Гран при Квебек 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гран при Квебек 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание9. Гран-при Квебек
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум7 септември 2018
Растојание201,6 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеКвебек
ОдредиштеКвебек
Екипи21
Возачи на почеток146
Возачи на крај123
Просечна брзина39,752 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Мајкл Метјус (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Јаспер Стејвен (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиGBR Питер Кенох (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран при Квебек 2018 (наречена и: ГП Квебек 2018) — 9. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Квебек, која се одржала на 7 септември како 33. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена во спринтерска завршница од Австралиецот Мајкл Метјус, пред Грег ван Авермат и Јаспер Стејвен.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гран при Квебек е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Биле повикани две професионални континентални екипи, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 21 екипа.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-Хансгрое
 6. FRA Групама-ФДЖ
 7. AUS Мичелтон-Скот
 8. ESP Мовистар
 9. BEL Квик-Степ Флорс
 10. RSA Дименжн Дата
 11. USA ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 12. BEL Лото-Судал
 13. NED Лото НЛ-Џамбо
 14. GBR Скај
 15. GER Санвеб
 16. USA Трек-Сегафредо
 17. UAE ОАЕ Емирати
 18. SUI Катјуша-Алпесин
Професионални континентални екипи (2)
 1. ISR Израелска велосипедска академија
 2. USA Рели
Национална екипа
 1. CAN Канада

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус Санвеб5ч 04' 17
2. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
4. NED Тимо Розен Лото НЛ-Џамбо+ 0
5. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 0
6. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 0
7. FRA Артур Вишо Групама-ФДЖ+ 0
8. AUS Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 0
9. DEN Михаел Валгрен Астана+ 0
10. FRA Антони Ру Групама-ФДЖ+ 0
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Гран при Квебек 2018“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]