Класични велосипедски трки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Том Бонен (лево) и Филипо Поцато (десно) на Трката околу Фландрија 2012, една од класичните велосипедски трки.

Класични велосипедски трки се еднодневни професионални велосипедски друмски трки во меѓународниот календар. Повеќето од трките, сите се возат во западна Европа, се наоѓаат на професионалниот календар со децении, а најстарата потекнува од 19 век. Тие обично се одржуваат во исто време секоја година. Во последните неколку години, петте најпознати трки понекогаш се опишуваат како „монументални“.

Во сезоните 2005-2007, класиците создале дел од UCI ProTour, водена од Меѓународниот велосипедистички сојуз. Оваа серија на трки исто така вклучувала различни етапни трки, како што се Тур де Франс, Џиро д’Италија, Вуелта а Еспања, Париз-Ница и Критериум ду Дофине Либере и различни некласични еднодневни настани. ProTour бил заменет со серијата Светски друмски куп UCI, кој содржел само еднодневни трки. Многу од класиците и сите Гранд Тур не биле дел од ProTour во сезоната 2008, поради спорот помеѓу UCI и ASO, која го организира Тур де Франс и неколку други големи трки.

Класици[уреди | уреди извор]

Професионални трки најчесто сметани како класици од страна на Меѓународниот велосипедистички сојуз:

Пролет[уреди | уреди извор]

 • Милано-Сан Ремо (Италија) – првиот вистински класик во годината, нејзиното италијанско име е La Primavera (Пролет), оваа трка обично се одржува на крајот на март. Првпат возена во 1907.

Класици на калдрма

 • Гент-Вевелгем (Белгија) - првиот од „пролетните класици“. Првпат одржана во 1934.
 • Трка околу Фландрија (Белгија) – обично се одржува во почетокот на април. Првпат одржана во 1913.
 • Париз-Рубе (Франција) – La Reine („Кралица на класиците“) или l'Enfer du Nord („Пекол на Северот“) е традиционално една недела по Трката околу Фландрија и првпат била возена во 1896.

Арденски класици

 • Амстел Голд Рејс (Холандија) – обично се одржува во средината на април. Првпат воена во 1966 и е една од трите „арденски класици“.
 • Флеш Валон (Белгија) – првпат возена во 1936, Walloon Arrow традиционално се одржува во средината на неделата помеѓу Амстел Голд и Лиеж-Бастон-Лиеж. Втор „арденски класик“.
 • Лиеж-Бастон-Лиеж (Белгија) – на крајот од април. La Doyenne, најстариот класик, првпат бил одржан во 1892. Таа е трет „арденски класик“.

Заедно, класиците на калдрма и арденските класици ги создаваат пролетните класици, кои се одржуваат во март и април.

Есенски класици[уреди | уреди извор]

Отворачи на сезоната[уреди | уреди извор]

Некои минати класици повеќе не се возат. Тие биле, исцрпувачката 560 километарска, делумно со мотор, Бордо-Париз, возена од 1891 до 1988. Други поранешни трки се Цири-Мецгете и трката во доцна есен Милано-Торино.

Монументи[уреди | уреди извор]

Петте монументални трки во велосипедизмот генерално се сметаат дека се најстари и најпрестижни еднодневни трки на календарот.[1][2][3]

 • Милано-Сан Ремо (Италија) – првиот вистински класик на годината, неговото италијанско име е La Primavera (Пролет), оваа трка се одржува на крајот на март. Првпат се возела во 1907.
 • Трка околу Фландрија (Белгија) – исто така позната како „Ronde van Vlaanderen“, првиот од „пролетните класици“, се вози во почетокот на април. Првпат се возела во 1913.
 • Париз-Рубе (Франција) – „Кралица на класиците“ или l'Enfer du Nord („Пекол на Северот“) е традиционално една недела по Трката околу Фландрија и била возена во 1896.
 • Лиеж-Бастон-Лиеж (Белгија) – на крајот на април. La Doyenne, најстариот класик, првпат бил возен во 1892 како аматерска трка; професионалната трка започнала во 1894.
 • Џиро ди Ломбардија (Италија) – исто така позната како „Трка на лисјата што паѓаат“, се одржува во октомври. Првично наречена Милано-Милано во 1905, но станала Џиро ди Ломбардија во 1907.

