Прејди на содржината

Лахлан Мортон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лахлан Мортон
Мортон на Тур де л’Ен 2014
Лични податоци
Цело имеЛахлан Дејвид Мортон
ПрекарЛахи
Роден2 јануари 1992(1992-01-02)(32 г.)
Порт Мекгвари, Нов Јужен Велс, Австралија Австралија
Висина1,80 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2010
2011

2012
Холовеско Партнерс
Чипотл-Гармин Дивилопмент Тим
Гармин-Шарп
Професионални клубови
2013–2014
2015-2016
2017-2018
2019-
Гармин-Шарп
Џели Бели-Максис
Тим Дименжн Дата
ЕФ Едукејшн Фирст
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Јута (2016)
Последна промена
26 октомври 2022

Лахлан Дејвид Мортон (англиски: Lachlan David Morton; р. 2 јануари 1992) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Мортон ги поминал сезоните 2011 и 2012 во развојната екипа на Гармин-Шарп, Чипотл-Фирст Солар Дивилопмент Тим.[2][3]

По успешната сезона 2016 во која освоил етапа и крајните победа на Трка Џила и на Трката околу Јута, во септември 2016 година Тим Дименжн Дата потврдиле дека ќе им се приклучи за 2017 година. Потегот го споил со поранешниот колега од Гармин, Бен Кинг.[4] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[5] Во октомври 2020 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2020.[6]

Трки на ултра далечини[уреди | уреди извор]

Мортон учествувал во бројни настани и предизвици во ултра далечини. Во 2014 година го заокружил возењето од 2.500 километри од Порт Меквари до Улуру со неговиот брат Ангус Мортон. Браќата направиле документарен филм околу возењето со наслов „Thereabouts“.[7][8][9] Во 2015 година, „Thereabouts Reprise“ бил објавен за возењето од 600 милји низ Колорадо, кое Мортон го завршил со неговиот брат и професионалните велосипедисти Тејлор Фини и Камерон Вурф.[10] Во 2017 година, браќата Мортон објавиле трет документарец насловен „Thereabouts Colombia“ за велосипедизмот во Колумбија.[11][12]

Во 2019 година, Мортон учествувал на велокрос-трките Дирти Канза, Лидвил 100, ГБДуро и Три Врва како дел од алтернативниот календар со неговата екипа.[13][14] Тој бил го завршил ГБДуро 2019, предизвик од 2.000 километри во Обединетото Кралство.[15] Во мај 2020 година поставил нов рекорд од 11 часа и 14 минути за 142 милји на патеката Кокопели во САД.[16] Во септември 2020 година го освоил Бадландс, трка од 700 километри низ Пиринејскиот Полуостров.[17]

Еверестинг[уреди | уреди извор]

Мортон поставил светски рекорд за еверестинг, завршувајќи го подвигот за 7:29:57 на 20 јуни 2020 година. Подвигот собрал значаен публицитет, бидејќи Мортон го направил обидот само неколку дена претходно откако бил дисквалификуван од Хелс 500, кои изјавиле дека не го достигнал прагот за да се брои како еверестинг.[18][19][20][21] Оттогаш, Алберто Контадор и три други возачи го надминале времето на Мортон.[22]

Алт Тур 2021[уреди | уреди извор]

