Марсел Зиберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марсел Зиберг
Зиберг на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеМарсел Зиберг
Роден30 април 1982(1982-04-30)(42 г.)
Кастроп-Рауксел,  Германија
Висина1,98 м
Маса82 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
специјалист за класици
помошник
Професионални клубови
2005
2006
2007
2008-2010
2011-2018
2019-2021
Тим Ламонта
Тим Визенхоф
Тим Милрам
Тим Хај Роад
Омега Парма-Лото
Бахреин-Мерида

Марсел Зиберг (германски: Marcel Sieberg; р. 30 април 1982) — поранешен германски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2005-2021.

Станал професионалец во 2005 година.[1] Настапил вкупно девет пати на Тур де Франс.[2] Поголемиот дел од кариерата бил еден од водечките помошници при спринт за Андре Грајпел, со кого бил колега во Тим ХТЦ-Колумбија (2008–2010) и потоа во Лото-Судал (2011–2018). Во таа улога му помогнал на Грајпел да дојде до над 100 победи.[2] Меѓутоа, во август 2018 година се појавило дека двоецот ќе се раздвои во сезоната 2019, кога Зиберг потпишал едногодишен договор со Бахреин-Мерида, преземајќи ја улогата за помошник за друг германски спринтер, Фил Баухаус.[1] Му помогнал на Баухаус при етапните победи на Трката околу Саудиска Арабија 2020 и на Трката околу Унгарија 2021. Во јуни 2021 година, неговата екипа објавила дека ќе се повлече на крајот на сезоната.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1998
1. Национално јуниорско друмско првенство
1. Етапа 2 Критериум Еуропенс де Жен
2000
1. Национално јуниорско друмско првенство
1. Краен пласман Трофео Карлсберг
1. Краен пласман Џиро ди Базиликата
7. Светско јуниорско друмско првенство
2001
Трка околу Берлин
1. Етапа 1
1. Етапа 4
6. Европско друмско првенство под 23 години
2002
1. Етапа 5 Трка околу Берлин
9. Краен пласман Триптих на планините и замоците
2003
1. Дортмунд-Велингхофен
5. Ешборн-Франкфурт под 23 години
2004
4. Краен пласман Трка Јужнокинеско Море
1. Етапа 3
2005
1. Ронде ван Дренте
2. Шпаркасен Џиро Бохум
2. Омлоп ван хет Хутланд
4. Тур де Рејке
4. Делта Профронде
5. Трка околу Нирнберг
6. Омлоп дер Кемпен
6. ГП Стад Зотегем
7. Ронде ван Оверајсел
9. Гран при Пино Черами
2006
1. ГП Џеф Схеренс
3. Минстерланд Џиро
5. Схал Селс-Мерксем
6. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
7. Шпаркасен Џиро Бохум
10. Краен пласман Четири дена Динкерк
2007
2. Курне-Брисел-Курне
4. Трофео Кала Милор
4. Минстерланд Џиро
2008
2. Профронде ван Фрислан
3. Шпаркасен Џиро Бохум
7. Нојзен класикс
2009
3. Трофео Калвија
2010
5. Омлуп Хет Ниусблад
6. Гран при д’Изберг
2011
7. Национално друмско првенство
7. ГП Џеф Схеренс
2013
4. ГП Џеф Схеренс
7. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2014
6. Краен пласман Трка околу Катар
2015
5. Минстерланд Џиро
2016
3. ГП Стад Зотегем
7. Париз-Рубе
2018
7. Хејстсе Пејл

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро СО
Тур 119 139 132 СО 145 150 169 СО СО
/ Вуелта 122

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Bauhaus and Sieberg join forces at Bahrain-Merida for 2019“. cyclingnews.com. 7 август 2018. Посетено на 2 септември 2018.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Marcel Sieberg plans to retire at the end of 2021 after 17 years in pro peloton“. Тим Бахреин Викториус. 8 June 2021. Посетено на 27 October 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]