Тим Кубека Асос

Од Википедија — слободната енциклопедија
МТН Кубека
Dimension Data (cycling team) logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодDDD
ЛоциранЈужна Африка
Основан2007 (2007)
СтатусПрофесионална екипа (2007–2012)
Професионална континентална екипа (2013–2014)
Светска турнеја на UCI (2016–)
ВелосипедиТрек (2007–2014)
Сервело (2015-)[1]
Клучни кадри
Извршен директорБрајан Смит (в.д.)
Спортски директорДаглас Рајдер
Ролф Алдаг
Роџер Хемонд
Историја на тимското име
2007
2008
2009
2010
2011–2015
2016–
МТН
Тим МТН
МТН Сајклинг
МТН-Енерџејд
МТН Кубека
Тим Дименжн Дата за Кубека
Дрес на Тим Кубека Асос

Дрес

Тим Дименжн Дата за Кубека (англиски: Team Dimension Data for Qhubeka; кратенка според UCI: DDD) — велосипедска екипа, која е дел од Светската турнеја, основана во Јужна Африка, која учествува во континенталните трки и трките дел од Светската турнеја, на кои добила специјална покана.

Историја[уреди | уреди извор]

Екипата била основана во 2007 година, станувајќи континентална екипа во 2008 година. Екипата останала континентална екипа до крајот на 2012 година, кога екипата пројавила интерес за лиценцата за професионална континентална екипа за 2013 година.[2] Во ноември 2012 година, екипата била пријавена како професионална континентална екипа — прва од Африка[3] – од страна на Меѓународниот велосипедистички сојуз, за сезоната 2013 година.[4][5]

Екипата ја добила својата прва специјална покана на некоја голема трка, за Вуелта а Еспања 2014.

Во јули 2014 година, екипата објавила дека за 2015 година, тие ќе ги користат велосипедите Сервело[6] додека Брајан Смит бил назначен за привремен генерален менаџер.[7] Во август 2014 година, екипата го потврдила потпишувањето со Едвалд Боасон Хаген на две години.[8][9] Во септември 2014 година, екипата објавила дека потпишала со Тајлер Фарар[10] и Метју Гос[11] за сезоната 2015.

