Инеос Гренадиерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тим Инеос
Инфомации за тимот
UCI кодINS
ЛоциранВелика Британија
Основан2009 (2009)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиПинарело
Клучни кадри
Извршен директорДејв Брејлсфорд
Историја на тимското име
2010
2011–2013
2014-2019
2019-
Скај Профешанл Сајклинг
Скај Просајклинг
Тим Скај
Тим Инеос

Тим Инеос (кратенка според UCI: INS; во периодот 2010-2019 позната како Тим Скај) — британска професионална друмска велосипедска екипа, која настапува во Светската турнеја. Екипата има седиште во Манчестер, Англија, со логистичка база во Белгија и оперативна база во Италија.[1] Екипата е предводена од поранешниот директор на британската велосипедска федерација, Дејв Брејлсфорд.

Целта на Тим Скај била „да победат на Тур де Франс за пет години“ откако ги исполниле првичните очекувања од 2010 година и целта „да го создадат првиот британски победник на Тур де Франс за пет години“.[2] Скај ја постигнала првичната цел од 2010 во 2012 година кога Бредли Вигинс победил на Тур де Франс 2012, станувајќи првиот британски победник во историјата, додека сонародникот Крис Фрум завршил како второпласиран.[3] Подоцна, Фрум победил на Тур де Франс 2013, така што ја постигнале целта на Тим Скај двапати, за време на првичниот одреден временски период.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2015[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Ијан БосвелWikidata-logo S.svg7 февруари 1991Хагенс Берман-Аксеон (2012)
IRL Филип ДејгнанWikidata-logo S.svg7 септември 1983ЈунајтедХелткеар (2013)
AUS Нејтан ИрлWikidata-logo S.svg4 јуни 1988Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2013)
AUT Бернхард АјзелWikidata-logo S.svg17 февруари 1981HTC-Highroad (2011)
GBR Ендру ФенWikidata-logo S.svg1 јули 1990Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
GBR Крис ФрумWikidata-logo S.svg20 мај 1985Barloworld (2009)
COL Себастијан ЕнаоWikidata-logo S.svg5 август 1993Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2013)
COL Серхио ЕнаоWikidata-logo S.svg10 декември 1987Orgullo Antioqueño (2011)
GBR Питер КенохWikidata-logo S.svg15 јуни 1989Team Inspired (2009)
BLR Васил КириенкаWikidata-logo S.svg28 јуни 1981Мовистар (2012)
GER Кристијан КнесWikidata-logo S.svg5 март 1981Milram (2010)
CZE Леополд КенигWikidata-logo S.svg15 ноември 1987Тим НетАп-Ендура (2014)
ESP Давид Лопес Wikidata-logo S.svg13 мај 1981Мовистар (2012)
ESP Микел НиевеWikidata-logo S.svg26 мај 1984Euskaltel-Euskadi (2013)
NOR Ларс Петер НордхаугWikidata-logo S.svg14 мај 1984Белкин (2014)
USA Дени ПејтWikidata-logo S.svg23 март 1979HTC-Highroad (2011)
NED Ваут ПулсWikidata-logo S.svg1 октомври 1987Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
AUS Ричи ПортWikidata-logo S.svg30 јануари 1985Тинкоф-Саксо (2011)
ITA Салваторе ПучоWikidata-logo S.svg31 август 1989
IRL Николас РоушWikidata-logo S.svg3 јули 1984Тинкоф-Саксо (2014)
GBR Лук РоуWikidata-logo S.svg10 март 1990Team Inspired (2011)
BLR Канстанцин СивцовWikidata-logo S.svg9 август 1982HTC-Highroad (2011)
GBR Ијан СтанардWikidata-logo S.svg25 мај 1987Вини Забу (2009)
