Макс Валшајд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макс Валшајд
Валшајд на Трката околу Келн 2016
Лични податоци
Цело имеМаксимилијан Рихард Валшајд
ПрекарМакс
Роден13 јуни 1993 (1993-06-13) (29 г.)
Нојвид,  Германија
Висина1,99 м
Маса92 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возач
  • спринтер
  • специјалист за хронометар
Професионални клубови
2012–2014
2015
2015
2016-2019
2020–2021
2022-
Глуд & Марстранд-ЛРЕ
Тим Куота-Лото
Џајант-Алпецин (стажант)
Џајант-Алпецин
НТТ Про Сајклинг
Кофидис
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Гран при де Денен (2022)
Минстерланд Џиро (2018)
Последна промена
16 декемри 2022

Максилијан Рихард „Макс“ Валшајд (германски: Maximilian Richard "Max" Walscheid; р. 13 јуни 1993) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Кофидис.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

На 23 јануари 2016 година бил еден од шестмината членови на Џајант-Алпецин кои биле удрени од автомобил додека тренирале во Шпанија. Сите возачи биле во стабилна состојба.[2]

Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања.[3] Во август 2020 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2020.[4]

Во текот на Тур де Франс 2021 го освоил натпреварот во возење на едно тркало кое го организирал каналот од Јутјуб „Тур де Титема“.[5] Натпреварот бил повторен на Тур де Франс 2022 во текот на првиот ден за одмор и благодарение на извозените 1.420 метри на едно тркало го освоил натпреварот.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2014
1. MaillotAlemania.PNG Национално друмско првенство под 23 години
9. Краен пласман Тур де Берлин
1. Етапа 4
1. Етапа 5
2015
1. Кернен Омлоп Ехт-Сустерен
2. Краен пласман Тур де Берлин
1. Етапа 4
5. Зејд Ост Дренте Класик
8. Омлоп ван хет Хутланд
10. Велотон Берлин
2016
Трка околу Хајнан
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 5
1. Етапа 7
1. Етапа 9
2. Национално друмско првенство
2017
1. Етапа 5 Трка околу Данска
5. Омлоп ван хет Хутланд
2018
1. Минстерланд Џиро
1. Етапа 3 Тур де Јоркшир
3. Национално друмско првенство
6. Схелдепрејс
2019
1. Омлоп ван хет Хутланд
2. Схелдепрејс
4. Национално хронометарско првенство
5. Минстерланд Џиро
2020
Тур де Лангкави
1. Jersey light blue.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 8
2021
1. Jersey rainbow.svg Светско друмско првенство - екипен мешан хронометар
Европски друмски првенства
2. Silver medal europe.svg Екипен мешан хронометар
5. Хронометар
3. Национално хронометарско првенство
7. Нокере Курсе
7. Класик Бредене Коксејде
2022
1. Гран при де Денен
2. Нокере Курсе
3. Минстерланд Џиро
4. Класик Брухе-Де Пане
7. Гран при д’Изберг
10. Трофео Плаја де Палма

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2018 2019 2020 2021 2022
Jersey pink.svg Џиро 124
Jersey yellow.svg Тур 134 121
Jersey red.svg Вуелта 156 137

— = не учествувал; СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cofidis sign Walscheid and Villella“. Cyclingnews.com. Future plc. 4 November 2021. Посетено на 22 January 2022.
  2. „John Degenkolb and Warren Barguil among six Giant-Alpecin cyclists hospitalised after being hit by a car“. Irish Independent. 23 јануари 2016.
  3. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.
  4. „107th Tour de France: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 27 August 2020.
  5. „HELE PELOTON DOET WHEELIES 😂 [BIZAR RECORD!] | TOUR DE FRANCE 2021 #14“. YouTube (англиски). Tour de Tietema. Посетено на 13 July 2021.
  6. PELOTON DOET WHEELIES 😂 [BIZAR RECORD] | TOUR DE FRANCE 2022 #9 (англиски), Посетено на 2022-07-14

Надворешни врски[уреди | уреди извор]