Тур де Романди 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур де Романди 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание71. Тур де Романди
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи6
Датуми25 – 30 април
Растојание682,98 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеЕгл
ОдредиштеЛозана
Екипи19
Возачи на почеток152
Возачи на крај131
Просечна брзина39,554 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGBR Сајмон Јејтс (Орика-Скот) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранSLO Примож Роглич (Лото НЛ-Џамбо) Wikidata-logo S.svg
БодовенSUI Штефан Кинг (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Сандер Арме (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
МладинскиFRA Пјер Латур (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенESP Мовистар Wikidata-logo S.svg
◀20162018▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур де Романди 2017 (именувана и како Трка околу Романди) — 71. издание на велосипедската етапна Тур де Романди, која се одржала помеѓу 25 и 30 април како деветнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена на завршниот ден од Австралиецот Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим), кој ја надокнадил разликата од 19 секунди во однос на британскиот возач Сајмон Јејтс на хронометарот од 17,88 километри и ја освоил трката по првпат.[3] Јејт — кој вози за екипата Орика-Скот — успеал да заврши како втор, пред словенечкиот возач на Лото НЛ-Џамбо, Примож Роглич, кој го освоил завршниот хронометар и завршил пет секунди зад Јејтс на целта. Во другите пласмани на трката, Белгиецот Сандер Арме го освоил планинскиот пласман втора година по ред за Лото-Судал, домашниот возач Штефан Кинг го освоил бодовниот пласман за БМЦ Рејсинг Тим, додека 14. место било доволно за Пјер Латур (Аг2р-Ла Мондијал) за да го освои пласманот за млад возач. Екипниот пласман бил освоен од Мовистар Тим.

Рута[уреди | уреди извор]

Патеката на трката била објавена на 10 декември 2016 година.[4] Втората етапа, првично закажана на 160,7 километри,[4] и да започне во Шанпери, била скратена поради снег.[5]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог Wikidata-logo S.svg25 апрЕгл – Егл
пролог
4,8ITA Фабио Фелине Wikidata-logo S.svgITA Фабио Фелине Wikidata-logo S.svg
1 Wikidata-logo S.svg26 апрЕгл – Шанпери
среднопланинска етапа
173,3SUI Михаел Албасини Wikidata-logo S.svgITA Фабио Фелине Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg27 апрЕгл – Бил
среднопланинска етапа
136,5SUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svgITA Фабио Фелине Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg28 апрПајерн – Пајерн
ридеста етапа
187ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svgITA Фабио Фелине Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg29 апрДомдидје – Лезен
планинска етапа
163,5GBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svgGBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg30 апрЛозанаЛозана
индивидуален хронометар
17,88SLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур де Романди е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[6] Единствена професионална континентална екипа на трката била Ванти-Груп Гобер.[7]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионална континентална екипа

Етапи[уреди | уреди извор]

