Франческо Гаваци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Франческо Гаваци
Гаваци на Енеко Тур 2009.
Лични податоци
Цело име Франческо Гаваци
Прекар Гава
Роден 1 август 1984 (1984-08-01) (воз. 32 г.)
Морбењо, Италија
Висина 1,72 м
Маса 62 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Вилиер Триестина
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2007–2011
2012–2014
2015
Лампре-Фондитал
Астана
Саутист Про Сајклинг
Значајни победи
Гранд Тур
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2011)

Еднодневни трки и класици

Копа Агостони (2010)

Други

Тритико Ломбардо (2010)
Последна промена
4 јануари 2015

Франческо Гаваци (италијански: Francesco Gavazzi; р. 1 август 1984) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Вилиер Триестина. Во 2012 година, Гаваци учествувал на Трката околу Пекинг и ја освоил кралската етапа до Кинескиот Ѕид. Како дополнување на тешкотиите на етапата, квалитетот на воздухот бил сметан како „тешко загаден“ од локалните власти.[1] Гаваци го спречил нападот на возачот на Тим Скај Едвалд Боасон Хаген и ја освоил етапата.[2] Неговите постојани пласмани на другите етапи го сместиле на второто место во генералниот пласман зад Тони Мартин (Омега Парма-Квик Степ).[3] Меѓутоа, победата во Пекинг била единствената победа на Гаваци во текот на трите години во Астана[4] и во ноември 2014 година било објавено дека потпишал едногодишен договор со Вилиер Триестина за сезоната 2015.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
6. Трофео Банка Пополаре Пива
2006
1. Национално друмско првенство под 23 години
1. Џиро дела Тоскана
1. Етапа 4 Џиро д’Италија под 26 години
1. Трофео Униделта
1. Трофео Спортиви ди Брига
1. Џиро дел Канавезе - Трофео Спортиви Валпергезе
2. ГП Фолињано - Трофео АВИС
3. Европско друмско првенство под 23 години
4. Светско друмско првенство под 23 години
5. ГП Палио дел Речото
5. Трофео Алчиде де Гаспери
6. Копа дела Паче
7. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
8. Гран Премио Инда - Трофео Арас Фратини
2007
3. Јапонски куп
2008
5. Јапонски куп
5. Трка околу Полска
7. ГП Нобили Рубинетери
8. Меморијал Пантани
9. Меморијал Чимури
2009
4. Национално друмско првенство
5. Џиро ди Тоскана
10. Трка околу Полска
10. Енеко Тур
2010
1. Етапа 3 Трка околу Баскија
1. Копа Уго Агостони
2011
1. Етапа 18 Вуелта а Еспања
1. Етапа 5 Трка околу Баскија
Волта а Португал
1. Етапа 6
1. Етапа 10
2012
2. Краен пласман Трка околу Пекинг
1. Етапа 3
5. Трофео Лаиквелја
5. Друивенкурс - Оверејсе
7. Краен пласман Медитеранска трка
2013
6. Краен пласман Трка околу Белгија
2014
3. Трофео Сера де Трамунтана
5. Трофео Муро-Порт д’Алсудија
10. Гран Премио Чита ди Камаиоре

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 84 69
Jersey yellow.svg Тур 105 84
Jersey red.svg Вуелта 58

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Лош воздух во Пекинг“. The Inner Ring. WordPress. 8 октомври 2012. http://inrng.com/2012/10/beijing-smog-rider-safety/. конс. 11 октомври 2012 г. 
  2. Вокер, Ли. „Гаваци го спречи Боасон Хаген во етапна победа во Пекинг“, „Yahoo! Eurosport“, TF1 Group, 11 октомври 2012 (конс. 11 октомври 2012 г).
  3. Tony Martin claims Tour of Beijing crown as Steve Cummings wins finale“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 13 октомври 2012 (конс. 13 октомври 2012 г).
  4. Егор Силин, Франческо Гаваци и Јакопо Гварниери се придружуваат на екипата за сезоните 2012 и 2013“, „astana.lu“, Астана, 22 август 2011 (конс. 1 јануари 2012 г).
  5. „Кратки вести: Гаваци во Нери Сотоли“. 8 ноември 2014. http://www.cyclingnews.com/news/news-shorts-gavazzi-to-neri-sottoli. конс. 27 ноември 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]