Вуелта а Еспања 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вуелта а Еспања 2019 Cycling (road) pictogram.svg
(Podio) Almeida entrega el primer premio de La Vuelta Ciclista a España 2019 03.jpg
Детали за трката
Издание74. Вуелта а Еспања
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи21
Датуми24 август – 15 септември
Растојание3.290,7 км
ДржавиESP Шпанија
AND Андора
FRA Франција
ПоаѓалиштеТоревиеха
ОдредиштеМадрид
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај153
Просечна брзина39,587 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
БодовенSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиFRA Жофри Бушар (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
МладинскиSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
БорбеностCOL Мигел Анхел Лопес (Астана) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенESP Мовистар Wikidata-logo S.svg
◀20182020
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Вуелта а Еспања 2019 (познато и како: Трка околу Шпанија 2019) — 74. издание на велосипедската голема трка Вуелта а Еспања, која се одржала помеѓу 24 август и 15 септември како завршна голема трка во сезоната на Светската турнеја.[1] Трката започнала со екипен хронометар во Торевиеха на Коста Бланка, а завршила во Мадрид.[2][3] Покрај во Шпанија, делови од трката се возеле во Андора и во Франција.

Трката била освоена од Примож Роглич, кој бил прв Словенец кој освоил некоја голема трка. На подиумот се качил и Алехандро Валверде како втор од Мовистар Тим и сонародникот на Роглич, Тадеј Погачар од ОАЕ Тим Емирати како трет.

Покрај генералниот, Роглич го освоил и бодовниот пласман. Жофри Бушар од АГ2Р-Ла Мондијал го освоил планинскиот пласман, додека Погачар го освоил пласманот за млад возач. Мигел Анхел Лопес од Астана бил прогласен за најборбен возач на трката, додека Мовистар Тим го освоиле екипниот пласман.

Екипи[уреди | уреди извор]

Изданието на Вуелта а Еспања во 2019 година било составено од 22 екипи.[4] Сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Покрај нив, четири професионални континентални екипи добиле специјални покани.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (4)

Фаворити пред трката[уреди | уреди извор]

Победникот на Вуелта а Еспања 2018, Сајмон Јејтс, одлучил да не ја одбрани неговата титула откако возел на Џиро д’Италија 2019 и Тур де Франс 2019. Стевен Краусвајк, Примож Роглич (Тим Џамбо-Висма), Мигел Анхел Лопес, Јакоб Фуглсанг (Астана) и Наиро Кинтана (Мовистар) биле сметани за фаворити пред трката. Фернандо Гавирија (ОАЕ Тим Емирати) и Сем Бенет (Бора-хансгрое) биле сметани за можни етапни победници и фаворити за бодовниот пласман.[6][7] Краусвајк бил на подиумот на Тур де Франс 2019, додека неговиот колега Роглич завршил трет на Џиро д’Италија 2019. Лопес бил на подиум на обете трки, Џиро д’Италија 2018 и Вуелта а Еспања 2018.

Помеѓу учесниците имало тројца поранешни победници: Алехандро Валверде (2009), Фабио Ару (2015) и Наиро Кинтана (2016).