На 14 јануари, Amaury Sports Organisation (ASO) објавила дека 22 екипи ќе учествуваат на Тур де Франс 2015, додека МТН Кубека добила специјална покана. Станувајќи прва африканска екипа со учество на Тур де Франс, екипата ќе се запише во историјата.[12]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Бернхард Ајзел (АВТ) 17 февруари 1981 (1981-02-17) (42 г.)
 Игор Антон (ШПА) 2 март 1983 (1983-03-02) (40 г.)
 Натнаел Беране (ЕРИ) 5 јануари 1991 (1991-01-05) (32 г.)
 Едвалд Боасон Хаген (НОР) 17 мај 1987 (1987-05-17) (36 г.)
 Тео Бос (ХОЛ) 22 август 1983 (1983-08-22) (39 г.)
 Метју Брамајер (ИРС) 7 јуни 1985 (1985-06-07) (37 г.)
 Јохан ван Зил (ЈАР) 2 февруари 1991 (1991-02-02) (32 г.)
 Јако Вентер (ЈАР) 13 февруари 1987 (1987-02-13) (36 г.)
 Мексеб Дебесај (ЕРИ) 15 јуни 1991 (1991-06-15) (31 г.)
 Николас Дугал (ЈАР) 21 ноември 1992 (1992-11-21) (30 г.)
 Жак Јансе ван Ренсбург (ЈАР) 6 септември 1987 (1987-09-06) (35 г.)
 Рејнарт Јансе ван Ренсбург (ЈАР) 3 февруари 1989 (1989-02-03) (34 г.)
 Стив Камингс (ВБР) 19 март 1981 (1981-03-19) (42 г.)
 Марк Кевендиш (ВБР) 21 мај 1985 (1985-05-21) (38 г.)
Велосипедист Датум на раѓање
 Мерхави Кудус (ЕРИ) 23 јануари 1994 (1994-01-23) (29 г.)
 Камерон Мајер (АВС) 11 јануари 1988 (1988-01-11) (35 г.)
 Адриен Нијоншути (РУА) 2 февруари 1987 (1987-02-02) (36 г.)
 Серж Пауелс (БЕЛ) 21 ноември 1983 (1983-11-21) (39 г.)
 Јусеф Региги (АЛЖ) 9 јануари 1990 (1990-01-09) (33 г.)
 Марк Реншо (АВС) 22 октомври 1982 (1982-10-22) (40 г.)
 Кристијан Збараљи (ИТА) 8 мај 1990 (1990-05-08) (33 г.)
 Канстанцин Сивцов (БЛР) 9 август 1982 (1982-08-09) (40 г.)
 Даниел Теклехајманот (ЕРИ) 10 ноември 1988 (1988-11-10) (34 г.)
 Џеј Томсон (ЈАР) 12 април 1986 (1986-04-12) (37 г.)
 Тајлер Фарар (САД) 2 јуни 1984 (1984-06-02) (39 г.)
 Омар Фраиле (ШПА) 17 јули 1990 (1990-07-17) (32 г.)
 Нејтан Хас (АВС) 12 март 1989 (1989-03-12) (34 г.)
 Сонгезо Џим (ЈАР) 17 септември 1990 (1990-09-17) (32 г.)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ESP Игор АнтонWikidata-logo S.svg2 март 1983
ERI Натнаел БеранеWikidata-logo S.svg5 јануари 1991ТоталЕнержи (2014)
NOR Едвалд Боасон ХагенWikidata-logo S.svg17 мај 1987Тим Скај (2014)
GBR Марк КевендишWikidata-logo S.svg21 мај 1985Етикс-Квик Степ (2015)
GBR Стив КамингсWikidata-logo S.svg19 март 1981БМЦ Рејсинг Тим (2014)
ERI Мексеб ДебесајWikidata-logo S.svg16 јуни 1991Bike Aid (2015)
RSA Николас ДугалWikidata-logo S.svg21 ноември 1992
AUT Бернхард АјзелWikidata-logo S.svg17 февруари 1981Тим Скај (2015)
USA Тајлер ФарарWikidata-logo S.svg2 јуни 1984ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2014)
ESP Омар ФраилеWikidata-logo S.svg17 јули 1990Каха Рурал-Сегурос РГА (2015)
RSA Рајан Гибонс Wikidata-logo S.svg13 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2016)
AUS Нејтан ХасWikidata-logo S.svg12 март 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2015)
RSA Жак Јансе ван РенсбургWikidata-logo S.svg6 септември 1987Бургос БХ (2011)
RSA Рејнарт Јансе ван РенсбургWikidata-logo S.svg3 февруари 1989Тим ДСМ (2014)
USA Бен Кинг Wikidata-logo S.svg22 март 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
ERI Мерхави КудусWikidata-logo S.svg23 јануари 1994World Cycling Centre (2013)
AUS Лахлан МортонWikidata-logo S.svg2 јануари 1992Џели Бели-Максис (2016)
RWA Адриен НијоншутиWikidata-logo S.svg2 јануари 1987
AUS Бен О’КонорWikidata-logo S.svg25 ноември 1995Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2016)
BEL Серж ПауелсWikidata-logo S.svg21 ноември 1983Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
ALG Јусеф РегигиWikidata-logo S.svg9 јануари 1990Groupement Sportif des Pétroliers Algérie (2012)
AUS Марк РеншоWikidata-logo S.svg22 октомври 1982Етикс-Квик Степ (2015)
ITA Кристијан ЗбараљиWikidata-logo S.svg8 мај 1990
ERI Даниел ТеклехајманотWikidata-logo S.svg10 ноември 1988Орика-ГринЕЏ (2013)
RSA Џеј Роберт ТомсонWikidata-logo S.svg12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
GBR Скот ТвејтсWikidata-logo S.svg12 февруари 1990Бора-Аргон 18 (2016)
RSA Јохан ван ЗилWikidata-logo S.svg2 февруари 1991
RSA Јако ВентерWikidata-logo S.svg13 февруари 1987Differdange-Losch (2012)
RSA Николас ДламиниWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)12 август 1995Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
ERI Metkel EyobWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)4 септември 1993Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
ERI Амануел ГебрезгабихирWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)17 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
Извор: UCI

