Прејди на содржината

Симоне Консони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Симоне Консони
Консони на Трката околу Фландрија за млади 2016
Лични податоци
Роден12 септември 1994(1994-09-12)(29 г.)
Понте Сан Пјетро,  Италија
Висина1,65 м
Маса60 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2013–2016 Тим Колпак
Професионални клубови
2017– ОАЕ Абу Даби
Последна промена
14 мај 2019

Симоне Консони (италијански: Simone Consonni; р. 12 септември 1994) — италијански професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1]

Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав на екипата за Вуелта а Еспања 2018.[2] Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[3]

Достигнувања

[уреди | уреди извор]
2013
1. Национално велодромско првенство - омниум
2014
2. Гран Премио дела Либерационе
2015
1. Ла Кот Пикард
2. Светско друмско првенство под 23 години
2. Европско велодромско првенство - елиминациска трка
6. Меморијал Денис Ѕанете е Даниеле дел Бен
2016
1. Национално друмско првенство под 23 години
1. Национално велодромско првенство - омниум
1. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
1. ГП Индустрија е Комерчо Артиџанато Карнагезе
2. Европско велодромско првенство - екипна потера
3. Сиркуито дел Порто
5. ГП Бруно Бегели
2017
1. Светски велодромски куп - екипна потера (со Лијам Бертацо, Франческо Ламон и Филипо Гана)
2. Европско велодромско првенство - екипна потера
3. Светско велодромско првенство - екипна потера
5. Гран при де Фурмје
9. Класик Бретања
9. ГП Бруно Бегели
2018
Трка околу Словенија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 1
Светско велодромско првенство
3. Омниум
3. Екипна потера
5. Класик Лондон-Сари
2019
8. Класик Бредене-Коксејде
  1. „UAE Team Emirates“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 6 јануари 2019. Посетено на 6 јануари 2019.
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.
  3. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]