Класик Бретања 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Класик Бретања 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание82. Класик Бретања
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум26 август 2018
Растојание256,9 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеПлуе
ОдредиштеПлуе
Екипи25
Возачи на почеток173
Возачи на крај75
Просечна брзина40,93 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Оливер Насен (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранDEN Михаел Валгрен (Астана) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Класик Бретања 2018 — 82. издание на велосипедската еднодневна трка Класик Бретања, која се одржала на 26 август како триесет и втор настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена по вторпат од страна на белгискиот возач Оливер Насен, кој го освоил спринтот пред Михаел Валгрен и Тим Веленс.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Класик Бретања е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. UAE ОАЕ Емирати
 2. USA ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 3. FRA Групама-ФДЖ
 4. KAZ Астана
 5. NED Лото НЛ-Џамбо
 6. USA БМЦ Рејсинг
 7. BRN Бахреин-Мерида
 8. GER Бора-Хансгрое
 9. RSA Дименжн Дата
 10. BEL Лото-Судал
 11. ESP Мовистар
 12. BEL Квик-Степ Флорс
 13. AUS Мичелтон-Скот
 14. SUI Катјуша-Алпесин
 15. GBR Скај
 16. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 17. GER Санвеб
 18. USA Трек-Сегафредо
Професионални континентални екипи (7)
 1. FRA Директ Енержи
 2. FRA Витал Консепт
 3. FRA Фортунео-Самсик
 4. FRA Кофидис
 5. ITA Вилиер Триестина-Селе Италија
 6. BEL Ванти-Груп Гобер
 7. FRA Делко-Марсеј Прованс-КТМ

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал6ч 16' 34
2. DEN Михаел Валгрен Астана+ 0
3. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 3
4. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 1' 13
5. POR Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 1' 13
6. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 1' 13
7. FRA Оливје Ле Гак Групама-ФДЖ+ 1' 15
8. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 1' 17
9. FRA Беноа Конфруа АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 18
10. NED Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс+ 1' 24
11. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 1' 24
12. NOR Амунд Грендал Јансен Лото НЛ-Џамбо+ 1' 24
13. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 1' 24
14. CAN Иго Уле Астана+ 1' 24
15. NZL Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „2018 Bretagne Classic - Ouest-France“. Pro Cycling Stats. Посетено на 26 август 2018.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Класик Бретања 2018“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]