Дамијано Карузо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дамијано Карузо
Карузо на Гран при д’Изберг 2015
Лични податоци
Цело име Дамијано Карузо
Роден 12 октомври 1987 (1987-10-12) (воз. 30 г.)
Рагуза, Сицилија,  Италија
Висина 1,78 м
Маса 65 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб БМЦ Рејсинг Тим
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Аматерски клубови
2005
2007–2009
ГС Берти Аредаменти (јуниор)
ГС Мастромарко
Професионални клубови
2009
2010
2011–2014
2015-
ЛРП Бракес-Фарнезе Вини
Де Роса-Стак Пластик
Ликвигас-Канондејл
БМЦ Рејсинг Тим
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 ТТТ етапа (2017)
Последна промена
8 јануари 2018

Дамијано Карузо (италијански: Damiano Caruso; р. 12 октомври 1987) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата БМЦ Рејсинг Тим. Карузо исто така бил италијански првак под 23 години на друмската трка.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Рагуза, Сицилија, Карузо се натпреварувал како професионалец од втората половина на 2009, натпреварувајќи се за ЛРП Бракес-Фарнезе Вини,[2] и екипите Де Роса-Стак Пластик,[3] пред да се придружи на Ликвигас-Канондејл за сезоната 2011.[4][5][6] Во октомври 2011, италијанскиот олимписки комитет побарал Карузо да биде суспендиран од натпреварувањата на две години, иако тоа било ретроактивно од декември 2010, во врска со допинг обвинувањата во 2007.[7] Тој добил ретроактивна едногодишна забрана во февруари 2012, дозволувајќи му да се врати на натпреварувањата, без да биде суспендиран, но сите негови резултати од 2011 му биле поништени.[8] Карузо го држел водството во пласманот за млад возач на Џиро д’Италиjа, откако возачот на Гармин-Баракуда Питер Стетина загубил време на осмата етапа.[9]

Во август 2014 година, Карузо потпишал повеќегодишен договор со екипата БМЦ Рејсинг Тим.[10] На крајот на 2014 година, карузо забележал пласман помеѓу првите десет на Вуелта а Еспања, завршувајќи деветти во генералниот пласман. Во 2015 година, Карузо завршил осми на Џиро д’Италија.[11] Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015.[12]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Краен пласман Тре Сиклистика Брешана (јуниор)
1. Етапа 2
2007
4. Краен пласман, Џиро дела Тоскана
4. ГП Мадона деле Граци
5. ГП Кјанти Кастело Џикардини ди Попијано
5. Трофео Темпестини Ледо
8. Трофео Џанфранко Бјанкин
9. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2008
1. MaillotItalia.PNG Италијанско друмско првенство под 23 години
2. Краен пласман, Џиро деле Вали
2. Џиро дел Монталбано
3. ГП Кјанти Колине Делза
3. ГП Индустрија Комерсио е Артиџанато
3. ГП Сита ди Салтино
4. Парма-Ла Специја
5. Басано-Монтеграпа
5. ГП Кјанти Кастело Џикардини ди Попијано
6. Џиро дел Канавезе
9. Краен пласман Тур де л’Авенир
9. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2009
1. Краен пласман Џиро деле Песке Нетарине ди Ромања
1. Етапа 5
1. Трофео Комуне ди Кафасе
1. Етапа 2, Џиробио
3. ГП Кјанти Кастело Џикардини ди Попијано
4. Парма-Ла Специја
4. Трофео Банка Пополаре Пива
4. Милано-Рапало
5. Копа Кокоња
7. ГП Претола
8. Пикола Сан Ремо
9. Трофео Марио Занки
9. Фиренца-Емполи
2010
5. Краен пласман Џиро ди Сардења
5. Џиро дел’Апенино
7. Краен пласман Трка Бриксија
7. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
10. Краен пласман Џиро дел Трентино
2011
4. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
6. ГП Сита ди Камаиоре
7. Јапонски куп
2012
3. Краен пласман Трка околу Британија
8. ГП Мигел Индуран
9. Џиро ди Тоскана
2013
1. Етапа 5 Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Трка околу Пекинг
3. Краен пласман Трка околу Алберта
2014
3. Краен пласман Трка околу Австрија
5. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
5. Тре Вали Варезине
6. Краен пласман Трка околу Словенија
9. Краен пласман Вуелта а Еспања
2015
1. Етапа 9 (ТТТ) Тур де Франс
8. Краен пласман Џиро д’Италија
9. Класик Јужни Ардени
2016
1. Jersey green.svg Планински пласман Вуелта а Андалусија
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
5. Краен пласман Трка на Фјордовите
2017
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
2. Краен пласман Тур де Свис
4. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Тур Ла Прованс

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 24 19 8
Jersey yellow.svg Тур 53 22 11
Jersey red.svg Вуелта 74 9 109

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Il Siciliano Damiano Caruso è il nuovo campione Italiano della categoria under 23“, „Settimana Tricolore“, GS Domus, 27 јуни 2008 (конс. 14 мај 2012 г). (на италијански)
 2. Браун, Грегор. „ЛПР Брејкс го регрутира Карузо“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 1 јули 2009 (конс. 14 мај 2012 г).
 3. Браун, Грегор. „Де Роза-Стак Пластик го објави составот“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 28 октомври 2009 (конс. 14 мај 2012 г).
 4. Басо и Нибали остануваат со Ликвигас“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 19 август 2010 (конс. 14 мај 2012 г).
 5. Ликвигас-Канондале потпиша нови шест договори за 2012“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 23 ноември 2011 (конс. 14 мај 2012 г).
 6. Составот за 2012 на Ликвигас“, „Cannondale Bicycle Corporation“, Dorel Industries, 12 јануари 2012 (конс. 14 мај 2012 г).
 7. КОНИ бара забрана за Дамијано Карузо“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 28 октомври 2011 (конс. 14 мај 2012 г).
 8. Карузо доби едногодишна ретроактивна суспензија од КОНИ“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 20 февруари 2012 (конс. 14 мај 2012 г).
 9. Мур, Кајл. „Liquigas-Cannondale team flexes muscles on stage 8“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 13 мај 2012 (конс. 14 мај 2012 г).
 10. „Трансфери: БМЦ потпиша со Дамијано Карузо“. 5 август 2014. http://www.cyclingnews.com/news/transfers-bmc-sign-damiano-caruso. конс. 11 август 2014 г. 
 11. Резултати - Џиро д’Италија“, „Eurosport“, Discovery Communications (конс. 30 јуни 2015 г).
 12. „Стартна листа за Тур де Франс 2015“. Velo News. http://velonews.competitor.com/2015/06/news/preliminary-start-list-2015-tour-de-france_375043. конс. 2 јули 2015 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]