Тур Даун Андер 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тур Даун Андер 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание21. Тур Даун Андер
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2019 2.UWT
Етапи6
Датуми15 – 20 јануари 2019
Растојание857,8 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеАделаида
ОдредиштеВилунга Хил
Екипи19
Возачи на почеток133
Возачи на крај129
Добитници на наградите
ПобедникRSA Дарил Импи[1] (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Ричи Порт (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Ваут Пулс (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиAUS Џејсон Леа (УниСА-Австралија) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиNZL Патрик Бевин (ССС Тим) Wikidata-logo S.svg
МладинскиAUS Крис Хамилтон (Sunweb) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUAE ОАЕ Емирати Wikidata-logo S.svg
◀ 2018
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур Даун Андер 2019 — 21. издание на велосипедската етапна трка Тур Даун Андер, која се одржала помеѓу 15 и 20 јануари како прв настан во сезоната на Светската турнеја.[2][3]

По прв пат во историјата на трката,[4] минатогодишен победник успеал да ја одбрани својата титула, како што успеал возачот на Мичелтон-Скот, Дарил Импи од Јужна Африка, кој ја освоил трката последниот ден. Импи доцнел зад Новозеланѓанецот Патрик Бевин (ССС Тим) седум секунди на етапата, но Бевин изгубил скоро шест минути поради здобиените повреди од падот претходниот ден.[5] Иако Импи завршил трет на етапата зад Австралиецот Ричи Порт од Трек-Сегафредо – кој ја освоил етапата на Вилунга шеста година по ред[6] – и возачот на Тим Скај, Ваут Пулс од Холандија, Импи го освоил генералниот пласман и водечката маичка со тринаесет секунди од Порт,[7] додека Пулс доцнел уште четири секунди (поради бонус секунди на целта) за трето место.

И покрај тоа што не ја освоил трката, Бевин ја освоил сината маичка за спринтерскиот пласман.[8] Во другите пласмани на трката, возачот на УниСА-Австралија, Џејсон Леа го предводел планинскиот пласман од почетокот до крајот,[9] додека Крис Хамилтон, исто така од Австралија, ја освоил белата маичка во пласманот за млад возач за Тим Санвеб,[10] завршувајќи на шестото место на крајот, откако маичката го менувала предводникот секој ден на трката. Екипниот пласман го освоиле ОАЕ Тим Емирати, кои воделе во пласманот од почетокот, остварувајќи една етапна победа – победа на Јаспер Филипсен, кој го имал својот прв настап со екипата.[11]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур Даун Андер е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[12] Екипата на Универзитетот на Јужна Австралија добила специјална покана за учество на трката и со тоа била заокружена главната група од 19 екипи.[13] Секоја екипа имала право на седум возачи, со што имало вкупно 133 учесници.[14]

Помеѓу учесниците имало шестмина претходни победници, двајца од нив – Камерон Мајер и бранителот на титулата Дарил Импи – настапувале за екипата Мичелтон-Скот.[15] Други претходни победници биле: Луис Леон Санчес (Астана), возачот на Бахреин-Мерида, Роан Денис, Том-Јелте Слагтер од Тим Дименжн Дата и возачот на Трек-Сегафредо, Ричи Порт.[14]

Покрај Мајер и Импи, во Мичелтон-Скот бил Метју Хејман, кој објавил во септември 2018 година дека ќе се повлече од професионалните трки по Тур Даун Андер 2019.[16]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA AG2R La Mondiale
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. GER Бора-хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. BEL Декојнинк-Квик Степ
 7. RSA Дименжн Дата
 8. USA EF Education First
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. NED Џамбо-Висма
 11. SUI Катјуша-Алпесин
 12. BEL Лото-Судал
 13. AUS Мичелтон-Скот
 14. ESP Мовистар
 15. GBR Тим Скај
 16. GER Sunweb
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Национална екипа
 1. AUS УниСА-Австралија
Wikidata-logo S.svg

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата за Тур Даун Андер 2019 била објавена на почетокот на август 2018 година и била сконцентрирана околу градот Аделаида во Јужна Австралија. Имало шест друмски етапи, без хронометри,[17] а трката ќе заврши со искачување на Вилунга по прв пат.[17] Два дена пред почетокот на трката, имало критериум, Пиплс Чојс Класик, кој се одржал во паркот Римил и бил наменет за спринтерите.[18] Бил освоен од Кејлеб Јуан (Лото-Судал) во спринтерска завршница.[19][20]

