Милано-Санремо 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милано-Санремо 2019 Cycling (road) pictogram.svg
2019 Milan-Sanremo.jpg
Детали за трката
Издание110. Милано-Санремо
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум23 март 2019
Растојание291 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеМилано
ОдредиштеСанремо
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај168
Просечна брзина43,62 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникFRA Жилијан Алафилип (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Оливер Насен (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Милано-Санремо 2019 — 110. издание на велосипедската еднодневна трка Милано-Санремо, која се одржала на 23 март како осми настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена во спринт од Жилијан Алафилип, пред Оливер Насен и победникот на трката од 2017 година, Михал Квјатковски.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Милано-Санремо е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. BEL Декојнинк-Квик Степ
 7. RSA Дименжн Дата
 8. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. NED Џамбо-Висма
 11. SUI Катјуша-Алпесин
 12. BEL Лото-Судал
 13. AUS Мичелтон-Скот
 14. ESP Мовистар
 15. GBR Инеос
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. ITA Андрони Џокатоли-Сидермек
 2. ITA Бардијани ЦСФ
 3. FRA Кофидис
 4. FRA Директ Енержи
 5. ISR Израелска велосипедска академија
 6. ITA Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ
 7. USA Ново Нордиск

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ6ч 40' 14
2. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
3. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
4. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
5. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 0
6. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
7. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 0
8. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 0
9. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
10. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
11. NED Том Димулен Санвеб+ 3
12. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 8
13. ITA Даниел Ос Бора-Хансгрое+ 24
14. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 27
15. DEN Магнус Корт Астана+ 27
16. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 27
17. AUT Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 27
18. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 27
19. ITA Давиде Балерини Астана+ 27
20. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 27
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Милано-Санремо 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]