Тирено-Адријатико 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирено-Адријатико 2017
Детали за трката
Издание52. Тирено-Адријатико
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи7
Датуми8 – 14 март
Растојание1.012,75 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеЛидо ди Камаиоре
ОдредиштеСан Бенедето дел Тронто
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај155
Просечна брзина39,04 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Наиро Кинтана (Мовистар)
ВторопласиранAUS Роан Денис (БМЦ Рејсинг Тим)
ТретопласиранFRA Тибо Пино (ФДЖ)
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое)
ПланинскиITA Давиде Балерини (Андрони Џокатоли)
МладинскиLUX Боб Јунгелс (Квик-Степ Флорс)
ЕкипенESP Мовистар
◀20162018▶
Документација

Тирено-Адријатико 2017 — 52. издание на велосипедската етапна трка Тирено-Адријатико, која се одржала помеѓу 8 и 14 март како седми настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена по вторпат во три години од колумбискиот возач Наиро Кинтана, возејќи за Мовистар Тим.[3] Кинтана го преземал водството на трката по освојувањето на кралската етапа на трката до Монте Терминило и го задржал до крајот на трката, на крајот победувајќи за 25 секунди пред возачот на Ванти-Груп Гобер, Роан Денис, кој го освоил завршниот хронометар, а бил дел и од воведниот екипен хронометар. Подиумот бил заокружен од возачот на ФДЖ, Тибо Пино, кој доцнел уште 11 секунди зад Денис.[4]

На другите пласмани на трката, возачот на Бора-Хансгрое, Петер Саган, го освоил бодовниот пласман по две етапни победи; возачот на Андрони Џокатоли-Сидермек, Давиде Балерини го освоил планинскиот пласман, додека Боб Јунгелс (Квик-Степ Флорс) го претекнал Еган Бернал за победа во пласманот за млад возач, претекнувајќи на завршниот хронометар. Екипата на Кинтана, Мовистар Тим, го освоила екипниот пласман со Џонатан Кастровјехо завршувајќи во најдобрите десет.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тирено-Адријатико е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Четири професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.[6][7]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (4)

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата на Тирено-Адријатико 2017 била објавена на 15 декември 2016 година.[8] Шестата етапа, првично планирана да се одржи на 159 километри била продолжена на 168 километри, како последица на субстандардните услови на патот.[9]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 8 марЛидо ди Камаиоре – Лидо ди Камаиоре
екипен хронометар
екипен хронометар
22,7USA БМЦ Рејсинг Тим ITA Дамијано Карузо
2 9 марКамаиоре – Помаранче
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
229GBR Герајнт Томас BEL Грег ван Авермат
3 10 марМонтеротондо Маритимо – Монталто ди Кастро
ридеста етапа
ридеста етапа
204SVK Петер Саган AUS Роан Денис
4 11 марМонталто ди Кастро – Монте Терминило
планинска етапа
планинска етапа
171COL Наиро Кинтана COL Наиро Кинтана
5 12 марРиети – Фермо
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
209SVK Петер Саган COL Наиро Кинтана
6 13 марАсколи Пичено – Чивитанова Марке
ридеста етапа
ридеста етапа
168COL Фернандо Гавирија COL Наиро Кинтана
7 14 марСан Бенедето дел ТронтоСан Бенедето дел Тронто
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
10,05AUS Роан Денис COL Наиро Кинтана

