Милано-Санремо 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милано-Санремо 2022
Детали за трката
Издание113. Милано-Санремо
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум19 март 2022
Растојание293 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеМилано
ОдредиштеСанремо
Екипи24
Возачи на почеток165
Возачи на крај159
Просечна брзина45,33 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Матеј Мохорич (Бахреин Викториус)
ВторопласиранFRA Антони Тиржис (ТоталЕнержи)
ТретопласиранNED Матје ван дер Пул (Алпесин-Феникс)
◀20212023▶
Документација

Милано-Санремо 2022 — 113. издание на велосипедската еднодневна трка Милано-Санремо, која се одржала на 19 март во северниот дел на Италија.[1][2][3] Првично требало да биде осми настан во Светската турнеја, но сепак бил шести настан по откажување на Тур Даун Андер и Големата океанска друмска трка „Кедел Еванс“.[4]

Во сличен потег на оној што му ја донел победата на Јаспер Стејвен во претходното издание, Матеј Мохорич нападнал на спустот на Поџо ди Санремо на само 5 километри до целта и сам стигнал до победата. Антони Тиржис, кој нападнал во последниот километар да се обиде да стигне до Мохорич, останал напред во групата и завршил втор, додека Матје ван дер Пул го освоил спринтот во групата за трето место.[5][6]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Милано-Санремо е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[7] Двете најдобри професионални екипи од сезоната 2021, Алпесин-Феникс и Аркеа-Самсик, биле автоматски поканети.[8][9] Следната најдобра професионална екипа од сезоната 2021, Тим ТоталЕнержи исто така добила автоматска покана, додека четири други професионални екипи биле специјално поканети.[10] Помеѓу овие екипи била Гаспром-РусВело, но на 1 март 2022 година, UCI ги повлекла лиценците за руските и белоруските екипи поради руската инвазија на Украина.[11]

На трката настапиле дваесет и четири екипи.[12] Од нив, Бора-Хансгрое и Лото-Судал, со шест возачи секоја, биле единствените екипи кои не настапиле со дозволениот состав од седум возачи.[13] Тим БајкЕксчејнџ-Џејко на крајот имала исто шест возачи поради еден возач што не ја започнал трката. Од вкупно 165 возачи на почетокот, 159 ја завршиле трката.[14]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (6)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[15][5]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Матеј Мохорич Бахреин Викториус6ч 27' 49
2. FRA Антони Тиржис ТоталЕнержи+ 2
3. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс+ 2
4. AUS Мајкл Метјус Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 2
5. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 2
6. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 2
7. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 2
8. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 2
9. SLO Јан Тратник Бахреин Викториус+ 5
10. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 11
11. ITA Винченцо Албанезе Еоло-Комета+ 11
12. ERI Бинијам Хирмај Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 11
13. ESP Алекс Аранбуру Мовистар+ 11
14. FRA Флоријан Сенешал Квик-Степ Алфа Винил+ 11
15. ITA Дамијано Карузо Бахреин Викториус+ 11
16. POL Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 11
17. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 11
18. ITA Џакомо Ницоло Израел-Премиер Тек+ 21
19. ITA Лоренцо Рота Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 21
20. FRA Квентин Пачер Групама-ФДЖ+ 21
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Milan–San Remo“. UCI. Архивирано од изворникот на 19 March 2022. Посетено на 19 March 2022.
 2. „The UCI has officially confirmed the dates for RCS Sport's 2022 racing calendar“. 2022 Milan–San Remo. RCS Sport. 1 October 2021. Посетено на 19 March 2022.
 3. „Milano-Sanremo, the road is marked!“. 2022 Milan–San Remo. RCS Sport. 17 March 2022. Посетено на 19 March 2022.
 4. Giuliani, Simone (29 September 2021). „Tour Down Under and Cadel Evans Race off early season calendar again in 2022“. CyclingNews. Future plc. Посетено на 19 March 2022.
 5. 5,0 5,1 Ostanek, Daniel (19 March 2022). „Matej Mohoric wins in late attack at Milan-San Remo“. CyclingNews. Future plc. Посетено на 19 March 2022.
 6. „Milan-San Remo: Matej Mohorič goes solo to stunning monument victory“. VeloNews. Outside Interactive, Inc. 19 March 2022. Посетено на 19 March 2022.
 7. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 8. Ostanek, Daniel (2 November 2021). „Alpecin-Fenix repeats as best ProTeam to earn 2022 WorldTour race invites“. CyclingNews. Future plc. Посетено на 11 January 2022.
 9. Fletcher, Patrick (10 December 2021). „Arkéa-Samsic delight in WorldTour access following Qhubeka NextHash demise“. CyclingNews. Future plc. Посетено на 19 February 2022.
 10. „2022 Milano-Sanremo: teams list announced“. 2021 Milan–San Remo. RCS Sport. 17 February 2022. Посетено на 18 March 2022.
 11. „The UCI takes strong measures in the face of the situation in Ukraine“. UCI. 1 March 2022. Посетено на 18 March 2022.
 12. „Teams selection and Partecipants [sic] of Milano Sanremo 2022“. 2022 Milan–San Remo. RCS Sport. Посетено на 19 March 2022.
 13. „Milano–San Remo 2022 Startlist“. 2022 Milan–San Remo. Tissot Timing. 18 March 2022. Посетено на 19 March 2022.
 14. „Milano–Sanremo - 1“. 2022 Milan–San Remo. Tissot Timing. 19 March 2022. Посетено на 19 March 2022.
 15. „Милано-Санремо 2022“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]