Само три возачи ги имаат освоено сите пет монументални еднодневни трки во текот на нивните кариери: Роџер де Влеминк, Рик ван Лој и Еди Меркс, сите тројца Белгијци. Со победи на сите други монументи, Шон Кели скоро ќе се придружел на оваа група, завршувајќи втор на Трката околу Фландрија на три наврати (1984, 1986 и 1987). Холандскиот возач Хени Кујпер го освоил секој монумент, освен Лиеж-Бастон-Лиеж, во кој завршил втор во 1980. Белгискиот возач Фред де Брујн исто така бил близу, завршувајќи втор на Џиро ди Ломбардија во 1955 и победувајќи на сите други четири трки во текот на неговата кариера.

Најмногу победи[уреди | уреди извор]

Велосипедисти кои победиле на повеќе од два „монумента“
Велосипедист Националност Прва
победа
Последна
победа
М-С ТоФ П-Р Л-Б-Л ЏдЛ Вкупни
Меркс, ЕдиЕди Меркс  Белгија 1966 1976 7 2 3 5 2 19
Де Влеминк, РожеРоже Де Влеминк  Белгија 1970 1979 3 1 4 1 2 11
Џирарденго, КостантеКостанте Џирарденго  Италија 1918 1928 6 3 9
Копи, ФаустоФаусто Копи  Италија 1946 1954 3 1 5 9
Кели, ШонШон Кели  Ирска 1983 1992 2 2 2 3 9
ван Лој, РикРик ван Лој  Белгија 1958 1965 1 2 3 1 1 8
Бартали, ЏиноЏино Бартали  Италија 1939 1950 4 3 7
Бонен, ТомТом Бонен  Белгија 2005 2012 3 4 7
Канчелара, ФабијанФабијан Канчелара  Швајцарија 2006 2014 1 3 3 7
Пелисие, АнриАнри Пелисие  Франција 1911 1921 1 2 3 6
Бинда, АлфредоАлфредо Бинда  Италија 1925 1931 2 4 6
де Брујн, ФредФред де Брујн  Белгија 1956 1959 1 1 1 3 6
Мозер, ФранческоФранческо Мозер  Италија 1975 1984 1 3 2 6
Аргентин, МореноМорено Аргентин  Италија 1985 1991 1 4 1 6
Музеув, ЈоханЈохан Музеув  Белгија 1993 2002 3 3 6
Белони, ГаетаноГаетано Белони  Италија 1915 1928 2 3 5
ван Стенберген, РикРик ван Стенберген  Белгија 1944 1954 1 2 2 5
Ино, БернарБернар Ино  Франција 1977 1984 1 2 2 5
Бартоли, МишелМишел Бартоли  Италија 1996 2003 1 2 2 5
Бетини, ПаолоПаоло Бетини  Италија 2000 2006 1 2 2 5
Ребри, ГастонГастон Ребри  Белгија 1931 1935 1 3 4
Шеперс, АлфонсАлфонс Шеперс  Белгија 1931 1935 1 3 4
Бобе, ЛујонЛујон Бобе  Франција 1951 1956 1 1 1 1 4
Дерике, ЏерменЏермен Дерике  Белгија 1953 1958 1 1 1 1 4
Џимонди, ФеличеФеличе Џимонди  Италија 1966 1974 1 1 2 4
Годефрот, ВалтерВалтер Годефрот  Белгија 1967 1978 2 1 1 4
Кипер, ХениХени Кипер  Холандија 1981 1985 1 1 1 1 4
Рас, ЈанЈан Рас  Холандија 1977 1983 1 2 1 4
Цабел, ЕрикЕрик Цабел  Германија 1997 2001 4 4
Лапиз, ОктавОктав Лапиз  Франција 1909 1911 3 3
Брунеро, ЏованиЏовани Брунеро  Италија 1922 1924 1 2 3
Гајселс, РоменРомен Гајселс  Белгија 1931 1932 2 1 3
Бујс, АхилАхил Бујс  Белгија 1940 1943 3 3
Мањи, ФјоренцоФјоренцо Мањи  Италија 1949 1951 3 3
де Ро, ЈоЈо де Ро  Холандија 1962 1965 1 2 3
Демс, ЕмилЕмил Демс  Белгија 1960 1963 1 1 1 3
Симпсон, ТомТом Симпсон  Обединето Кралство 1961 1965 1 1 1 3
Леман, ЕрикЕрик Леман  Белгија 1970 1973 3 3
ван Петегем, ПетерПетер ван Петегем  Белгија 1999 2003 2 1 3
Тафи, АндреаАндреа Тафи  Италија 1996 2002 1 1 1 3
Чмил, АндрејАндреј Чмил  Белгија 1994 2000 1 1 1 3
Фреир, ОскарОскар Фреир  Шпанија 2004 2010 3 3
Кунего, ДамијаноДамијано Кунего  Италија 2004 2008 3 3
Жилбер, ФилипФилип Жилбер  Белгија 2009 2011 1 2 3
 • Возачите означени со сино се сè уште активни. Бројот на победи означени со златна боја го означуваат моменталниот носител на рекорд.

