Класик Бретања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Класик Бретања
За трката
Датумкрајот на август
РегионПлуе, Франција
Месно имеBretagne Classic (француски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕднодневна трка
ОрганизаторComité des Fêtes de Plouay
Историја
Прво издание1931 (1931)
Изданија83 (до 2019)
Прв победник Франсоа Фав (ФРА)
Најмногу победи10 возачи со 2 победи
Неодамнешен победник Сеп Ванмарке (БЕЛ)

Класик Бретања (порано позната како: Гран при де Плуе Западна Франција и ГП Западна Франција) — позната еднодневна велосипедска трка, која годишно се одржува на крајот на летото околу патека низ бретанското село Плуе од 1931 година. Првично, наречена Гран при де Плуе, станала дел од UCI ProTour од започнувањето на ова натпреварување во 2005 и во 2009 година станала еден од настаните во кои бодовите се важат и за Светската турнеја. Од 1989 година, трката е позната како ГП Западна Франција.

Победниците на списокот најчесто се француски возачи (види подолу). Првиот нефранцуски победник на трката бил Холанѓанецот Фритс Пирард во 1979 година, вториот бил Шон Кели од Ирска во 1984 година итн.

Победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
1931 Франција Фав, ФрансоаФрансоа Фав (ФРА)
1932 Франција Боно, ФилипФилип Боно (ФРА)
1933 Франција Боно, ФилипФилип Боно (ФРА)
1934 Франција Туло, ЛусиенЛусиен Туло (ФРА)
1935 Франција ле Дили, ЖанЖан ле Дили (ФРА)
1936 Франција Коган, ПјерПјер Коган (ФРА)
1937 Франција Госмат, Жан-МариЖан-Мари Госмат (ФРА)
1938 Франција Клорек, ПјерПјер Клорек (ФРА)
1945 Франција Тасин, ЕлојЕлој Тасин (ФРА)
1946 Франција ле Страт, АнжАнж ле Страт (ФРА)
1947 Франција Лувио, РејмонРејмон Лувио (ФРА)
1948 Франција Тасин, ЕлојЕлој Тасин (ФРА)
1949 Франција Одер, АрманАрман Одер (ФРА)
1950 Франција Одер, АрманАрман Одер (ФРА)
1951 Франција Геринел, ЕмилЕмил Геринел (ФРА)
1952 Франција Геринел, ЕмилЕмил Геринел (ФРА)
1953 Франција Блусон, СержСерж Блусон (ФРА)
1954 Франција Анзил, УгоУго Анзил (ФРА)
1955 Франција Петижан, ЖанЖан Петижан (ФРА)
1956 Франција Хуо, ВалентинВалентин Хуо (ФРА)
1957 Франција Витре, ИсакИсак Витре (ФРА)
1958 Франција Генче, ЖанЖан Генче (ФРА)
1959 Франција Крен, ЕмануелЕмануел Крен (ФРА)
1960 Франција Ферер, УберУбер Ферер (ФРА)
1961 Франција Пико, ФернанФернан Пико (ФРА)
1962 Франција Генче, ЖанЖан Генче (ФРА)
1963 Франција Пико, ФернанФернан Пико (ФРА)
1964 Франција Бурле, ЖанЖан Бурле (ФРА)
1965 Франција Госдуф, ФрансоаФрансоа Госдуф (ФРА)
1966 Франција Мазо, КлодКлод Мазо (ФРА)
1967 Франција Амон, ФрансоаФрансоа Амон (ФРА)
1968 Франција Журден, ЖанЖан Журден (ФРА)
1969 Франција Журден, ЖанЖан Журден (ФРА)
1970 Франција Маркарини, ЖанЖан Маркарини (ФРА)
1971 Франција Дангулауме, Жан-ПјерЖан-Пјер Дангулауме (ФРА)
1972 Франција Було, РобертРоберт Було (ФРА)
1973 Франција Ларго, Жан-КлодЖан-Клод Ларго (ФРА)
1974 Франција Мартин, РејмонРејмон Мартин (ФРА)
1975 Франција Гујмар, КирилКирил Гујмар (ФРА)
1976 Франција Босис, ЖакЖак Босис (ФРА)
