Пељо Билбао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пелјо Билбао
Лични податоци
Цело имеПелјо Билбао Лопес де Арментија
ПрекарКутрето од Герника
Роден25 февруари 1990 (1990-02-25) (32 г.)
Герника,  Шпанија
Висина1,69 м[1]
Маса60 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2009–2010 Натургас Енергија
Професионални клубови
2011
2011–2013
2014-2016
2017-2019
2020-
Орбеа Континентал Тим
Еускалтел-Еускади
Каха Рурал-Сегурос РГА
Астана
Бахреин-Мекларен
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
2 поединечни етапи (2019)
Последна промена
5 јануари 2020

Пелјо Билбао Лопес де Арментија (шпански: Pello Bilbao López de Armentia; р. 25 февруари 1990) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Билбао се приклучил на Каха Рурал-Сегурос РГА за сезоната 2014, откако неговата претходна екипа – Еускалтел-Еускади – се распаднала на крајот на сезоната 2013.[3] Во 2015 година, Билбао ја освоил шестата етапа на Трката околу Турција, која завршувала на стрмно искачување.[4]

Астана (2017-2019)[уреди | уреди извор]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[5] Завршил 10. на крајот на Тур де Свис, што бил негов прв пласман меѓу првите десет во генерален пласман на поголема етапна трка.

Билбао завршил седми на Волта а ла Комунитат Валенсијана. Неколку месеци подоцна завршил осми на Трката околу Баскија. Ја освоил првата етапа на Трката на Алпите, поради што следната етапа ја носел водечката маичка. Ја продолжил добрата форма на Џиро д’Италија, поддржувајќи го Мигел Анхел Лопес. На крајот завршил на шестото место. Неколку недели подоцна, Билбао ја освоил шестата етапа на Критериум ди Дофине, негова прва победа на трка од Светската турнеја.

Во јули 2019 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс.[6]

Бахреин-Мекларен (2020-денес)[уреди | уреди извор]

Во октомври 2019 година било објавено дека Билбао ќе се приклучи на Бахреин-Мерида, подоцна преименуван како Бахреин-Мекларен, за сезоната 2020.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
2. Тур де Вандеја
7. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2012
10. Краен пласман Вуелта а Астурија
2013
7. Краен пласман Вуелта а Астурија
2014
1. Класика Примавера
7. Краен пласман Трка околу Норвешка
8. Гран при д’Увертир ла Марсејез
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Бос
1. Jersey green.svg Планински пласмна Вуелта а Андалусија
1. Етапа 6 Трка околу Турција
4. Краен пласма Вуелта а Кастиља и Леон
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
7. Краен пласман Тур ди Геводан Лангдок-Русијон
2016
1. Етапа 2 Трка околу Турција
7. Милано-Торино
9. Краен пласман Трка околу Норвешка
2017
10. Краен пласман Тур де Свис
2018
1. Етапа 6 Критериум ди Дофине
1. Етапа 1 Трка на Алпите
6. Краен пласман Џиро д’Италија
7. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
8. Краен пласман Трка околу Баскија
2019
Џиро д’Италија
1. Етапа 7
1. Етапа 20
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Вуелта а Мурсија
1. Етапа 1
3. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
4. Краен пласман Вуелта а Андалусија

Распоред на резултатите на етапните трки[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 66 6 31
Jersey yellow.svg Тур 54
Jersey red.svg Вуелта 60 97 78 23 27
Распоред на резултатите на поголемите етапни трки
Трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey yellow.svg Париз-Ница СО
Jersey blue.svg Тирено-Адријатико 89
MaillotVolta.png Волта а Каталуња СО 48 28
Jersey yellow.svg Трка околу Баскија 56 17 110 8 53
Jersey yellow.svg Тур де Романди 103 24
Jersey yellow-bluebar.svg Критериум ди Дофине 92 146 73 27
Jersey yellow.svg Тур де Свис 10

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Astana – Pro Team“. Архивирано од изворникот на 2017-06-21. Посетено на 9 јули 2019.
  2. 2,0 2,1 „Bahrain-Merida announce six new signings, including Pello Bilbao, Eros Capecchi and Marco Haller“. Cyclingnews.com. Future plc. 17 октомври 2019. Посетено на 25 декември 2019.
  3. „Caja Rural-Seguros RGA sign Pello Bilbao and Lluís Más“. Marca.com (шпански). Unidad Editorial. 29 октомври 2013. Посетено на 21 декември 2013.
  4. „Tour of Turkey: Bilbao wins stage 6 in Selçuk“. Cyclingnews.com. Future plc. 1 мај 2015. Посетено на 1 мај 2015.
  5. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  6. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]