6 ноември 1995CC Étupes (2016)
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Бруно АрмиралиWikidata-logo S.svg11 април 1994Occitane CF (2017)
FRA Вилијам БонеWikidata-logo S.svg25 јуни 1982ТоталЕнержи (2010)
FRA Алексис БринелWikidata-logo S.svg10 октомври 1998Groupama–FDJ Continental Team (2019)
FRA Микаел ДелажWikidata-logo S.svg6 август 1985Лото-Судал (2010)
FRA Арно ДемарWikidata-logo S.svg26 август 1991CC Nogent-sur-Oise (2011)
CAN Антоан ДишенWikidata-logo S.svg12 септември 1991Директ Енержи (2017)
SUI Килијан ФранкиниWikidata-logo S.svg26 јануари 1994БМЦ Рејсинг Тим (2018)
FRA Давид ГодиWikidata-logo S.svg10 октомври 1996Côtes d'Armor-Marie Morin (2016)
LUX Кевин ГеницWikidata-logo S.svg9 јануари 1997Groupama–FDJ Continental Team (2019)
ITA Јакопо ГварниериWikidata-logo S.svg14 август 1987Катјуша (2016)
FRA Симон ГијелмиWikidata-logo S.svg1 јули 1997Groupama–FDJ Continental Team (2019)
LTU Игнатас КоноваловасWikidata-logo S.svg8 декември 1985Делко (2015)
SUI Штефан КингWikidata-logo S.svg16 ноември 1993БМЦ Рејсинг Тим (2018)
FRA Матје ЛадањуWikidata-logo S.svg12 декември 1984Entente Sud Gascogne (2005)
FRA Оливје Ле ГакWikidata-logo S.svg27 август 1993BIC 2000 (2014)
SUI Фабијан ЛинхардWikidata-logo S.svg3 септември 1993IAM Excelsior (2019)
SWE Тобијас ЛудвигсонWikidata-logo S.svg22 февруари 1991Тим ДСМ (2016)
FRA Валентен МадуаWikidata-logo S.svg12 јули 1996BIC 2000 (2016)
FRA Руди МоларWikidata-logo S.svg17 септември 1989Кофидис (2016)
FRA Тибо ПиноWikidata-logo S.svg29 мај 1990CC Étupes (2009)
SUI Себастјен РајхенбахWikidata-logo S.svg28 мај 1989ИАМ (2015)
FRA Антони РуWikidata-logo S.svg18 април 1987UV Aube (2007)
FRA Марк СароWikidata-logo S.svg10 јуни 1993Armée de terre (2014)
AUS Мајлс СкотсонWikidata-logo S.svg18 јануари 1994БМЦ Рејсинг Тим (2018)
FRA Ромен СеглWikidata-logo S.svg11 октомври 1994CC Étupes (2017)
NED Рамон СинкелдамWikidata-logo S.svg9 февруари 1989Санвеб (2017)
FRA Бенжамен ТомаWikidata-logo S.svg12 септември 1995Armée de terre (2017)
FRA Лео ВансанWikidata-logo S.svg6 ноември 1995CC Étupes (2016)
Извор: UCI

Надворешни врски[уреди | уреди извор]