Фил Баухаус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фил Баухаус
Баухаус на Схелдепрејс 2015
Лични податоци
Цело имеФил Баухаус
Роден8 јули 1994 (1994-07-08) (28 г.)
Бохолт,  Германија
Висина1,84 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2004–2012 РС 77 Бохолт
Професионални клубови
2013–2014
2015–2016
2017-2018
2019-
Тим Култ Енерџи
Бора-Аргон 18
Тим Санвеб
Бахреин-Мерида
Последна промена
16 декември 2022

Фил Баухаус (германски: Phil Bauhaus; р. 8 јули 1994) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[1]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[2] Во август 2018 година било потврдено дека Баухаус ќе се приклучи на Бахреин-Мерида за сезоната 2019 на едногодишен договор.[3] Во август 2019 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. Етапа 1а Трка околу Бугарија
1. Етапа 2 Трка околу Одра
6. Кернен Омлоп Ехт-Сустерен
2014
1. Скиве-Лебет
1. Кернен Омлоп Ехт-Сустерен
Волта а Португал
1. Етапа 1
1. Етапа 6
1. Етапа 5 Балтички синџир
Национални друмски првенства
2. Друмска трка под 23 години
3. Друмска трка
2. Класик Југоисток Дренте
3. Трка на Дирен
5. Трка Химерланд
7. Трофеј Пореч
7. Трка околу Франкфурт под 23 години
7. Велотон Берлин
8. ГП Виборг
8. Омлоп ван хет Хутланд
2015
4. Нокере Курсе
2016
1. Етапа 5 Трка околу Данска
1. Етапа 1 Трка околу Азербејџан
1. Етапа 2 Трка околу Горна Австрија
4. Светско друмско првенство под 23 години
4. ГП Стад Зотегем
7. Минстерланд Џиро
8. Трка околу Келн
10. Класик Хандзаме
10. Катекурс
2017
1. Етапа 5 Критериум ди Дофине
2. Минстерланд Џиро
4. Нокере Курсе
2018
1. Етапа 3 Трка Абу Даби
6. Класик Лондон-Сари
2019
1. Копа Берноки
1. Етапа 1 Трка Адријатика Јоника
2020
1. Jersey green.svg Краен пласман Трка околу Саудиска Арабија
1. Етапа 3
1. Етапа 5
2021
Трка околу Унгарија
1. Jersey green Epic Series.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
Трка околу Словенија
1. Етапа 1
1. Етапа 5
1. Етапа 1 Трка околу Полска
1. Етапа 4 Тур де ла Прованс
1. Етапа 1 Трка околу Хрватска
2022
1. Етапа 7 Тирено-Адријатико
1. Етапа 5Трка околу Полска
4. Ешборн-Франкфурт
7. Класик БЕМЕР

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Jersey pink.svg Џиро СО 138
Jersey yellow.svg Тур не настапил во текот на неговата кариера
Jersey red.svg Вуелта СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bahrain Victorious“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  3. „Bauhaus and Sieberg join forces at Bahrain-Merida for 2019“. cyclingnews.com. 7 август 2018. Посетено на 2 септември 2018.
  4. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. Посетено на 23 August 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]