AUS Кристофер Сатон Wikidata-logo S.svg10 септември 1984ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2009)
GBR Бен СвифтWikidata-logo S.svg5 ноември 1987Катјуша (2009)
GBR Герајнт ТомасWikidata-logo S.svg25 мај 1986Barloworld (2009)
ITA Елија ВивијаниWikidata-logo S.svg7 февруари 1989Cannondale Pro Cycling Team (2014)
GBR Бредли ВигинсWikidata-logo S.svg (1 јан–29 апр)28 април 1980ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2009)
ESP Хавиер ЗандиоWikidata-logo S.svg17 март 1977Мовистар (2010)
GBR Тео Гејган ХартWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)30 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2015)
GBR Алекс ПитерсWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)31 март 1994Madison Genesis (2014)
Извор: UCI

2016[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Ијан БосвелWikidata-logo S.svg7 февруари 1991Хагенс Берман-Аксеон (2012)
IRL Филип ДејгнанWikidata-logo S.svg7 септември 1983ЈунајтедХелткеар (2013)
GBR Ендру ФенWikidata-logo S.svg1 јули 1990Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
GBR Крис ФрумWikidata-logo S.svg20 мај 1985Barloworld (2009)
POL Михал ГолашWikidata-logo S.svg29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
COL Себастијан ЕнаоWikidata-logo S.svg5 август 1993Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2013)
COL Серхио ЕнаоWikidata-logo S.svg10 декември 1987Orgullo Antioqueño (2011)
ESP Бењат ИнчаустиWikidata-logo S.svg20 март 1986Мовистар (2015)
GBR Питер КенохWikidata-logo S.svg15 јуни 1989Team Inspired (2009)
BLR Васил КириенкаWikidata-logo S.svg28 јуни 1981Мовистар (2012)
GER Кристијан КнесWikidata-logo S.svg5 март 1981Milram (2010)
CZE Леополд КенигWikidata-logo S.svg15 ноември 1987Тим НетАп-Ендура (2014)
POL Михал КвјатковскиWikidata-logo S.svg2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
ESP Микел ЛандаWikidata-logo S.svg13 декември 1989Астана (2015)
ESP Давид Лопес Wikidata-logo S.svg13 мај 1981Мовистар (2012)
ITA Џани МосконWikidata-logo S.svg20 април 1994Zalf Euromobil Fior (2015)
ESP Микел НиевеWikidata-logo S.svg26 мај 1984Euskaltel-Euskadi (2013)
NOR Ларс Петер НордхаугWikidata-logo S.svg14 мај 1984Белкин (2014)
GBR Алекс ПитерсWikidata-logo S.svg31 март 1994SEG Racing Academy (2015)
NED Ваут ПулсWikidata-logo S.svg1 октомври 1987Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
ITA Салваторе ПучоWikidata-logo S.svg31 август 1989
IRL Николас РоушWikidata-logo S.svg3 јули 1984Тинкоф-Саксо (2014)
GBR Лук РоуWikidata-logo S.svg10 март 1990Team Inspired (2011)
GBR Ијан СтанардWikidata-logo S.svg25 мај 1987Вини Забу (2009)
GBR Бен СвифтWikidata-logo S.svg5 ноември 1987Катјуша (2009)
GBR Герајнт ТомасWikidata-logo S.svg25 мај 1986Barloworld (2009)
NED Дани ван ПопелWikidata-logo S.svg26 јули 1993Трек Фактори Рејсинг (2015)
ITA Елија ВивијаниWikidata-logo S.svg7 февруари 1989Cannondale Pro Cycling Team (2014)
ESP Хавиер ЗандиоWikidata-logo S.svg17 март 1977Мовистар (2010)
GBR Овен ДулWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)2 мај 1993Wiggins (2016)
Извор: UCI

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Ијан БосвелWikidata-logo S.svg7 февруари 1991Хагенс Берман-Аксеон (2012)