По Пиплс Чојс Класик било објавено дека втората етапа ќе биде скратена поради најавените високи температури.[21] Првично најавена за 149 километри,[22] етапата била скратена на 122,1 километар; дел од рутата помеѓу Маунт Плисант и Спрингтон преку Вилијамстаун била пренасочена.[23] Следното утро била направена за завршницата на воведната етапа во Порт Аделаида, откако завршниот круг од 3,4 километри бил отстранет поради најавениот силен ветар.[24]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg15 јануариНорт Аделејд – Порт Аделејд
рамна етапа
129ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svgITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg16 јануариНорвуд – Ангастон
рамна етапа
122,1NZL Патрик Бевин Wikidata-logo S.svgNZL Патрик Бевин Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg17 јануариЛобетал – Урадла
ридеста етапа
146,2SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgNZL Патрик Бевин Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg18 јануариАнли – Ателстон
среднопланинска етапа
129,2RSA Дарил Импи Wikidata-logo S.svgNZL Патрик Бевин Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg19 јануариГленелг – Страталбин
рамна етапа
149,5BEL Јаспер Филипсен Wikidata-logo S.svgNZL Патрик Бевин Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg20 јануариМекларен Вал – Вилунга Хил
среднопланинска етапа
151,5AUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svgRSA Дарил Импи Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ3ч 19' 47
2. GER Макс Валшајд Sunweb+ 0
3. ITA Јакуб Маречко ССС Тим+ 0
4. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
5. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
6. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
7. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 0
8. SVK Петер Саган Бора-хансгрое+ 0
9. NED Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
10. NOR Даниел Хуелгор Групама-ФДЖ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани портокалова маичка за предводникот во генералниот пласмансина маичка за предводникот на бодовниот пласманДекојнинк-Квик Степ3ч 19' 37
2. GER Макс Валшајд Sunweb+ 4
3. NZL Патрик Бевин ССС Тим+ 5
4. AUS Мајкл Сторер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачSunweb+ 5
5. ITA Јакуб Маречко ССС Тим+ 6
6. AUS Џејсон Леа сина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманУниСА-Австралија+ 8
7. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 10
8. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 10
9. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 10
10. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NZL Патрик Бевин ССС Тим3ч 14' 31
2. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3. SVK Петер Саган Бора-хансгрое+ 0
4. NED Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
5. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
6. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
7. ITA Елија Вивијани портокалова маичка за предводникот во генералниот пласмансина маичка за предводникот на бодовниот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 0
8. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 0
9. USA Кил Рајнен Трек-Сегафредо+ 0
10. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NZL Патрик Бевин портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманССС Тим6ч 34' 03
2. ITA Елија Вивијани сина маичка за предводникот на бодовниот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 5
3. AUS Кејлеб Јуан бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото-Судал+ 9
4. GER Макс Валшајд Sunweb+ 9
5. KAZ Артјом Захаров Астана+ 9
6. AUS Џејсон Леа сина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманУниСА-Австралија+ 10
7. AUS Мајкл Сторер Sunweb+ 10
8. SVK Петер Саган Бора-хансгрое+ 10
9. ITA Јакуб Маречко ССС Тим+ 10
10. ESP Хајме Кастрилјо Мовистар+ 12
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-хансгрое3ч 46' 06
2. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 0
3. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
4. NED Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
5. NZL Патрик Бевин портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманССС Тим+ 0
6. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 0
7. POR Рубен Гереиро Катјуша-Алпесин+ 0
8. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 0
9. AUS Крис Хамилтон Sunweb+ 0
10. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NZL Патрик Бевин портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманССС Тим10ч 20' 09
2. SVK Петер Саган сина маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-хансгрое+ 1
3. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 9
4. AUS Мајкл Сторер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачSunweb+ 10
5. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 11
6. NED Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 15
7. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 15
8. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 15
9. AUS Крис Хамилтон Sunweb+ 15
10. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот3ч 03' 27
2. NZL Патрик Бевин портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманССС Тим+ 0
3. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 0
4. POR Рубен Гереиро Катјуша-Алпесин+ 0
5. ESP Рубен Фернандес Мовистар+ 0
6. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 0
7. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
8. CAN Мајкл Вудс EF Education First+ 0
9. AUS Крис Хамилтон Sunweb+ 0
10. NED Дилан ван Барле Тим Скај+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NZL Патрик Бевин портокалова маичка за предводникот во генералниот пласмансина маичка за предводникот на бодовниот пласманССС Тим13ч 23' 30
2. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 7
3. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 11
4. AUS Крис Хамилтон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачSunweb+ 21
5. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 21
6. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 21
7. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 21
8. POR Рубен Гереиро Катјуша-Алпесин+ 21
9. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 21
10. CAN Мајкл Вудс EF Education First+ 21
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати3ч 37' 00
2. SVK Петер Саган Бора-хансгрое+ 0
3. NED Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
4. BEL Јенс Дебишер Катјуша-Алпесин+ 0
5. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
6. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
7. NED Сес Бол Sunweb+ 0
8. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
9. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 0
10. ITA Давиде Балерини Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NZL Патрик Бевин портокалова маичка за предводникот во генералниот пласмансина маичка за предводникот на бодовниот пласманССС Тим17ч 00' 25
2. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 7
3. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 16
4. RSA Рајан Гибонс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачДименжн Дата+ 26
5. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 26
6. POR Рубен Гереиро Катјуша-Алпесин+ 26
7. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 26
8. AUS Крис Хамилтон Sunweb+ 26
9. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 26
10. CAN Мајкл Вудс EF Education First+ 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо3ч 30' 14
2. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 0
3. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
4. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 3
5. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 6
6. AUS Крис Хамилтон Sunweb+ 10
7. CAN Мајкл Вудс EF Education First+ 15
8. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 17
9. NED Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 17
10. BEL Дрис Девенинс Декојнинк-Квик Степ+ 17
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[25]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. RSA Дарил Импи портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот20ч 30' 42
2. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 13
3. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 17
4. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 19
5. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 26
6. AUS Крис Хамилтон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачSunweb+ 33
7. CAN Мајкл Вудс EF Education First+ 38
8. POR Рубен Гереиро Катјуша-Алпесин+ 40
9. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 40
10. BEL Дрис Девенинс Декојнинк-Квик Степ+ 40
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур Даун Андер 2019 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ќе ја добие охра маичката.[26] Овој пласман се сметал за најважен на Тур Даун Андер 2019 и победникот на овој пласман се смета за победник на трката.