Фуснота: Игор АнтонWikidata-logo S.svg

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ESP Игор АнтонWikidata-logo S.svg2 март 1983
ERI Натнаел БеранеWikidata-logo S.svg5 јануари 1991ТоталЕнержи (2014)
NOR Едвалд Боасон ХагенWikidata-logo S.svg17 мај 1987Тим Скај (2014)
GBR Марк КевендишWikidata-logo S.svg21 мај 1985Етикс-Квик Степ (2015)
GBR Стив КамингсWikidata-logo S.svg19 март 1981БМЦ Рејсинг Тим (2014)
GBR Скот ДејвисWikidata-logo S.svg5 август 1995Wiggins (2017)
RSA Николас ДламиниWikidata-logo S.svg12 август 1995Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
RSA Николас ДугалWikidata-logo S.svg21 ноември 1992
AUT Бернхард АјзелWikidata-logo S.svg17 февруари 1981Тим Скај (2015)
RSA Рајан Гибонс Wikidata-logo S.svg13 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2016)
RSA Рејнарт Јансе ван РенсбургWikidata-logo S.svg3 февруари 1989Тим ДСМ (2014)
RSA Жак Јансе ван РенсбургWikidata-logo S.svg6 септември 1987Бургос БХ (2011)
USA Бен Кинг Wikidata-logo S.svg22 март 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
ERI Мерхави КудусWikidata-logo S.svg23 јануари 1994World Cycling Centre (2013)
RSA Луис МејнчесWikidata-logo S.svg21 февруари 1992ОАЕ Емирати (2017)
AUS Лахлан МортонWikidata-logo S.svg2 јануари 1992Џели Бели-Максис (2016)
AUS Бен О’КонорWikidata-logo S.svg25 ноември 1995Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2016)
BEL Серж ПауелсWikidata-logo S.svg21 ноември 1983Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
AUS Марк РеншоWikidata-logo S.svg22 октомври 1982Етикс-Квик Степ (2015)
NED Том-Јелте СлагтерWikidata-logo S.svg1 јули 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
RSA Џеј Роберт ТомсонWikidata-logo S.svg12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
GBR Скот ТвејтсWikidata-logo S.svg12 февруари 1990Бора-Аргон 18 (2016)
RSA Јохан ван ЗилWikidata-logo S.svg2 февруари 1991
RSA Јако ВентерWikidata-logo S.svg13 февруари 1987Differdange-Losch (2012)
BEL Жилиен ВермотWikidata-logo S.svg26 јули 1989Квик-Степ Флорс (2017)
ERI Амануел ГебрезгабихирWikidata-logo S.svg17 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
ERI Мексеб ДебесајWikidata-logo S.svg16 јуни 1991Bike Aid (2015)
ITA Матео СобрероWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)14 мај 1997
RSA Kent MainWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)8 јануари 1996Q36.5 Continental Cycling Team (2018)
GBR Конор СвифтWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)30 октомври 1995Madison Genesis (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Игор АнтонWikidata-logo S.svg

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
DEN Ларс БакWikidata-logo S.svg16 јануари 1980
NOR Едвалд Боасон ХагенWikidata-logo S.svg17 мај 1987Тим Скај (2014)
GBR Марк КевендишWikidata-logo S.svg21 мај 1985Етикс-Квик Степ (2015)
GBR Стив КамингсWikidata-logo S.svg19 март 1981БМЦ Рејсинг Тим (2014)
GBR Скот ДејвисWikidata-logo S.svg5 август 1995Wiggins (2017)
RSA Стефан де БодWikidata-logo S.svg17 ноември 1996Q36.5 Continental Cycling Team (2018)
RSA Николас ДламиниWikidata-logo S.svg12 август 1995Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
AUT Бернхард АјзелWikidata-logo S.svg17 февруари 1981Тим Скај (2015)
ITA Енрико ГаспаротоWikidata-logo S.svg22 март 1982Бахреин-Мерида (2018)
ERI Амануел ГебрезгабихирWikidata-logo S.svg17 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
RSA Рајан Гибонс Wikidata-logo S.svg13 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2016)
RSA Жак Јансе ван РенсбургWikidata-logo S.svg6 септември 1987Бургос БХ (2011)
RSA Рејнарт Јансе ван РенсбургWikidata-logo S.svg3 февруари 1989Тим ДСМ (2014)
USA Бен Кинг Wikidata-logo S.svg22 март 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
CZE Роман КројцигерWikidata-logo S.svg6 мај 1986Мичелтон-Скот (2018)
SUI Џино МедерWikidata-logo S.svg4 јануари 1997IAM Excelsior (2018)
RSA Луис МејнчесWikidata-logo S.svg21 февруари 1992ОАЕ Емирати (2017)
ITA Џакомо НицолоWikidata-logo S.svg30 јануари 1989Трек-Сегафредо (2018)
AUS Бен О’КонорWikidata-logo S.svg25 ноември 1995Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2016)
AUS Марк РеншоWikidata-logo S.svg22 октомври 1982Етикс-Квик Степ (2015)
NED Том-Јелте СлагтерWikidata-logo S.svg1 јули 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
RSA Џеј Роберт ТомсонWikidata-logo S.svg12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
NOR Расмус Фосум ТилерWikidata-logo S.svg28 јули 1996Joker Fuel of Norway (2018)
DEN Михаел ВалгренWikidata-logo S.svg7 февруари 1992Астана (2018)
RSA Јако ВентерWikidata-logo S.svg13 февруари 1987Differdange-Losch (2012)
BEL Жилиен ВермотWikidata-logo S.svg26 јули 1989Квик-Степ Флорс (2017)
SUI Данило ВисWikidata-logo S.svg26 август 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Ларс БакWikidata-logo S.svg

