Ласе Норман Хансен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ласе Норман Хансен
Хансен на Трката околу Алберта 2015
Лични податоци
Роден11 февруари 1992 (1992-02-11) (30 г.)
Фаборг,  Данска
Висина1,80 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАква Блу Спорт
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Професионални клубови
2011

2012–2013
2014-2015
2016
2017-
Тим Конкордија Форсикринг-Химерланд
Блу Вотер Сајклинг
Гармин-Шарп
Стелтинг Сервис Груп
Аква Блу Спорт
Последна промена
1 април 2018

Ласе Норман Хансен (дански: Lasse Norman Hansen; р. 11 февруари 1992) — дански професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Аква Блу Спорт.[1] Станал професионалец во 2014 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Хансен го освоил златниот медал на омниум на Летните олимписки игри 2012.[2][3]

По две сезони со Блу Вотер Сајклинг, Хансен потпишал со екипата Гармин-Шарп за сезоните 2014 и 2015.[4][5][6]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2011
1. Етапа 2 Куп де насионс Вил Сагене
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2012
1. Етапа 8 Рас Тејлтин
4. Светско хронометарско првенство под 23 години
2013
Национални друмски првенства
1. MaillotDinamarca.svg Друмска трка
1. MaillotDinamarca.svg Хронометар
1. ГП Хернинг
2. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
3. Bronze medal blank.svg Светско хронометарско првенство под 23 години
5. Национално хронометарско првенство
8. Хроно Шампеноа
2014
3. Краен пласман Трка Дубаи
2015
6. Краен пласман Трка околу Алберта
1. Етапа 5
9. Велотон Берлин
2016
3. Национално друмско првенство
2017
1. MaillotCyan.PNG Планински пласман Тур де Свис
3. Дварс дор Вест-Вландерен
2018
1. Етапа 1 Хералд Сан Тур

Велодромски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2011
2. Silver medal blank.svg Европско првенство - екипна потера
2012
1. Gold medal olympic.svg Олимписки омниум
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство - омниум
2013
Светски првенства
2. Silver medal blank.svg Омниум
3. Bronze medal blank.svg Екипна потера
2014
2. Silver medal blank.svg Светско првенство - екипна потера
2015
2. Silver medal blank.svg Европско првенство - омниум
2016
Олимписки игри
3. Bronze medal olympic.svg Екипна потера
3. Bronze medal olympic.svg Омниум
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство - екипна потера

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 rider roster and first races confirmed“. Аква Блу Спорт. Aqua Blue Sport Limited. 1 јануари 2018. Посетено на 5 јануари 2018.
  2. „Lasse Norman Hansen of Denmark wins inaugural omnium title at London Olympics“. The Washington Post. The Washington Post Company. 5 август 2012. Посетено на 5 август 2012.
  3. „Lasse Norman Hansen wins gold“. ESPN.com. ESPN Inc. 5 август 2012. Посетено на 14 август 2014.
  4. Шејн Стоукс (31 мај 2013). „Lasse Norman Hansen identifies top worlds performance as goal prior to turning pro with Garmin-Sharp“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 17 јуни 2013.
  5. Матје Боден (24 септември 2013). „Garmin set for dramatic overhaul in 2014“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Посетено на 6 ноември 2013.
  6. „Olympic omnium champion Hansen signs with Garmin Sharp“. Cyclingnews.com. Future plc. 29 мај 2013. Посетено на 17 август 2013.
  7. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди и достигнувања
Претходник
Џанет Отесен
Дански спортист на годината
2012
Наследник
Маја Јагер