Список на победници[уреди | уреди извор]

Победници на монументите од 1960
Година Милано-Сан Ремо Трка околу Фландрија Париз-Рубе Лиеж-Бастон-Лиеж Џиро ди Ломбардија
1960  Рене Приват (ФРА)  Артур де Каботер (БЕЛ)  Пино Керами (БЕЛ)  Албертус Гелдерманс (ХОЛ)  Емил Демс (БЕЛ)
1961  Рејмон Пулидор (ФРА)  Том Симпсон (ВБР)  Рик ван Лој (БЕЛ)  Рик ван Лој (БЕЛ)  Вито Таконе (ИТА)
1962  Емил Демс (БЕЛ)  Рик ван Лој (БЕЛ)  Рик ван Лој (БЕЛ)  Џеф Планкерт (БЕЛ)  Јо де Ро (ХОЛ)
1963  Џозеф Грусар (ФРА)  Ноел Форе (БЕЛ)  Емил Демс (БЕЛ)  Франс Мелкенбек (БЕЛ)  Јо де Ро (ХОЛ)
1964  Том Симпсон (ВБР)  Руди Алтиг (ГЕР)  Петер Пост (ХОЛ)  Вили Блоклант (БЕЛ)  Џани Мота (ИТА)
1965  Ари ден Хартог (ХОЛ)  Јо де Ро (ХОЛ)  Рик ван Лој (БЕЛ)  Кармине Прециози (ИТА)  Том Симпсон (ВБР)
1966  Еди Меркс (БЕЛ)  Едвард Селс (БЕЛ)  Феличе Џимонди (ИТА)  Жак Анкетил (ФРА)  Феличе Џимонди (ИТА)
1967  Еди Меркс (БЕЛ)  Дино Ѕандегу (ИТА)  Јан Јансен (ХОЛ)  Валтер Годефрот (БЕЛ)  Франко Битоси (ИТА)
1968  Руди Алтиг (ГЕР)  Валтер Годефрот (БЕЛ)  Еди Меркс (БЕЛ)  Валтер ван Свефелт (БЕЛ)  Херман ван Спрингел (БЕЛ)
1969  Еди Меркс (БЕЛ)  Еди Меркс (БЕЛ)  Валтер Годефрот (БЕЛ)  Еди Меркс (БЕЛ)  Жан-Пјер Монсере (БЕЛ)
1970  Мишел Данчели (ИТА)  Ерик Леман (БЕЛ)  Еди Меркс (БЕЛ)  Роже де Влеминк (БЕЛ)  Франко Битоси (ИТА)
1971  Еди Меркс (БЕЛ)  Еверт Долман (ХОЛ)  Роже Росирс (БЕЛ)  Еди Меркс (БЕЛ)  Еди Меркс (БЕЛ)
1972  Еди Меркс (БЕЛ)  Ерик Леман (БЕЛ)  Роже де Влеминк (БЕЛ)  Еди Меркс (БЕЛ)  Еди Меркс (БЕЛ)
1973  Роже де Влеминк (БЕЛ)  Ерик Леман (БЕЛ)  Еди Меркс (БЕЛ)  Еди Меркс (БЕЛ)  Феличе Џимонди (ИТА)
1974  Феличе Џимонди (ИТА)  Кес Бал (ХОЛ)  Роже де Влеминк (БЕЛ)  Георгес Пинтенс (БЕЛ)  Роже де Влеминк (БЕЛ)
1975  Еди Меркс (БЕЛ)  Еди Меркс (БЕЛ)  Роже де Влеминк (БЕЛ)  Еди Меркс (БЕЛ)  Франческо Мозер (ИТА)
1976  Еди Меркс (БЕЛ)  Валтер Планкерт (БЕЛ)  Марк Демејер (БЕЛ)  Јозеф Брујере (БЕЛ)  Роже де Влеминк (БЕЛ)
1977  Јан Рас (ХОЛ)  Роже де Влеминк (БЕЛ)  Роже де Влеминк (БЕЛ)  Бернар Хино (ФРА)  Џанбатиста Барончели (ИТА)
