ОАЕ Тим Емирати

Од Википедија — слободната енциклопедија
ОАЕ Тим Емирати
UAE Team Emirates.png
Инфомации за тимот
UCI кодUAD
ЛоциранИталија (1991–2016)
ОАЕ (2017–денес)
Основан2005 (2005)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиКолнаго
Клучни кадри
Извршен директорЏузепе Сарони
Спортски директорФабрицио Бонтемпи
Историја на тимското име
2017-
2017
2013–2016
2011–2012
2010
2009
2008
2006–2007
2005
2003–2004
1999–2002
1994–1995
1993
1992
1991
ОАЕ Тим Емирати
ОАЕ Абу Даби
Лампре-Мерида
Лампре-ИСД
Лампре-Фарнезе Вини
Лампре-НГЦ
Лампре
Лампре-Фондитал
Лампре-Кафита
Лампре
Лампре-Даикин
Лампре-Панарија
Лампре-Полти
Лампре-Колнаго
Колнаго-Лампре
Дрес на ОАЕ Тим Емирати

Дрес

ОАЕ Тим Емирати (кратенка на екипата според UCI: UAD) — поранешна италијанска друмска велосипедска екипа, а денес со седиште во Обединетите Арапски Емирати. Во 2005 година била основана како Лампре-Кафита, настанато со спојување на претходните екипи Лампре и Саеко Машине пер Кафе. Лампре е италијански производител на недоработени челични производи. Мерида е тајвански велосипедски производител. Екипата е член на Светската турнеја и била нејзин член откако екипата била создадена. Меѓутоа, Лампре била привремено суспендирана во 2010 година, пропуштајќи една трка.[1]

Екипата главно се состои од италијански возачи и има солиден настап на големите трки, особено на Џиро д’Италија. Генералниот менаџер Џузепе Сарони бил познат професионален велосипедист и освојувач на две изданија на Џиро.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Јукија Араширо (ЈАП) (1984-09-22)22 септември 1984 (воз. 31)
 Матео Боно (ИТА) (1983-11-11)11 ноември 1983 (воз. 32)
 Сју Ганг (КИН) (1984-01-28)28 јануари 1984 (воз. 31)
 Тсгабу Грмај (ЕТИ) (1991-08-25)25 август 1991 (воз. 24)
 Кристијан Ѓурасек (ХРВ) (1987-07-26)26 јули 1987 (воз. 28)
 Матија Катанео (ИТА) (1990-10-25)25 октомври 1990 (воз. 25)
 Валерио Конти (ИТА) (1993-03-30)30 март 1993 (воз. 22)
 Марио Кошта (ПОР) (1985-11-15)15 ноември 1985 (воз. 30)
 Руј Кошта (ПОР) (1986-10-05)5 октомври 1986 (воз. 29)
 Илија Кошевој (БЛР) (1991-03-20)20 март 1991 (воз. 24)
 Марко Кумп (СЛО) (1988-09-09)9 септември 1988 (воз. 27)
 Луис Мејнчес (ЈАР) (1992-02-21)21 февруари 1992 (воз. 23)
Велосипедист Датум на раѓање
 Сака Модоло (ИТА) (1987-06-19)19 јуни 1987 (воз. 28)
 Мануеле Мори (ИТА) (1980-08-09)9 август 1980 (воз. 35)
 Матеј Мохорич (СЛО) (1994-11-19)19 ноември 1994 (воз. 21)
 Пшемислав Њемјец (ПОЛ) (1980-04-11)11 април 1980 (воз. 35)
 Симоне Петили (ИТА) (1993-05-04)4 мај 1993 (воз. 22)
 Лука Пиберник (СЛО) (1993-11-23)23 ноември 1993 (воз. 22)
 Јан Поланц (СЛО) (1992-05-06)6 мај 1992 (воз. 23)
 Диего Улиси (ИТА) (1989-07-15)15 јули 1989 (воз. 26)
 Чуен Кај Фенг (Тајван) (1988-11-02)2 ноември 1988 (воз. 27)
 Роберто Ферари (ИТА) (1983-03-09)9 март 1983 (воз. 32)
 Федерико Цурло (ИТА) (1994-02-25)25 февруари 1994 (воз. 21)
 Давиде Чимолаи (ИТА) (1989-08-13)13 август 1989 (воз. 26)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
