Јукија Араширо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јукија Араширо
Араширо на Тур де Франс 2017
Лични податоци
Цело имеЈукија Араширо
Роден22 септември 1984 (1984-09-22) (35 г.)
Ишигаки, Flag of Japan.svg Јапонија
Висина1,70 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБахреин-Мерида
ДисциплинаДрумски и велодромски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачУниверзален возач
Професионални клубови
2006
2007
2008
2009–2015
2016
2017-
Сајкл Рејсинг Тим Ванг
Нипо Корпорација
Меитан Хомпо-ГДР
Ббокс Буиг Телеком
Лампре-Мерида
Бахреин-Мерида
Значајни победи
MaillotJapón.PNG Национален друмски првак (2007, 2013)
Азиско велосипедско првенство (2011)
Тур ду Лимузен (2012)
Последна промена
6 јануари 2019

Јукија Араширо (新城幸也 (Arashiro Yukiya?); р. 22 септември 1984 во Ишигаки, Окинава) — јапонски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бахреин-Мерида.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2005 година станал национален хронометарски и друмски првак под 23 години. Исто така станал националн друмски првак во 2007 и 2013.

Во 2009 година бил избран од неговата екипа да вози на Тур де Франс.[1] Заедно со Фумијуки Бепу, тој бил првиот Јапонец, кој ја завршил трката. (Кисо Кавамуро и Даисуке Иманака започнале, но не ја завршиле трката претходно.[2]) Со завршувањето на Џиро д’Италиа 2010, тој станал првиот Јапонец, кој завршил две големи трки.[3] Го завршил неговиот трет Тур де Франс во 2012 на 84. место - највисок пласман за Јапонец дотогаш[4] — и ја освоил наградата за најборбен возач на етапата 4.[5]

Учествувал на друмската трка за мажи на Летните олимписки игри 2012 и завршил на 48. место.[6] Неколку недели по Олимпијадата, станал првиот Јапонец кој освоил трка категоризирана како HC од UCI, Тур ду Лимузен.[7] Настапувајќи на Вуелта а Еспања 2015,[8] станал првиот Јапонец кој ги завршил трите големи трки.[9]

Завршил на 27. место на олимписката друмска трка.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Национално друмско првенство под 23 години
2006
2. Етапа 1 Трка околу Јапонија
3. Краен пласман Тур ду Лимузен
3. Краен пласман Тур де Окинава
2007
2. Етапа 4 Тур де Бретањ
1. MaillotJapón.PNG Национално друмско првенство
2. Тур ду Јура
2. Краен пласман Вуелта Сиклиста а Леон
3. Краен пласман и етапна победа Тур де Хокаидо
3. Краен пласман Тур де Окинава
2008
3. Азиско велосипедско хронометарско првенство
1. Етапа 2 и 3. краен пласман Тур де Кумано
1. Етапа 2 и 3. краен пласман Тур ду Лимусен
1. Краен пласман и две етапни победи Тур де Окинава
2009
5. Етапа 2 Тур де Франс (129. краен пласман)
2010
3. Етапа 5 Џиро д’Италија (93. краен пласман)
1. Критериум Килан
9. Светско друмско првенство UCI
5. Париз-Тур
2011
1. Азиско велосипедско друмско првенство
2. Национално друмско првенство
2012
1. Краен пласман Тур ду Лимузен
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 4 Тур де Франс
2013
1. MaillotJapón.PNG Национално друмско првенство
2. Краен пласман Тур ду Лимузен
2014
10. Амстел Голд Рејс
2015
3. Јапонски куп
5. Париз-Камемберт
2016
1. Етапа 7 Трка околу Јапонија
2. Азиско друмско првенство
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 6 на Тур де Франс
9. Јапонски куп
2017
3. Хонг Конг Циклотон
2018
1. Краен пласман Тур де Тајван

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 93 127
Jersey yellow.svg Тур 129 112 84 99 65 116 109
Jersey red.svg Вуелта 65 106

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arashiro Flies Flag For Japan in Tour de France
  2. Кене, Жан-Франсоа. „Tour de France likely for two Japanese riders“. Cyclingnews. конс. 16 мај 2012. 
  3. Ајано, Макото (31 мај 2010). „Arashiro Yukiya ga Jiro de Itaria sōgō 93-i kansō“. Cyclowired (јапонски). конс. 31 мај 2010. 
  4. „Arashiro Yukiya rēsu-go intabyū“. Cyclowired. конс. 28 јули 2012. 
  5. Бенсон, Даниел. „Грајпел победи на етапата во Руен на Тур де Франс“. CyclingNews.com. конс. 28 јули 2012. 
  6. „Друмска трка за мажи“. Лондон 2012. конс. 9 август 2012. 
  7. Tsuji, Kei. „Nihonjin hatsu no chōkyū kategorī rēsu seiha“. Cyclowired. конс. 18 август 2012. 
  8. „Вуелта а Еспања 2015“. Cycling Fever. конс. 21 август 2015. 
  9. Iijima, Miwa. „新城幸也が日本人初のグランツール3大会完走“. Cyclist Sanspo (јапонски). конс. 14 септември 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]