IRL Филип ДејгнанWikidata-logo S.svg7 септември 1983ЈунајтедХелткеар (2013)
GBR Џонатан ДибенWikidata-logo S.svg12 февруари 1994Wiggins (2016)
GBR Овен ДулWikidata-logo S.svg2 мај 1993Wiggins (2016)
FRA Кени ЕлисондWikidata-logo S.svg22 јули 1991ФДЖ (2016)
GBR Крис ФрумWikidata-logo S.svg20 мај 1985Barloworld (2009)
GBR Тео Гејган ХартWikidata-logo S.svg30 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2016)
POL Михал ГолашWikidata-logo S.svg29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
COL Себастијан ЕнаоWikidata-logo S.svg5 август 1993Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2013)
COL Серхио ЕнаоWikidata-logo S.svg10 декември 1987Orgullo Antioqueño (2011)
ESP Бењат ИнчаустиWikidata-logo S.svg20 март 1986Мовистар (2015)
GBR Питер КенохWikidata-logo S.svg15 јуни 1989Team Inspired (2009)
BLR Васил КириенкаWikidata-logo S.svg28 јуни 1981Мовистар (2012)
GER Кристијан КнесWikidata-logo S.svg5 март 1981Milram (2010)
POL Михал КвјатковскиWikidata-logo S.svg2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
ESP Микел ЛандаWikidata-logo S.svg13 декември 1989Астана (2015)
ESP Давид Лопес Wikidata-logo S.svg13 мај 1981Мовистар (2012)
ITA Џани МосконWikidata-logo S.svg20 април 1994Zalf Euromobil Fior (2015)
ESP Микел НиевеWikidata-logo S.svg26 мај 1984Euskaltel-Euskadi (2013)
NED Ваут ПулсWikidata-logo S.svg1 октомври 1987Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
ITA Салваторе ПучоWikidata-logo S.svg31 август 1989
ITA Диего Роза Wikidata-logo S.svg27 март 1989Астана (2016)
GBR Лук РоуWikidata-logo S.svg10 март 1990Team Inspired (2011)
GBR Ијан СтанардWikidata-logo S.svg25 мај 1987Вини Забу (2009)
GBR Герајнт ТомасWikidata-logo S.svg25 мај 1986Barloworld (2009)
NED Дани ван ПопелWikidata-logo S.svg26 јули 1993Трек Фактори Рејсинг (2015)
ITA Елија ВивијаниWikidata-logo S.svg7 февруари 1989Cannondale Pro Cycling Team (2014)
POL Лукаш ВишњовскиWikidata-logo S.svg7 декември 1991Етикс-Квик Степ (2016)
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
COL Еган БерналWikidata-logo S.svg13 јануари 1997Андрони Џокатоли (2017)
ESP Џонатан КастровјехоWikidata-logo S.svg27 април 1987Мовистар (2017)
ESP Давид де ла КрусWikidata-logo S.svg6 мај 1989Квик-Степ Флорс (2017)
IRL Филип ДејгнанWikidata-logo S.svg7 септември 1983ЈунајтедХелткеар (2013)
GBR Џонатан ДибенWikidata-logo S.svg12 февруари 1994Wiggins (2016)
GBR Овен ДулWikidata-logo S.svg2 мај 1993Wiggins (2016)
FRA Кени ЕлисондWikidata-logo S.svg22 јули 1991ФДЖ (2016)
GBR Крис ФрумWikidata-logo S.svg20 мај 1985Barloworld (2009)
GBR Тео Гејган ХартWikidata-logo S.svg30 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2016)
POL Михал ГолашWikidata-logo S.svg29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
NOR Кристофер ХалворсенWikidata-logo S.svg13 април 1996Joker Fuel of Norway (2017)
COL Себастијан ЕнаоWikidata-logo S.svg5 август 1993Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2013)
COL Серхио ЕнаоWikidata-logo S.svg10 декември 1987Orgullo Antioqueño (2011)
ESP Бењат ИнчаустиWikidata-logo S.svg20 март 1986Мовистар (2015)
BLR Васил КириенкаWikidata-logo S.svg28 јуни 1981Мовистар (2012)
