Трка околу Баскија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Баскија
Tour of the Basque Country logo.png
За трката
Датумпочеток на април
РегионБаскија
Месно име
  • Vuelta al País Vasco (шпански)
  • Euskal Herriko itzulia (баскиски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕтапна трка
Историја
Прво издание1924 (1924)
Изданија59 (до 2019)
Прв победник Франсис Пелисие (ФРА)
Најмногу победи (4 победи)
Неодамнешен победник Јон Изагире (ШПА)

Трка околу Баскија (шпански: Vuelta Ciclista al País Vasco, баскиски: Euskal Herriko txirrindulari itzulia) — годишна велосипедска етапна трка, која се одржува во април во Баскија, Шпанија.

Историја[уреди | уреди извор]

Првата трка била одржана во 1924 година, но помеѓу 1935 и 1969 трката не се одржувала. Меѓутоа помеѓу 1939 и 1969 година биле организирани слични трки. Трката е спомната и опишана во романот „Сонцето повторно изгрева“ (1926) на Ернест Хемингвеј. Таа била една од 24. трки, кои го сочинувале календарот на Светскиот ранкинг.

Првиот победник бил Франсис Пелисје од Франција. Првиот победник на современата Трка околу Баскија (1969) бил Жак Анкетил. Најуспешен возач на Трката околу Баскија бил Хосе Антонио Гонзалез Линарес, кој ја освоил трката четирипати во 1972, 1975, 1977 и 1978. Најнеодамнешен победник (2014 година) е Алберто Контадор од Шпанија, негова трета победа на трката.

Бидејќи оваа трка се одржува во планинска област, тешко е да се најде некоја рамна етапа и затоа вкупните победници најчесто се специјалисти за планини. Повеќето искачувања на Трката околу Баскија не се високи, но често се прилично стрмни.

Победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
1924 Франција Пелисје, ФрансисФрансис Пелисје (ФРА)
1925 Белгија Вердајк, ОгистОгист Вердајк (БЕЛ)
1926 Луксембург Франц, НиколасНиколас Франц (ЛУК)
1927 Франција Фонтан, ВикторВиктор Фонтан (ФРА)
1928 Белгија де Веле, МорисМорис де Веле (БЕЛ)
1929 Белгија де Веле, МорисМорис де Веле (БЕЛ)
1930 Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо (ШПА)
1931-
1934
Немало трка
1935 Италија Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА)
1936-
1968
Немало трка
1969 Франција Анкетил, ЖакЖак Анкетил (ФРА)
1970 Шпанија Сантамарина, Луис ПедроЛуис Педро Сантамарина (ШПА)
1971 Шпанија Окања, ЛуисЛуис Окања (ШПА)
1972 Шпанија Гонзалез, Хосе АнтониоХосе Антонио Гонзалез (ШПА)
1973 Шпанија Окања, ЛуисЛуис Окања (ШПА)
1974 Шпанија Ласа, Мигел-МаријаМигел-Марија Ласа (ШПА)
1975 Шпанија Гонзалез, Хосе АнтониоХосе Антонио Гонзалез (ШПА)
1976 Италија Барончели, ЏанбатистаЏанбатиста Барончели (ИТА)
1977 Шпанија Гонзалез, Хосе АнтониоХосе Антонио Гонзалез (ШПА)
1978 Шпанија Гонзалез, Хосе АнтониоХосе Антонио Гонзалез (ШПА)
1979 Италија Батаљин, ЏованиЏовани Батаљин (ИТА)
1980 Шпанија Фернандез, АлбертоАлберто Фернандез (ШПА)
1981 Италија Контини, СилваноСилвано Контини (ИТА)
1982 Шпанија Лагуја, Хосе ЛуисХосе Луис Лагуја (ШПА)
1983 Шпанија Гороспе, ХулијанХулијан Гороспе (ШПА)
1984 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС)
1985 Шпанија Руиз-Кабестани, ПелоПело Руиз-Кабестани (ШПА)
1986 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС)
1987 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС)
1988 Холандија Брукинк, ЕрикЕрик Брукинк (ХОЛ)
1989 Ирска Роуш, СтивенСтивен Роуш (ИРС)
1990 Шпанија Гороспе, ХулијанХулијан Гороспе (ШПА)
1991 Италија Чијапучи, КлаудиоКлаудио Чијапучи (ИТА)
1992 Швајцарија Ромингер, ТониТони Ромингер (ШВА)
1993 Швајцарија Ромингер, ТониТони Ромингер (ШВА)
1994 Швајцарија Ромингер, ТониТони Ромингер (ШВА) Мапеи-КЛАС
1995 Швајцарија Циле, АлексАлекс Циле (ШВА) ONCE
1996 Италија Казагранде, ФранческоФранческо Казагранде (ИТА) Саеко-АС Јувенес Сан Марино
1997 Швајцарија Циле, АлексАлекс Циле (ШВА) ONCE
1998 Шпанија Куеста, ИњигоИњиго Куеста (ШПА) ONCE
1999 Франција Жалабер, ЛоренЛорен Жалабер (ФРА) ONCE
2000 Германија Кледен, АндреасАндреас Кледен (ГЕР) Тим Телеком
2001 Литванија Румшас, РаимондасРаимондас Румшас (ЛИТ) Фаса Бортоло
2002 Шпанија Оса, АиторАитор Оса (ШПА) иБанесто.com
2003 Шпанија Мајо, ИбанИбан Мајо (ШПА) Еускалтел-Еускади
2004 Русија Мењшов, ДенисДенис Мењшов (РУС) Илес Балеарс-Банесто
2005 Италија ди Лука, ДанилоДанило ди Лука (ИТА) Ликвигас-Бјанки
2006 Шпанија Гомез Мархантел, Хосе АнхелХосе Анхел Гомез Мархантел (ШПА) Соние Дувал-Продир
2007 Шпанија Кобо, Хуан ХосеХуан Хосе Кобо (ШПА) Соние Дувал-Продир
2008 Шпанија Контадор, АлбертоАлберто Контадор (ШПА) Астана
2009 Шпанија Контадор, АлбертоАлберто Контадор (ШПА) Астана
2010 САД Хорнер, КрисКрис Хорнер (САД) Тим РадиоШек
2011 Германија Кледен, АндреасАндреас Кледен (ГЕР) Тим РадиоШек
2012 Шпанија Санчес, СамуелСамуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади
2013 Колумбија Кинтана, НаироНаиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим
2014 Шпанија Контадор, АлбертоАлберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо
2015 Шпанија Родригес, ХоакимХоаким Родригес (ШПА) Катјуша
2016 Шпанија Контадор, АлбертоАлберто Контадор (ШПА) Тинкоф
2017 Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим
2018 Словенија Роглич, ПриможПримож Роглич (СЛО) Лото НЛ-Џамбо
2019 Шпанија Изагире, ЈонЈон Изагире (ШПА) Астана

Надворешни врски[уреди | уреди извор]