1978  Роже де Влеминк (БЕЛ)  Валтер Годефрот (БЕЛ)  Франческо Мозер (ИТА)  Јозеф Брујере (БЕЛ)  Франческо Мозер (ИТА)
1979  Роже де Влеминк (БЕЛ)  Јан Рас (ХОЛ)  Франческо Мозер (ИТА)  Дитрих Турау (ГЕР)  Бернар Хино (ФРА)
1980  Пјерино Гаваци (ИТА)  Мишел Полентие (БЕЛ)  Франческо Мозер (ИТА)  Бернар Хино (ФРА)  Фонс де Волф (БЕЛ)
1981  Фонс де Волф (БЕЛ)  Хени Кујпер (ХОЛ)  Бернар Хино (ФРА)  Јозеф Фукс (ШВА)  Хени Кујпер (ХОЛ)
1982  Марк Гомез (ФРА)  Рене Мартенс (БЕЛ)  Јан Рас (ХОЛ)  Силвано Контини (ИТА)  Џузепе Сарони (ИТА)
1983  Џузепе Сарони (ИТА)  Јан Рас (ХОЛ)  Хени Кујпер (ХОЛ)  Стивен Рокс (ХОЛ)  Шон Кели (ИРС)
1984  Франческо Мозер (ИТА)  Јохан Ламертс (ХОЛ)  Шон Кели (ИРС)  Шон Кели (ИРС)  Бернар Хино (ФРА)
1985  Хени Кујпер (ХОЛ)  Ерик Вандерерден (БЕЛ)  Марк Мади (ФРА)  Морено Аргентин (ИТА)  Шон Кели (ИРС)
1986  Шон Кели (ИРС)  Адри ван дер Пул (ХОЛ)  Шон Кели (ИРС)  Морено Аргентин (ИТА)  Џанбатиста Барончели (ИТА)
1987  Ерих Мехлер (ШВА)  Клод Крикелон (БЕЛ)  Ерик Вандерерден (БЕЛ)  Морено Аргентин (ИТА)  Морено Аргентин (ИТА)
1988  Лорен Фињон (ФРА)  Еди Планкерт (БЕЛ)  Дирк Демол (БЕЛ)  Адри ван дер Пул (ХОЛ)  Шарли Мот (ФРА)
1989  Лорен Фињон (ФРА)  Едвиг ван Хојдонк (БЕЛ)  Жан-Мари Вамперс (БЕЛ)  Шон Кели (ИРС)  Тони Ромингер (ШВА)
1990  Џани Буњо (ИТА)  Морено Аргентин (ИТА)  Еди Планкерт (БЕЛ)  Ерик ван Ланкер (БЕЛ)  Жил Делон (ФРА)
1991  Клаудио Чијапуци (ИТА)  Едвиг ван Хојдонк (БЕЛ)  Марк Мади (ФРА)  Морено Аргентин (ИТА)  Шон Кели (ИРС)
1992  Шон Кели (ИРС)  Жаки Дуран (ФРА)  Жилбер Диклос-Ласал (ФРА)  Дирк де Волф (БЕЛ)  Тони Ромингер (ШВА)
1993  Маурицио Фондрист (ИТА)  Јохан Музеув (БЕЛ)  Жилбер Диклос-Ласал (ФРА)  Ролф Соренсен (ДАН)  Паскал Ришар (ШВА)
1994  Џорџо Фурлан (ИТА)  Џани Буњо (ИТА)  Андреј Чмил (УКР)  Евгени Берзин (РУС)  Вјатчеслав Бобрик (РУС)
1995  Лорен Жалабер (ФРА)  Јохан Музеув (БЕЛ)  Франко Балерини (ИТА)  Мауро Џанети (ШВА)  Џани Фарезин (ИТА)
1996  Габриеле Коломбо (ИТА)  Мишел Бартоли (ИТА)  Јохан Музеув (БЕЛ)  Паскал Ришар (ШВА)  Андреа Тафи (ИТА)
1997  Ерик Забел (ГЕР)  Ролф Соренсен (ДАН)  Фредерик Гисдон (ФРА)  Мишел Бартоли (ИТА)  Лорен Жалабер (ФРА)