Рута и етапи[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg24 авгТоревиеха – Торевиеха
екипен хронометар
13,4KAZ Астана Wikidata-logo S.svgCOL Мигел Анхел Лопес Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg25 авгБенидорм – Калп
среднопланинска етапа
199,6COL Наиро Кинтана Wikidata-logo S.svgIRL Николас Роуш Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg26 авгИби – Аликанте
рамна етапа
188IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgIRL Николас Роуш Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg27 авгКуљера – Ел Пуиг де Санта Марија
рамна етапа
175,5NED Фабио Јакобсен Wikidata-logo S.svgIRL Николас Роуш Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg28 авгЛ’Елијана – Хаваламбре
среднопланинска етапа
170,7ESP Анхел Мадрасо Wikidata-logo S.svgCOL Мигел Анхел Лопес Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg29 авгМора де Рубиелос – Арес дел Маестрат
среднопланинска етапа
198,9ESP Хесус Ерада Wikidata-logo S.svgBEL Дилан Тенс Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg30 авгОнда – Лусена дел Сид
планинска етапа
183,2ESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svgCOL Мигел Анхел Лопес Wikidata-logo S.svg
8 Wikidata-logo S.svg31 авгВалс – Игуалада
среднопланинска етапа
166,9GER Никијас Арнт Wikidata-logo S.svgFRA Никола Еде Wikidata-logo S.svg
9 Wikidata-logo S.svg1 сепAND Андора ла ВељаAND Елс Корталс д’Енкамп
планинска етапа
94,4SLO Тадеј Погачар Wikidata-logo S.svgCOL Наиро Кинтана Wikidata-logo S.svg
10 Wikidata-logo S.svg3 сепFRA Жирансон – FRA По
индивидуален хронометар
36,2SLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
11 Wikidata-logo S.svg4 сепFRA Сен Пале – Урдакс
среднопланинска етапа
180ESP Микел Итурија Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
12 Wikidata-logo S.svg5 сепЛос Аркос – Билбао
среднопланинска етапа
171,4BEL Филип Жилбер Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
13 Wikidata-logo S.svg6 сепБилбао – Лос Мачукос
планинска етапа
166,4SLO Тадеј Погачар Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
14 Wikidata-logo S.svg7 сепСан Висенте де ла Баркера – Овиедо
рамна етапа
188IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
15 Wikidata-logo S.svg8 сепТинео – Сантуарио де Нуестра Сењора дел Асебо
планинска етапа
154,4USA Сеп Кус Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
16 Wikidata-logo S.svg9 сепПравија – Пуерто де ла Кубиља
планинска етапа
144,4DEN Јакоб Фуглсанг Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
17 Wikidata-logo S.svg11 сепАранда де Дуеро – Гвадалахара
рамна етапа
219,6BEL Филип Жилбер Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
18 Wikidata-logo S.svg12 сепКолменар Виехо – Бесерил де ла Сиера
планинска етапа
177,5COL Серхио Игита Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
19 Wikidata-logo S.svg13 сепАвилаТоледо
рамна етапа
165,2FRA Реми Кавања Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
20 Wikidata-logo S.svg14 сепАренас де Сан Педро – Платаформа де Гредос
планинска етапа
190,4SLO Тадеј Погачар Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
21 Wikidata-logo S.svg15 сепФуенлабрада – Мадрид
рамна етапа
106,6NED Фабио Јакобсен Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg

Преглед на трката[уреди | уреди извор]

Пласмани[уреди | уреди извор]

Постоеле четири главни пласмани на Вуелта а Еспања 2019, меѓу кои најважен бил генералниот пласман. Генералниот пласман бил пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа, вклучувајќи ги и добиените временски бонуси. Бонусите биле доделувани на крајот на секоја етапа, освен на хронометарски етапи (1 и 10). Велосипедистот со најмало вкупно време бил предводник на трката, препознаван преку црвената маичка; победникот на овој пласман бил сметан за победник на Вуелта.[8]

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде се доделувала зелена маичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат меѓу најдобрите на етапите или на средните спринтови. Велосипедистот со најмногу бодови го предводел пласманот и бил препознаван со зелената маичка.[8]

Бодови за планинскиот пласман
Category 1. 2. 3. 4. 5. 6.
Чима Алберто Фернандес 20 15 10 6 4 2
Специјална категорија 15 10 6 4 2
Прва категорија 10 6 4 2 1
Втора категорија 5 3 1
Трета категорија 3 2 1

Постоел, исто така, и планински пласман. Организаторите категоризирале некои искачувања како екстра, прва, втора, трета или четврта категорија; бодовите за овој пласман биле освојувани од првите велосипедисти на врвот на некое искачување, каде повеќе бодови биле достапни за повисоко категоризираните искачувања. Велосипедистот со најмногу бодови водел во пласманот и бил препознаван од сината точкаста маичка.[8]

