Хосе Ерада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хосе Ерада
Лични податоци
Цело имеХосе Ерада Лопес
Роден1 октомври 1985 (1985-10-01) (37 г.)
Мота дел Куерво,  Шпанија
Висина1,77 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2005 Енипеса Ламбеа
Професионални клубови
2006–2007
2008–2009
2010–2011
2012–2017
2018-
Виња Мања-Кропу
Контентполис-Мурсија
Каха Рурал-Сегурос РГА
Мовистар Тим
Кофидис
Последна промена
27 декември 2020

Хосе Ерада Лопес (шпански: José Herrada Lopez; р. 1 октомври 1985) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Кофидис.[1] Неговиот брат Хесус е исто така професионален велосипедист и е член на екипата Кофидис. [2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Ерада настапува како професионалец од сезоната 2006, настапувајќи за екипите Виња Мања-Кропу, Контентполис-Мурсија и Каха Рурал-Сегурос РГА пред да се приклучи на Мовистар Тим за сезоната 2012.[3][4] Ерада го има своето деби на некоја голема трка на Џиро д’Италија 2012; во текот на шеснаесеттата етапа, Ерада бил дел од долгото бегство на етапата и ја завршил етапата на петтото место.[5][6]

Бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2015.[7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
9. Краен пласман Тур де Бретања
2006
10. Вуелта а Леон
2007
1. Етапа 6 Тур де л’Авенир
2. Краен пласман Тур де Пиринеи
2009
3. Класика Примавера
6. Краен пласман Вуелта а Астурија
2010
1. Краен пласман Синтуро де л’Емпорда
1. Етапа 2
1. Етапа 5 Волта а Португал
3. Краен пласман Тур де Норманди
4. Краен пласман Сиркуто Монтањес
6. Краен пласман Вуелта а Астурија
7. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
8. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
10. Субида ал Наранко
10. Класика Примавера
2011
4. Краен пласман Рут ду Суд
6. Краен пласман Вуелта а Астурија
7. Гран Премио де Лодио
9. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
10. Краен пласман Вуелта а Мурсија
2013
5. Класика Примавера
2015
1. Класика Примавера
1. Jersey yellow number.svg Екипен пласман Тур де Франс
2016
3. Сиркуито де Гечо
2017
3. Сиркуито де Гечо
4. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2019
8. Краен пласман Вуелта а Мурсија
Jersey yellow number.svg Награда за борбеност на етапата 5 на Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Jersey pink.svg Џиро 44 25 23 62 61
Jersey yellow.svg Тур 65
Jersey red.svg Вуелта 12 32 91 57 75 26

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bacon, Ellis (30 December 2019). „2020 Team Preview: Cofidis“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 January 2020.
  2. „Jesus and Jose Herrada leave Movistar for Cofidis“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 30 август 2017. Посетено на 3 јануари 2018.
  3. „The Movistar Team is serviced by Javi Moreno and Jose Herrada“. Marca (шпански). Unidad Editorial. Reuters. 21 август 2011. Посетено на 23 мај 2012.
  4. „Movistar Team 2013 holds get-together“. Мовистар Тим. Abarca Sports S.L. 12 ноември 2012. Посетено на 7 јануари 2013.
  5. Вестемајер, Сузан (22 мај 2012). „Изагире триумфираше на етапата 16 на Џиро“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 23 мај 2012.
  6. Аткинс, Бен (22 мај 2012). „Јон Изагире победи по бегството на етапата 16, додека групата спиеше“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 23 мај 2012.
  7. „Почетна листа за Тур де Франс 2015“. Velo News. Посетено на 2 јули 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]