Џиро ди Ломбардија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џиро ди Ломбардија
Giro di Lombardia logo.svg
За трката
Датумпочеток на октомври
РегионЛомбардија, Италија
Месно имеGiro di Lombardia, Il Lombardia (италијански)
ПрекарLa classica delle foglie morte (италијански)
Трка на паѓачките листови
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕднодневна трка
ОрганизаторRCS Sport
Директор на тркатаМикеле Аквароне
Историја
Прво издание1905 (1905)
Изданија112 (до 2018)
Прв победник Џовани Џерби (ИТА)
Најмногу победи Фаусто Копи (ИТА) (5 победи)
Неодамнешен победник Тибо Пино (ФРА)

Џиро ди Ломбардија (италијански: Giro di Lombardia; наречена и Трка околу Ломбардија) — класична велосипедска трка која се вози низ областа Ломбардија, во Италија. Претставува последен „монумент“ во европскиот календар и е една од последните трки во рамки на календарот на Светската турнеја, при што многупати била одлучувачка за натпреварувањето. Нејзиниот прекар е „класик на мртвите (паѓачки) лисја“ (италијански: la classica delle foglie morte) поради тоа што се одржува во есен.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото издание било во 1905 година. Тогаш била наречена Милано-Милано. Денешното име го добила во 1907 година. Рутата се менувала повеќепати. Милано, Сесто Сан Џовани, Бергамо, Варезе, Монца, Комо биле почетни или завршни точки на трката. Во 2004 година, трката започнала во Мендрисио во Швајцарија, а завршила во Комо. Најпознато искачување е Мадона дел Гизало, кое се наоѓа во завршниот дел на трката. На врвот се наоѓа мал музеј посветен на верата и велосипедизмот.

Фаусто Копи ја освоил рекордни пет пати. Французинот Анри Пелисје и Ирецот Шон Кели се единствените неиталијански возачи кои ја освоиле трката трипати. Најнеодамнешните изданија на трката (2012 и 2013) ги освоил Хоаким Родригес.

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата била менувана повеќепати низ годините, иако симболот на трката останало езерото Комо и искачувањето Гизало кое започнува близу Белаџо и се доаѓа до црквата Мадона дел Гизало, патронот на велосипедистите. Милано, Монца, Комо и Бергамо биле традиционално завршните градови на трката низ годините. Од 2004 година, крајот се вратил на езерото во Комо со краткото, но тешко, искачување Сан Фермо дела Баталја, неколку километри пред крајот. Во 2010 година бил воведено искачувањето Колма ди Сормано кое го заменило искачувањето Цвилјо по искачувањето Гизало. Искачувањето Сормано било исто така воведено во целосно променетата рута во 2011 година. Искачувањето било поставено пред Мадона дел Гизало. По искачувањето Гизало, следувала рамна делница до Леко за последното искачување на трката во должина од 3,4 километри. По спустот останувале само 3 километри до крајот. Стрмниот пат на искачувањето Вила Вергано се покажало за одлучувачки во 2011 и 2012 година.[1]

Години Почеток Крај
1905–1960 Милано Милано
1961–1984 Милано Комо
1984–1989 Комо Милано (Дуомо)
1990–1994 Милано Монца
1995–2001 Варезе Бергамо
2002 Канту Бергамо
2003 Комо Бергамо
2004–2006 Мендризио (ШВА) Комо
2007–2009 Варезе Комо
2010 Милано Комо
2011 Милано Леко
2012–2013 Бергамо Леко
2014, 2016 Комо Бергамо
2015, 2017 Бергамо Комо

Победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
1905 Италија Џерби, ЏованиЏовани Џерби (ИТА) Маино
1906 Италија Брамбила, ЏузепеЏузепе Брамбила (ИТА) Бјанки
1907 Франција Гарижу, ГиставГистав Гарижу (ФРА) Пежо
1908 Луксембург Фабер, ФрансоаФрансоа Фабер (ЛУК) Пежо-Волбер
1909 Италија Куниоло, ЏованиЏовани Куниоло (ИТА) Руџ
1910 Италија Микелото, ЏованиЏовани Микелото (ИТА) Стуки
1911 Франција Пелисје, АнриАнри Пелисје (ФРА)
1912 Италија Оријани, КарлоКарло Оријани (ИТА) Стуки
1913 Франција Пелисје, АнриАнри Пелисје (ФРА) Алсион
1914 Италија Бордин, ЛауроЛауро Бордин (ИТА) Бјанки
1915 Италија Белони, ГаетаноГаетано Белони (ИТА)
1916 Италија Торичели, ЛеополдоЛеополдо Торичели (ИТА) Маино
1917 Белгија Тис, ФилипФилип Тис (БЕЛ) Пежо
1918 Италија Белони, ГаетаноГаетано Белони (ИТА) Бјанки
1919 Италија Џирарденго, КостантеКостанте Џирарденго (ИТА) Стуки
1920 Франција Пелисје, АнриАнри Пелисје (ФРА) ЈБ Луве
1921 Италија Џирарденго, КостантеКостанте Џирарденго (ИТА) Стуки
1922 Италија Џирарденго, КостантеКостанте Џирарденго (ИТА) Бјанки-Салга
1923 Италија Брунеро, ЏованиЏовани Брунеро (ИТА) Лењано-Пирели
1924 Италија Брунеро, ЏованиЏовани Брунеро (ИТА) Лењано-Пирели
1925 Италија Бинда, АлфредоАлфредо Бинда (ИТА) Лењано-Пирели
1926 Италија Бинда, АлфредоАлфредо Бинда (ИТА) Лењано-Пирели
1927 Италија Бинда, АлфредоАлфредо Бинда (ИТА) Лењано-Пирели
1928 Италија Белони, ГаетаноГаетано Белони (ИТА) Волсит-Пирели
1929 Италија Фосати, ПјероПјеро Фосати (ИТА) Маино
1930 Италија Мара, МикелеМикеле Мара (ИТА) Бјанки
1931 Италија Бинда, АлфредоАлфредо Бинда (ИТА) Лењано-Хатчинсон
1932 Италија Негрини, АнтониоАнтонио Негрини (ИТА) Маино
1933 Италија Пјемонтеси, ДоменикоДоменико Пјемонтеси (ИТА) Женијал Лусифер-Хатчинсон
1934 Италија Гуера, ЛеаркоЛеарко Гуера (ИТА) Маино
1935 Италија Моло, ЕнрикоЕнрико Моло (ИТА) Глорија
1936 Италија Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА) Лењано
1937 Италија Бини, АлдоАлдо Бини (ИТА) Бјанки
1938 Италија Чинели, ЧиноЧино Чинели (ИТА) Фрејус
1939 Италија Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА) Лењано
1940 Италија Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА) Лењано
1941 Италија Рики, МариоМарио Рики (ИТА) Лењано
1942 Италија Бини, АлдоАлдо Бини (ИТА) Бјанки
1943 Немало трка
1944 Немало трка
1945 Италија Рики, МариоМарио Рики (ИТА) Лењано
1946 Италија Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) Бјанки
1947 Италија Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) Бјанки
1948 Италија Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) Бјанки
1949 Италија Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) Бјанки-Урсус
1950 Италија Солдани, РенцоРенцо Солдани (ИТА) Томан
1951 Франција Бобе, ЛујонЛујон Бобе (ФРА) Стела-Данлоп
1952 Италија Минарди, ЏузепеЏузепе Минарди (ИТА) Лењано
1953 Италија Ланди, БруноБруно Ланди (ИТА) Фјорели
1954 Италија Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) Бјанки-Пирели
1955 Италија Мауле, КлетоКлето Мауле (ИТА) Торпадо
1956 Франција Дарижад, АндреАндре Дарижад (ФРА) Хелиет-Потен
1957 Италија Рончини, ДиегоДиего Рончини (ИТА) Бјанки-Пирели
1958 Италија Дефилипис, НиноНино Дефилипис (ИТА) Карпано
1959 Белгија Лој, Рик ванРик ван Лој (БЕЛ) Фаема
1960 Белгија Демс, ЕмилЕмил Демс (БЕЛ) Филко
1961 Италија Таконе, ВитоВито Таконе (ИТА) Атала
1962 Холандија Ро, Јо деЈо де Ро (ХОЛ) Сен Рафаел-Хелиет
1963 Холандија Ро, Јо деЈо де Ро (ХОЛ) Сен Рафаел-Житан
1964 Италија Мота, ЏаниЏани Мота (ИТА) Молтени
