Тим Бахреин Викториус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Logo Bahrain-Merida 2017.jpg
Лого на екипата
Инфомации за тимот
UCI кодTBM
Основан2017 (2017)
СтатусUCI World Tour екипа
Историја на тимското име
2017– Бахреин-Мерида

Бахреин-Мерида (кратенка на екипата според UCI: TBM) — бахреинска професионална велосипедска друмска екипа, која била создадена во 2017 година. Екипата настапува во рамките на Светската турнеја.[1]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Валерио АњолиWikidata-logo S.svg6 јануари 1985Астана (2016)
JPN Јукија АрашироWikidata-logo S.svg22 септември 1984Лампре-Мерида (2016)
ITA Мануеле БоароWikidata-logo S.svg12 март 1987Тинкоф (2016)
SLO Грега БолеWikidata-logo S.svg13 август 1985Нипо-Вини Фантини (2016)
ITA Николо БонифациоWikidata-logo S.svg29 октомври 1993Трек-Сегафредо (2016)
SLO Борут БожичWikidata-logo S.svg8 август 1980Кофидис (2016)
SLO Јанез БрајковичWikidata-logo S.svg18 декември 1983ЈунајтедХелткеар (2016)
CZE Онджеј ЦинкWikidata-logo S.svg7 декември 1990
ITA Сони КолбрелиWikidata-logo S.svg17 мај 1990Бардијани ЦСФ (2016)
TPE Чун Кај ФенгWikidata-logo S.svg2 ноември 1988Лампре-Мерида (2016)
ESP Иван Гарсија Wikidata-logo S.svg20 ноември 1995Klein Constantia (2016)
ITA Енрико ГаспаротоWikidata-logo S.svg22 март 1982Ванти-Груп Гобер (2016)
ETH Цгабу ГрмајWikidata-logo S.svg25 август 1991Лампре-Мерида (2016)
AUS Хајнрих ХауслерWikidata-logo S.svg25 февруари 1984ИАМ (2016)
ESP Јон Андер ИнсаустиWikidata-logo S.svg13 декември 1992Еускади Баскија-Муријас (2016)
ESP Јон ИсагиреWikidata-logo S.svg4 февруари 1989Мовистар (2016)
ESP Хавиер Морено Wikidata-logo S.svg18 јули 1984Мовистар (2016)
LTU Рамунас НавардаускасWikidata-logo S.svg30 јануари 1988ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
ITA Антонио НибалиWikidata-logo S.svg23 септември 1992Нипо-Вини Фантини (2016)
ITA Винченцо НибалиWikidata-logo S.svg14 ноември 1984Астана (2016)
SLO Домен НовакWikidata-logo S.svg12 јули 1995Adria Mobil (2016)
ITA Франко ПелицотиWikidata-logo S.svg15 јануари 1978Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2016)
SLO Давид ПерWikidata-logo S.svg13 февруари 1995Adria Mobil (2016)
SLO Лука ПиберникWikidata-logo S.svg23 октомври 1993Лампре-Мерида (2016)
BLR Канстанцин СивцовWikidata-logo S.svg9 август 1982Дименжн Дата (2016)
ITA Џовани Висконти Wikidata-logo S.svg13 јануари 1983Мовистар (2016)
CHN Мејјин ВангWikidata-logo S.svg26 декември 1988Hengxiang Cycling Team (2016)
ITA Андреа ГарозиоWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)12 јуни 1993
UKR Марк ПадунWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)6 јули 1996Team Colpack Ballan (2017)
ITA Андреа ТонијатиWikidata-logo S.svg (1 авг–31 авг, стажант)13 август 1992
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Валерио АњолиWikidata-logo S.svg6 јануари 1985Астана (2016)
JPN Јукија АрашироWikidata-logo S.svg22 септември 1984Лампре-Мерида (2016)
ITA Мануеле БоароWikidata-logo S.svg12 март 1987Тинкоф (2016)
SLO Грега БолеWikidata-logo S.svg13 август 1985Нипо-Вини Фантини (2016)
