Морено Хофланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Морено Хофланд
Хофланд на Три дена Западна Фландрија 2011
Лични податоци
Цело имеМорено Хофланд
Роден31 август 1991(1991-08-31)(32 г.)
Розендал,  Холандија
Висина1,79 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2010–2012 Рабобанк Континентал Тим
Професионални клубови
2013–2016
2017-2018
2019-
Бланко Про Сајклинг
Лото-Судал
ЕФ Едукејшн Фирст
Последна промена
9 февруари 2019

Морено Хофланд (холандски: Moreno Hofland; р. 31 август 1991) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1]

Во мај 2015 година, Холанд ја добил својата прва победа во сезоната во масовен спринт на втората етапа на Тур де Јоркшир.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Етапа 1 Тур де л’Авенир
Крајц Брајц
1. Етапа 2
1. Етапа 4
2012
1. Национално друмско првенство под 23 години
1. Етапа 2 Тур де л’Авенир
1. Етапа 4 Крајц Брајц
2013
1. Краен пласман Трка околу Хајнан
1. Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 6
1. Етапа 8
2014
1. Класик Волта Лимбург
1. Етапа Вуелта а Андалусија
1. Етапа 2 Париз-Ница
1. Етапа 1 Трка околу Хајнан
1. Етапа 1 Трка околу Јута
2. Курне-Брисел-Курне
2015
1. Етапа 2 Тур де Јоркшир
3. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
1. Етапа 3
9. Класик РајдЛондон-Сари
2016
3. Национале Слејтингспрејс
2017
1. Класик Фамен Арден
3. Европско друмско првенство
3. Класик Арнем-Венендал
4. Класик Про Такс
2018
8. Трка за сеќавање на Големата војна
9. Класик Хандзаме

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017
Џиро 136 СО 139
Тур
Вуелта СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EF Education First Pro Cycling“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2019. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. Емил Акселгард (2 мај 2015). „Hofland opens the LottoNL account in Yorkshire sprint“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 2 мај 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]