Тур Даун Андер 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур Даун Андер 2017
Детали за трката
Издание19. Тур Даун Андер
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи6
Датуми17 – 22 јануари
Растојание802 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеАнли
ОдредиштеАделаида
Екипи19
Возачи на почеток133
Возачи на крај131
Просечна брзина40,24 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим)
ВторопласиранCOL Естебан Чавес (Орика-Скот)
ТретопласиранAUS Џеј Мекарти (Бора-Хансгрое)
БодовенAUS Кејлеб Јуан (Орика-Скот)
ПланинскиBEL Томас де Гент (Лото-Судал)
МладинскиCOL Џонатан Рестрепо (Катјуша-Алпесин)
ЕкипенAUS УниСА-Австралија
◀20162018▶
Документација

Тур Даун Андер 2017 — 19. издание на велосипедската етапна трка Тур Даун Андер, која се одржала помеѓу 17 и 22 јануари како прв настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Возачот на Ванти-Груп Гобер, Ричи Порт, ја освоил трката по првпат, одржувајќи го водството на трката од вториот ден натаму по неговата етапна победа. Порт освоил уште една етапна победа – кралската етапа на Вилунга Хил – додека на крајот ја освоил трката со 48 секунди пред најблискиот соперник.[3] Возачот на Орика-Скот, Естебан Чавес, завршил на второто место, освојувајќи трети места на обете етапи освоени од Порт; третото место на подимот било одлучено на завршниот ден на трката.[4] Џеј Мекарти (Бора-Хансгрое) водел пред Нејтан Хас од Тим Дименжн Дата за три секунди, но Мекарти успеал да победи на првиот среден спринт – на кој освоил три бонус секунди за генералниот пласман – по помошта од светскиот првак и колега Петер Саган.[5] Кога Мекарти и Хас завршиле изедначени, последното место на подиум се броело и третото место му припаднало на Мекарти.

Во другите пласмани на трката, колегата на Чавес, Кејлеб Јуан (Орика-Скот) го освоил спринтерскиот пласман, освојувајќи четири од шест етапи на трката,[6] станувајќи трет возач кој успеал во тоа по неговиот сонародник Роби Мекјуан во 2002 и Андре Грајпел во 2008,[7] додека Томас де Гент (Лото-Судал) го освоил планинскиот пласман на завршниот ден,[8] освојувајќи бодови на првото искачување при што го преземал водството од Порт. Колумбиецот Џонатан Рестрепо од Катјуша-Алпесин бил победник во пласманот за млад возач, завршувајќи на десеттото место,[9] додека екипниот пласман го освоила единствената екипа надвор од Светската турнеја на трката, УниСА-Австралија.[10]

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата на Тур Даун Андер била објавена на почетокот на јули 2016 година и се движела околу градот Аделаида во Јужна Австралија. Имало шест друмски етапи, без ниеден хронометар.[11] Два дена пред почетокот на трката, се одржал критериумот, Пиплс Чојс Класик, одржан во паркот Римил, наменета за спринтерите.[12] Била освоена од Кејлеб Јуан (Орика-Скот) во спринтерска завршница.[13]

Првите пет етапи на трката вклучувале неколку искачувања и неколку можности за спринтерите, особено на првата етапа. Неколку етапи на трката вклучувале искачувања рано во етапата и ридести делови на крајот. Втората етапа била спротивна, со ридести делови на почетокот и искачување веднаш пред завршницата. Петтата етапа имала две искачувања на Вилунга Хил, кои биле одлучувачки во претходните изданија на трката. Завршната етапа била уште еден критериум околу средиштето на градот Аделаида.[14]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 17 јанАнли – Линдок
рамна етапа
рамна етапа
118,5AUS Кејлеб Јуан AUS Кејлеб Јуан
2 18 јанСтирлинг – Паракомб
ридеста етапа
ридеста етапа
148,5AUS Ричи Порт AUS Ричи Порт
3 19 јанГленелг – Виктор Харбор
рамна етапа
рамна етапа
144AUS Кејлеб Јуан AUS Ричи Порт
4 20 јанНорвуд – Кемпбелтаун
рамна етапа
рамна етапа
149,5AUS Кејлеб Јуан AUS Ричи Порт
5 21 јанМекларен Вал – Вилунга Хил
ридеста етапа
ридеста етапа
151,5AUS Ричи Порт AUS Ричи Порт
6 22 јанАделаидаАделаида
рамна етапа
рамна етапа
90AUS Кејлеб Јуан AUS Ричи Порт

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур Даун Андер е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет екипи на Светската турнеја на UCI биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[15] Екипата на Универзитетот на Јужна Австралија добила специјална покана за учество на трката и со тоа била заокружена главната група од 19 екипи.[16]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Национална екипа
 • AUS УниСА-Австралија