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со сина маичка,[26] промена од зелена боја во 2018 година. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 15 места на некоја етапа. За победа на етапа, возачот заработувал 15 бода, кои се намалуваат за еден бод сè до еден бод за 15. место. Бодови за пласманот исто така можеле да се добијат и на средните спринтови на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нудат бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала точкастата маичка.[26] Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања.

Четвртата маичка ја претставува пласманот за млад возач, обележан со белата маичка.[26] Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите кои се родени на и по 1 јануари 1993 година можеле да учествуваат во пласманот. Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно; водечка екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време. Дополнително, постоела награда за борбеност која се доделувала по етапата на возачот кој од страна на жири се сметал за „најборбен“. Победникот на наградата наредната етапа го носел црвениот број.[26]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey orange.svg
Планински пласман
Jersey blackdots.png
Спринтерски пласман
Jersey blue.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Најборбен возач
Jersey red number.svg
Екипен пласман
1[27] Елија Вивијани Елија Вивијани Џејсон Леа Елија Вивијани Мајкл Сторер Патрик Бевин ОАЕ Тим Емирати
2[28] Патрик Бевин Патрик Бевин Кејлеб Јуан Матје Ладању
3[29] Петер Саган Петер Саган Мајкл Сторер Мануеле Боаро
4[30] Дарил Импи Патрик Бевин Крис Хамилтон Томас де Гент
5[31] Јаспер Филипсен Рајан Гибонс Матје Ладању
6[32] Ричи Порт Дарил Импи Крис Хамилтон Дани ван Попел
На крај[32] Дарил Импи[7] Џејсон Леа[9] Патрик Бевин[8] Крис Хамилтон[10] нема награда ОАЕ Тим Емирати[32]

