Трка околу Гуангси 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Гуангси 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание2. Трка околу Гуангси
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи6
Датуми16 – 21 октомври
Растојание911,4 км
ДржаваCHN Кина
ПоаѓалиштеБејхај
ОдредиштеГуејлин
Екипи18
Возачи на почеток124
Возачи на крај116
Просечна брзина53,767 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Џани Москон (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUT Феликс Гросшартнер (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранRUS Сергеј Чернецки (Астана) Wikidata-logo S.svg
БодовенNED Фабио Јакобсен (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиSUI Силван Дилје (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
МладинскиITA Џани Москон (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенKAZ Астана Wikidata-logo S.svg
◀20172019▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Гуангси 2018 — 2. издание на велосипедската етапна Трка околу Гуангси, која се одржала помеѓу 16 и 21 октомври како 37. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена од Италијанецот Џани Москон од екипата Тим Скај.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg16 октБејхај – Бејхај
рамна етапа
107,4NED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svgNED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg17 октБејхај – Цинжоу
рамна етапа
145,2GER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svgNED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg18 октНанинг – Нанинг
рамна етапа
125,4NED Фабио Јакобсен Wikidata-logo S.svgNED Фабио Јакобсен Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg19 октНанинг – Машан
среднопланинска етапа
152,2ITA Џани Москон Wikidata-logo S.svgITA Џани Москон Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg20 октЛижоу – Гуејлин
среднопланинска етапа
212,2ITA Матео Трентин Wikidata-logo S.svgITA Џани Москон Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg21 октГуејлин – Гуејлин
среднопланинска етапа
169NED Фабио Јакобсен Wikidata-logo S.svgITA Џани Москон Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо2ч 21' 45
2. GER Макс Валшајд Санвеб+ 0
3. NED Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс+ 0
4. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
5. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
6. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
7. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
8. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
9. BEL Енцо Ваутерс Лото-Судал+ 0
10. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото НЛ-Џамбо2ч 21' 35
2. SUI Силван Дилје сина маичка за предводникот на бодовниот пласмансина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманАГ2Р Ла Мондијал+ 2
3. GER Макс Валшајд Санвеб+ 4
4. NED Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс+ 6
5. UKR Андриј Гривко Астана+ 6
6. AUT Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 7
7. RSA Џеј Роберт Томсон Дименжн Дата+ 9
8. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 10
9. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 10
10. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое3ч 18' 58
2. NED Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс+ 0
3. NED Дилан Груневеген црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото НЛ-Џамбо+ 0
4. BEL Лауренс Насен Лото-Судал+ 0
5. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
6. GER Макс Валшајд Санвеб+ 0
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
8. BEL Јенте Бирманс Катјуша-Алпесин+ 0
9. BEL Енцо Ваутерс Лото-Судал+ 0
10. GBR Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген црвена маичка за предводникот во генералниот пласмансина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото НЛ-Џамбо5ч 40' 29
2. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 4
3. NED Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс+ 4
4. SUI Силван Дилје сина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманАГ2Р Ла Мондијал+ 6
5. UKR Андриј Гривко Астана+ 6
6. FRA Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 6
7. GER Макс Валшајд Санвеб+ 8
8. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 8
9. AUT Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 11
10. RSA Џеј Роберт Томсон Дименжн Дата+ 13
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс2ч 43' 54
2. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3. GER Макс Валшајд Санвеб+ 0
4. NED Дилан Груневеген црвена маичка за предводникот во генералниот пласмансина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото НЛ-Џамбо+ 0
5. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
6. ITA Рикардо Минали Астана+ 0
7. BEL Енцо Ваутерс Лото-Судал+ 0
8. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
9. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10. GER Роџер Клуге Мичелтон-Скот+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Фабио Јакобсен црвена маичка за предводникот во генералниот пласмансина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс8ч 24' 17
2. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 4
3. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 6
4. GER Макс Валшајд Санвеб+ 10
5. SUI Силван Дилје сина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманАГ2Р Ла Мондијал+ 12
6. UKR Андриј Гривко Астана+ 12
7. FRA Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 12
8. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 14
9. GBR Овен Дул Тим Скај+ 15
10. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Џани Москон Тим Скај3ч 38' 02
2. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 5
3. RUS Сергеј Чернецки Астана+ 8
4. ESP Карлос Верона Мичелтон-Скот+ 11
5. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 11
6. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 15
7. FRA Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 15
8. ESP Рубен Фернандес Мовистар+ 15
9. ITA Давиде Вилела Астана+ 18
10. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 18
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Џани Москон црвена маичка за предводникот во генералниот пласмансина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај12ч 02' 29
2. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 9
3. RUS Сергеј Чернецки Астана+ 14
4. FRA Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 17
5. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 21
6. ESP Карлос Верона Мичелтон-Скот+ 21
7. ESP Рубен Фернандес Мовистар+ 25
8. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 25
9. BEL Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 27
10. ERI Натнаел Беране Дименжн Дата+ 28
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот4ч 54' 34
2. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
4. ESP Карлос Барберо Мовистар+ 0
5. BEL Лауренс Насен Лото-Судал+ 0
6. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
7. ITA Џани Москон црвена маичка за предводникот во генералниот пласмансина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 0
8. ERI Натнаел Беране Дименжн Дата+ 0
9. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 0
10. BEL Јенте Бирманс Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Џани Москон црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај16ч 57' 03
2. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 9
3. RUS Сергеј Чернецки Астана+ 14
4. FRA Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 17
5. ESP Карлос Верона Мичелтон-Скот+ 21
6. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 21
7. ESP Рубен Фернандес Мовистар+ 25
8. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 25
9. BEL Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 27
10. ERI Натнаел Беране Дименжн Дата+ 28
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс3ч 42' 53
2. GER Паскал Акерман сина маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
3. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
4. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
5. GER Макс Валшајд Санвеб+ 0
6. ESP Карлос Барберо Мовистар+ 0
7. ITA Матео Трентин црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМичелтон-Скот+ 0
8. GBR Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
9. BEL Енцо Ваутерс Лото-Судал+ 0
10. TPE Чун Кај Фенг Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Џани Москон црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај16ч 57' 03
2. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 9
3. RUS Сергеј Чернецки Астана+ 14
4. FRA Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 17
5. ESP Карлос Верона Мичелтон-Скот+ 21
6. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 21
7. ESP Рубен Фернандес Мовистар+ 25
8. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 25
9. BEL Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 27
10. ERI Натнаел Беране Дименжн Дата+ 28
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
  2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Архивирано од изворникот на 2017-09-25. Посетено на 20 октомври 2016.
  3. http://www.cyclingnews.com/races/tour-of-guangxi-2018/stage-6/results/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]