COL Дарвин АтапумаWikidata-logo S.svg15 јануари 1988БМЦ Рејсинг Тим (2016)
ITA Матео БоноWikidata-logo S.svg11 ноември 1983
ITA Симоне КонсониWikidata-logo S.svg12 септември 1994Team Colpack Ballan (2016)
ITA Валерио КонтиWikidata-logo S.svg30 март 1993
POR Руј Кошта Wikidata-logo S.svg5 октомври 1986Мовистар (2013)
CRO Кристијан ЃурасекWikidata-logo S.svg26 јули 1987Adria Mobil (2012)
ITA Роберто Ферари Wikidata-logo S.svg9 март 1983Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2012)
ITA Филипо ГанаWikidata-logo S.svg25 јули 1996Team Colpack Ballan (2016)
ITA Андреја ГвардиниWikidata-logo S.svg12 јуни 1989Астана (2016)
SLO Марко КумпWikidata-logo S.svg9 септември 1988Adria Mobil (2015)
NOR Вегард Стаке ЛенгенWikidata-logo S.svg7 февруари 1989ИАМ (2016)
ITA Марко МаркатоWikidata-logo S.svg11 февруари 1984Ванти-Груп Гобер (2016)
RSA Луис МејнчесWikidata-logo S.svg21 февруари 1992МТН-Кубека (2015)
UAE Јусеф Мирза Бани ХамадWikidata-logo S.svg8 октомври 1988Al Nasr Dubaï (2016)
ITA Саша МодолоWikidata-logo S.svg19 јуни 1987Бардијани ЦСФ Фаизане (2013)
SLO Матеј МохоричWikidata-logo S.svg19 октомври 1994ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2015)
ITA Мануеле МориWikidata-logo S.svg8 септември 1980Geox-TMC (2008)
POL Пшемислав ЊемјецWikidata-logo S.svg11 април 1980Miche-Guerciotti (2010)
ITA Симоне ПетилиWikidata-logo S.svg4 мај 1993U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2015)
SLO Јан ПоланцWikidata-logo S.svg6 мај 1992Ljubljana Gusto Santic (2013)
ITA Едвард РавазиWikidata-logo S.svg5 јуни 1994Team Colpack Ballan (2016)
GBR Бен СвифтWikidata-logo S.svg5 ноември 1987Тим Скај (2016)
ITA Оливиеро ТројаWikidata-logo S.svg1 септември 1994Team Colpack Ballan (2016)
ITA Диего УлисиWikidata-logo S.svg15 јули 1989
ITA Федерико ЦурлоWikidata-logo S.svg25 февруари 1994ЈунајтедХелткеар (2015)
MAR Анас Аит Ел АбдијаWikidata-logo S.svg21 март 1993World Cycling Centre (2016)
ITA Seid LizdeWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)8 јули 1995Team Colpack Ballan (2017)
BLR Александар РјабушенкоWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)12 октомври 1995
ITA Франческо РоманоWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)9 јули 1997ОАЕ Емирати (2017)
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
MAR Анас Аит Ел АбдијаWikidata-logo S.svg21 март 1993World Cycling Centre (2016)
ITA Фабио АруWikidata-logo S.svg3 јули 1990Астана (2017)
COL Дарвин АтапумаWikidata-logo S.svg15 јануари 1988БМЦ Рејсинг Тим (2016)
ITA Матео БоноWikidata-logo S.svg11 ноември 1983
NOR Свен Ерик БистремWikidata-logo S.svg21 јануари 1992Катјуша-Алпесин (2017)
ITA Симоне КонсониWikidata-logo S.svg12 септември 1994Team Colpack Ballan (2016)
ITA Валерио КонтиWikidata-logo S.svg30 март 1993
POR Руј Кошта Wikidata-logo S.svg5 октомври 1986Мовистар (2013)
CRO Кристијан ЃурасекWikidata-logo S.svg26 јули 1987Adria Mobil (2012)
