Трка околу Гуангси 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Гуангси 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание3. Трка околу Гуангси
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2019 2.UWT
Етапи6
Датуми17 – 22 октомври 2019
Растојание972,8 км
ДржаваCHN Кина
ПоаѓалиштеБејхај
ОдредиштеГуејлин
Екипи18
Возачи на почеток123
Возачи на крај118
Просечна брзина42,832 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Енрик Мас (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранCOL Даниел Мартинес (ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Диего Роза (Инеос) Wikidata-logo S.svg
БодовенGER Паскал Акерман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиPOL Томаш Марчињски (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
МладинскиESP Енрик Мас (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBEL Лото-Судал Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Гуангси 2019 — 3. издание на велосипедската етапна Трка околу Гуангси, која се одржала помеѓу 17 и 22 октомври како 38. настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од Шпанецот Енрик Мас од екипата Декојнинк-Квик Степ.

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката.

Од нив 15 екипи одлучиле да земат учество, а дополнително три професионални континентални екипи биле поканети на трка. Секоја екипа настапила со седум возачи, освен Мичелтон-Скот, кои настапиле со шест возачи и Џамбо-Висма, кои имале пет возачи. Со тоа 123 возачи ја започнале трката, а на крајот завршиле 118.[2][3]

Екипи од Светската турнеја UCI (15)
 1. KAZ Астана
 2. BRN Бахреин-Мерида
 3. GER Бора-Хансгрое
 4. POL ССС Тим
 5. BEL Декојнинк-Квик Степ
 6. RSA Дименжн Дата
 7. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 8. NED Џамбо-Висма
 9. BEL Лото-Судал
 10. AUS Мичелтон-Скот
 11. GBR Инеос
 12. UAE ОАЕ Емирати
 13. SUI Катјуша-Алпесин
 14. GER Санвеб
 15. USA Трек-Сегафредо
Професионални континентални екипи (3)
 1. FRA Директ Енержи
 2. ISR Израелска велосипедска академија
 3. BEL Ванти-Груп Гобер

