Рубен Фернандес (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рубен Фернандес
Фернандес на Тур де л’Авенир 2013
Лични податоци
Цело имеРубен Фернандес Андухар
Роден1 март 1991 (1991-03-01) (32 г.)
Мурсија,  Шпанија
Висина1,77 м
Маса60 кх
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2011-2012 Каха Рурал Аматер
Професионални клубови
2013-2014
2015-
Каха Рурал-Сегурос РГА
Мовистар Тим
Значајни победи
Етапни трки
Тур де л’Авенир (2013)
Последна промена
30 април 2019

Рубен Фернандес Андухар (шпански: Rubén Fernández Andújar; р. 1 март 1991 во Мурсија) — шпански професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Во август 2014 година, Мовистар Тим најавил дека Фернандес потпишал со нив двегодишен договор.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Првенство во Мурсија - хронометар под 23 години
2012
1. Сиркуито Гвадијана
2013
1. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 4
2015
5. Краен пласман Тур Даун Андер
6. Краен пласман Трка околу Британија
2016
6. Краен пласман Тур Даун Андер
6. Краен пласман Трка околу Полска
6. Краен пласман Вуелта а Бургос
2017
7. ГП Мигел Индураин
2018
5. Краен пласман Вуелта а Астурија
7. Краен пласман Трка околу Гуангси

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018
Џиро 62 85
Тур
Вуелта 33 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Movistar Team launches 2019 season with highest hopes“. Telefónica. Telefónica, S.A. 18 декември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „Рубен Фернандес потпиша за Мувистар“. Архивирано од изворникот на 2014-08-26. Посетено на 8 септември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]