1998  Ерик Забел (ГЕР)  Јохан Музеув (БЕЛ)  Франко Балерини (ИТА)  Мишел Бартоли (ИТА)  Оскар Каменцинд (ШВА)
1999  Андреј Чмил (БЕЛ)  Петер ван Петегем (БЕЛ)  Андреа Тафи (ИТА)  Франк Ванденбрук (БЕЛ)  Мирко Челестино (ИТА)
2000  Ерик Забел (ГЕР)  Андреј Чмил (БЕЛ)  Јохан Музеув (БЕЛ)  Паоло Бетини (ИТА)  Раимондас Румшас (ЛИТ)
2001  Ерик Забел (ГЕР)  Џанлука Бортолами (ИТА)  Сервес Кнавен (ХОЛ)  Оскар Каменцинд (ШВА)  Данило ди Лука (ИТА)
2002  Марио Чиполини (ИТА)  Андреа Тафи (ИТА)  Јохан Музеув (БЕЛ)  Паоло Бетини (ИТА)  Мишел Бартоли (ИТА)
2003  Паоло Бетини (ИТА)  Петер ван Петегем (БЕЛ)  Петер ван Петегем (БЕЛ)  Тајлер Хамилтон (САД)  Мишел Бартоли (ИТА)
2004  Оскар Фреир (ШПА)  Штефен Веземан (ГЕР)  Магнус Бекштет (ШВЕ)  Давиде Ребелин (ИТА)  Дамијано Кунего (ИТА)
2005  Алесандро Петаки (ИТА)  Том Бонен (БЕЛ)  Том Бонен (БЕЛ)  Александар Винокуров (КАЗ)  Паоло Бетини (ИТА)
2006  Филипо Поцато (ИТА)  Том Бонен (БЕЛ)  Фабијан Канчелара (ШВА)  Алехандро Валверде (ШПА)  Паоло Бетини (ИТА)
2007  Оскар Фреир (ШПА)  Алесандро Балан (ИТА)  Стјуарт О‘Грејди (АВС)  Данило ди Лука (ИТА)  Дамијано Кунего (ИТА)
2008  Фабијан Канчелара (ШВА)  Стејн Деволдер (БЕЛ)  Том Бонен (БЕЛ)  Алехандро Валверде (ШПА)  Дамијано Кунего (ИТА)
2009  Марк Кевендиш (ВБР)  Стејн Деволдер (БЕЛ)  Том Бонен (БЕЛ)  Енди Шлек (ЛУК)  Филип Жилбер (БЕЛ)
2010  Оскар Фреир (ШПА)  Фабијан Канчелара (ШВА)  Фабијан Канчелара (ШВА)  Александар Винокуров (КАЗ)  Филип Жилбер (БЕЛ)
2011  Метју Гос (АВС)  Ник Нијенс (БЕЛ)  Јохан Вансумерен (БЕЛ)  Филип Жилбер (БЕЛ)  Оливер Цауг (ШВА)
2012  Сајмон Геранс (АВС)  Том Бонен (БЕЛ)  Том Бонен (БЕЛ)  Максим Иглински (КАЗ)  Хоаким Родригез (ШПА)
2013  Гералд Чолек (ГЕР)  Фабијан Канчелара (ШВА)  Фабијан Канчелара (ШВА)  Даниел Мартин (ИРС)  Хоаким Родригез (ШПА)
2014  Александер Кристоф (НОР)  Фабијан Канчелара (ШВА)  Ники Терпстра (ХОЛ)  Сајмон Геранс (АВС)  Даниел Мартин (ИРС)
2015  Џон Дегенколб (ГЕР)  Александер Кристоф (НОР)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]