1965 Обединето Кралство Симпсон, ТомТом Симпсон (ВБР) Пежо-БП-Мишелин
1966 Италија Џимонди, ФеличеФеличе Џимонди (ИТА) Салварани
1967 Италија Битоси, ФранкоФранко Битоси (ИТА) Филотекс
1968 Белгија Спрингел, Херман ванХерман ван Спрингел (БЕЛ) Др. Ман-Грундиг
1969 Белгија Монсере, Жан ПјерЖан Пјер Монсере (БЕЛ) Фландрија-Де Клерк
1970 Италија Битоси, ФранкоФранко Битоси (ИТА) Филотекс
1971 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1972 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1973 Италија Џимонди, ФеличеФеличе Џимонди (ИТА) Предлошка:Cycling data BIA
1974 Белгија де Влеминк, РожеРоже де Влеминк (БЕЛ) Бруклин
1975 Италија Мозер, ФранческоФранческо Мозер (ИТА) Самсон
1976 Белгија де Влеминк, РожеРоже де Влеминк (БЕЛ) Бруклин
1977 Италија Барончели, ЏанбатистаЏанбатиста Барончели (ИТА) Скик
1978 Италија Мозер, ФранческоФранческо Мозер (ИТА) Самсон Кампањоло
1979 Франција Ино, БернарБернар Ино (ФРА) Рено-Житан-Кампањоло
1980 Белгија Волф, Фонс деФонс де Волф (БЕЛ) Бул д’Ор-Колнаго
1981 Холандија Кајпер, ХениХени Кајпер (ХОЛ) ДАФ Тракс-Кот д’Ор
1982 Италија Сарони, ЏузепеЏузепе Сарони (ИТА) Дел Тонго-Колнаго
1983 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС) Сем-Франс Лоара
1984 Франција Ино, БернарБернар Ино (ФРА) Предлошка:Cycling data LVC
1985 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС) Скил Сем Кас Мико
1986 Италија Барончели, ЏанбатистаЏанбатиста Барончели (ИТА) Супермеркати Бријанцоли
1987 Италија Арџентин, МореноМорено Арџентин (ИТА) Гевис-Бјанки
1988 Франција Моте, ШарлиШарли Моте (ФРА) Системе У-Житан
1989 Швајцарија Ромингер, ТониТони Ромингер (ШВА) Шато д’О
1990 Франција Делион, ЖилЖил Делион (ФРА) Предлошка:Cycling data HEL
1991 Ирска Кели, ШонШон Кели (IRL) Предлошка:Cycling data PDM
1992 Швајцарија Ромингер, ТониТони Ромингер (ШВА) КЛАС-Кахастур
1993 Швајцарија Ришар, ПаскалПаскал Ришар (ШВА) Предлошка:Cycling data ARI
1994 Русија Бобрик, ВладиславВладислав Бобрик (РУС) Гевис-Балан
1995 Италија Фарезин, ЏаниЏани Фарезин (ИТА) Лампре-Панарија
1996 Италија Тафи, АндреаАндреа Тафи (ИТА) Мапеи-ГБ
1997 Франција Жалабер, ЛоренЛорен Жалабер (FRA) ONCE
1998 Швајцарија Каменцинд, ОскарОскар Каменцинд (ШВА) Мапеи-Брикоби
1999 Италија Челестино, МиркоМирко Челестино (ИТА) Тим Полти
2000 Литванија Румшас, РаимондасРаимондас Румшас (ЛИТ) Фаса Бортоло
2001 Италија ди Лука, ДанилоДанило ди Лука (ИТА) Кантина Толо-Аква е Сапоне
2002 Италија Бартоли, МикелеМикеле Бартоли (ИТА) Фаса Бортоло
2003 Италија Бартоли, МикелеМикеле Бартоли (ИТА) Фаса Бортоло
2004 Италија Кунего, ДамијаноДамијано Кунего (ИТА) Саеко Машине пер Кафе
2005 Италија Бетини, ПаолоПаоло Бетини (ИТА) Квик Степ-Инерџетик
2006 Италија Бетини, ПаолоПаоло Бетини (ИТА) Квик Степ-Инерџетик
2007 Италија Кунего, ДамијаноДамијано Кунего (ИТА) Лампре-Фондитал
2008 Италија Кунего, ДамијаноДамијано Кунего (ИТА) Лампре
2009 Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Сајленс-Лото
2010 Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото
2011 Швајцарија Цауг, ОливерОливер Цауг (ШВА) Леопард Трек
2012 Шпанија Родригес, ХоакимХоаким Родригес (ШПА) Катјуша
2013 Шпанија Родригес, ХоакимХоаким Родригес (ШПА) Катјуша
2014 Ирска Мартин, ДаниелДаниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп
2015 Италија Нибали, ВинченцоВинченцо Нибали (ИТА) Астана
2016 Колумбија Чавес, ЕстебанЕстебан Чавес (КОЛ) Орика-БајкЕксчејнџ
2017 Италија Нибали, ВинченцоВинченцо Нибали (ИТА) Бахреин-Мерида
2018 Франција Пино, ТибоТибо Пино (ФРА) Групама-ФДЖ