1977 Франција Босис, ЖакЖак Босис (ФРА)
1978 Франција Вилмијан, Пјер-РејмонПјер-Рејмон Вилмијан (ФРА)
1979 Холандија Пирард, ФритсФритс Пирард (ХОЛ)
1980 Франција Фриу, ПатрикПатрик Фриу (ФРА)
1981 Франција Дукло-Ласал, ЖилберЖилбер Дукло-Ласал (ФРА)
1982 Франција Кастенг, ФрансоаФрансоа Кастенг (ФРА)
1983 Франција Базо, ПјерПјер Базо (ФРА)
1984 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС)
1985 Франција Гујо, ЕрикЕрик Гујо (ФРА)
1986 Франција Гајан, МартијалМартијал Гајан (ФРА)
1987 Франција Дукло-Ласал, ЖилберЖилбер Дукло-Ласал (ФРА)
1988 Франција Леблан, ЛукЛук Леблан (ФРА)
1989 Франција Колоти, Жан-КлодЖан-Клод Колоти (ФРА)
1990 Франција Корниле, БруноБруно Корниле (ФРА)
1991 Франција лас Кувас, Арман деАрман де лас Кувас (ФРА)
1992 Франција Пенсек, РонанРонан Пенсек (ФРА)
1993 Франција Клавирола, ТиериТиери Клавирола (ФРА)
1994 Молдавија Чмил, АндрејАндреј Чмил (МОЛ)
1995 Швајцарија Јерман, РолфРолф Јерман (ШВА)
1996 Белгија Ванденбрук, ФранкФранк Ванденбрук (БЕЛ)
1997 Италија Феригато, АндреаАндреа Феригато (ИТА)
1998 Франција Ерве, ПаскалПаскал Ерве (ФРА)
1999 Франција Менгин, КристофКристоф Менгин (ФРА)
2000 Италија Бартоли, МишелМишел Бартоли (ИТА)
2001 Белгија Матан, НикоНико Матан (БЕЛ)
2002 Обединето Кралство Хант, ЏеремиЏереми Хант (ВБР) Бигмат-Обер 93
2003 Франција Фликингер, АндиАнди Фликингер (ФРА) Аг2р Превојанс
2004 Франција Рус, ДидиеДидие Рус (ФРА) Бриош Ла Буланжер
2005 САД Хинкапи, ЏорџЏорџ Хинкапи (САД) Дискавери Канал
2006 Италија Нибали, ВинченцоВинченцо Нибали (ИТА) Ликвигас
2007 Франција Веклер, ТомаТома Веклер (ФРА) Буиг Телеком
2008 Франција Федриго, ПјерикПјерик Федриго (ФРА) Буиг Телеком
2009 Австралија Геранс, СајмонСајмон Геранс (АВС) Сервело ТестТим
2010 Австралија Гос, МетјуМетју Гос (АВС) Тим ХТЦ-Колумбија
2011 Словенија Боле, ГрегаГрега Боле (СЛО) Лампре-ИСД
2012 Норвешка Боасон Хаген, ЕдвалдЕдвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај
2013 Италија Поцато, ФилипоФилипо Поцато (ИТА) Лампре-Мерида
2014 Франција Шаванел, СилвенСилвен Шаванел (ФРА) ИАМ Сајклинг
2015 Норвешка Кристоф, АлександерАлександер Кристоф (НОР) Катјуша
2016 Белгија Насен, ОливерОливер Насен (БЕЛ) ИАМ Сајклинг
2017 Италија Вивијани, ЕлијаЕлија Вивијани (ИТА) Тим Скај
2018 Белгија Насен, ОливерОливер Насен (БЕЛ) АГ2Р-Ла Мондијал
2019 Белгија Ванмарке, СепСеп Ванмарке (БЕЛ) ЕФ Едукејшн Фирст

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Победи Возач Изданија
2  Филип Боно (ФРА) 1932 + 1933
 Елоа Тасен (ФРА) 1945 + 1948
 Арман Одер (ФРА) 1949 + 1950
 Емил Герин (ФРА) 1951 + 1952
 Жан Генше (ФРА) 1958 + 1962
 Фернан Пино (ФРА) 1961 + 1963
 Жан Журден (ФРА) 1968 + 1969
 Жак Босис (ФРА) 1976 + 1977
 Жилбер Дикло-Ласал (ФРА) 1981 + 1987
 Оливер Насен (БЕЛ) 2016 + 2018

Победи по држава[уреди | уреди извор]

Победи Држава
62  Франција
6  Италија
5  Белгија
2 Австралија Австралија
 Норвешка
1  Ирска
 Молдавија
 Холандија
 Швајцарија
 Словенија
 Обединето Кралство
 САД

Надворешни врски[уреди | уреди извор]