Елија Вивијани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елија Вивијани
Вивијани на Џиро д’Италија 2018
Лични податоци
Цело имеЕлија Вивијани
Роден7 февруари 1989 (1989-02-07) (33 г.)
Изола дела Скала,  Италија
Висина1,77 м[1]
Маса70 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2010–2014
2015-2017
2018-2019
2020-
Ликвигас-Доимо
Тим Скај
Квик-Степ Флорс
Кофидис
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Бодовен пласман (2018)
5 поединечни етапи (2015, 2018)
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2019)
Вуелта а Еспања
3 поединечни етапи (2018)

Етапни трки

Трка Дубаи (2018)

Еднодневни трки и класици

EuropeanChampionJersey(2016).png Европски друмски првак (2019)
MaillotItalia.svg Национален друмски првак (2018)
Јуроајс Класик (2017, 2018, 2019)
Класик Бретања (2017)
Три дена Де Пане (2018)
Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ (2019)
Класик Лондон-Сари (2019)
Последна промена
2 февруари 2020

Елија Вивијани (италијански: Elia Viviani; р. 7 февруари 1989) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Кофидис.[2]

На 10 мај 2015 година, Вивијани ја освоил својата прва победа на некоја голема трка, на Џиро д’Италија, освојувајќи ја втората етапа во масовен спринт пред Морено Хофланд и Андре Грајпел.[3][4]

Во август 2016 година, Вивијани го освоил златниот медал во омниум на Летните олимписки игри.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тим Скај (2015–17)[уреди | уреди извор]

2015[уреди | уреди извор]

Вивијани потпишал за Тим Скај на 24 октомври 2014 година откако добил понуди од Орика-ГринЕЏ и од БМЦ Рејсинг Тим. Ја одбрал понудата на Скај, бидејќи тие биле спремни да му помогнат во неговата цел за велодромските амбиции на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро.[5] По победата на втората етапа на Трката Дубаи, Вивијани се упатил на Светското велодромско првенство во Ивлин, освојувајќи два медала вклучувајќи бронза на олимпискиот настан на кој целел, омниум. Во друмска категорија, Вивијани освоил етапи на Тур де Романди, Енеко Тур и ја освоил својата прва етапа на некоја голема трка, на втората етапа на Џиро д’Италија.[6] Сезоната ја завршил добро, станувајќи европски велодромски првак во категоријата омниум, со што добил олимписки квалификациски бодови.[7] Исто така, освоил три етапи на Трката околу Британија и завршил на Средниот Исток, каде што ја започнал сезоната, со победа на Трката Абу Даби.

Квик-Степ Флорс (2018–19)[уреди | уреди извор]

2018[уреди | уреди извор]

Вивијани потпишал за екипата Квик-Степ Алфа Винил Тим пред сезоната 2018, заменувајќи го Марсел Кител, кој се приклучил на Катјуша-Алпесин.[8] Имал добар почеток со победа на третата етапа на Тур Даун Андер, 50. професионална победа од неговиот почеток во 2010 година. Продолжил со формата на Средниот Исток, каде ја освоил првата голема титула и две етапни победи на Трката Дубаи, како и една етапа на Трката Абу Даби. Се вратил во Европа за неговата прва цел во сезоната, каде завршил на 19. место на Милано-Санремо. Имал успех во Белгија на Три дена Брухе-Де Пане, но доживеал емотивен пораз на Гент-Вевелгем, каде завршил втор зад Петер Саган.[9] Го освоил националното друмско првенство.

2019[уреди | уреди извор]

Повторно започнал добро во Австралија, освојувајќи ја воведната етапа на Тур Даун Андер, по што следел еднодневниот класик Големата океанска друмска трка „Кедел Еванс“, каде бил подобар од претходната година. Следна победа на Вивијани бил на Трката ОАЕ, еден месец подоцна како подготовка за двете големи трки на кои требало да учествува - Џиро д’Италија и Тур де Франс. По победата на третата етапа на Тирено-Адријатико, имал сушен период главно поради лоша среќа на Џиро д’Италија, каде бил дисквалификуван по победа на спринт на третата етапа, откако се сметало дека неправилно го затворил возачот на Трек-Сегафредо, Матео Москети.[10] По минатогодишниот успех, не успеал да освои ниту една етапа на домашните трки додека го носел националниот дрес.

Како подготовка за Тур де Франс освоил два спринта по ред на Тур де Свис, пред да ја освоил неговата прва етапа на Тур.[11] Вивијани бил во врвна форма на Тур, освојувајќи го Класик Лондон-Сари. Откако ја изгубил трката за националниот дрес во јуни, го заработил правото да носи нестандарден екипен дрес и наредната година откако победил на европското друмско првенство на 11 август во Алкмар. Победил од трочлено бегство по напад од неговиот колега Ив Ламперт, поразувајќи го него и Паскал Акерман.[12]

Кофидис (2020-денес)[уреди | уреди извор]