ITA Роберто Ферари Wikidata-logo S.svg9 март 1983Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2012)
ITA Филипо ГанаWikidata-logo S.svg25 јули 1996Team Colpack Ballan (2016)
NOR Александер КристофWikidata-logo S.svg5 јули 1987Катјуша-Алпесин (2017)
NOR Вегард Стаке ЛенгенWikidata-logo S.svg7 февруари 1989ИАМ (2016)
ITA Марко МаркатоWikidata-logo S.svg11 февруари 1984Ванти-Груп Гобер (2016)
IRL Даниел Мартин Wikidata-logo S.svg20 август 1986Квик-Степ Флорс (2017)
UAE Јусеф Мирза Бани ХамадWikidata-logo S.svg8 октомври 1988Al Nasr Dubaï (2016)
ITA Мануеле МориWikidata-logo S.svg8 септември 1980Geox-TMC (2008)
ITA Симоне ПетилиWikidata-logo S.svg4 мај 1993U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2015)
SLO Јан ПоланцWikidata-logo S.svg6 мај 1992Ljubljana Gusto Santic (2013)
ITA Едвард РавазиWikidata-logo S.svg5 јуни 1994Team Colpack Ballan (2016)
BLR Александар РјабушенкоWikidata-logo S.svg12 октомври 1995
AUS Рори СатерлендWikidata-logo S.svg8 февруари 1982Мовистар (2017)
GBR Бен СвифтWikidata-logo S.svg5 ноември 1987Тим Скај (2016)
ITA Оливиеро ТројаWikidata-logo S.svg1 септември 1994Team Colpack Ballan (2016)
ITA Диего УлисиWikidata-logo S.svg15 јули 1989
POL Пшемислав ЊемјецWikidata-logo S.svg11 април 1980Miche-Guerciotti (2010)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
COL Серхио ЕнаоWikidata-logo S.svg10 декември 1987Тим Скај (2018)
COL Хуан Себастијан МоланоWikidata-logo S.svg4 ноември 1994Манзана Постобон (2018)
COL Кристијан МуњосWikidata-logo S.svg20 март 1996Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2018)
ITA Фабио АруWikidata-logo S.svg3 јули 1990Астана (2017)
NOR Свен Ерик БистремWikidata-logo S.svg21 јануари 1992Катјуша-Алпесин (2017)
ITA Симоне КонсониWikidata-logo S.svg12 септември 1994Team Colpack Ballan (2016)
ITA Валерио КонтиWikidata-logo S.svg30 март 1993
CRO Кристијан ЃурасекWikidata-logo S.svg26 јули 1987Adria Mobil (2012)
ITA Роберто Ферари Wikidata-logo S.svg9 март 1983Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2012)
NOR Александер КристофWikidata-logo S.svg5 јули 1987Катјуша-Алпесин (2017)
ITA Марко МаркатоWikidata-logo S.svg11 февруари 1984Ванти-Груп Гобер (2016)
IRL Даниел Мартин Wikidata-logo S.svg20 август 1986Квик-Степ Флорс (2017)
ITA Симоне ПетилиWikidata-logo S.svg4 мај 1993U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2015)
BLR Александар РјабушенкоWikidata-logo S.svg12 октомври 1995
UAE Јусеф Мирза Бани ХамадWikidata-logo S.svg8 октомври 1988Al Nasr Dubaï (2016)
ITA Мануеле МориWikidata-logo S.svg8 септември 1980Geox-TMC (2008)
AUS Рори СатерлендWikidata-logo S.svg8 февруари 1982Мовистар (2017)
POR Руј Кошта Wikidata-logo S.svg5 октомври 1986Мовистар (2013)
ITA Диего УлисиWikidata-logo S.svg15 јули 1989
SLO Јан ПоланцWikidata-logo S.svg6 мај 1992Ljubljana Gusto Santic (2013)
NOR Вегард Стаке ЛенгенWikidata-logo S.svg7 февруари 1989ИАМ (2016)
ITA Едвард РавазиWikidata-logo S.svg5 јуни 1994Team Colpack Ballan (2016)