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgПочетен состав
Мичелтон-Скот
MTS
Бр.ВозачМесто
1RSA Дарил Импи1.
2AUS Лук Дарбриџ78.
3AUS Александер Едмондсон64.
4AUS Лукас Хамилтон84.
5AUS Метју Хејман65.
6AUS Мајкл Хепберн19.
7AUS Камерон Мајер34.
Бора-хансгрое
BOH
Бр.ВозачМесто
11SVK Петер Саган55.
12POL Мачеј Боднар97.
13ITA Оскар Гато123.
14AUS Џеј Мекарти33.
15AUT Грегор Милбергер21.
16ITA Даниел Ос52.
17AUT Лукас Пестлбергер127.
Трек-Сегафредо
TFS
Бр.ВозачМесто
21AUS Ричи Порт2.
22AUS Вил Кларк 96.
23NED Кун де Корт106.
24COL Харлинсон Пантано51.
25IRL Рајан Мулен66.
26USA Кил Рајнен126.
27USA Питер Стетина50.
Лото-Судал
LTS
Бр.ВозачМесто
31AUS Кејлеб Јуан95.
32GBR Адам Блајт113.
33POL Томаш Марчињски54.
34NOR Карл Фредрик Хаген36.
35AUS Адам Хансен75.
36GER Роџер Клуге110.
37BEL Томас де Гент74.
ОАЕ Емирати
UAD
Бр.ВозачМесто
41NOR Свен Ерик Бистрем53.
42AUS Рори Сатерленд111.
43POR Иво Оливеира88.
44BEL Јаспер Филипсен77.
45SLO Тадеј Погачар13.
46SLO Јан Поланц15.
47ITA Диего Улиси9.
Дименжн Дата
TDD
Бр.ВозачМесто
51DEN Михаел Валгрен37.
52DEN Ларс Бак40.
53RSA Николас Дламини100.
54RSA Рајан Гибонс 11.
55AUS Бен О’Конор20.
56GBR Скот Дејвис59.
57NED Том-Јелте Слагтер17.
Бахреин-Мерида
TBM
Бр.ВозачМесто
61ITA Доменико Поцовиво14.
62GER Фил Баухаус94.
63AUS Роан Денис5.
64AUS Хајнрих Хауслер49.
65AUT Херман Пернштајнер27.
66JPN Јукија Араширо39.
67GER Марсел Зиберг122.
EF Education First
EF1
Бр.ВозачМесто
71CAN Мајкл Вудс 7.
72AUS Мичел Докер93.
73GBR Даниел МеклејНЗ-6
74AUS Лахлан Мортон82.
75NZL Томас Скали86.
76AUS Џејмс Вилан46.
77ITA Алберто Бетиол76.
Sunweb
SUN
Бр.ВозачМесто
81NED Сес Бол109.
82GER Јоханес Фрелингер79.
83AUS Крис Хамилтон 6.
84AUS Џеј Хиндли18.
85GER Макс КантерНЗ-3
86AUS Мајкл Сторер28.
87GER Макс Валшајд120.
AG2R La Mondiale
ALM
Бр.ВозачМесто
91FRA Пјер Латур32.
92LTU Гедиминас Багдонас116.
93FRA Клеман Шеврје72.
94FRA Беноа Конфруа124.
95GER Нико Денц115.
96FRA Ибер Дипон47.
97FRA Нан Петер81.
Астана
AST
Бр.ВозачМесто
101ITA Давиде Балерини83.
102ITA Мануеле Боаро92.
103BEL Лауренс де Вресе102.
104KAZ Данил Фоминих85.
105KAZ Евгениј Гидич63.
106KAZ Артјом Захаров103.
107ESP Луис Леон Санчес4.
Катјуша-Алпесин
TKA
Бр.ВозачМесто
111GBR Алекс Даусет128.
112BEL Јенс Дебишер118.
113POR Рубен Гереиро8.
114AUS Нејтан Хас125.
115AUT Марко Халер61.
116RUS Вјачеслав Кузнецов 38.
117RUS Дмитриј Страхов57.
Групама-ФДЖ
GFC
Бр.ВозачМесто
121AUS Мајлс Скотсон43.
122NOR Даниел Хуелгор90.
123FRA Матје Ладању70.
124SWE Тобијас Лудвигсон23.
125SUI Стив Морабито25.
126SUI Килијан Франкини69.
127FRA Лео Вансан80.
Мовистар
MOV
Бр.ВозачМесто
131ESP Ектор Каретеро45.
132ESP Хајме КастрилјоНЗ-6
133ESP Рубен Фернандес 60.
134ESP Љуис Мас24.
135ESP Едуард Прадес22.
136GER Јаша Зитерлин56.
137ESP Рафаел Валс42.
Декојнинк-Квик Степ
DQT
Бр.ВозачМесто
141ITA Елија Вивијани119.
142ITA Фабио Сабатини104.
143DEN Михаел Меркев101.
144DEN Микел Фрелих ХонореNP-5
145BEL Дрис Девенинс10.
146GBR Џејмс Нокс 48.
147FRA Реми Кавања29.
Џамбо-Висма
TJV
Бр.ВозачМесто
151NZL Џорџ Бенет 12.
152NED Роберт Гесинк31.
153NED Ленард Хофстеде35.
154NED Берт-Јан Линдеман108.
155NED Том Лезер71.
156NED Дани ван Попел68.
157BEL Мартен Винантс91.
Тим Скај
SKY
Бр.ВозачМесто
161GBR Овен Дул99.
162FRA Кени Елисонд44.
163NOR Кристофер Халворсен117.
164GER Кристијан Кнес87.
165NED Ваут Пулс3.
166GBR Лук Роу89.
167NED Дилан ван Барле16.
ССС Тим
CPT
Бр.ВозачМесто
171NZL Патрик Бевин41.
172ESP Виктор де ла Парте67.
173ITA Јакуб Маречко114.
174POL Лукаш Овсјан98.
175USA Џои Роскопф62.
176ESP Франсиско Вентосо112.
177POL Шимон Сајнок129.
УниСА-Австралија
UNA
Бр.ВозачМесто
181AUS Крис Харпер26.
182AUS Дилан Сандерленд30.
183AUS Ајден Туви73.
184AUS Џејсон Леа107.
185AUS Нил ван дер Плуг121.
186AUS Мајкл Потер105.
187AUS Николас Вајт58.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (fr) Tour Down Under : Richie Porte remporte l'étape reine, Daryl Impey le classement final, lequipe.fr, 20 јануари 2019.
 2. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. конс. 23 октомври 2018. 