ITA Николо БонифациоWikidata-logo S.svg29 октомври 1993Трек-Сегафредо (2016)
SLO Борут БожичWikidata-logo S.svg8 август 1980Кофидис (2016)
ITA Сони КолбрелиWikidata-logo S.svg17 мај 1990Бардијани ЦСФ (2016)
TPE Чун Кај ФенгWikidata-logo S.svg2 ноември 1988Лампре-Мерида (2016)
ESP Иван Гарсија Wikidata-logo S.svg20 ноември 1995Klein Constantia (2016)
ITA Енрико ГаспаротоWikidata-logo S.svg22 март 1982Ванти-Груп Гобер (2016)
AUS Хајнрих ХауслерWikidata-logo S.svg25 февруари 1984ИАМ (2016)
ESP Горка ИсагиреWikidata-logo S.svg7 октомври 1987Мовистар (2017)
ESP Јон ИсагиреWikidata-logo S.svg4 февруари 1989Мовистар (2016)
SLO Кристијан КоренWikidata-logo S.svg25 ноември 1986ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
SLO Матеј МохоричWikidata-logo S.svg19 октомври 1994ОАЕ Емирати (2017)
LTU Рамунас НавардаускасWikidata-logo S.svg30 јануари 1988ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
ITA Антонио НибалиWikidata-logo S.svg23 септември 1992Нипо-Вини Фантини (2016)
ITA Винченцо НибалиWikidata-logo S.svg14 ноември 1984Астана (2016)
SLO Домен НовакWikidata-logo S.svg12 јули 1995Adria Mobil (2016)
UKR Марк ПадунWikidata-logo S.svg6 јули 1996Team Colpack Ballan (2017)
ITA Франко ПелицотиWikidata-logo S.svg15 јануари 1978Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2016)
SLO Давид ПерWikidata-logo S.svg13 февруари 1995Adria Mobil (2016)
AUT Херман ПернштајнерWikidata-logo S.svg7 август 1990My Bike-Stevens (2017)
SLO Лука ПиберникWikidata-logo S.svg23 октомври 1993Лампре-Мерида (2016)
ITA Доменико ПоцовивоWikidata-logo S.svg30 ноември 1982АГ2Р Ла Мондијал (2017)
BLR Канстанцин СивцовWikidata-logo S.svg9 август 1982Дименжн Дата (2016)
ITA Џовани Висконти Wikidata-logo S.svg13 јануари 1983Мовистар (2016)
CHN Мејјин ВангWikidata-logo S.svg26 декември 1988Hengxiang Cycling Team (2016)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Валерио АњолиWikidata-logo S.svg6 јануари 1985Астана (2016)
JPN Јукија АрашироWikidata-logo S.svg22 септември 1984Лампре-Мерида (2016)
GER Фил БаухаусWikidata-logo S.svg8 јули 1994Санвеб (2018)
SLO Грега БолеWikidata-logo S.svg13 август 1985Нипо-Вини Фантини (2016)
ITA Дамијано КарузоWikidata-logo S.svg12 октомври 1987БМЦ Рејсинг Тим (2018)
ITA Сони КолбрелиWikidata-logo S.svg17 мај 1990Бардијани ЦСФ (2016)
AUS Роан ДенисWikidata-logo S.svg (1 јан–13 сеп)28 мај 1990БМЦ Рејсинг Тим (2018)
TPE Чун Кај ФенгWikidata-logo S.svg2 ноември 1988Лампре-Мерида (2016)
ESP Иван Гарсија Wikidata-logo S.svg20 ноември 1995Klein Constantia (2016)
ITA Андреа ГарозиоWikidata-logo S.svg12 јуни 1993D'Amico-Utensilnord (2018)
AUS Хајнрих ХауслерWikidata-logo S.svg25 февруари 1984ИАМ (2016)
SLO Кристијан КоренWikidata-logo S.svg (1 јан–15 мај, Фуснота)25 ноември 1986ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
SLO Матеј МохоричWikidata-logo S.svg19 октомври 1994ОАЕ Емирати (2017)
ITA Винченцо НибалиWikidata-logo S.svg14 ноември 1984Астана (2016)
SLO Домен НовакWikidata-logo S.svg12 јули 1995Adria Mobil (2016)
UKR Марк ПадунWikidata-logo S.svg6 јули 1996Team Colpack Ballan (2017)