Пролог[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо5' 57
2. GBR Алекс Даусет Мовистар+ 2
3. AUS Александер Едмондсон Орика-Скот+ 7
4. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 8
5. BEL Виктор Кампенертс Лото НЛ-Џамбо+ 8
6. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 9
7. BLR Васил Кириенка Тим Скај+ 10
8. SUI Том Боли БМЦ Рејсинг Тим+ 10
9. FRA Жоан Ле Бон ФДЖ+ 11
10. GER Кристоф Пфингстен Бора-Хансгрое+ 11
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Фабио Фелине жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманТрек-Сегафредо5' 57
2. GBR Алекс Даусет Мовистар+ 2
3. AUS Александер Едмондсон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 7
4. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 8
5. BEL Виктор Кампенертс Лото НЛ-Џамбо+ 8
6. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 9
7. BLR Васил Кириенка Тим Скај+ 10
8. SUI Том Боли БМЦ Рејсинг Тим+ 10
9. FRA Жоан Ле Бон ФДЖ+ 11
10. GER Кристоф Пфингстен Бора-Хансгрое+ 11
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Михаел Албасини Орика-Скот4ч 33' 10
2. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
3. ESP Хесус Ерада Мовистар+ 0
4. ERI Натнаел Беране Дименжн Дата+ 0
5. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 0
6. ESP Пељо Билбао Астана+ 0
7. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 0
8. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 0
9. ECU Ричард Карапас Мовистар+ 0
10. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Фабио Фелине жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманТрек-Сегафредо4ч 39' 07
2. GER Максимилијан Шахман бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 8
3. ESP Хесус Ерада Мовистар+ 8
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 9
5. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 12
6. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 12
7. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 13
8. ESP Рубен Фернандес Мовистар+ 13
9. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 14
10. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим3ч 33' 15
2. UKR Андриј Гривко Астана+ 0
3. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 20
4. AUS Александер Едмондсон Орика-Скот+ 20
5. GBR Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 20
6. ITA Фабио Фелине жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманТрек-Сегафредо+ 20
7. BEL Тош ван дер Санде Лото-Судал+ 20
8. COL Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 20
9. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 20
10. ARG Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 20
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Фабио Фелине жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТрек-Сегафредо8ч 12' 42
2. GER Максимилијан Шахман бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 8
3. ESP Хесус Ерада Мовистар+ 8
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 9
5. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 12
6. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 12
7. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 13
8. ESP Рубен Фернандес Мовистар+ 13
9. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 14
10. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Тим Скај4ч 27' 42
2. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
3. GER Михаел Шварцман Бора-Хансгрое+ 0
4. AUS Александер Едмондсон Орика-Скот+ 0
5. FRA Самуел Димулен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
6. ALG Јусеф Региги Дименжн Дата+ 0
7. ARG Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
8. NED Морено Хофланд Лото-Судал+ 0
9. RUS Вјачеслав Кузнецов Катјуша-Алпесин+ 0
10. ESP Хуан Хосе Лобато Лото НЛ-Џамбо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Фабио Фелине жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТрек-Сегафредо12ч 40' 24
2. GER Максимилијан Шахман бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 8
3. ESP Хесус Ерада Мовистар+ 8
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 9
5. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 12
6. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 12
7. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 13
8. ESP Рубен Фернандес Мовистар+ 13
9. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 14
10. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс Орика-Скот4ч 10' 03
2. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 30
4. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 43
5. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 52
6. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 52
7. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 52
8. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 52
9. AUS Дамјен Хаусон Орика-Скот+ 52
10. FRA Давид Годи ФДЖ+ 52
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс жолта маичка за предводникот во генералниот пласманОрика-Скот16ч 50' 35
2. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 19
3. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 38
4. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 44
5. ESP Хесус Ерада Мовистар+ 52
6. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 53
7. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 56
8. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 56
9. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 58
10. AUS Дамјен Хаусон Орика-Скот+ 59
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо24' 58
2. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 8
3. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 34
4. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 34
5. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 34
6. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 35
7. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 41
8. GER Ленард Кемна Санвеб+ 42
9. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 46
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 46
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим17ч 16' 00
2. GBR Сајмон Јејтс Орика-Скот+ 21
3. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 26
4. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 51
5. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 1' 03
6. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 16
7. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 1' 21
8. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 1' 22
9. ESP Хесус Ерада Мовистар+ 1' 22
10. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур де Романди 2017 биле доделувани четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси на етапите — десет секунди за етапниот победник, шест секунди за второпласираниот и четири секунди за третопласираниот.[8] Немало временски бонуси на средните спринтови. Предводникот на пласманот ја добивал жолтата маичка.[9] Овој пласман се сметал за најважен на Тур де Романди 2017 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел и пласман за млад возач, кој се наградувал со бела маичка. Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите родени на и по 1 јануари 1993 можеле да учествуваат во пласманот.[8][9]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија 1 С.Ф. 24 16 12 8 4
Бодови за категорија 1 12 8 6 4 2
Бодови за категорија 2 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 3 5 3 2 1 0

Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала розовата, црната и сината маичка.[8] Во планинскиот пласман, бодови се добиваат доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања; постоеле шеснаесет категоризирани искачувања, поделени во три различни категории. На искачувањата од прва категорија, првите петорица возачи добивале бодови; првиот освојувал 12 бода. Бодови добивале исто така првите пет возачи на искачувањата од втора категорија, иако победникот освојувал само 8 бода. На искачувањата од третата категорија, само првите четворица возачи добивале бодови, а првиот меѓу нив добивал 5 бода. На искачувањата со етапни завршници во Шанпери и Лезен бодовите биле удвоени.[8]

Бодови за спринтерскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
етапи 2 & 3 50 30 20 18 16 14 12 10 8 7 6 5 4 3 2
други етапи 30 25 22 19 17 15 13 11 9

Постои и бодовен пласман. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле меѓу првите 15 возачи на етапите. На рамните друмски етапи; за победа на етапа, возачот добивал 50 бода, второпласираниот 30 бода, 20 бода за третопласираниот и така надолу, сè до два бода за 15. место.[8] На поединечните хронометри и планинските етапи, бодови биле доделувани исто така на 15 возачи, но 30 бода за победникот, 25 бода за вториот, 22 за третиот и така надолу, сè до два бода за 15. место.[8] На секоја од етапите постоеле два средни спринта. Првиот возач на овие спринта освојувал петнаесет бода, вториот возач десет бода и третопласираниот шест бода. Победникот во пласманот ја добивал зелената маичка.[9]

Последен поединечен пласман била наградата за борбеност. По секоја друмска трка, жирито избирало еден возач на основа на покажаното и напорот на етапата. Возачот го добивал црвениот број на следната етапа. По последната етапа, жирито го бирало најборбениот возач на целата трка.[9]

Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно. Водечката екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време и секој член на победничката екипа добива маичка со жолт број на завршниот подиум.[8]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey black.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Награда за борбеност
Jersey red number.svg
Екипен пласман
Jersey yellow number.svg
П[10] Фабио Фелине Фабио Фелине Фабио Фелине недоделена Александер Едмондсон недоделена Мовистар Тим
1[11] Михаел Албасини Сајмон Јејтс Максимилијан Шахман Сандер Арме
2[5] Штефан Кинг Штефан Кинг Сандер Арме Штефан Кинг
3[12] Елија Вивијани Томас де Гент
4[13] Сајмон Јејтс Сајмон Јејтс Пјер Латур Сандер Арме Орика-Скот
5[14] Примож Роглич Ричи Порт недоделена Мовистар Тим
На крај[14] Ричи Порт Штефан Кинг Сандер Арме Пјер Латур недоделена Мовистар Тим

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Робертшо, Хенри (30 април 2017). „Richie Porte wins Tour de Romandie on final stage as Simon Yates drops to second“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 30 април 2017.
 4. 4,0 4,1 „Tour de Romandie unveils 2017 parcours“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 10 декември 2016. Посетено на 25 април 2017.
 5. 5,0 5,1 „Küng wins snowy Tour de Romandie stage to Bulle“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 27 април 2017. Посетено на 27 април 2017.
 6. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 7. Programme 2017, стр. 38–39.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 „Tour de Romandie 2017 Supplementary Regulations“ (Portable Document Format). Тур де Романди (француски). Chassot Concept SA. Посетено на 25 април 2017.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 Programme 2017, стр. 40.
 10. О’Ши, Садб (25 април 2017). „Tour de Romandie: Felline wins prologue“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 25 април 2017.
 11. „Albasini wins Tour de Romandie stage to Champéry“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 26 април 2017. Посетено на 26 април 2017.
 12. „Tour de Romandie: Viviani sprints to stage 3 victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 28 април 2017. Посетено на 29 април 2017.
 13. „Tour de Romandie: Simon Yates wins stage 4 in Leysin, takes race lead“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 29 април 2017. Посетено на 29 април 2017.
 14. 14,0 14,1 „Richie Porte wins the Tour de Romandie“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 30 април 2017. Посетено на 30 април 2017.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]