Париз-Ница 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париз-Ница 2018
Детали за трката
Издание76. Париз-Ница
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи8
Датуми4 – 11 март
Растојание1.198,9 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеШату
ОдредиштеНица
Екипи22
Возачи на почеток154
Возачи на крај78
Просечна брзина39,463 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Марк Солер (Мовистар)
ВторопласиранGBR Сајмон Јејтс (Мичелтон-Скот)
ТретопласиранESP Горка Исагире (Бахреин-Мерида)
БодовенBEL Тим Веленс (Лото-Судал)
ПланинскиBEL Томас де Гент (Лото-Судал)
МладинскиESP Марк Солер (Мовистар)
ЕкипенBRN Бахреин-Мерида
◀20172019▶
Документација

Париз-Ница 2018 — 76. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница, која се одржала помеѓу 4 и 11 март како шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена на последниот ден од возачот на Мовистар Тим, Марк Солер, од Шпанија. Ја започнал завршната етапа со 37 секунди зад предводникот на трката Сајмон Јејтс (Мичелтон-Скот) на шестото место во генералниот пласман, Солер нападнал на половина пат од етапата заедно со сонародникот Давид де ла Круз (Тим Скај); на двоецот им се приклучил Омар Фраиле (Астана) и тројката успеала да остане пред главната група како се приближувале во Ница. Бидејќи Де ла Круз и Фраиле се бореле за етапата, Солер завршил трет - добивајќи четири бонус секунди, плус трите освоени од средниот спринт - и со 35 секунди разлика во однос на Јејтс и останатите фаворити, успеал да ја земе победата за четири секунди пред Јејтс. Подиумот бил заокружен од возачот на Бахреин-Мерида, Горка Изагире, кој завршил пред неговиот брат и колега Јон Изагире поради бонус секундите на завршниот ден, 14 секунди зад Солер, кој исто така ја освоил белата маичка како најдобар млад возач.

Лото-Судал ги освоиле останатите две маички на трката; Тим Веленс ја освоил зелената маичка за бодовниот пласман, завршувајќи пет пати во првите десет, додека Томас де Гент го освоил планинскиот пласман. Со резултатите на браќата Изагире, Бахреин-Мерида го освоиле екипниот пласман.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Ница е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Четири професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.[4]

Париз-Ница била прва трка за Групама-ФДЖ со оваа ознака, откако француската компанија за осигурување Групама потпишала договор за спонзорство со екипата.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI

Професионални континентални екипи

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата за Париз-Ница 2018 била објавена на 9 јануари 2018 година.[6]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 4 марШату – Медон
ридеста етапа
ридеста етапа
135FRA Арно Демар FRA Арно Демар
2 5 марОрсонвил – Вјерзон
рамна етапа
рамна етапа
187,5NED Дилан Груневеген FRA Арно Демар
3 6 марБурж – Шател-Гијон
ридеста етапа
ридеста етапа
210FRA Џонатан Ивер ESP Луис Леон Санчес
4 7 марФујуз – Сент Етјен
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
18,4NED Ваут Пулс ESP Луис Леон Санчес
5 8 марСалон де Прованс – Систерон
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
165FRA Жером Кузен ESP Луис Леон Санчес
6 9 марСистерон – Ванс
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
198FRA Руди Молар ESP Луис Леон Санчес
7 10 марНица – Валдеблор
планинска етапа
планинска етапа
175GBR Сајмон Јејтс GBR Сајмон Јејтс
8 11 марНицаНица
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
110ESP Давид де ла Крус ESP Марк Солер

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ3ч 07' 39
2. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 0
3. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 0
4. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 0
5. NED Мике Тенисен Тим ДСМ+ 0
6. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 0
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 2
8. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 2
9. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 2
10. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 2
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманГрупама-ФДЖ3ч 07' 29
2. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 4
3. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 6
4. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 10
5. NED Мике Тенисен Тим ДСМ+ 10
6. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 10
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 12
8. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 12
9. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 12
10. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 12


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо4ч 51' 31
2. ITA Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
3. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
4. GER Фил Баухаус Тим ДСМ+ 0
5. FRA Арно Демар жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманГрупама-ФДЖ+ 0
6. NED Мике Тенисен Тим ДСМ+ 0
7. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
8. LUX Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
9. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
10. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманГрупама-ФДЖ7ч 58' 57
2. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 7
3. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 8
4. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 10
5. NED Мике Тенисен Тим ДСМ+ 13
6. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 13
7. FRA Тони Галопен АГ2Р Ла Мондијал+ 15
8. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 15
9. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 15
10. AUS Хајнрих Хауслер Бахреин-Мерида+ 15


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Џонатан Ивер Директ Енержи5ч 22' 49
2. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 1
3. FRA Rémy Di Gregorio Делко+ 1
4. FRA Арно Демар жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманГрупама-ФДЖ+ 38
5. NED Мике Тенисен Тим ДСМ+ 38
6. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 38
7. DEN Магнус Корт Астана+ 38
8. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 38
9. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 38
10. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 38
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Луис Леон Санчес жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАстана13ч 21' 56
2. FRA Арно Демар зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманГрупама-ФДЖ+ 28
3. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 35
4. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 38
5. NED Мике Тенисен Тим ДСМ+ 41
6. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 41
7. CZE Роман Кројцигер Мичелтон-Скот+ 41
8. AUS Хајнрих Хауслер Бахреин-Мерида+ 43
9. AUT Феликс Гросшартнер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБора-Хансгрое+ 43
10. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 43