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот3ч 24' 18
2. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 0
3. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
4. SLO Марко Кумп ОАЕ Абу Даби+ 0
5. ITA Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 0
6. GER Никијас Арнт Тим ДСМ+ 0
7. BEL Баптист Планкерт Катјуша-Алпесин+ 0
8. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
9. AUS Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 0
10. BEL Шон де Би Лото-Судал+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманцрвена маичка за предводникот во спринтерскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот3ч 24' 08
2. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 4
3. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 6
4. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 7
5. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 8
6. AUS Сајмон Геранс Орика-Скот+ 8
7. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 8
8. SLO Марко Кумп ОАЕ Абу Даби+ 10
9. ITA Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 10
10. GER Никијас Арнт Тим ДСМ+ 10
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим3ч 46' 06
2. ESP Горка Исагире Мовистар+ 16
3. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 16
4. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 19
5. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 19
6. ITA Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 19
7. POR Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 19
8. AUS Мајкл Сторер УниСА-Австралија+ 19
9. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 19
10. ESP Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 19
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманцрвена маичка за предводникот во спринтерскиот пласмансина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим7ч 10' 14
2. ESP Горка Исагире Мовистар+ 20
3. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 22
4. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 24
5. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 27
6. ITA Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 29
7. AUS Нејтан Ирл УниСА-Австралија+ 29
8. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 29
9. ESP Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 29
10. ESP Рафаел Валс Лото-Судал+ 29
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот3ч 24' 45
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. ITA Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 0
4. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 0
5. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
6. GER Никијас Арнт Тим ДСМ+ 0
7. BEL Шон де Би Лото-Судал+ 0
8. FRA Лоренцо Манзен ФДЖ+ 0
9. POR Рубен Гереиро бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо+ 0
10. BEL Баптист Планкерт Катјуша-Алпесин+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт портокалова маичка за предводникот во генералниот пласмансина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим10ч 34' 59
2. ESP Горка Исагире Мовистар+ 20
3. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 22
4. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 24
5. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 27
6. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 29
7. ESP Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 29
8. ITA Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 29
9. ESP Рафаел Валс Лото-Судал+ 29
10. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 29
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан црвена маичка за предводникот во спринтерскиот пласманОрика-Скот3ч 45' 19
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 0
4. GBR Бен Свифт ОАЕ Абу Даби+ 0
5. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
6. BEL Баптист Планкерт Катјуша-Алпесин+ 0
7. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
8. AUS Калум Скотсон УниСА-Австралија+ 0
9. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 0
10. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт портокалова маичка за предводникот во генералниот пласмансина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим14ч 20' 18
2. ESP Горка Исагире Мовистар+ 20
3. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 22
4. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 24
5. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 27
6. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 29
7. ESP Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 29
8. ITA Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 29
9. ESP Рафаел Валс Лото-Судал+ 29
10. POR Рубен Гереиро бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо+ 29
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт портокалова маичка за предводникот во генералниот пласмансина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим3ч 40' 13
2. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 20
3. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 20
4. ITA Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 20
5. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 20
6. AUS Нејтан Ирл УниСА-Австралија+ 23
7. ESP Рафаел Валс Лото-Судал+ 23
8. COL Серхио Енао Тим Скај+ 23
9. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 23
10. NED Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 23
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт портокалова маичка за предводникот во генералниот пласмансина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим18ч 00' 21
2. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 48
3. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 51
4. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 54
5. ITA Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 59
6. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 02
7. ESP Рафаел Валс Лото-Судал+ 1' 02
8. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 02
9. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 1' 02
10. AUS Нејтан Ирл УниСА-Австралија+ 1' 06
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан црвена маичка за предводникот во спринтерскиот пласманОрика-Скот1ч 55' 28
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. SLO Марко Кумп ОАЕ Абу Даби+ 0
4. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 0
5. BEL Шон де Би Лото-Судал+ 0
6. FRA Лоренцо Манзен ФДЖ+ 0
7. NED Кун де Корт Трек-Сегафредо+ 0
8. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 0
9. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
10. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[17]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим19ч 55' 49
2. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 48
3. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 51
4. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 51
5. ITA Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 59
6. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 02
7. ESP Рафаел Валс Лото-Судал+ 1' 02
8. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 02
9. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 1' 02
10. COL Џонатан Рестрепо бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКатјуша-Алпесин+ 1' 04
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур Даун Андер 2017 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ќе ја добие охра маичката.[18] Овој пласман се сметал за најважен на Тур Даун Андер 2017 и победникот на овој пласман се смета за победник на трката.

