Прејди на содржината

Тур де Франс 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тур де Франс 2016 - 103. издание на Тур де Франс, една од големите трки на велосипедизмот. На 2 јули 2016 година, во Мон Сен Мишел, Нормандија започнала трката на 3.529 километри, а завршила со етапа на Шанзелизе во Париз, на 24 јули 2016 година. Вкупно 198 возачи од 22 екипи влегле во 21-етапната трка, која ја освои Крис Фрум од Тим Скај. Второто и третото место беа преземени од страна на Ромејн Барде (AG2R La Mondiale) и Nairo Quintana (Movistar Team), соодветно.

Марков Кевендиш од Тим Димензија Податоци освоил фаза на отворање за да ја земе жолтата маичка на трката. Возачот на Тинкоф, Петар Саган, ја освои втората етапа за да тврди жолта и да се држи до него до петтата етапа, кога Грег Ван Авермает (BMC Racing Team) ја освои сцената и жолтата маичка. Ван Авермает го загуби теренот во планинската осма фаза, завршувајќи повеќе од 25 минути зад сцената победник Фрум, кој ја зел жолтата маичка. Фрум ја задржал жолтата маичка до фаза 17 и го продолжил своето водство понатаму по силната изведба на планинскиот хронометар на сцената 18. Барде победил на планинската 19-та етапа и се преселил на второ место во целост и покрај падот на дождот, Фрум беше во можност да го продолжи водството. Тој потоа го држеше водството во финишот во Париз.

Класификацијата на бодовите ја освои Саган, кој освои три етапи. Рафал Мајка на Тинкоф ја освоил планинската класификација. Возачот на Orica-BikeExchange Адам Јејтс, на четвртото место во генералниот пласман, ја освои класификацијата на млад возач. Тимската класификација ја освои Мувистар Тим и Саган беше доделена наградата за најбогатниот возач. Кевендиш освои најмногу етапи, со четири.

Тимови[уреди | уреди извор]

Дваесет и два тима учествуваа во изданието на Тур де Франс во 2016 година. Сите осумнаесетте UCI WorldTeams беа автоматски поканети и обврзани да присуствуваат на трката. На 2 март 2016 година, организаторот на турнејата, Amaury Sport Organization (ASO), ги објави четирите второпласирани UCI професионални континентални тимови со покана за маска: Бора-Аргон 18, Кофидис, Директна Енергија и Фортунео-Витал Концепт.

Презентацијата на тимовите - во која се претставени членовите на списокот на секој тим пред медиумите и локалните достоинственици - се одржа на плоштадот во Сент-Мер-Еглизе, Нормандија, на 28 јуни, два дена пред одржувањето на одржаната фаза во регионот. Секој тим пристигнал во воени возила од Втората светска војна, по повод одмор во Нормандија.

На секој состав беше дозволено максимум девет возачи, па затоа листата со почеток содржи вкупно 198 велосипедисти. Од нив, 33 се натпреваруваа на својот прв Тур де Франс. Вкупниот број на возачи што ја завршија трката беше 174, победувајќи го претходниот рекорд од 170 трки во 2010 Тур. Јавачите дојдоа од 35 земји; Франција, Шпанија, Холандија, Белгија, Италија и Германија сите имаа 10 или повеќе возачи во трката. Возачи од десет земји освоија етапи за време на трката; Британските возачи освоија најголем број на етапи, со седум. Просечната возраст на возачите во трката изнесуваше 30 години, почнувајќи од 22-годишниот Сондре Холст Енгер (IAM Cycling) до 42-годишниот Матео Тосато (Тинкоф). Од вкупната просечна возраст, Лампре-Мерида бил најмладиот тим, а Лото-Соудал е најстариот.