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Ваут Пулс Тим Скај25' 33
2. ESP Марк Солер Мовистар+ 11
3. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 16
4. AUT Феликс Гросшартнер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБора-Хансгрое+ 20
5. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 27
6. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 27
7. ESP Луис Леон Санчес жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАстана+ 28
8. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 29
9. COL Серхио Енао Тим Скај+ 33
10. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 33
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Луис Леон Санчес жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАстана13ч 47' 57
2. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 15
3. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 26
4. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 26
5. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 34
6. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 35
7. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 42
8. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 42
9. COL Серхио Енао Тим Скај+ 48
10. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 48


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жером Кузен Директ Енержи3ч 57' 25
2. GER Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 2
3. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 4
4. DEN Магнус Корт Астана+ 4
5. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 4
6. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 4
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 4
8. NED Мике Тенисен Тим ДСМ+ 4
9. DEN Мати Брешел ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4
10. NED Кун де Корт Трек-Сегафредо+ 4
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Луис Леон Санчес жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАстана17ч 45' 26
2. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 15
3. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 26
4. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 26
5. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 34
6. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 35
7. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 42
8. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 42
9. COL Серхио Енао Тим Скај+ 48
10. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 48


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ4ч 40' 05
2. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 2
3. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 2
4. ESP Луис Леон Санчес жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАстана+ 2
5. NED Сам Омен Тим ДСМ+ 2
6. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 2
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 2
8. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 2
9. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 2
10. COL Серхио Енао Тим Скај+ 2
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Луис Леон Санчес жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАстана22ч 25' 33
2. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 22
3. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 26
4. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 34
5. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 35
6. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 42
7. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 45
8. COL Серхио Енао Тим Скај+ 46
9. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 48
10. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 54


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот5ч 02' 54
2. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 8
3. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 8
4. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 13
5. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 13
6. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 20
7. COL Серхио Енао Тим Скај+ 46
8. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 46
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 48
10. NED Сам Омен Тим ДСМ+ 54
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс жолта маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот27ч 29' 02
2. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 11
3. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 12
4. BEL Тим Веленс зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЛото-Судал+ 13
5. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 27
6. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 37
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 39
8. COL Серхио Енао Тим Скај+ 57
9. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 1' 48
10. FRA Алекси Вијермоз АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 49


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Давид де ла Крус Тим Скај2ч 53' 06
2. ESP Омар Фраиле Астана+ 0
3. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 3
4. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 38
5. BEL Тим Веленс зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЛото-Судал+ 38
6. GBR Сајмон Јејтс жолта маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот+ 38
7. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 38
8. ECU Ричард Карапас Мовистар+ 38
9. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 38
10. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 38

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Марк Солер жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар30ч 22' 41
2. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 4
3. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 14
4. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 16
5. BEL Тим Веленс зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЛото-Судал+ 16
6. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 32
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 44
8. FRA Алекси Вијермоз АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 54
9. ESP Давид де ла Крус Тим Скај+ 2' 15
10. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 2' 35
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Париз-Ница 2018 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка.[7] Овој пласман бил сметан за најважен на Париз-Ница 2018 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 15 12 9 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана зелената маичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; три бода доколку за првиот кој ќе ја помине линијата, два бода за вториот и еден за третиот.[7]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 2 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 4 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал белата маичка со црвени точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано со прва, втора или трета категорија, а бодовите биле сразмерно делени. На искачувањата од прва категорија, седум возачи освојувале бодови; на искачувањата од втора категорија пет возачи, а на искачувањата од трета категорија само тројца возачи освојувале бодови.[7]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка. Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1993 година.[7]

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.[7]

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
1 Арно Демар Арно Демар Арно Демар Пјер Лик Перишон Феликс Гросшартнер Бахреин-Мерида
2 Дилан Груневеген Марк Солер
3 Џонатан Ивер Луис Леон Санчес Феликс Гросшартнер
4 Ваут Пулс Марк Солер Тим Скај
5 Жером Кузен Жером Кузен
6 Руди Молар Фабјен Греје Мичелтон-Скот
7 Сајмон Јејтс Сајмон Јејтс Тим Веленс Томас де Гент
8 Давид де ла Круз Марк Солер Бахреин-Мерида
На крај Марк Солер[8] Тим Веленс[9] Томас де Гент[10] Марк Солер[11] Бахреин-Мерида[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Tour Down Under 2018“. Архивирано од изворникот на 2018-01-11. Посетено на 19 ноември 2017.
 2. „Stage guide“. Cyclingnews.com. Посетено на 19 ноември 2017.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. Робертшо, Хенри (8 јануари 2018). „Race organisers reveal wildcard team selections for 2018 Tour de France“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 2 март 2018.
 5. Робертшо, Хенри (31 јануари 2018). „Groupama-FDJ reveal new kit for 2018 season“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 2 март 2018.
 6. „2018 Paris-Nice route includes 18km TT and intense finale“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 9 јануари 2018. Посетено на 2 март 2018.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 „2018 Paris–Nice: Regulations“ (Portable Document Format). Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 2 март 2018.
 8. „Classement général étape 8“ [Stage 8 General Classification]. Tissot Timing (француски). Swiss Timing Ltd. 11 март 2018. Посетено на 11 март 2018.
 9. „Classement par points 8“ [Points Classification 8]. Tissot Timing (француски). Swiss Timing Ltd. 11 март 2018. Посетено на 11 март 2018.
 10. „Classement du meilleur grimpeur 8“ [Best Climber Classification 8]. Tissot Timing (француски). Swiss Timing Ltd. 11 март 2018. Посетено на 11 март 2018.
 11. „Classement des jeunes 8“ [Youth Classification 8]. Tissot Timing (француски). Swiss Timing Ltd. 11 март 2018. Посетено на 11 март 2018.
 12. „Classement par équipes 8“ [Teams Classification 8]. Tissot Timing (француски). Swiss Timing Ltd. 11 март 2018. Посетено на 11 март 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]