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со црвена маичка.[18] Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 15 места на некоја етапа. За победа на етапа, возачот заработувал 15 бода, кои се намалуваат за еден бод сè до еден бод за 15. место. Бодови за пласманот исто така можеле да се добијат и на средните спринтови на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нудат бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала точкастата маичка.[18] Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања.

Четвртата маичка ја претставува пласманот за млад возач, обележан со белата маичка.[18] Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите кои се родени на и по 1 јануари 1993 година можеле да учествуваат во пласманот. Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно; водечка екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време. Дополнително, постоела награда за борбеност која се доделувала по етапата на возачот кој од страна на жири се сметал за „најборбен“.[18]

Етапа Победник Генерален пласман
Планински пласман
Спринтерски пласман
Пласман за млад возач
Најборбен возач
Екипен пласман
1[19] Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Лауренс де Вресе Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Лауренс де Вресе Бора-Хансгрое
2[20] Ричи Порт Ричи Порт Ричи Порт Ричи Порт Рубен Гереиро Јаша Зитерлин УниСА-Австралија
3[21] Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Вегард Стаке Ленген
4[22] Кејлеб Јуан Џек Бауер & Камерон Мајер
5[23] Ричи Порт Џонатан Рестрепо Џек Бауер
6[24] Кејлеб Јуан Томас де Гент Џек Бауер
На крај Ричи Порт Томас де Гент Кејлеб Јуан Џонатан Рестрепо Нема завршна награда УниСА-Австралија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Робертшо, Хенри (22 јануари 2017). „Winning the Tour Down Under an 'incredible relief' for Richie Porte“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 22 јануари 2017.
 4. „Tour Down Under: Porte seals overall victory in Adelaide“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 22 јануари 2017. Посетено на 22 јануари 2017.
 5. „Porte prevails to take home the trophy“. Тур Даун Андер. Events South Australia. 22 јануари 2017. Посетено на 22 јануари 2017.[мртва врска]
 6. „Four stage wins, second overall & sprint title for ORICA-SCOTT at Tour Down Under“. Орика-Скот. GreenEDGE Cycling. 22 јануари 2017. Архивирано од изворникот на 2017-01-27. Посетено на 22 јануари 2017.
 7. „Richie Porte wins Tour Down Under in first event on 2017 UCI WorldTour“. BBC Sport. BBC. 22 јануари 2017. Посетено на 22 јануари 2017.
 8. „KOM jersey for De Gendt at TDU, Valls 7th overall“. Лото-Судал. Belgian Cycling Company sa. 22 јануари 2017. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на 22 јануари 2017.
 9. „White Jersey and 10th overall for Jonathan Restrepo at TDU“. Катјуша-Алпесин. Katusha Management S.A. 22 јануари 2017. Архивирано од изворникот на 2020-11-26. Посетено на 22 јануари 2017.
 10. Хомфреј, Рис (22 јануари 2017). „UniSA stuns rich and fancied rivals at 2017 Tour Down Under“. Geelong Advertiser. News Corp. Посетено на 22 јануари 2017.
 11. „2017 Tour Down Under route unveiled“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 19 септември 2016. Посетено на 17 јануари 2017.
 12. „January 15, People's Choice Classic: Adelaide - Adelaide 50.6km“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 14 октомври 2016. Посетено на 17 јануари 2017.
 13. Бенсон, Даниел (15 јануари 2017). „Ewan beats Bennett and Sagan in People's Choice Classic“. Cycling Weekly (англиски). Time Inc. UK. Посетено на 17 јануари 2017.
 14. Робертшо, Хенри (24 ноември 2016). „Tour Down Under 2017: Stage by stage“. Cycling Weekly (англиски). Time Inc. UK. Посетено на 17 јануари 2017.
 15. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 16. „Team Start List (startlist)“. www.tourdownunder.com. Архивирано од изворникот на 2016-12-27. Посетено на 2 јануари 2017.
 17. „Тур Даун Андер 2017“. ProCycling.
 18. 18,0 18,1 18,2 18,3 18,4 „Winner Categories“. Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот на 2017-01-17. Посетено на 18 јануари 2017.
 19. „Hostworks 1st Stage“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 17 јануари 2017. Посетено на 17 јануари 2017.
 20. „Staging Connections 2nd Stage“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 18 јануари 2017. Посетено на 18 јануари 2017.
 21. „Hansgrohe 3rd Stage“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 19 јануари 2017. Посетено на 19 јануари 2017.
 22. „Bupa 4th Stage“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 20 јануари 2017. Посетено на 20 јануари 2017.
 23. „Bupa 5th Stage“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 21 јануари 2017. Посетено на 21 јануари 2017.
 24. „Be Safe Be Seen MAC 6th Stage“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 22 јануари 2017. Посетено на 22 јануари 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]