Во август 2019 година, Вивијани објавил дека ќе се приклучи на Кофидис за сезоната 2020 заедно со неговиот помошник за спринтови Фабио Сабатини.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2009
4. ЗЛМ Тур
7. Ла Кот Пикард
2010
1. Меморијал Марко Пантани
1. Бјанке-Турне-Бјанке
1. Етапа 7 Вуелта а Куба
1. Етапа 7 Трка околу Турција
3. Гран Премио Чита ди Мизано-Адријатико
7. Краен пласман Еурометропол
2011
1. Гран Премио дела Коста Етруски
1. Трка околу Мумбај I
1. Копа Чита ди Стреза
САД Про Сајклинг Челинџ
1. Етапа 4
1. Етапа 5
Џиро ди Паданија
1. Етапа 2
1. Бодовен пласман
1. Спринтерски пласман
1. Етапа 4 Трка околу Пекинг
1. Етапа 2 Трка околу Словенија
2. Трка околу Мумбај II
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 6 Тур де Сан Луис
1. Гран Премио дела Коста Етруски
1. Етапа 2a Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 1 Трка околу Пекинг
2. Меморијал Марко Пантани
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Елк Гроув
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Дач Фуд Вали Класик
1. Етапа 2 Критериум ди Дофине
1. Етапа 1 Трка околу Британија
5. Ватенфал Класик
7. ГП Западна Франција
7. ГП де Фурмие
2014
1. Копа Берноки
Трка околу Турција
1. Етапа 5
1. Етапа 7
1. Етапа 3 Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 4 Трка околу Словенија
1. Етапа 4 САД Про Сајклинг Челинџ
2. Бриселски велосипедски класик
3. Гран при де Фурмје
9. РајдЛондон-Сари Класик
2015
1. Етапа 2 Џиро д’Италија
Трка околу Британија
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 8
Трка Абу Даби
1. Етапа 2
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1 Енеко Тур
1. Етапа 2 Дубаи Тур
1. Етапа 1 (TTT) Тур де Романди
2. Трофео Сантањи-Сес Салинес-Кампос
3. Курне-Брисел-Курне
2016
1. Етапа 2 Трка Дубаи
1. Етапа 2 Три дена Де Пане
2017
1. Јуроајс Класик
1. Класик Бретања
Трка околу Австрија
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 3 Тур де Романди
1. Етапа 2 Рут ди Сид
1. Етапа 2 Трка околу Британија
2. Silver medal europe.svg Европско друмско првенство
2. Схелдепрејс
3. ГП Бруно Бегели
5. Краен пласман Трка Дубаи
6. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
9. Милано-Санремо
2018
1. MaillotItalia.svg Национално друмско првенство
1. Јуроајс Класик
1. Три дена Де Пане
Џиро д’Италија
1. Jersey violet.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 13
1. Етапа 17
Вуелта а Еспања
1. Етапа 3
1. Етапа 10
1. Етапа 21
1. Jersey blue.svg Краен пласман Трка Дубаи
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 5
Трка Адријатика Јоника
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 5
Трка Абу Даби
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3 Тур Даун Андер
2. Гент-Вевелгем
2. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2. Класик Лондон-Сари
2. Дварс дор хет Хагеланд
6. Светска турнеја на UCI
2019
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Европско друмско првенство
1. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
1. Класик Лондон-Сари
1. Јуроајс Класик
Трка ОАЕ
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 5
Тур де Свис
1. Етапа 4
1. Етапа 5
1. Етапа 4 Тур де Франс
1. Етапа 1 Тур Даун Андер
1. Етапа 3 Тирено-Адријатико
1. Етапа 4 Трка околу Словачка
2. Такс Про Класик]]
3. Три дена Брухе-Де Пане
2020
9. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
10. Трка Торкеј

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 119 145 125 СО 132 СО
Jersey yellow.svg Тур 162 130
Jersey red.svg Вуелта 128 145

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Монумент 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Милано-Санремо 108 108 84 9 19 65
Трка околу Фландрија СО СО СО
Париз-Рубе СО СО
Лиеж-Бастоњ-Лиеж не настапил во кариерата
Џиро ди Ломбардија
Класик 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Курне-Брисел-Курне 3 СО
Гент-Вевелгем 15 СО СО 2 19
Схелдепрејс 42 СО 46 2
Класик Лондон-Сари 9 28 11 2 1
Хамбуршки класик 78 5 14 1 1 1
Класик Бретања 7 31 15 1 69

Распоред на резултатите на првенствата[уреди | уреди извор]

Настан 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Gold medal olympic.svg Олимписки игри друмска трка не се одржале 38 не се одржале не се одржале
Jersey rainbow.svg Светски првенства друмска трка 80 89 20 57
екипен хронометар не се одржал 9 NH
мешан екипен хронометар не се одржал 4
EuropeanChampionJersey(2016).png Европски првенства друмска трка не се одржала 2 20 1
MaillotItalia.svg Национални првенства хронометар 17
друмска трка СО 33 СО 1 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Велодромски велосипедизам[уреди | уреди извор]