AUT Херман ПернштајнерWikidata-logo S.svg7 август 1990My Bike-Stevens (2017)
SLO Лука ПиберникWikidata-logo S.svg23 октомври 1993Лампре-Мерида (2016)
ITA Доменико ПоцовивоWikidata-logo S.svg30 ноември 1982АГ2Р Ла Мондијал (2017)
GER Марсел ЗибергWikidata-logo S.svg30 април 1982Лото-Судал (2018)
BEL Дилан ТенсWikidata-logo S.svg1 март 1992БМЦ Рејсинг Тим (2018)
SLO Јан ТратникWikidata-logo S.svg23 февруари 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
CHN Мејјин ВангWikidata-logo S.svg26 декември 1988Hengxiang Cycling Team (2016)
GBR Стивен ВилијамсWikidata-logo S.svg9 јуни 1996SEG Racing Academy (2018)
ITA Антонио НибалиWikidata-logo S.svg23 септември 1992Нипо-Вини Фантини (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Кристијан КоренWikidata-logo S.svg, doping in sport

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
JPN Јукија АрашироWikidata-logo S.svg22 септември 1984Лампре-Мерида (2016)
ITA Енрико БатаљинWikidata-logo S.svg17 ноември 1989Катјуша-Алпесин (2019)
GER Фил БаухаусWikidata-logo S.svg8 јули 1994Санвеб (2018)
ESP Пељо БилбаоWikidata-logo S.svg25 февруари 1990Астана (2019)
SLO Грега БолеWikidata-logo S.svg13 август 1985Нипо-Вини Фантини (2016)
COL Сантијаго БуитрагоWikidata-logo S.svg26 септември 1999Team Cinelli (2019)
ITA Ерос КапекиWikidata-logo S.svg13 јуни 1986Декојнинк-Квик Степ (2019)
ITA Дамијано КарузоWikidata-logo S.svg12 октомври 1987БМЦ Рејсинг Тим (2018)
GBR Марк КевендишWikidata-logo S.svg21 мај 1985Дименжн Дата (2019)
ITA Сони КолбрелиWikidata-logo S.svg17 мај 1990Бардијани ЦСФ (2016)
GBR Скот ДејвисWikidata-logo S.svg5 август 1995Дименжн Дата (2019)
TPE Чун Кај ФенгWikidata-logo S.svg2 ноември 1988Лампре-Мерида (2016)
ESP Иван Гарсија Wikidata-logo S.svg20 ноември 1995Klein Constantia (2016)
AUT Марко Халер Wikidata-logo S.svg1 април 1991Катјуша-Алпесин (2019)
AUS Хајнрих ХауслерWikidata-logo S.svg25 февруари 1984ИАМ (2016)
NED Кевин ИнкеларWikidata-logo S.svg8 јули 1997Groupama–FDJ Continental Team (2019)
ESP Микел ЛандаWikidata-logo S.svg13 декември 1989Мовистар (2019)
SLO Матеј МохоричWikidata-logo S.svg19 октомври 1994ОАЕ Емирати (2017)
SLO Домен НовакWikidata-logo S.svg12 јули 1995Adria Mobil (2016)
UKR Марк ПадунWikidata-logo S.svg6 јули 1996Team Colpack Ballan (2017)
AUT Херман ПернштајнерWikidata-logo S.svg7 август 1990My Bike-Stevens (2017)
SLO Лука ПиберникWikidata-logo S.svg23 октомври 1993Лампре-Мерида (2016)
NED Ваут ПулсWikidata-logo S.svg1 октомври 1987Инеос (2019)
GER Марсел ЗибергWikidata-logo S.svg30 април 1982Лото-Судал (2018)
BEL Дилан ТенсWikidata-logo S.svg1 март 1992БМЦ Рејсинг Тим (2018)
SLO Јан ТратникWikidata-logo S.svg23 февруари 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
ESP Рафаел ВалсWikidata-logo S.svg25 јуни 1987Мовистар (2019)
GBR Стивен ВилијамсWikidata-logo S.svg9 јуни 1996SEG Racing Academy (2018)
GBR Фред ВрајтWikidata-logo S.svg13 јуни 1999Team Inspired (2018)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Сезона 2017 на Бахреин-Мерида“. ProCyclingStats. Посетено на 2 август 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]