Четвртиот поединечен пласман бил пласман за млад возач, кој бил пресметуван со додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа за секој возач роден на или по 1 јануари 1994 година. Возачот со најмало вкупно време бил предводник на пласманот и ја носел белата маичка.[8]

За екипниот пласман биле собирани времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа по секоја етапа; водечката екипа била екипата со најмало вкупно време.[8]

Дополнително постоела и една поединечна награда: наградата за борбеност. Наградата за борбеност била доделувана по секоја етапа на возач кој се сметал за најборбен, најхрабар во текот на една етапа, исклучувајќи ги хронометрите. Победникот го носел зелениот број на следната етапа. На последниот ден на трката, судиите одлучувале за тројца најборбени возачи во текот на целата трка, а јавноста го избирала победникот.[8]

Водство во пласманите по етапа[9]
Етапа Победник Генерален пласман

Jersey red.svg
Бодовен пласман

Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey blue polkadot.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман

Jersey red number.svg
Награда за борбеност

Jersey yellow number.svg
1 Астана Мигел Анхел Лопес недоделена недоделена Мигел Анхел Лопес Астана Мигел Анхел Лопес
2 Наиро Кинтана Николас Роуш Наиро Кинтана Анхел Мадрасо Тим Санвеб Анхел Мадрасо
3 Сем Бенет Анхел Мадрасо
4 Фабио Јакобсен Сем Бенет Хорхе Куберо
5 Анхел Мадрасо Мигел Анхел Лопес Мовистар Тим Хосе Ерада
6 Хесус Ерада Дилан Тенс Хесус Ерада
7 Алехандро Валверде Мигел Анхел Лопес Наиро Кинтана Серхио Енао
8 Никијас Арнт Никола Еде Давид де ла Крус
9 Тадеј Погачар Наиро Кинтана Жофри Бушар
10 Примож Роглич Примож Роглич Примож Роглич Примож Роглич
11 Микел Итурија Алекс Аранбуру
12 Филип Жилбер Филип Жилбер
13 Тадеј Погачар Тадеј Погачар Ектор Саес
14 Сем Бенет Диего Рубио
15 Сеп Кус Серхио Самитер
16 Јакоб Фуглсанг Жофри Бушар Анхел Мадрасо
17 Филип Жилбер Наиро Кинтана
18 Серхио Игита Мигел Анхел Лопес Серхио Игита
19 Реми Кавања Реми Кавања
20 Тадеј Погачар Тадеј Погачар Тео Гејган Харт
21 Фабио Јакобсен недоделена
На крај Примож Роглич Примож Роглич Жофри Бушар Тадеј Погачар Мовистар Тим Мигел Анхел Лопес
 • На втората етапа, Дарио Каталдо и Јакоб Фуглсанг, кои биле на второто место во генералниот пласман, ја носеле зелената маичка и сината точкаста маичка соодветно, иако не биле доделени бодови на воведниот екипен хронометар за овие пласман.
 • На втората етапа, Џејмс Нокс, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Мигел Анхел Лопес ја носел црвената маичка како предводник на генералниот пласман. На етапите 6 и 8, Тадеј Погачар ја носел белата маичка од истата причина.
 • На десеттата етапа, Примож Роглич, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Наиро Кинтана ја носел црвената маичка како предводник на генералниот пласман.
 • На етапите 11, 12 и 13, Наиро Кинтана, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич ја носел црвената маичка како предводник на генералниот пласман. На етапата 19, Тадеј Погачар ја носел зелената маичка од истата причина.
 • На етапите 14 и 15, Наиро Кинтана, кој бил трет во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич ја носел црвената маичка како предводник на генералниот пласман, а второпласираниот Тадеј Погачар ја носел белата маичка како предводник на пласманот за млад возач.
 • На етапите 16 и 17, Наиро Кинтана, кој бил четврти во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич ја носел црвената маичка како предводник на генералниот пласман, второпласираниот Тадеј Погачар ја носел белата маичка како предводник на пласманот за млад возач, а третопласираниот Алехандро Валверде ја носел маичката за светски првак.
 • На осумнаесеттата етапа, Наиро Кинтана, кој бил четврти во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич ја носел црвената маичка како предводник на генералниот пласман, второпласираниот Сем Бенет го носел националниот дрес, а третопласираниот Тадеј Погачар ја носел белата маичка како предводник на пласманот за млад возач.
 • На етапата 19, Тадеј Погачар, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич ја носел црвената маичка како предводник на генералниот пласман.
 • На етапата 20, Тадеј Погачар, кој бил четврти во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич ја носел црвената маичка како предводник на генералниот пласман, второпласираниот Сем Бенет го носел националниот дрес, а третопласираниот Алехандро Валверде ја носел маичката за светски првак.
 • На последната етапа 21, Наиро Кинтана, кој бил петти во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич ја носел црвената маичка како предводник на генералниот пласман, второпласираниот Тадеј Погачар ја носел белата маичка како предводник на пласманот за млад возач, третопласираниот Алехандро Валверде ја носел маичката за светски првак, а четвртопласираниот Сем Бенет го носел националниот дрес.

