Каха Рурал-Сегурос РГА

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каха Рурал-Сегурос РГА
Bann 824 logo caja rural.jpg
Инфомации за тимот
UCI кодCJR
ЛоциранШпанија
Основан2010 (2010)
Статуспрофесионална континентална
ВелосипедиВиВЕЛО (2012–2014)
Фуџи (2015– )
Клучни кадри
Извршен директорХосе Мануел Ернандез
Спортски директорЕугенио Гоикечеа
Историја на тимското име
1988
2005–06
2010–Feb 2013
фев 2013–
Каха Рурал-Орбеа
Каику
Каха Рурал
Каха Рурал-Сегурос РГА
Дрес на Каха Рурал-Сегурос РГА

Дрес

Каха Рурал-Сегурос РГА (шпански: Caja Rural-Seguros RGA; кратенка според UCI: CJR) — професионална континентална велосипедска екипа, спонзорирано главно од Групо Каха Рурал, шпанска банкарска групација. Екипата учествува на трки од Европската турнеја и Светската турнеја, кога добива специјални покани. Седиштето на екипата се наоѓа во Памплона, Навара, Шпанија, но нејзините работилници, гаражата и магацините се наоѓаат во Алзасуа, Навара.[1] Иако Каха Рурал била активна во професионалниот велосипедизам во 1980-тите години, се ограничиле на аматерско ниво по 1989 година. Каха Рурал повторно настапила на професионалните трки во 2010 година.

Во февруари 2013 година било објавено дека екипата добива коспонзор и станал позната како Каха Рурал-Сегурос РГА од 21 февруари 2013 година.[2]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ESP Жулен АмескетаWikidata-logo S.svg12 август 1993Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
ESP Алекс АранбуруWikidata-logo S.svg19 септември 1995Еускади Баскија-Муријас (2016)
ESP Мигел Анхел БенитоWikidata-logo S.svg21 септември 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2014)
ITA Данило ЧеланоWikidata-logo S.svg7 декември 1989Amore & Vita (2017)
ESP Алваро КуадросWikidata-logo S.svg12 април 1995
URU Фабрисио ФерариWikidata-logo S.svg3 јуни 1985Caja Rural-Seguros RGA amateur (2009)
ESP Јон ИризариWikidata-logo S.svg9 ноември 1995Caja Rural-Seguros RGA amateur (2016)
ESP Јонатан ЛастраWikidata-logo S.svg3 јуни 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2015)
ESP Љуис МасWikidata-logo S.svg15 октомври 1989Бургос БХ (2013)
ESP Антонио МолинаWikidata-logo S.svg4 јануари 1991Caja Rural-Seguros RGA amateur (2013)
URU Маурисио МореираWikidata-logo S.svg18 јули 1995Caja Rural-Seguros RGA amateur (2017)
USA Џастин ОјенWikidata-logo S.svg5 мај 1995Хагенс Берман-Аксеон (2016)
ESP Серхио ПардиљаWikidata-logo S.svg16 јануари 1984МТН-Кубека (2014)
POR Рафаел РејсWikidata-logo S.svg15 јули 1992В52-ФК Порто (2016)
ESP Кристијан РодригесWikidata-logo S.svg3 март 1995Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
AUS Ник ШулцWikidata-logo S.svg13 септември 1994SEG Racing Academy (2016)
ESP Гонсало СераноWikidata-logo S.svg17 август 1994Caja Rural-Seguros RGA amateur (2017)
POR Жоаким СилваWikidata-logo S.svg19 март 1992В52-ФК Порто (2017)
COL Нелсон СотоWikidata-logo S.svg19 јуни 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2017)
FRA Јанис ИсадWikidata-logo S.svg25 јуни 1993Armée de terre (2017)
ESP Хосу ЗабалаWikidata-logo S.svg11 април 1993Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
Извор: UCI

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ESP Алекс АранбуруWikidata-logo S.svg19 септември 1995Еускади Баскија-Муријас (2016)
ESP Давид АројоWikidata-logo S.svg7 јануари 1980Мовистар (2012)
ESP Мигел Анхел БенитоWikidata-logo S.svg21 септември 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2014)
USA Крис БатлерWikidata-logo S.svg16 февруари 1988Израел-Премиер Тек (2016)
URU Фабрисио ФерариWikidata-logo S.svg3 јуни 1985Caja Rural-Seguros RGA amateur (2009)
ESP Јон ИризариWikidata-logo S.svg9 ноември 1995Caja Rural-Seguros RGA amateur (2016)
ESP Јонатан ЛастраWikidata-logo S.svg3 јуни 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2015)
ESP Љуис МасWikidata-logo S.svg15 октомври 1989Бургос БХ (2013)
ESP Антонио МолинаWikidata-logo S.svg4 јануари 1991Caja Rural-Seguros RGA amateur (2013)
USA Џастин ОјенWikidata-logo S.svg5 мај 1995Хагенс Берман-Аксеон (2016)
SUI Дилан ПејџWikidata-logo S.svg5 ноември 1993Рот (2016)
ESP Серхио ПардиљаWikidata-logo S.svg16 јануари 1984МТН-Кубека (2014)
ESP Едуард ПрадесWikidata-logo S.svg9 август 1987Matrix Powertag (2014)
POR Рафаел РејсWikidata-logo S.svg15 јули 1992В52-ФК Порто (2016)
ESP Хајме РосонWikidata-logo S.svg13 јануари 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2014)
ESP Диего РубиоWikidata-logo S.svg13 јуни 1991Glassdrive-Q8-Anicolor (2015)
ESP Ектор СаезWikidata-logo S.svg6 ноември 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2015)
AUS Ник ШулцWikidata-logo S.svg13 септември 1994SEG Racing Academy (2016)
RUS Јуриј ТрофимовWikidata-logo S.svg26 јануари 1984Тинкоф (2016)
ESP Хосу ЗабалаWikidata-logo S.svg11 април 1993Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
ITA Данило ЧеланоWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек)7 декември 1989Amore & Vita (2017)
ESP Оскар ПелегриWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)30 мај 1994
ESP Гонсало СераноWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)17 август 1994
ESP Мануел СолаWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)18 април 1992Бургос-БХ (2016)
Извор: UCI

