Прејди на содржината

Џек Хејг (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џек Хејг
Хејг на Тур де Бретања 2015
Лични податоци
Цело имеЏек Хејг
Роден6 септември 1993(1993-09-06)(30 г.)
Саутпорт, Австралија Австралија
Висина1,90 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски и планински велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2015 Џајко-АИС Академија
Професионални клубови
2013-2014
2015
2016–2020
2021-
Предлошка:Cycling data HGP
Орика-ГринЕЏ (стажант)
Орика-ГринЕЏ
Тим Бахреин Викториус
Последна промена
31 октомври 2022

Џек Хејг (англиски: Jack Haig; р. 6 септември 1993) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Го освоил пласманот за млад возач на Тур Даун Андер 2014.[2] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[3]

Во август 2017 година ја освоил својата прва професионална победа кога ја освоил шестата етапа на Трката околу Полска 2017.[4]

Во мај 2018 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018.[5]

Во јули 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[6]

Во август 2020 година, Хејг потпишал тригодишен договор со Тим Бахреин Викториус, почнувајќи од сезоната 2021.[7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
Трка Брајт
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2013
1. Државно првенство во планински велосипедизам - кроскантри
1. Краен пласман Трка околу Тасманија
1. Етапа 1 (ТТТ)
2. Краен пласман Трка Тувумба
1. Етапа 3 (ТТТ)
2. Краен пласман Нејшанл Капитал Тур
3. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Северозападна трка
1. Етапа 1 (ITT)
3. Краен пласман Трка Брајт
3. Трка Перт
7. Океанско друмско првенство
2014
1. Краен пласман Трка Тувумба
1. Етапа 2
1. Етапа 3 (ТТТ)
1. Пласман за млад возач Тур Даун Андер
2. Краен пласман Трка Алзас
1. Пласман за млад возач
3. Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Пласман за млад возач
3. Краен пласман Трка околу Кореја
4. ГП Каподарко
7. Гран Премио Спортиви ди Поџана
2015
2. Краен пласман Тур де л’Авенир
2. ГП Палио дел Речото
5. ГП ди Поџана
5. Краен пласман Тур Алзас
9. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
9. Хроно Шампеноа
2016
2. Краен пласман Трка околу Словенија
1. Бодовен пласман
5. Краен пласман Хералд Сан Тур
2017
3. Краен пласман Трка околу Словенија
8. Краен пласман Трка околу Полска
1. Етапа 6
9. Џиро дел’Емилија
2018
3. Краен пласман Трка околу Јута
2019
3. Класик Бретања
3. Гран Премио Бруно Бегели
4. Краен пласман Париз-Ница
5. Краен пласман Велосипедска трка Чешка
1. Етапа 1 (TTT)
6. Краен пласман Вуелта а Андалусија
6. Џиро ди Ломбардија
7. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
2020
2. Краен пласман Вуелта а Андалусија
1. Етапа 4
2. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
10. Краен пласман Тирено-Адријатико
2021
3. Краен пласман Вуелта а Еспања
5. Краен пласман Критериум ди Дофине
7. Краен пласман Париз-Ница
7. Краен пласман Тур де ла Прованс
2022
5. Краен пласман Критериум ди Дофине
6. Краен пласман Париз-Ница
6. Краен пласман Вуелта а Андалусија

Распоред на резултатите[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Џиро 36 СО
Тур 38 СО СО
Вуелта 117 21 19 3
Распоред на резултатите на поголемите етапни трки
Етапна трка 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Париз-Ница 4 7 6
Тирено-Адријатико 10
Волта а Каталуња 61 56 НСО СО
Трка околу Баскија
Тур де Романди 39 22 67
Критериум ди Дофине 39 31 27 27 5 5
Тур де Свис 13 НСО

СО = се откажал; — = не учествувал; НСО = не се одржала

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bahrain Victorious“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. „Jack Haig“. Посетено на 1 март 2015.
  3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  4. „Peter Sagan drops out of Tour of Poland lead as Jack Haig takes his maiden pro win“. Cycling Weekly. Посетено на 2 август 2017.
  5. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.
  6. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 July 2019.
  7. „Jack Haig joins Bahrain McLaren on a three-year deal“. Cyclingnews.com. Future plc. 27 August 2020. Посетено на 27 August 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]