Марко Фрапорти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марко Фрапорти
Фрапорти на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело имеМарко Фрапорти
Роден30 март 1985 (1985-03-30) (37 г.)
Џавардо,  Италија
Висина1,79 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДрон Хопер-Андрони Џокатоли
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2008–2011
2012
2013-
ЦСФ Груп-Навигаре
Тим Идеја
Андрони Џокатоли-Венецуела
Последна промена
6 април 2018

Марко Фрапорти (италијански: Marco Frapporti; р. 30 март 1985) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Дрон Хопер-Андрони Џокатоли.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
3. Сиркуито дел Порто-Трофео Арведи
2006
6. Трофео Чита ди Бреша
2007
1. Џиро дел Канавезе
1. Пиколо Џиро ди Ломбардија
10. Копа Коли Бријантеи
2008
2. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
2009
7. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Гросето
1. Етапа 2
7. Гран Премио дела Коста Етруски
8. Хел ван хет Мергеланд
8. Краен пласман Трка околу Турција
2010
5. Гран Премио Бруно Бегели
10. Краен пласман Трка околу Британија
1. Етапа 5
2011
1. Етапа 1 Трка Бриксија
2012
6. Гран Премио дела Коста Етруски
6. Трофео Лаигвелја
6. Џиро ди Тоскана
7. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
2013
1. Етапа 4 Рут ду Суд
3. ГП Кантон Аргау
6. Џиро дел’Апенино
2016
2. Краен пласман Четири дена Динкерк
2017
2. Гран Премио ди Лугано

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 138 131 108 98
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажува; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fatta l'Androni Sidermec per il 2018: è Bisolti l'ultimo rinforzo“ [Androni Sidermec complete for 2018: Bisolti is the last reinforcement]. Cicloweb.it (италијански). Cicloweb. 28 ноември 2017. Посетено на 5 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]