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ESP Карлос БарбероWikidata-logo S.svg29 април 1991
ITA Самуеле БатистелаWikidata-logo S.svg14 ноември 1998Q36.5 Continental Cycling Team (2019)
NOR Едвалд Боасон ХагенWikidata-logo S.svg17 мај 1987Тим Скај (2014)
BEL Виктор КампенертсWikidata-logo S.svg28 октомври 1991Лото-Судал (2019)
RSA Стефан де БодWikidata-logo S.svg17 ноември 1996Q36.5 Continental Cycling Team (2018)
RSA Николас ДламиниWikidata-logo S.svg12 август 1995Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
AUS Бенџамин ДибалWikidata-logo S.svg20 април 1989Тим Сапура Сајклинг (2019)
SUI Енрико ГаспаротоWikidata-logo S.svg22 март 1982Бахреин-Мерида (2018)
ERI Амануел ГебрезгабихирWikidata-logo S.svg17 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2017)
RSA Рајан Гибонс Wikidata-logo S.svg13 август 1994Q36.5 Continental Cycling Team (2016)
AUT Михаел ГоглWikidata-logo S.svg4 ноември 1993Трек-Сегафредо (2019)
JPN Ирибе СјотароWikidata-logo S.svg1 август 1989Shimano Racing Team (2019)
RSA Рејнарт Јансе ван РенсбургWikidata-logo S.svg3 февруари 1989Тим ДСМ (2014)
USA Бен Кинг Wikidata-logo S.svg22 март 1989ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
CZE Роман КројцигерWikidata-logo S.svg6 мај 1986Мичелтон-Скот (2018)
SUI Џино МедерWikidata-logo S.svg4 јануари 1997IAM Excelsior (2018)
RSA Луис МејнчесWikidata-logo S.svg21 февруари 1992ОАЕ Емирати (2017)
ITA Џакомо НицолоWikidata-logo S.svg30 јануари 1989Трек-Сегафредо (2018)
AUS Бен О’КонорWikidata-logo S.svg25 ноември 1995Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2016)
ITA Матео СобрероWikidata-logo S.svg14 мај 1997Q36.5 Continental Cycling Team (2019)
DEN Андреас СтокброWikidata-logo S.svg8 април 1997Ривал Сајклинг Тим (2019)
AUS Дилан СандерлендWikidata-logo S.svg26 февруари 1996Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2019)
RSA Џеј Роберт ТомсонWikidata-logo S.svg12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
NOR Расмус Фосум ТилерWikidata-logo S.svg28 јули 1996Joker Fuel of Norway (2018)
DEN Михаел ВалгренWikidata-logo S.svg7 февруари 1992Астана (2018)
GER Макс ВалшајдWikidata-logo S.svg13 јуни 1993Санвеб (2019)
SUI Данило ВисWikidata-logo S.svg26 август 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
ITA Доменико ПоцовивоWikidata-logo S.svg30 ноември 1982Бахреин-Мерида (2019)
DEN Михаел Карбел СвендгардWikidata-logo S.svg7 февруари 1995Waoo (2019)
Извор: UCI

Фуснота: Карлос БарбероWikidata-logo S.svg

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Windsor, Richard (28 ноември 2014). „MTN-Qhubeka goes all Newcastle United with new 2015 kit“. Cycling Weekly]]. Посетено на 20 јануари 2015.
 2. „MTN-Qhubeka targets 2015 Tour de France“. Cycling News. Future Publishing Limited. 3 февруари 2012. Посетено на 2 декември 2012.
 3. „Team MTN-Qhubeka is Africa's First Pro Continental Team“. Bicycling. Rodale Inc. 29 ноември 2012. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 2 декември 2012.
 4. „Registration completed for three Professional Continental Teams“. UCI.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. 28 ноември 2012. Посетено на 2 декември 2012.
 5. „UCI confirms three more Pro Continental licences for 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 28 ноември 2012. Посетено на 2 декември 2012.
 6. „MTN-Qhubeka to ride Cervélo next season“. Cycling News. Future Publishing Limited. 22 јули 2014. Посетено на 2 декември 2014.
 7. „Brian Smith appointed interim manager of MTN-Qhubeka“. Cycling News. Future Publishing Limited. 29 јули 2014. Посетено на 2 декември 2014.
 8. „MTN-Qhubeka confirms Boasson Hagen signing“. Cycling News. Future Publishing Limited. 27 август 2014. Посетено на 2 декември 2014.
 9. „Edvald Boasson Hagen signs for Team MTN-Qhubeka“. teammtnqhubeka.com. MTN-Qhubeka. 27 август 2014. Посетено на 2 септември 2014.
 10. „Farrar signs for MTN-Qhubeka“. Cycling News. Future Publishing Limited. 10 септември 2014. Посетено на 2 декември 2014.
 11. „Transfers: Goss confirmed with MTN-Qhubeka for 2015“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 септември 2014. Посетено на 2 декември 2014.
 12. „Team MTN-Qhubeka p/b Samsung receive wild card to 2015 Tour de France“. 14 јануари 2015. Посетено на 14 јануари 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]