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Победи Велосипедист Држава Изданија
5 Фаусто Копи  Италија 1946, 1947, 1948, 1949, 1954
4 Алфредо Бинда  Италија 1925, 1926, 1927, 1931
3 Анри Пелисје  Франција 1911, 1913, 1920
Костанте Џирарденго  Италија 1919, 1921, 1922
Гаетано Белони  Италија 1915, 1918, 1928
Џино Бартали  Италија 1936, 1939, 1940
Шон Кели  Ирска 1983, 1985, 1991
Дамијано Кунего  Италија 2004, 2007, 2008
2 Џовани Брунеро  Италија 1923, 1924
Алдо Бини  Италија 1937, 1942
Марио Ричи  Италија 1941, 1945
Јо де Ро  Холандија 1962, 1963
Франко Битоси  Италија 1967, 1970
Еди Меркс  Белгија 1971, 1972
Феличе Џимонди  Италија 1966, 1973
Роже де Влеминк  Белгија 1974, 1976
Франческо Мозер  Италија 1975, 1978
Бернар Ино  Франција 1979, 1984
Џанбатиста Барончели  Италија 1977, 1986
Тони Ромингер  Швајцарија 1989, 1992
Микеле Бартоли  Италија 2002, 2003
Паоло Бетини  Италија 2005, 2006
Филип Жилбер  Белгија 2009, 2010
Хоаким Родригес  Шпанија 2012, 2013
Винченцо Нибали  Италија 2015, 2017

По националност[уреди | уреди извор]

# на победи Држава
69  Италија
12  Белгија
12  Франција
5  Швајцарија
4  Ирска
3  Холандија
2  Шпанија
1  Обединето Кралство
1  Ирска
1  Колумбија
1  Литванија
1  Луксембург
1  Русија

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]