Во 2021 година, Мортон го завршил „Алт Тур“, возејќи ја целата рута на Тур де Франс 2021, вклучувајќи ги трансферите во чест на World Bicycle Relief. Започнал во Бретања истиот ден како регуларниот Тур, но направил водство во однос на главната група возејќи по 12 часа на ден. По 5.510 километри и 16 дена, го завршил возењето во Париз околу 5 дена пред главната група на Тур.[23]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
5. Национално јуниорско хронометарско првенство
2010
1. Краен пласман Тур де л’Абитиби
1. Етапа 3 (ITT)
1. Етапа 6
7. Краен пласман Трка околу Јута
2011
2. Краен пласман Класик Каскад
3. Краен пласман Трка Џила
6. Краен пласман Тур де Лангкави
7. Краен пласман Џиро до Интериор де Саун Пауло
2012
6. Краен пласман Тур де ла Гваделуп
1. Пласман за млад возач
8. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2013
Трка околу Јута
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 3
5. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
1. Пласман за млад возач
2015
1. Маунт Еванс Хил Клајмб
5. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
9. Краен пласман Тур де Бос
10. Краен пласман Трка околу Јута
2016
1. Краен пласман Трка околу Јута
1. Етапа 3
1. Етапа 7
1. Краен пласман Трка Џила
1. Етапа 1
1. Етапа 4 Тур де Хокаидо
4. Краен пласман Тур де Бос
2017
7. Краен пласман Трка околу Калифорнија
1. Пласман за млад возач
8. Краен пласман Трка околу Оман
2019
1. ГБДуро
1. Етапа 5 Трка околу Јута
3. Лидвил Трејл 100 МТБ
4. Дирти Канза 200
2021
1. Телурајд 100 МТБ
2. Лидвил Трејл 100 МТБ

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2017 2018 2019 2020
Џиро 111
Тур
Вуелта 90

— = не учествувал; СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „EF Education - Nippo“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
 2. „Lachlan Morton Interview: Big name to watch“. VeloNation. VeloNation LLC. 16 декември 2012. Посетено на 3 март 2013.
 3. „Morton signs with Garmin-Sharp“. SBS One. Special Broadcasting Service. 23 ноември 2012. Архивирано од изворникот на 2015-04-07. Посетено на 14 август 2014.
 4. О’Ши, Садб (29 септември 2016). „King, Thwaites and Morton join Dimension Data for 2017“. cyclingnews.com. Посетено на 29 септември 2016.
 5. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
 6. „103rd Giro d'Italia: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 2 October 2020.
 7. „Thereabouts“. CyclingTips. April 2014. Архивирано од изворникот на 2022-10-26. Посетено на 2 October 2020.
 8. „Thereabouts – the doco“. CyclingTips. 17 August 2014. Архивирано од изворникот на 2022-10-26. Посетено на 2 October 2020.
 9. „Thereabout (2014)“. IMDb. Посетено на 2 October 2020.
 10. „Thereabouts Reprise (2015)“. IMDb. Посетено на 2 October 2020.
 11. „Thereabouts 3: Discovering Colombia“. CyclingTips. 30 January 2017. Архивирано од изворникот на 2022-10-26. Посетено на 2 October 2020.
 12. „Thereabouts Colombia (2017)“. IMDb. Посетено на 2 October 2020.
 13. „Lachlan Morton - EF Pro Cycling“. Посетено на 2 October 2020.
 14. „No Borders - EF Pro Cycling“. Архивирано од изворникот на 2022-01-22. Посетено на 2 October 2020.
 15. „Lachlan Morton wins unassisted 2,000km Land's End to John O'Groats endurance race“. Cycling Weekly. 29 June 2019. Посетено на 2 October 2020.
 16. „Lachlan Morton smashes Kokopelli Trail record“. Cycling News. 31 May 2020. Посетено на 2 October 2020.
 17. „Lachlan Morton Wins Badlands 2020 in Just Over 43 hours“. BIKEPACKING.com. 8 September 2020. Посетено на 2 October 2020.
 18. „Morning Ride“. Strava.com. Посетено на 21 June 2020.
 19. „We never intended for there to be Everesting records...“. Instagram.com. Hells 500. Архивирано од изворникот на 24 December 2021. Посетено на 21 June 2020.
 20. „Everesting Hall of Fame - Lachlan Morton“. everesting.cc. Посетено на 15 June 2020.
 21. „Everest (apparently there's some data lag with the elevation, I'll leave that to the experts) 42 laps of rist was hell“. Strava.com. Посетено на 15 June 2020.
 22. „Alberto Contador breaks Everesting record with time of 7:27:20“. cyclingtips.com.
 23. „Lachlan Morton has finished his Alt Tour five days early“. CyclingTips (англиски). 2021-07-13. Посетено на 2021-07-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]