Елија Вивијани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Елија Вивијани
Вивијани на Курне-Брисел-Курне 2015
Лични податоци
Цело име Елија Вивијани
Роден 7 февруари 1989 (1989-02-07) (воз. 28 г.)
Изола дела Скала,  Италија
Висина 1,78 м
Маса 67 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тим Скај
Дисциплина Друмски и велодромски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2010–2014
2015-
Ликвигас-Доимо
Тим Скај
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2015)
Последна промена
28 јануари 2016

Елија Вивијани (италијански: Elia Viviani; р. 7 февруари 1989) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Скај.[1]

На 10 мај 2015 година, Вивијани ја освоил својата прва победа на некоја голема трка, на Џиро д’Италија, освојувајќи ја втората етапа во масовен спринт пред Морено Хофланд и Андре Грајпел.[2] На Џиро д’Италија, Вивијани го освоил масовниот спринт на втората етапа.[3]

Во август 2016 година, Вивијани го освоил златниот медал во омниум на Летните олимписки игри.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
3. Европско велодромско првенство - омниум
2010
1. Етапа 7 Вуелта а Куба
1. Етапа 7 Трка околу Турција
1. Меморијал Марко Пантани
1. Бјанке-Турне-Бјанке
2011
САД Про Сајклинг Челинџ
1. Етапа 4
1. Етапа 5
1. Етапа 4 Трка околу Пекинг
1. Пролог Трка околу Словенија
1. ГП Коста дели Етруски
1. Тур де Мумбај
1. Копа Чита ди Стреза
1. Етапа 2 Џиро ди Паданија
1. Бодовен пласман
1. Спринтерски пласман
2. Светски велодромски првенства UCI - скреч
3. Светски велодромски куп UCI - омниум
2012
1. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 6 Тур де Сан Луис
1. Гран Премио дела Коста Етруски
1. Етапа 2a Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 1 Трка околу Пекинг
2. Меморијал Марко Пантани
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Елк Гроув
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Дач Фуд Вали Класик
1. Етапа 2 Критериум ду Дофине
1. Етапа 1 Трка околу Британија
Европски велодромски првенства
1. UEC Champion Jersey.svg Бодовна трка
1. UEC Champion Jersey.svg Медисон (со Лијам Бертацо)
5. Ватенфал Класик
7. ГП Уест-Франција
7. ГП де Фурмие
2014
Трка околу Турција
1. Етапа 5
1. Етапа 7
1. Етапа 3 Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 4 Трка околу Словенија
1. Етапа 4 САД Про Сајклинг Челинџ
1. Копа Берноки
9. РајдЛондон-Сари Класик
2015
1. UEC Champion Jersey.svg Европско велодромско првенство - омниум
1. Етапа 2 Дубаи Тур
1. Етапа 1 (TTT) Тур де Романди
1. Шест дена Фјоренцуола (со Алекс Бутацони)
1. Етапа 2 Џиро д’Италија
1. Етапа 1 Енеко Тур
Трка околу Британија
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 8
Трка Абу Даби
1. Етапа 2
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
2. Трофео Сантањи-Сес Салинес-Кампос
3. Курне-Брисел-Курне
3. Светско велодромско првенство - омниум
2016
1. Gold medal olympic.svg Олимписки омниум
1. Шест дена Фјоренцуола (со Микеле Скартецини)
1. Етапа 2 Трка Дубаи
1. Етапа 2 Три дена Де Пане
3. Шест дена Гент (со Илјо Кејсе)
2017
5. Краен пласман Трка Дубаи
9. Милано-Сан Ремо

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 119 145 125 СО
Jersey yellow.svg Тур 162
Jersey red.svg Вуелта 128

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]