Пиплс Чојс Класик 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пиплс Чојс Класик 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание12. Пиплс Чојс Класик
Датум15 јануари 2017
Растојание50,6 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеАделаида
ОдредиштеАделаида
Екипи19
Возачи на почеток131
Возачи на крај128
Просечна брзина47,673 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Кејлеб Јуан[1] (Орика-Скот) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранIRL Сем Бенет (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
People's Choice Classic 2017.jpg
20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Пиплс Чојс Класик 2017 — 12. издание на велосипедската еднодневна трка Пиплс Чојс Класик, која се одржала на 15 јануари. Се возела како критериум на два дена пред отпочнувањето на Тур Даун Андер.

Бранител на титулата бил Кејлеб Јуан (Орика-БајкЕксчејнџ), кој успеал да ја одбрани титулата.

Рута[уреди | уреди извор]

Патеката била составена од 22 круга, секој во должина од 2,3 километри во градот Аделаида.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-хансгрое
 6. USA Канондејл-Драпак
 7. RSA Дименжн Дата
 8. FRA ФДЖ
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. NED Лото НЛ-Џамбо
 11. BEL Лото-Судал
 12. ESP Мовистар
 13. AUS Орика-Скот
 14. BEL Квик-Степ Флорс
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Абу Даби
Национална екипа
 1. AUS УниСА-Австралија

Поредок[уреди | уреди извор]

[2]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот1ч 03' 41
2. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
3. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
5. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
6. AUS Марк Реншо Дименжн Дата+ 0
7. BEL Шон де Би Лото-Судал+ 0
8. BEL Баптист Планкерт Катјуша-Алпесин+ 0
9. NZL Патрик Бевин ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
10. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 0
11. ESP Карлос Барберо Мовистар+ 0
12. GER Роберт Вагнер Лото НЛ-Џамбо+ 0
13. ITA Матео Монтагути АГ2Р Ла Мондијал+ 0
14. GER Никијас Арнт Санвеб+ 0
15. GER Роџер Клуге Орика-Скот+ 0
16. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 0
17. AUS Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 0
18. SLO Марко Кумп ОАЕ Абу Даби+ 0
19. TPE Чун Кај Фенг Бахреин-Мерида+ 0
20. SVK Мартин Велитс Квик-Степ Флорс+ 0
21. NOR Свен Ерик Бистрем Катјуша-Алпесин+ 0
22. BEL Том ван Асбрук ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
23. FRA Жилиен Берар АГ2Р Ла Мондијал+ 0
24. DEN Михаел Валгрен Астана+ 0
25. BEL Лауренс де Вресе Астана+ 8
Извори: Cycling Quotient Cycling Archives


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]