 3. „2019 Santos Tour Down Under Dates Announced“. Tour Down Under. конс. 23 октомври 2018. 
 4. Бејкон, Елис. „Impey takes his second Tour Down Under title in a row“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 20 јануари 2019 (посет. 20 јануари 2019 г).
 5. Бејкон, Елис. „Crowdpleaser Bevin vows to return to Tour Down Under“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 20 јануари 2019 (посет. 20 јануари 2019 г).
 6. Бенсон, Даниел. „Impey wins the 2019 Tour Down Under as Porte takes Willunga“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 20 јануари 2019 (посет. 20 јануари 2019 г).
 7. 7,0 7,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Final GC.
 8. 8,0 8,1 „Sprint Classification Stage 6“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 20 јануари 2019. конс. 20 јануари 2019. 
 9. 9,0 9,1 „KOM Classification Stage 6“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 20 јануари 2019. конс. 20 јануари 2019. 
 10. 10,0 10,1 „Best Young Rider Classification Stage 6“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 20 јануари 2019. конс. 20 јануари 2019. 
 11. Еванс, Џош. „Philipsen left with mixed feelings after first WorldTour victory“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 19 јануари 2019 (посет. 20 јануари 2019 г).
 12. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 13. Cycling Australia announce UniSA squad for Tour Down Under“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 12 декември 2018 (посет. 14 јануари 2019 г).
 14. 14,0 14,1 Tour Down Under 2019 start list“, „Cycling Weekly“, TI Media, 7 јануари 2019 (посет. 14 јануари 2019 г).
 15. Defending champion Impey leads Mitchelton-Scott at Tour Down Under“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 8 јануари 2019 (посет. 14 јануари 2019 г).
 16. Hayman to retire after Tour Down Under in January“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 18 септември 2018 (посет. 20 јануари 2019 г).
 17. 17,0 17,1 2018 Tour Down Under race route revealed“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 1 август 2018 (посет. 14 јануари 2019 г).
 18. 2019 Tour Down Under - People's Classic preview“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 30 декември 2018 (посет. 14 јануари 2019 г).
 19. Бенсон, Даниел. „Caleb Ewan wins Down Under Classic“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 13 јануари 2019 (посет. 14 јануари 2019 г).
 20. „Results: Down Under Classic“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 13 јануари 2019. конс. 14 јануари 2019. 
 21. Novatech Stage 2 shortened“, „Тур Даун Андер“, Events South Australia, 13 јануари 2019 (посет. 14 јануари 2019 г).
 22. Тавернер, Стјуарт. „Tour Down Under stage shake-up“, „Barossa and Light Herald“, Fairfax Media, 1 август 2018 (посет. 14 јануари 2019 г).
 23. „Novatech Stage 2“. Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот на 14 јануари 2019. конс. 14 јануари 2019. 
 24. Strong winds lead Tour Down Under to shorten stage 1“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 13 јануари 2019 (посет. 14 јануари 2019 г).
 25. „Тур Даун Андер 2019“. ProCycling. 
 26. 26,0 26,1 26,2 26,3 26,4 Winner Categories“, „Tour Down Under“, Events South Australia (посет. 14 јануари 2019 г).
 27. „Ziptrak - Stage 1 Results“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 15 јануари 2019. конс. 15 January 2019. 
 28. „Stage 2 Results“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 16 јануари 2019. конс. 16 јануари 2019. 
 29. „Stage 3 Results“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 17 јануари 2019. конс. 17 јануари 2019. 
 30. „Stage 4 Results“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 18 јануари 2019. конс. 19 јануари 2019. 
 31. „Stage 5 Results“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 19 јануари 2019. конс. 19 јануари 2019. 
 32. 32,0 32,1 32,2 „Stage 6 Results“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 20 јануари 2019. конс. 20 јануари 2019. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]