GER Кристијан КнесWikidata-logo S.svg5 март 1981Milram (2010)
POL Михал КвјатковскиWikidata-logo S.svg2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
GBR Крис ЛолесWikidata-logo S.svg4 ноември 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
ESP Давид Лопес Wikidata-logo S.svg13 мај 1981Мовистар (2012)
ITA Џани МосконWikidata-logo S.svg20 април 1994Zalf Euromobil Fior (2015)
NED Ваут ПулсWikidata-logo S.svg1 октомври 1987Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
ITA Салваторе ПучоWikidata-logo S.svg31 август 1989
ITA Диего Роза Wikidata-logo S.svg27 март 1989Астана (2016)
GBR Лук РоуWikidata-logo S.svg10 март 1990Team Inspired (2011)
RUS Павел СиваковWikidata-logo S.svg11 јули 1997BMC Development (2017)
GBR Ијан СтанардWikidata-logo S.svg25 мај 1987Вини Забу (2009)
GBR Герајнт ТомасWikidata-logo S.svg25 мај 1986Barloworld (2009)
NED Дилан ван БарлеWikidata-logo S.svg21 мај 1992ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
POL Лукаш ВишњовскиWikidata-logo S.svg7 декември 1991Етикс-Квик Степ (2016)
ITA Леонардо БасоWikidata-logo S.svg25 декември 1993General Store Bottoli Zardini (2017)
IRL Едвард ДанбарWikidata-logo S.svg (13 сеп–31 дек)1 септември 1996Хагенс Берман-Аксеон (2017)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Леонардо БасоWikidata-logo S.svg25 декември 1993General Store Bottoli Zardini (2017)
COL Еган БерналWikidata-logo S.svg13 јануари 1997Андрони Џокатоли (2017)
ESP Џонатан КастровјехоWikidata-logo S.svg27 април 1987Мовистар (2017)
ESP Давид де ла КрусWikidata-logo S.svg6 мај 1989Квик-Степ Флорс (2017)
GBR Овен ДулWikidata-logo S.svg2 мај 1993Wiggins (2016)
IRL Едвард ДанбарWikidata-logo S.svg1 септември 1996Аква Блу Спорт (2018)
FRA Кени ЕлисондWikidata-logo S.svg22 јули 1991ФДЖ (2016)
GBR Крис ФрумWikidata-logo S.svg20 мај 1985Barloworld (2009)
ITA Филипо ГанаWikidata-logo S.svg25 јули 1996ОАЕ Емирати (2018)
GBR Тео Гејган ХартWikidata-logo S.svg30 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2016)
POL Михал ГолашWikidata-logo S.svg29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
NOR Кристофер ХалворсенWikidata-logo S.svg13 април 1996Joker Fuel of Norway (2017)
COL Себастијан ЕнаоWikidata-logo S.svg5 август 1993Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2013)
BLR Васил КириенкаWikidata-logo S.svg28 јуни 1981Мовистар (2012)
GER Кристијан КнесWikidata-logo S.svg5 март 1981Milram (2010)
POL Михал КвјатковскиWikidata-logo S.svg2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
GBR Крис ЛолесWikidata-logo S.svg4 ноември 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
ITA Џани МосконWikidata-logo S.svg20 април 1994Zalf Euromobil Fior (2015)
ECU Хонатан НарваесWikidata-logo S.svg4 март 1997Квик-Степ Флорс (2018)
NED Ваут ПулсWikidata-logo S.svg1 октомври 1987Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
ITA Салваторе ПучоWikidata-logo S.svg31 август 1989
ITA Диего Роза Wikidata-logo S.svg27 март 1989Астана (2016)
GBR Лук РоуWikidata-logo S.svg10 март 1990Team Inspired (2011)
RUS Павел СиваковWikidata-logo S.svg11 јули 1997BMC Development (2017)
COL Иван СосаWikidata-logo S.svg31 октомври 1997Андрони Џокатоли-Сидермек (2018)