Поредок[уреди | уреди извор]

Легенда
  Jersey red.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   Jersey green.svg   Го означува предводникот во бодовниот пласман
  Jersey blue polkadot.svg   Го означува предводникот во планинскиот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во пласманот за млад возач
  Jersey red number.svg   Го означува предводникот во екипниот пласман Jersey yellow number.svg Го означува предводникот на наградата за најборбен возач

Генерален пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма83ч 07' 31
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 2' 16
3. SLO Тадеј Погачар бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 2' 38
4. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 29
5. COL Мигел Анхел Лопес yellow bib, combative riderАстана+ 4' 31
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 7' 16
7. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 9' 47
8. NOR Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 12' 54
9. ESP Марк Солер Мовистар+ 22' 10
10. ESP Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 22' 17
11. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 22' 52
12. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 23' 49
13. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 26' 32
14. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 32' 17
15. AUT Херман Пернштајнер Бахреин-Мерида+ 33' 23
16. ESP Јон Исагире Астана+ 42' 00
17. POR Рубен Гереиро Катјуша-Алпесин+ 42' 05
18. FRA Никола Еде Кофидис+ 46' 07
19. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 52' 46
20. GBR Тео Гејган Харт Инеос+ 1ч 04' 04
Извор: ProCyclingStats


Екипен пласман[уреди | уреди извор]

Завршен екипен пласман (1–10)[9]
Место Екипа Време
1 Мовистар Тим Jersey red number.svg 248ч 26' 24"
2 Астана + 51' 38"
3 Џамбо-Висма + 2ч 03' 42"
4 Мичелтон-Скот + 2ч 26' 47"
5 АГ2Р-Ла Мондијал + 3ч 14' 09"
6 Тим Санвеб + 3ч 20' 01"
7 Еускади-Муријас + 3ч 38' 55"
8 Бахреин-Мерида + 3ч 45' 14"
9 Тим Дименжн Дата + 3ч 55' 52"
10 Тим Инеос + 4ч 00' 34"

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. 15 June 2018. Посетено на 27 August 2018.
 2. Van Looy, Nicolás (25 August 2018). „Vuelta España 2019: Las Salinas de Torrevieja darán la salida“ [Vuelta España 2019: Las Salinas de Torrevieja will give the start]. Ciclo21. Посетено на 27 August 2018.
 3. „2019 Vuelta a Espana to start in Alicante region with time trial“. Cycling News. 24 August 2018. Посетено на 27 August 2018.
 4. Roadbook 2019, стр. 23.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. https://www.cyclingstage.com/vuelta-2019-favourites/
 7. „Analyzing the Vuelta a España favorites“. 2019-08-19.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 Roadbook 2019, стр. 6.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 „Official classifications of La Vuelta“. La Vuelta. Посетено на 1 September 2019.

Извори[уреди | уреди извор]

La Vuelta 2019 Roadbook. Вуелта а Еспања. Unipublic. 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]