Вивијани при трката омниум на Олимписките игри 2016.
2006
1. UEC Champion Jersey.svg Европско јуниорско првенство - скреч
3. Bronze medal blank.svg Светско јуниорско првенство - медисон
2007
Европски јуниорски првенства
1. UEC Champion Jersey.svg Бодовна трка
3. Bronze medal europe.svg Медисон
Национални јуниорски првенства
1. MaillotItalia.svg Екипна потера
1. MaillotItalia.svg Екипен спринт
3. Bronze medal blank.svg Скреч
3. Bronze medal blank.svg Светско јуниорско првенство - екипна потера
2008
Европски првенства под 23 години
1. UEC Champion Jersey.svg Скреч
3. Bronze medal europe.svg Омниум
3. Bronze medal europe.svg Екипна потера
2009
1. UEC Champion Jersey.svg Европско првенство под 23 години - скреч
2010
1. MaillotItalia.svg Национално првенства - омниум
2011
Европски првенства под 23 години
1. UEC Champion Jersey.svg Омниум
1. UEC Champion Jersey.svg Бодовна трка
2. Silver medal europe.svg Медисон (со Давиде Чимолаи)
Национални првенства
1. MaillotItalia.svg Поединечна потера
1. MaillotItalia.svg Медисон (со Давиде Чимолаи)
1. MaillotItalia.svg Бодовна трка
2. Silver medal europe.svg Скреч
2. Silver medal europe.svg Екипна потера
3. Bronze medal europe.svg Кило
2. Silver medal blank.svg Светско првенство - скреч
3. Bronze medal europe.svg Европско првенство - омниум
3. Bronze medal blank.svg Светски куп - омниум (Астана)
2012
Европски првенства
1. UEC Champion Jersey.svg Бодовна трка
3. Bronze medal europe.svg Медисон (со Анџело Чиконе)
3. Bronze medal europe.svg Екипна потера
2013
Европски првенства
1. UEC Champion Jersey.svg Бодовна трка
1. UEC Champion Jersey.svg Медисон (со Лијам Бертацо)
Национални првенства
1. MaillotItalia.svg Медисон (со Микеле Скартецини)
1. MaillotItalia.svg Бодовна трка
2. Silver medal blank.svg Поединечна потера
2. Silver medal blank.svg Кило
3. Bronze medal blank.svg Скреч
2014
1. UEC Champion Jersey.svg Европско првенство - омниум
Национални првенства
1. MaillotItalia.svg Омниум
2. Silver medal blank.svg Поединечна потера
2015
1. UEC Champion Jersey.svg Европско првенство - омниум
1. Шест дена Фјоренцуола (со Алекс Бутацони)
Светски првенства
2. Silver medal blank.svg Медисон (со Марко Коледан)
3. Bronze medal blank.svg Омниум
2016
1. Gold medal olympic.svg Олимписки омниум
1. Шест дена Фјоренцуола (со Микеле Скартецини)
3. Шест дена Гент (со Илјо Кејсе)
2018
Европски велодромски првенства
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Екипна потера
2. Silver medal europe.svg Омниум
1. Шест дена Гент (со Илјо Кејсе)
3. Bronze medal blank.svg Светски куп Лондон (омниум)
2019
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Европско првенство - елиминациска трка
1. MaillotItalia.svg Државно првенство - омниум
1. Шест дена Лондон (со Симоне Консони)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Elia Viviani, Deceuninck - Quick-Step Cycling team“. Архивирано од изворникот на 2019-05-19. Посетено на 15 јули 2019.
 2. 2,0 2,1 „Viviani signs for Cofidis“. Cycling News. 5 август 2019. Посетено на 12 август 2019.
 3. „Елија Вивијани ја освои втората етапа; Мајкл Метјус го презема водството на Џиро“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 10 мај 2015. Посетено на 10 мај 2015.
 4. „Џиро д'Италија: Елија Вивијани ја освои втората етапа додека Мајкл Метјус го презема водството“. Sky Sports. 2015 Sky. 11 мај 2015. Посетено на 1 јуни 2015.
 5. „Elia Viviani signs for Team Sky“. road.cc. 27 октомври 2014. Посетено на 14 август 2019.
 6. „Elia Viviani sprints to Giro d'Italia stage two win“. Cycling Weekly. 10 мај 2015. Посетено на 14 август 2019.
 7. „European Track Championships Day 4: Viviani wins second straight Omnium title“. cyclingnews. 18 октомври 2015. Посетено на 14 август 2018.
 8. „Elia Viviani signs for Quick Step Floors through 2019“. quickstepfloorscycling. 16 август 2017. Архивирано од изворникот на 2018-07-03. Посетено на 3 јули 2018.
 9. „Tearful Viviani rues missed chance as Sagan wins Gent-Wevelgem“. cyclingnews. 26 март 2018. Посетено на 3 јули 2018.
 10. „Giro d'Italia stage three result: Elia Viviani disqualified in chaotic finish as Fernando Gaviria handed win“. The Independent. 13 мај 2019. Посетено на 12 август 2019.
 11. „Tour de France: Elia Viviani edges Kristoff in stage four bunch sprint“. The Guardian. 9 јули 2019. Посетено на 12 август 2019.
 12. „Elia Viviani 'had to change tactic' to secure European champion's jersey“. Cycling Weekly. 11 август 2019. Посетено на 12 август 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]