GBR Ијан СтанардWikidata-logo S.svg25 мај 1987Вини Забу (2009)
GBR Бен СвифтWikidata-logo S.svg5 ноември 1987ОАЕ Емирати (2018)
GBR Герајнт ТомасWikidata-logo S.svg25 мај 1986Barloworld (2009)
NED Дилан ван БарлеWikidata-logo S.svg21 мај 1992ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Леонардо БасоWikidata-logo S.svg25 декември 1993General Store Bottoli Zardini (2017)
COL Еган БерналWikidata-logo S.svg13 јануари 1997Андрони Џокатоли (2017)
ECU Ричард КарапасWikidata-logo S.svg29 мај 1993Мовистар (2019)
ESP Џонатан КастровјехоWikidata-logo S.svg27 април 1987Мовистар (2017)
AUS Роан ДенисWikidata-logo S.svg28 мај 1990Бахреин-Мерида (2019)
GBR Овен ДулWikidata-logo S.svg2 мај 1993Wiggins (2016)
IRL Едвард ДанбарWikidata-logo S.svg1 септември 1996Аква Блу Спорт (2018)
GBR Крис ФрумWikidata-logo S.svg20 мај 1985Barloworld (2009)
ITA Филипо ГанаWikidata-logo S.svg25 јули 1996ОАЕ Емирати (2018)
GBR Тео Гејган ХартWikidata-logo S.svg30 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2016)
POL Михал ГолашWikidata-logo S.svg29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
GBR Итан ХејтерWikidata-logo S.svg18 септември 1998VC Londres (2019)
COL Себастијан ЕнаоWikidata-logo S.svg5 август 1993Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2013)
BLR Васил КириенкаWikidata-logo S.svg (1 јан–30 јан)28 јуни 1981Мовистар (2012)
GER Кристијан КнесWikidata-logo S.svg5 март 1981Milram (2010)
POL Михал КвјатковскиWikidata-logo S.svg2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
GBR Крис ЛолесWikidata-logo S.svg4 ноември 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
ITA Џани МосконWikidata-logo S.svg20 април 1994Zalf Euromobil Fior (2015)
ECU Хонатан НарваесWikidata-logo S.svg4 март 1997Квик-Степ Флорс (2018)
ITA Салваторе ПучоWikidata-logo S.svg31 август 1989
COL Брандон РивераWikidata-logo S.svg21 март 1996GW-Shimano (2019)
ESP Карлос РодригесWikidata-logo S.svg2 февруари 2001
GBR Лук РоуWikidata-logo S.svg10 март 1990Team Inspired (2011)
RUS Павел СиваковWikidata-logo S.svg11 јули 1997BMC Development (2017)
COL Иван СосаWikidata-logo S.svg31 октомври 1997Андрони Џокатоли-Сидермек (2018)
GBR Ијан СтанардWikidata-logo S.svg25 мај 1987Вини Забу (2009)
GBR Бен СвифтWikidata-logo S.svg5 ноември 1987ОАЕ Емирати (2018)
GBR Герајнт ТомасWikidata-logo S.svg25 мај 1986Barloworld (2009)
NED Дилан ван БарлеWikidata-logo S.svg21 мај 1992ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
AUS Камерон ВурфWikidata-logo S.svg (31 јан–31 дек)3 август 1983Cylance (2019)
CRC Андреј АмадорWikidata-logo S.svg (11 фев–31 дек)29 август 1986Мовистар (2020)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Вилијам Фотерингем (2009-02-26). „Sky to sponsor British Tour de France team“. Лондон: The Guardian.
  2. „Тим Скај: Метеорски подем до успех за само две години“. The Independent. 22 јули 2012. Посетено на 4 февруари 2013.
  3. „Претставување на Тим Скај — Професионална британска друмска велосипедска екипа“. BSkyB. 26 февруари 2009. Архивирано од изворникот на 2011-07-16. Посетено на 2015-01-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]