Прејди на содржината

Роберт Вагнер (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберт Вагнер
Вагнер во 2012
Лични податоци
Цело имеРоберт Томас Вагнер
Роден17 април 1983(1983-04-17)(41 г.)
Магдебург,  Источна Германија
Висина1,86 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРазвојна екипа Џамбо-Висма
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улога
  • возач (пензиониран)
  • спортски директор
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2006
2007
2008–2010
2011–2012
2013–2018
2019
Тим Милрам
Тим Визенхоф-Фелт
Скил-Шимано
Леопард Трек
Бланко Про Сајклинг
Аркеа-Самсик
Менаџер на клубови
2020–Развојна екипа Џамбо-Висма
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2011)

Роберт Томас Вагнер (германски: Robert Thomas Wagner; р. 17 април 1983 во Магдебург) — поранешен германски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2006-2019 за екипите Тим Милрам, Тим Визенхоф-Фелт, Скил-Шимано, РадиоШек-Нисан, Лото НЛ-Џамбо и Аркеа-Самсик. Го освоил националното друмско првенство во 2011 година.[1] Бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2016.[2]

Вагнер работи како спортски директор за континенталната екипа Развојна екипа Џамбо-Висма.[3][4]

Достигнувања

[уреди | уреди извор]
2005
1. Етапа 8 Трка околу Тирингија под 23 години
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2006
3. Трка околу Северна Холандија
5. Трка околу Дирен
5. Класик Нојзен
2007
6. Схал Селс-Мерксем
2008
1. Трка околу Северна Холандија
2. Краен пласман Делта Тур Зеланд
1. Етапа 1
4. Првенство на Фландрија
10. Трофео Мајорка
2009
2. Омлоп ван хет Хутланд
3. Краен пласман Делта Тур Зеланд
1. Етапа 2
5. Шпаркасен Џиро Бохум
7. Ронде ван Оверајсел
9. Краен пласман Тур де Пикарди
9. Схал Селс-Мерксем
2010
1. Трка околу Северна Холандија
1. Етапа 2 Делта Тур Зеланд
1. Етапа 2 Трка околу Баварија
3. Минстерланд Џиро
4. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1. Етапа 2
8. Трофео Палма де Мајорка
8. ГП Стад Зотегем
2011
1. Национално друмско првенство
3. Ле Самин
3. Гран при д’Изберг
8. Трофео Кала Милор
2013
1. Етапа 1 (ITT) Стер ЗЛМ Тур
6. Краен пласман Тур де Фјордс
6. Хандзаме Класик

Распоред на резултатите на големите трки

[уреди | уреди извор]
Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Џиро СО
Тур 163 164
Вуелта 162 123 151

СО = се откажал; — = не учествувал

  1. „National Championship, Road, Elite, Germany“. Cycling Archives. Посетено на 13 септември 2014.
  2. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 June 2016.
  3. „Jumbo-Visma announce new development team“. Cyclingnews.com. Future plc. 21 August 2019. Посетено на 11 January 2020.
  4. „Jumbo - Visma Development Team“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 6 April 2020. Посетено на 6 April 2020.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]