Ваут Пулс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ваут Пулс
Пулс на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеВаутер Пулс
Роден1 октомври 1987 (1987-10-01) (35 г.)
Венрај,  Холандија
Висина1,86 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2006–2008
2009–2013
2014
2015-
Фондас-П3Трансфер Тим
Вакансолел
Омега Парма-Квик Степ
Тим Скај
Значајни победи
Етапни трки
Волта а ла Комунитат Валенсија (2016)

Еднодневни трки и класици

Лиеж-Бастоњ-Лиеж (2016)
Последна промена
16 декември 2019

Ваутер Пулс (холандски: Wouter Poels; р. 1 октомври 1987) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Откако настапувал со екипата Вакансолел-ДКМ од 2009,[2] Пулс се преместил во екипата Омега Парма-Квик Степ за сезоната 2014.[3]

Скоро и да го загубил својот бубрег по страшниот пад на шестата етапа на Тур де Франс 2012.[4]

Во септември 2014 година, Тим Скај објавил дека Пулс ќе им се приклучи од 1 јануари 2015 година.[5]

Негова прва победа за екипата се случила на Тирено-Адријатико 2015, каде ја предводел екипата по повлекувањето на Крис Фрум. Пулс ја освоил четвртата етапа со напад на последното искачување и соло спуст до целта. Го преземал водството на трката, но не успеал да го задржи и на крајот завршил на седмото место.[6][7] Подоцна завршил втор на Трката околу Британија, освојувајќи ја најтешката планинска етапа со завршница на нагорнина.

Во 2016 година, Пулс по првпат освоил еднодневна трка откако спринтал за победа од четиричлена група на Лиеж-Бастон-Лиеж 2016. Тоа било прв монумент за Тим Скај и за самиот Пулс.[8][9]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
1. Краен пласман Вуелта Сиклиста а Леон
2010
2. Краен пласман Тур де л’Ен
1. Етапа 4
1. Етапа 4 Трка околу Британија
2011
3. Краен пласман Трка околу Медитеранот
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
4. Краен пласман Вуелта а Мурсија
4. Краен пласман Трка околу Полска
1. Етапа 3 Тур де л’Ен
2. Етапа 5 Вуелта а Еспања
2. Етапа 15 Вуелта а Еспања
2012
2. Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
3. Краен пласман Вуелта а Мурсија
8. Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2013
8. Краен пласман Тур де л’Ен
1. Етапа 4
9. Краен пласман Трка околу Баскија
10. Краен пласман Тирено-Адријатико
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
9. Страде Бјанке
10. Краен пласман Трка околу Баскија
1. Етапа 4
2015
2. Краен пласман Трка околу Британија
1. Етапа 5
3. Краен пласман Трка Абу Даби
5. Милано-Торино
7. Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Етапа 4
8. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
8. ГП Западна Франција
2016
1. Генерален пласман Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey white dots on red.svg Планински пласман
1. Етапа 1 (ITT)
1. Етапа 4
1. Лиеж-Бастон-Лиеж
1. Етапа 5 Волта а Каталуња
1. Етапа 6 Трка околу Британија
4. Флеш Валон
7. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2017
3. Краен пласман Трка околу Полска
1. Етапа 7
4. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
4. Краен пласман Вуелта а Андалусија
6. Краен пласман Вуелта а Еспања
6. Милано-Торино
7. Краен пласман Трка околу Гуангси
2018
1. Етапа 4 (ITT) Париз-Ница
2. Краен пласман Вуелта а Андалусија
1. Jersey yellow.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
2. Краен пласман Трка околу Британија
1. Етапа 6
2019
3. Краен пласман Тур Даун Андер
3. Краен пласман Волта ао Алгарве
4. Краен пласман Критериум ди Дофине
1. Етапа 7
7. Краен пласман Тирено-Адријатико
10. Лиеж-Бастоњ-Лиеж

Распоред на резултатите на етапните трки[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 21 12
Jersey yellow.svg Тур СО СО 28 44 28 58 26
Jersey red.svg Вуелта 17 СО 38 6 34
Распоред на резултатите на поголемите етапни трки
Етапни трки 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey yellow.svg Париз-Ница СО
Jersey blue.svg Тирено-Адријатико 18 8 10 38 7 14 7
MaillotVolta.png Волта а Каталуња 24 34
Jersey yellow.svg Трка околу Баскија 39 17 9 10
Jersey yellow.svg Тур де Романди СО
Jersey yellow.svg Критериум ди Дофине 57 39 25 4
Jersey yellow.svg Тур де Свис 25 15

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Sky“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 5 јануари 2019. Посетено на 5 јануари 2019.
  2. Аткинс, Бен (3 јануари 2012). „Вакансолел-ДКМ ги презентираше дванаесетте нови возачи за 2012“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 7 јануари 2012.
  3. „ОПКС потпиша со Ваут Пулс и Ханиер Асеведо“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. 1 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2013-09-05. Посетено на 7 септември 2013.
  4. „Пулс оптимистичен за враќање на трките во 2013 година“. Cyclingnews.com. Future plc. 29 ноември 2012. Посетено на 12 април 2014.
  5. „Тим Скај потпиша со Леополд Кениг, Николас Роуш, Ваут Пулс, Енди Фен, Ларс Петер Нордхауг“. skysports.com. 30 септември 2014. Посетено на 30 септември 2014.
  6. О’Ши, Садб (15 март 2015). „Тирено-Адријатико: Пулс победи во Кастелраимондо“. Cyclingnews.com. Посетено на 18 март 2015.
  7. „Тирено-Адријатико: Кинтана победи“. Cyclingnews.com. 17 март 2015. Посетено на 18 март 2015.
  8. „Poels wins Liege-Bastogne-Liege“. Cyclingnews.com. 24 април 2016. Архивирано од изворникот на 2016-05-03. Посетено на 24 април 2016.
  9. „Wout Poels (Wins)“. ProCyclingStats. Посетено на 24 април 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]