Рубен Гереиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рубен Гереиро
Гереиро на Трката околу Фландрија за млади во 2015 година
Лични податоци
Цело имеРубен Антонио Алмеида Гереиро
Роден6 јули 1994 (1994-07-06) (27 г.)
 Португалија
Висина1,78 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКатјуша-Алпесин
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2015–2016
2017–2018
2019-
Хагенс Берман Аксеон
Трек-Сегафредо
Катјуша-Алпесин
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotPortugal.PNG Национален друмски првак (2017)
Последна промена
22 февруари 2019

Рубен Антонио Алмеида Гереиро (португалски: Rúben António Almeida Guerreiro; р. 6 јули 1994) — португалски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша-Алпесин.[1]

Во август 2016 година, Трек-Сегафредо објавила дека потпишале договор со Гереиро до 2018 година.[2] Се приклучил на Катјуша-Алпесин за сезоната 2019 со едногодишен договор.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2014
1. Краен пласман Волта а Португал до Футуро
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
2015
1. Краен пласман ГП Либерти Сегурос
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 2
10. Краен пласман Тур де Бос
2016
1. MaillotPortugal.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. ГП Палио дел Речото
2017
1. MaillotPortugal.PNG Национално друмско првенство
6. Класик Бретања
9. Краен пласман Трка околу Белгија
2018
4. Краен пласман Хералд Сан Тур
5. Класик Бретања
5. ГП Импанис-Ван Петегем
6. Краен пласман Трка околу Турција
9. Краен пласман Тур Даун Андер
10. Трка на Фјордови
2019
8. Краен пласман Тур Даун Андер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Katusha-Alpecin announce reduced 24-rider roster for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 20 ноември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
  2. „Trek-Segafredo confirm signing of Mads Pedersen“. cyclingnews.com. 8 август 2016. Посетено на 8 август 2016.
  3. „Katusha-Alpecin sign Guerreiro for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 31 август 2018. Посетено на 4 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]