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. БМЦ Рејсинг 2017 23' 21
2. Квик-Степ Флорс 2017 + 16
3. ФДЖ 2017 + 21
4. Мовистар 2017 + 21
5. Орика-Скот 2017 + 24
6. Лото НЛ-Џамбо 2017 + 39
7. Лото-Судал 2017 + 51
8. Бахреин-Мерида 2017 + 52
9. Дименжн Дата 2017 + 52
10. Астана 2017 + 54
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Дамијано Карузо сина маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим23' 21
2. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4. SUI Штефан Кинг бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБМЦ Рејсинг Тим+ 0
5. ITA Даниел Ос БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
7. BEL Том Бонен Квик-Степ Флорс+ 16
8. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 16
9. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 16
10. BEL Жилиен Вермот Квик-Степ Флорс+ 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас Тим Скај5ч 51' 44
2. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 9
3. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 9
4. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 9
5. ITA Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 9
6. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 9
7. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 9
8. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 9
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 9
10. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 9
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермат сина маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим6ч 15' 14
2. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5. NED Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 16
6. LUX Боб Јунгелс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 16
7. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 21
8. ESP Даниел Морено Мовистар+ 21
9. SUI Себастјен Рајхенбах ФДЖ+ 21
10. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 21
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое4ч 51' 59
2. ITA Елија Вивијани Тим Скај+ 0
3. BEL Јирген Рулантс Лото-Судал+ 0
4. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
5. SLO Лука Мезгец Орика-Скот+ 0
6. GER Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
7. ITA Андреа Палини Андрони Џокатоли+ 0
8. ITA Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
9. AUT Георг Прајдлер Тим ДСМ+ 0
10. NED Рамон Синкелдам Тим ДСМ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис сина маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим11ч 07' 13
2. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5. NED Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 16
6. LUX Боб Јунгелс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 16
7. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 21
8. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 21
9. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 21
10. ESP Даниел Морено Мовистар+ 21
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана Мовистар5ч 27' 22
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 18
3. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 24
4. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 24
5. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 29
6. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 41
7. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 41
8. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 41
9. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 46
10. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 51
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана сина маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во планинскиот пласманМовистар16ч 34' 46
2. GBR Адам Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 33
3. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 56
4. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 1' 01
5. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 06
6. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 1' 19
7. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 1' 19
8. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 1' 23
9. ESP Даниел Морено Мовистар+ 1' 27
10. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое5ч 00' 05
2. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 0
3. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 0
4. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 0
5. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
6. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
7. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 0
8. COL Наиро Кинтана сина маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во планинскиот пласманМовистар+ 0
9. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
10. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 6
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана сина маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во планинскиот пласманМовистар21ч 34' 51
2. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 50
3. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 06
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 1' 15
5. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 1' 19
6. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 1' 23
7. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 30
8. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 1' 32
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 37
10. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 59
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс4ч 09' 31
2. SVK Петер Саган црвена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
3. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
4. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
5. BEL Јенс Дебишер Лото-Судал+ 0
6. ITA Елија Вивијани Тим Скај+ 0
7. GBR Скот Твејтс Дименжн Дата+ 0
8. ROU Едуард Микаел Гросу Нипо-Вини Фантини+ 0
9. FRA Антони Ру ФДЖ+ 0
10. BEL Јирген Рулантс Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана сина маичка за предводникот во генералниот пласманМовистар25ч 44' 28
2. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 50
3. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 06
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 1' 15
5. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 1' 19
6. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 1' 23
7. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 30
8. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 1' 32
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 37
10. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 59
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим11' 18
2. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 3
3. AUS Мајкл Хепберн Орика-Скот+ 3
4. GBR Стив Камингс Дименжн Дата+ 8
5. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 11
6. POL Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 15
7. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 15
8. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 16
9. IRL Рајан Мулен ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 17
10. GBR Алекс Даусет Мовистар+ 17
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана сина маичка за предводникот во генералниот пласманМовистар25ч 56' 27
2. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 25
3. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 36
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 45
5. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 58
6. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 1' 01
7. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 1' 18
8. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 36
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 38
10. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 59
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тирено-Адријатико 2017 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал сината маичка.[10] Овој пласман бил сметан за најважен на Тирено-Адријатико 2017 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 12 10 8 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана црвената маичкамаичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; пет бода за првиот кој ќе ја помине линијата, три бода за вториот, два бода за третиот и еден за четвртиот.[10]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за врвна 15 10 7 5 3 2 1
Бодови за една категорија 5 3 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал зелената маичка. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како врвно или со една категорија, при што повеќе бодови биле достапни на врвното искачување.[10] За Монте Терминило, првите седум возачи освојувале бодови, додека на другите искачувања, само првите четворица освојувале бодови.[10]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка.[10] Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1992 година.[10]

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.[10]

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
1[11] Ванти-Груп Гобер Дамијано Карузо недоделена недоделена Штефан Кинг Ванти-Груп Гобер
2[12] Герајнт Томас Грег ван Авермат Герајнт Томас Давиде Балерини Боб Јунгелс
3[13] Петер Саган Роан Денис Петер Саган
4[14] Наиро Кинтана Наиро Кинтана Мирко Маестри Наиро Кинтана Адам Јејтс Мовистар Тим
5[15] Петер Саган Петер Саган Еган Бернал
6[16] Фернандо Гавирија Давиде Балерини
7[3] Роан Денис Боб Јунгелс
На крај[3] Наиро Кинтана Петер Саган Давиде Балерини Боб Јунгелс Мовистар Тим

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Quintana seals Tirreno-Adriatico victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 14 март 2017. Посетено на 14 март 2017.
 4. Треан, Дев (14 март 2017). „Colombian Nairo Quintana wins second Tirreno-Adriatico title“. Sky Sports. Sky UK. Посетено на 14 март 2017.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. „2017 wild card announced“. Тирено-Адријатико. RCS MediaGroup. 18 јануари 2017. Архивирано од изворникот на 2017-03-07. Посетено на 6 март 2017.
 7. Garibaldi 2017, стр. 12.
 8. „Tirreno–Adriatico 2017: Classic route, Terminillo is back“. Тирено-Адријатико. RCS MediaGroup. 15 декември 2016. Архивирано од изворникот на 2017-03-07. Посетено на 6 март 2017.
 9. „Tirreno-Adriatico organisers make small change to stage 6 route“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 12 март 2017. Посетено на 13 март 2017.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 10,5 10,6 Garibaldi 2017, стр. 109–110.
 11. „BMC Racing Team wins stage 1 of Tirreno-Adriatico“. Тирено-Адријатико. RCS MediaGroup. 8 март 2017. Архивирано од изворникот на 2017-03-09. Посетено на 8 март 2017.
 12. Вајсло, Лаура (9 март 2017). „Tirreno-Adriatico: Thomas wins stage 2 in Pomarance“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 9 март 2017.
 13. „Tirreno-Adriatico: Sagan wins stage 3“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 10 март 2017. Посетено на 10 март 2017.
 14. „Nairo Quintana wins on Terminillo!“. Тирено-Адријатико. RCS MediaGroup. 11 март 2017. Архивирано од изворникот на 2017-03-16. Посетено на 11 март 2017.
 15. „Peter Sagan wins in Fermo!“. Тирено-Адријатико. RCS MediaGroup. 12 март 2017. Архивирано од изворникот на 2017-03-13. Посетено на 12 март 2017.
 16. О’Ши, Садб (13 март 2017). „Tirreno-Adriatico: Gaviria wins in Civitanova Marche“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 13 март 2017.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]