ITA Оливиеро ТројаWikidata-logo S.svg1 септември 1994Team Colpack Ballan (2016)
BEL Јаспер ФилипсенWikidata-logo S.svg2 март 1998Хагенс Берман Аксеон (2018)
COL Фернандо ГавиријаWikidata-logo S.svg19 август 1994Квик-Степ Флорс (2018)
POR Иво ОливеираWikidata-logo S.svg5 септември 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
POR Руј ОливејраWikidata-logo S.svg5 септември 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
SUI Том БолиWikidata-logo S.svg17 јануари 1994БМЦ Рејсинг Тим (2018)
SLO Тадеј ПогачарWikidata-logo S.svg21 септември 1998Ljubljana Gusto Santic (2018)
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
COL Андрес Камило АрдилаWikidata-logo S.svg2 јуни 1999EPM (2019)
ITA Фабио АруWikidata-logo S.svg3 јули 1990Астана (2017)
DEN Микел БјергWikidata-logo S.svg3 ноември 1998Хагенс Берман Аксеон (2019)
SUI Том БолиWikidata-logo S.svg17 јануари 1994БМЦ Рејсинг Тим (2018)
NOR Свен Ерик БистремWikidata-logo S.svg21 јануари 1992Катјуша-Алпесин (2017)
ITA Валерио КонтиWikidata-logo S.svg30 март 1993
POR Руј Кошта Wikidata-logo S.svg5 октомври 1986Мовистар (2013)
ITA Алесандро КовиWikidata-logo S.svg28 септември 1998Team Colpack Ballan (2019)
ESP Давид де ла КрусWikidata-logo S.svg6 мај 1989Инеос (2019)
USA Џо ДомбровскиWikidata-logo S.svg12 мај 1991ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг (2019)
ITA Давиде ФормолоWikidata-logo S.svg25 октомври 1992Бора-Хансгрое (2019)
COL Фернандо ГавиријаWikidata-logo S.svg19 август 1994Квик-Степ Флорс (2018)
COL Серхио ЕнаоWikidata-logo S.svg10 декември 1987Тим Скај (2018)
NOR Александер КристофWikidata-logo S.svg5 јули 1987Катјуша-Алпесин (2017)
NOR Вегард Стаке ЛенгенWikidata-logo S.svg7 февруари 1989ИАМ (2016)
ITA Марко МаркатоWikidata-logo S.svg11 февруари 1984Ванти-Груп Гобер (2016)
USA Брендон МекналтиWikidata-logo S.svg2 април 1998Рели УХЦ Сајклинг (2019)
UAE Јусеф Мирза Бани ХамадWikidata-logo S.svg8 октомври 1988Al Nasr Dubaï (2016)
COL Хуан Себастијан МоланоWikidata-logo S.svg4 ноември 1994Манзана Постобон (2018)
COL Кристијан МуњосWikidata-logo S.svg20 март 1996Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2018)
POR Иво ОливеираWikidata-logo S.svg5 септември 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
POR Руј ОливејраWikidata-logo S.svg5 септември 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
BEL Јаспер ФилипсенWikidata-logo S.svg2 март 1998Хагенс Берман Аксеон (2018)
SLO Тадеј ПогачарWikidata-logo S.svg21 септември 1998Ljubljana Gusto Santic (2018)
SLO Јан ПоланцWikidata-logo S.svg6 мај 1992Ljubljana Gusto Santic (2013)
ITA Едвард РавазиWikidata-logo S.svg5 јуни 1994Team Colpack Ballan (2016)
BLR Александар РјабушенкоWikidata-logo S.svg12 октомври 1995
ARG Максимилијано РичезеWikidata-logo S.svg7 март 1983Декојнинк-Квик Степ (2019)
ITA Оливиеро ТројаWikidata-logo S.svg1 септември 1994Team Colpack Ballan (2016)
ITA Диего УлисиWikidata-logo S.svg15 јули 1989
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]