2016[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ESP Хавиер АрамендијаWikidata-logo S.svg5 декември 1986Euskaltel-Euskadi (2011)
ESP Давид АројоWikidata-logo S.svg7 јануари 1980Мовистар (2012)
ESP Карлос БарбероWikidata-logo S.svg29 април 1991Orbea (2014)
ESP Мигел Анхел БенитоWikidata-logo S.svg21 септември 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2014)
ESP Пељо БилбаоWikidata-logo S.svg25 февруари 1990Euskaltel-Euskadi (2013)
GBR Хју КартиWikidata-logo S.svg9 јули 1994JLT Condor (2014)
URU Фабрисио ФерариWikidata-logo S.svg3 јуни 1985Caja Rural-Seguros RGA amateur (2009)
ESP Алберто ГалегоWikidata-logo S.svg (1 јан–26 јан)25 ноември 1990Rádio Popular-Boavista (2015)
POR Домингос ГонсалвешWikidata-logo S.svg13 февруари 1989Glassdrive-Q8-Anicolor (2015)
POR Жозе Гонсалвеш Wikidata-logo S.svg13 февруари 1989Делко (2014)
ESP Јонатан ЛастраWikidata-logo S.svg3 јуни 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2015)
ESP Анхел МадрасоWikidata-logo S.svg30 јули 1988Мовистар (2013)
ESP Љуис МасWikidata-logo S.svg15 октомври 1989Бургос БХ (2013)
ESP Антонио МолинаWikidata-logo S.svg4 јануари 1991Caja Rural-Seguros RGA amateur (2013)
ESP Серхио ПардиљаWikidata-logo S.svg16 јануари 1984МТН-Кубека (2014)
ESP Едуард ПрадесWikidata-logo S.svg9 август 1987Matrix Powertag (2014)
ESP Хајме РосонWikidata-logo S.svg13 јануари 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2014)
ESP Диего РубиоWikidata-logo S.svg13 јуни 1991Glassdrive-Q8-Anicolor (2015)
ESP Ектор СаезWikidata-logo S.svg6 ноември 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2015)
POR Рикардо ВилелаWikidata-logo S.svg18 декември 1987В52-ФК Порто (2014)
ESP Iker AzkarateWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)20 април 1994
ESP Јон ИризариWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)9 ноември 1995Еускалтел-Еускади (2015)
ESP Хосу ЗабалаWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)11 април 1993Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
Извор: UCI

2015[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

Обновено на 1 јануари 2015.[3]
Велосипедист Датум на раѓање
 Хавиер Арамендија (ШПА) 5 декември 1986 (1986-12-05) (36 г.)
 Давид Аројо (ШПА) 7 јануари 1980 (1980-01-07) (43 г.)
 Карлос Барберо (ШПА) 29 април 1991 (1991-04-29) (31 г.)
 Мигел Анхел Бенито (ШПА) 21 септември 1993 (1993-09-21) (29 г.)
 Пељо Билбао (ШПА) 25 февруари 1990 (1990-02-25) (32 г.)
 Рикардо Вилела (ПОР) 18 декември 1987 (1987-12-18) (35 г.)
 Жозе Гонсалвес (ПОР) 13 февруари 1989 (1989-02-13) (33 г.)
 Фернандо Грихалба (ШПА) 14 јануари 1991 (1991-01-14) (32 г.)
 Хју Карти (ВБР) 9 јули 1994 (1994-07-09) (28 г.)
Велосипедист Датум на раѓање
 Франческо Ласка (ИТА) 29 март 1988 (1988-03-29) (34 г.)
 Анхел Мадразо (ШПА) 30 јули 1988 (1988-07-30) (34 г.)
 Љуис Мас (ШПА) 15 октомври 1989 (1989-10-15) (33 г.)
 Антонио Молина (ШПА) 4 јануари 1991 (1991-01-04) (32 г.)
 Хајнер Пара (КОЛ) 9 октомври 1991 (1991-10-09) (31 г.)
 Серхио Пардиља (ШПА) 16 јануари 1984 (1984-01-16) (39 г.)
 Едуард Прадес (ШПА) 9 август 1987 (1987-08-09) (35 г.)
 Фабрисио Ферари (УРУ) 3 јуни 1985 (1985-06-03) (37 г.)
 Омар Фраиле (ШПА) 17 јули 1990 (1990-07-17) (32 г.)
 Аметс Чурука (ШПА) 10 ноември 1982 (1982-11-10) (40 г.)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Caja Rural "Dossier de patrocinio 2012" ("Sponsorship Dossier 2012"). Тим Каха Рурал. 2011. стр. 9.
  2. Фотерингем, Аласдер (19 февруари 2013). „Caja Rural Pro-Conti Team Secures Second Sponsor“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 19 февруари 2013.
  3. „Каха Рурал-Сегурос РГА (CJR) - ШПА“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-06. Посетено на 5 јануари 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]