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg17 октБејхај – Бејхај
рамна етапа
135,6COL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svgCOL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg18 октБејхај – Цинжоу
рамна етапа
152,3GBR Даниел Меклеј Wikidata-logo S.svgGER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg19 октНанинг – Нанинг
ридеста етапа
143GER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svgGER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg20 октНанинг – Mashan Nongla Scenic Area
планинска етапа
161,4ESP Енрик Мас Wikidata-logo S.svgESP Енрик Мас Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg21 октЛижоу – Гуејлин
среднопланинска етапа
212,2COL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svgESP Енрик Мас Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg21 октГуејлин – Гуејлин
ридеста етапа
168,3GER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svgESP Енрик Мас Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати2ч 53' 42
2. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
4. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
5. ITA Матео Москети Трек-Сегафредо+ 0
6. GER Макс Кантер Санвеб+ 0
7. ITA Давиде Мартинели Декојнинк-Квик Степ+ 0
8. ITA Јакуб Маречко ССС+ 0
9. ITA Рикардо Минали Израелска велосипедска академија+ 0
10. ITA Давиде Балерини Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачlight blue jersey, points classificationОАЕ Емирати2ч 53' 42
2. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 4
3. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 6
4. CZE Јосеф Черни ССС+ 6
5. DEN Микел Фрелих Хоноре Декојнинк-Квик Степ+ 6
6. IRL Рајан Мулен сина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманТрек-Сегафредо+ 6
7. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 10
8. ITA Матео Москети Трек-Сегафредо+ 10
9. GER Макс Кантер Санвеб+ 10
10. ITA Давиде Мартинели Декојнинк-Квик Степ+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг3ч 45' 04
2. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
4. GER Јонас Кох ССС+ 0
5. ITA Давиде Балерини Астана+ 0
6. ITA Јакуб Маречко ССС+ 0
7. BEL Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 0
8. COL Фернандо Гавирија црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачlight blue jersey, points classificationОАЕ Емирати+ 0
9. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
10. ITA Рикардо Минали Израелска велосипедска академија+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачlight blue jersey, points classificationБора-Хансгрое6ч 38' 34
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 2
3. GBR Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 2
4. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 4
5. FRA Жером Кузен Тотал Директ Енержи+ 6
6. CZE Јосеф Черни ССС+ 8
7. DEN Микел Фрелих Хоноре Декојнинк-Квик Степ+ 8
8. BEL Лауренс де Вресе Астана+ 9
9. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 9
10. ITA Јакуб Маречко ССС+ 12
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачlight blue jersey, points classificationБора-Хансгрое3ч 19' 21
2. BLR Александар Рјабушенко ОАЕ Емирати+ 0
3. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
4. GER Никијас Арнт Санвеб+ 0
5. CZE Петр Вакоч Декојнинк-Квик Степ+ 0
6. FRA Лилијан Калмежан Тотал Директ Енержи+ 0
7. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
8. USA Кил Рајнен Трек-Сегафредо+ 0
9. ITA Давиде Мартинели Декојнинк-Квик Степ+ 0
10. ERI Мерхави Кудус Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачlight blue jersey, points classificationБора-Хансгрое9ч 57' 45
2. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 7
3. BLR Александар Рјабушенко ОАЕ Емирати+ 16
4. DEN Микел Фрелих Хоноре Декојнинк-Квик Степ+ 18
5. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 19
6. ITA Јакопо Моска сина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманТрек-Сегафредо+ 19
7. ITA Давиде Вилела Астана+ 21
8. ITA Давиде Мартинели Декојнинк-Квик Степ+ 22
9. GER Макс Кантер Санвеб+ 22
10. ISR Итамар Ејнхорн Израелска велосипедска академија+ 22
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ3ч 52' 53
2. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1
3. ITA Диего Роза Инеос+ 8
4. NED Антван Толхук Џамбо-Висма+ 12
5. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 19
6. NOR Од Кристијан Ејкинг Ванти-Гобер+ 19
7. NOR Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 19
8. ESP Давид де ла Крус Инеос+ 19
9. NED Мартејн Тусвелд Санвеб+ 28
10. ITA Давиде Вилела Астана+ 28
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Енрик Мас црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ13ч 50' 50
2. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5
3. ITA Диего Роза Инеос+ 14
4. NED Антван Толхук Џамбо-Висма+ 22
5. NOR Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 29
6. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 29
7. NOR Од Кристијан Ејкинг Ванти-Гобер+ 29
8. ESP Давид де ла Крус Инеос+ 29
9. ITA Давиде Вилела Астана+ 37
10. NED Мартејн Тусвелд Санвеб+ 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати5ч 13' 42
2. GER Паскал Акерман light blue jersey, points classificationБора-Хансгрое+ 0
3. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
4. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
5. BEL Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 0
6. GBR Бен Свифт Инеос+ 0
7. GER Макс Кантер Санвеб+ 0
8. ITA Давиде Мартинели Декојнинк-Квик Степ+ 0
9. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
10. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Енрик Мас црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ19ч 04' 32
2. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5
3. ITA Диего Роза Инеос+ 14
4. NED Антван Толхук Џамбо-Висма+ 22
5. NOR Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 29
6. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 29
7. NOR Од Кристијан Ејкинг Ванти-Гобер+ 29
8. ESP Давид де ла Крус Инеос+ 29
9. ITA Давиде Вилела Астана+ 37
10. NED Мартејн Тусвелд Санвеб+ 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман light blue jersey, points classificationБора-Хансгрое3ч 38' 10
2. COL Хуан Себастијан Молано ОАЕ Емирати+ 0
3. NED Тимо Розен Џамбо-Висма+ 0
4. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
5. ITA Јакуб Маречко ССС+ 0
6. DEN Асбјерн Краг Андерсен Санвеб+ 0
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
8. GBR Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
9. NZL Хамиш Шрерс Израелска велосипедска академија+ 0
10. GER Макс Кантер Санвеб+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Енрик Мас црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ22ч 42' 42
2. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5
3. ITA Диего Роза Инеос+ 14
4. NED Антван Толхук Џамбо-Висма+ 22
5. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 29
6. NOR Од Кристијан Ејкинг Ванти-Гобер+ 29
7. NOR Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 29
8. ESP Давид де ла Крус Инеос+ 29
9. ITA Давиде Вилела Астана+ 37
10. NED Мартејн Тусвелд Санвеб+ 38
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Распоред на поредокот по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Jersey red.svg
Бодовен пласман
Jersey blue.svg
Планински пласман
Jersey bluedot.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман Награда за борбеност
1 Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Рајан Мален Фернандо Гавирија Ванти-Гобер Рајан Мален
2 Даниел Меклеј Паскал Акерман Паскал Акерман Гијом Мартен Паскал Акерман Сеп Ванмарке
3 Паскал Акерман Јакопо Моска Јакопо Моска
4 Енрик Мас Енрик Мас Гијом Мартен Енрик Мас Лото-Судал Рајан Мален
5 Фернандо Гавирија Томаш Марчињски Рајан Мален
6 Паскал Акерман Џеј Томсон
На крај Енрик Мас Паскал Акерман Томаш Марчињски Енрик Мас Лото-Судал недоделена

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „2019格力-环广西公路自行车世界巡回赛新闻发布会在京举行“ [2019 Gree-Tour of Guangxi Road Cycling World Tour Press Conference Held in Beijing] (Chinese). Tour of Guangxi. 12 September 2019. Посетено на 15 September 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „2019 Tour of Guangxi Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 October 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]